Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.04.2010, 16:59:14
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Foarte putine, vreo 3 doar.
De unde stii ca numai 3 suflete sunt in Imparatia cerurilor?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.04.2010, 17:38:15
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu fi tu asa de sigur ca dupa judecata [temporara, provizorie] nu se mai poate schimba nimic, pentru ca Timotei ne spune altceva:

1 Timotei 5, 24:

"Păcatele unor oameni sunt învederate, mergând înaintea lor la judecată; ale altora însă se ivesc după ea."
Versetul asta nu are nici o legatura cu ceea ce afirmi tu. Dc citesti contextul ai sa vezi despre ce e vorba.Pe scurt , Pavel se refera la unii oameni carora li se stiu pacatele ,pe cand la altii nu se stiu, si il atentioneaza pe Timotei sa nu se faca partas pacatelor nimanui.
La unii, desi nu se stiu pacatele, ele nu vor putea fi ascunse la judecata si vor iesi la iveala. La asta se refera pavel, si nicidecum la o judecata particulara.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Te rog sa citesti cu atentie versetul de mai jos, impreuna cu Doriana:

Ioan 5, 24
Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu și crede în Cel ce M-a trimis are viață veșnică și la judecată nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viață.

Scrie foarte limpede ca unii oameni nu vor veni la judecata [particulara - cred eu, ca ortodox], adica nu vor avea de ce sa vina. Nu vad sa spuna ca cei mantuiti vor veni la aceasta judecata pentru rasplata. E clar, dar vad ca voi puteti interpreta, orice se poate interpreta...
Eu cand am facut referire la rasplata m-am legat de al doilea verset prezentat de tine, cel din corinteni. Versetul din Ioan 5:24 afirma clar ca cei care se incred in Hristos nu vor mai merge la judecata pt a vedea dc sunt mantuiti sau nu. Dar vad ca eviti versetul din Ioan 3:18
"Cel ce crede în El nu este judecat, iar cel ce nu crede a și fost judecat, fiindcă nu a crezut în numele Celui Unuia-Născut, Fiul lui Dumnezeu. "

Dupa cum vezi nici cei care nu sunt credinciosi nu vor mai fi judecati pt a vedea dc merg in rai sau iad pt ca au si fost judecati. Urmand rationamentul tau nici astia nu ar avea de ce sa mai vina la judecata fiind deja judecati.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Deci tu crezi totusi ca unii au fost (te citez, "ar fi fost") aruncati in iad dinaintea Judecatii de Apoi, cand se vor intampla cele mentionate in Apocalipsa si ca Judecata de Apoi nici nu mai are sens pentru ei. Ceva scartaie aici, vezi bine, pentru ca asta ar insemna ca Judecata de Apoi este dedicata numai dreptilor/sfintilor care se vor prezenta acolo pentru a primi rasplata. Sau e numai pentru acestia si pentru cei care vor prinde a doua venire in timpul vietii pamantesti? Lamureste-ma, ca nu te inteleg.
Judecata de apoi are sens si este pentru toata lumea. Dumnezeu e drept si va spune celor ce sunt in iad pt ce sunt in iad, pentru ei judecata va fi o prezentare a faptelor si verdictul trist, ca nu sunt scrisi in cartea vietii. nu ii arunca in iad pt o eternitate fara sa le spuna de ce. Iar pt cei neprihaniti va reprezenta judecata care le va decide rasplata.


In Evrei spune asa
"Și precum este rânduit oamenilor o dată să moară, iar după aceea să fie judecata".
Nu spune judecatile, ci judecata. Deci dupa moarte ai parte de o judecata si atat.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.04.2010, 19:50:57
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
De unde stii ca numai 3 suflete sunt in Imparatia cerurilor?
M-am gandit la Moise, Ilie si Enoh, despre ei cam stim sigur, despre restul doar speculatii.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.04.2010, 21:25:36
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
M-am gandit la Moise, Ilie si Enoh, despre ei cam stim sigur, despre restul doar speculatii.
Cum numai 3, cand voi spuneti ca sunteti mantuiti toti inca de aici?!! Sau am incurcat cumva borcanele?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.04.2010, 22:15:25
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Cum numai 3, cand voi spuneti ca sunteti mantuiti toti inca de aici?!! Sau am incurcat cumva borcanele?
Voi care ca sa stiu cui te adresezi mai exact?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.04.2010, 19:11:21
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
M-am gandit la Moise, Ilie si Enoh, despre ei cam stim sigur, despre restul doar speculatii.
Pai in opinia ta ar cam bate vantul prin Rai si ar cam fi plictiseala... De unde stii sigur de Moise? Poate e tot speculatie... Si apoi toti Sfintii si Mucenicii Bisericii unde sunt? Maica Domnului unde este?! Doar nu e Dumnezeu doar, cu Moise, Ilie si Enoh...
Si asa cum spune Glykys sunt foarte multi care pretind ca sunt mantuiti doar pentru ca au aderat si au primit botezul la un cult sau altul...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.04.2010, 23:20:16
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Pai in opinia ta ar cam bate vantul prin Rai si ar cam fi plictiseala...
Cum sa fie plictiseala mai, chiar nu va ganditi cand vorbiti, pai daca nici acolo nu e bine atunci unde?
Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
De unde stii sigur de Moise? Poate e tot speculatie...
Nu cred ca e speculatie, in schimbarea la fata de pe munte a fost si Moise, alaturi de Ilie.
Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Si apoi toti Sfintii si Mucenicii Bisericii unde sunt? Maica Domnului unde este?!
Nu pot sa garantez sau sa gasesc vreo dovada ca toti acestia ar fi deja in rai.
Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Si asa cum spune Glykys sunt foarte multi care pretind ca sunt mantuiti doar pentru ca au aderat si au primit botezul la un cult sau altul...
E treaba lor, poate cu timpul vor deschide si ei mai bine ochii.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.04.2010, 18:40:23
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

[quote=almaris;241064]Cum sa fie plictiseala mai, chiar nu va ganditi cand vorbiti, pai daca nici acolo nu e bine atunci unde?

Tocmai ca nu e plictiseala! Insa dupa cum consideri ca sunt doar trei persoane in Rai...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.04.2010, 22:57:35
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Tocmai ca nu e plictiseala![/b] Insa dupa cum consideri ca sunt doar trei persoane in Rai...
Vor fi mai multi la timpul potrivit, sa avem incredere ca vom ajunge si noi pe acolo, nu mai conteaza cand.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 30.04.2010, 23:07:55
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Vor fi mai multi la timpul potrivit, sa avem incredere ca vom ajunge si noi pe acolo, nu mai conteaza cand.
Eu zic ca sunt multi si acum si bine ar fi sa ajungem si noi!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
judecata lore86 Generalitati 20 08.05.2013 17:49:23
BARFA SI JUDECATA iosif Pocainta 74 03.04.2013 14:50:25
Lectura particulară Carmen FUNIERU Sectiune dedicata profesorilor de religie 12 18.04.2011 22:27:49
Judecata patinina34 Din Noul Testament 6 04.01.2009 08:01:09
Judecata Milostiva Laurentiu Generalitati 1 04.02.2007 18:29:03