Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.09.2010, 09:47:00
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Inca nu i-am trimis,stau cu ordinul de plata pe birou,nu am avut pe cine sa trimit la banca.daca isi face cont in raiff...atunci pot sa fac plata online.Cu Doamne Ajuta ,sper sa reusim cit mai repede sa o ajutam pe Maria.Asta imi doresc f.mult ....daca ar avea cont in raiff,poate as reusi sa mai conving citiva colegi....sa vireze si ei cite ceva(noi luam salariile prin aceasta banca)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.09.2010, 10:28:55
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IOLANDA Vezi mesajul
Inca nu i-am trimis,stau cu ordinul de plata pe birou,nu am avut pe cine sa trimit la banca.daca isi face cont in raiff...atunci pot sa fac plata online.Cu Doamne Ajuta ,sper sa reusim cit mai repede sa o ajutam pe Maria.Asta imi doresc f.mult ....daca ar avea cont in raiff,poate as reusi sa mai conving citiva colegi....sa vireze si ei cite ceva(noi luam salariile prin aceasta banca)
A fost deschis contul pe numele Mariei.Când vine Oana de la școală îl postează .Dacă îl aflu mai repede îl scriu.
Încă odată mulțumiri Dorianei pentru informația care s-a dovedit exactă.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.09.2010, 10:46:03
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
A fost deschis contul pe numele Mariei.Când vine Oana de la școală îl postează .Dacă îl aflu mai repede îl scriu.
Încă odată mulțumiri Dorianei pentru informația care s-a dovedit exactă.
Contul în eur este deschis la Raiff.. pe numele :

VICOL MARIA

RZBR ROBU
RO59RZBR00000600
12872880
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.09.2010, 11:28:12
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu ajutorul lui Dumnezeu prin voi iubiți creștini cu suflet mare și milostiv care v-ați grăbit să ajutați această familie după amiatză sau cel târziu luni mașina de spălat va fi cumpărată.
Dumnezeu să vă răsplătească așa cum știe el și să dobândiți tot ce vă doriți căci..."dăruind vei dobândi!"
Banii care au fost promiși dar încă nu au ajus vor fi folosiți de Maria pentru a-și procura câteva tratamente nturiste și se va alimenta mai bine având în vedere că pensia nu-i permite să cheltuie decât foarte puțin pe medicamente și pe mâncare.
Încă odată în această zi (Sf.Sofia și ficele sale CREDINȚĂ,NĂDEJDE,și DRAGOSTE),vă mulțumim că pentru un timp a-ți adus zâmbetul pe chipul Marie.
Vă pomenim cu drag în toate rugăciuile pe care le face biserica la slujbele unde mergem.
Doamne ajută.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.09.2010, 12:20:41
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Ma bucur mult ptr.Maria...inseamna ca banii ce ii vom trimite ii va folosi ptr.tratamentul ei.Foarte bine ....ii trebuie si o alimentatie sanatoasa si tratamente naturiste.Doamne Ajuta.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.09.2010, 18:42:55
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Mulțumim Doamne!

Acum câteva ore a fost cumpărată mașina.
Eu nu am cuvinte să le mulțumesc celor care discret au ajutat-o pe Maria.
La fel de discretă aș vrea să fiu și eu ,(cu atât mai mult cu cât am fost rugată chiar aici pe topic să păstrez intimitatea acestei familii) nepostând poze de la acest "eveniment" fericit pentru Oana și Maria.

Dacă cineva dorește să vadă totuși pozele și factura de cumpărare a mașinii să mă contacteze pe privat și i le voi pune la dispoziție cu mult drag.

De asemenea cine vrea să ajute în continuare poate lua direct legătura cu Maria și fica ei.
Doamne ajută și sunteți în rugăciunile noastre.
Dorina
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.09.2010, 19:36:14
istina istina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.08.2010
Locație: departe de cei dragi
Religia: Ortodox
Mesaje: 71
Implicit Maria

Sa va de-a Dumnezeu sanatate si putere ,imi pare bine ca ati reusit sa cumparati masina de spalat ,voi incerca saptamana asta sa va fiu si eu de ajutor cat voi avea putere ,sanatate si sa avem vesti bune de la dumneavoastra .
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.09.2010, 19:42:44
MariaV. MariaV. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2010
Mesaje: 5
Implicit maria

Domne ajuta sa va dea Dumnezeu sanatate ma voi ruga pentru toti
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.09.2010, 13:00:55
MariaV. MariaV. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2010
Mesaje: 5
Implicit Doamne ajuta!

Contul de la BRD in format IBAN este RO41BRDE380SV21829383800, pentru cei care nu au reusit sa trimita. Va multumim.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.09.2011, 10:18:25
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Apel de suflet - astăzi 6 octombrie 2012

A trecut ceva timp de la ultima mea postare. M-am întâlnit cu Maria în toate duminicile în care am mers la aceiași biserică. Ghemuită într-un colț, lângă ușă discretă și cenușie se comfundă uneori cu peretele lângă care stă mereu în ghenunchi. Nimeni nu-i vede fața, nimeni nu poate ghici dacă plânge, dacă suferă sau dacă e împăcată cu sărăcia și cu boala necruțătoate care o macină.
Oana, fica ei a terminat liceul și a intrat la facultate. A intrat pe locurile de la buget dar nu a reușit să prindă un loc în cămin. Biata Maria!
Rugăciunile lor, ale părintelui duhovnic și ale fiului său monahul Hristostom pesemne le-a scos în cale o batrână care i-a oferit gazdă Oanei contra sumei de 300 roni. Veți spune că nu e mult și chiar nu e. Dar când venitul familiei este de aprox 500 veți gândi ca și mine că este enorm.
Unii vor spune așa cum poate am gândit și eu că ar trebui să muncească Oana și să facă facultatea când va avea banii ei. Aceasta ar fi o soluție în situația lor dar când ai reușit cu medie mare și cu bursă, oare nu e păcat să nu faci tot posibilul să fii student?
Sunt multe persoane care au ajutat acestă familie de oameni credincioși și foarte săraci. Acei care o cunoaștem pe Maria, pe Oana și pe părintele Hristostom nu suntem indiferenți la nevoia lor dar este mult prea puțin ajutorul nostru.

Acei care aveți posibilitatea să ajutați nu treceți nepăsători peste aceste rânduri. Rugăciunile lor fierbinți vă vor aduce mila și ajutorul lui Dumnezeu iar milostenia făcută cu dragoste se va înmulți în casele voastre.

Last edited by dorinastoica14; 06.10.2012 at 20:36:49.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catolicii si Sf Maria Hartford Generalitati 22 19.08.2011 08:36:38
Va rog din suflet, pomeniti pe Ana-Maria alynna Umanitare 12 03.07.2009 15:34:01
Maria Ghinea Florin-Ionut Umanitare 3 04.04.2009 23:08:00
Maria RoSSini Generalitati 3 27.11.2007 13:08:09
FECIOARA MARIA dorinel78 Generalitati 0 17.04.2007 18:20:23