Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 15.10.2014, 22:02:28
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ovidiu,
Dumnezeu sa ne ajute sa ascultam de sfinti, nu de preotelul X care tremura sa nu-i fie luata parohia. Ascultarea se face pana la pacat. Cand vezi ca preotelul o ia pe alaturi, ca sa fie in rand cu lumea, ce sa-i mai zici? Sa ramana sanatos cu lumea lui, cu carduri si cu cipuri cu tot! Exista sfinti care ne-au spus tot ce trebuie despre aceasta problema, lamurindu-ne cu puterea Duhului Sfant, nu dupa mintea omeneasca.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 15.10.2014, 22:34:02
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stoicadorina Vezi mesajul
Pe cine sa mai creada bietii oameni?
De glasul Bisericii.

Citat:
În prealabil postat de stoicadorina Vezi mesajul
Nu vedeti cat de dezbinati suntem si cat de confuzi?
Dacă ne-am cunoaște Scripturile și dacă am asculta de o singură voce nu am fi confuzi. Frica de venirea lui antihrist nu face obiectul dreptei credințe. Însă, sfârșitul lumii culminează cu a doua venire a Mântuitorului. Unui purtător de Hristos, antihrist nu-i poate face nimic. Acum două mii de anii Sfinții Apostoli așteptau sfâșitul lumii. Astăzi noi suntem invers. Te las pe tine să tragi o concluzie.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 15.10.2014, 22:58:51
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ovidiu,
Dumnezeu sa ne ajute sa ascultam de sfinti, nu de preotelul X care tremura sa nu-i fie luata parohia. Ascultarea se face pana la pacat.
Eu tot aștept să argumentezi ceea ce susții.

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cand vezi ca preotelul o ia pe alaturi, ca sa fie in rand cu lumea, ce sa-i mai zici?
Care preot? Pr. Rafail Noica? Arhim. Daniil? Sf. Sinod?

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Exista sfinti care ne-au spus tot ce trebuie despre aceasta problema, lamurindu-ne cu puterea Duhului Sfant, nu dupa mintea omeneasca.
Concret, ce au spus?
Reply With Quote
  #154  
Vechi 16.10.2014, 08:32:09
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ovidiu,
Dumnezeu sa ne ajute sa ascultam de sfinti, nu de preotelul X care tremura sa nu-i fie luata parohia. Ascultarea se face pana la pacat. Cand vezi ca preotelul o ia pe alaturi, ca sa fie in rand cu lumea, ce sa-i mai zici? Sa ramana sanatos cu lumea lui, cu carduri si cu cipuri cu tot! Exista sfinti care ne-au spus tot ce trebuie despre aceasta problema, lamurindu-ne cu puterea Duhului Sfant, nu dupa mintea omeneasca.
Soră, permite-mi să-ți amintesc faptul că Duhul Sfânt, atunci când a întemeiat Biserica, s-a pogorât peste toți apostolii, iar ei, deși au început să vorbească în limbi diferite, mărturiseau același adevăr. Este mai înțelept, așadar, să ascultăm de hotărârile sobornicești ale Bisericii decât de preoți care, chiar dacă își sfințesc viața, nu sunt cu totul lipsiți de posibilitatea de a se înșela. Știm bine, din Pateric, faptul acesta.

În afară de asta, trebuie să apelăm și la discernământul nostru, fără a ne baza numai pe el. Însă rațiunea poate și trebuie să colaboreze cu Duhul Sfânt, în timp ce iraționalul - care mi se pare că generează astfel de frici - nu, el fiind sursa superstițiilor și a credințelor magice. Hristos, însă, este mărturisit de Apostolul Ioan ca Logos, sau Cuvânt, sau Rațiune dumnezeiască. Dacă gândirea noastră va fi luminată, nu ne vom depărta de Hristos. Din contră, ne vom apropia inclusiv pe această cale.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 16.10.2014, 14:17:55
stoicadorina's Avatar
stoicadorina stoicadorina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
De glasul Bisericii.



Dacă ne-am cunoaște Scripturile și dacă am asculta de o singură voce nu am fi confuzi. Frica de venirea lui antihrist nu face obiectul dreptei credințe. Însă, sfârșitul lumii culminează cu a doua venire a Mântuitorului. Unui purtător de Hristos, antihrist nu-i poate face nimic. Acum două mii de anii Sfinții Apostoli așteptau sfâșitul lumii. Astăzi noi suntem invers. Te las pe tine să tragi o concluzie.
https://www.youtube.com/watch?featur...r79i9lOfmo#t=0
Reply With Quote
  #156  
Vechi 17.10.2014, 18:29:19
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stoicadorina Vezi mesajul
Și care e argumentația lepădării? Zero.
Ai citit ce spune Arhim. Daniil sau ai ascultat înregistrarea cu pr. Rafail Noica? Nu sesizezi nici o diferență?

Am ajuns să punem părerea unui părinte mai presus de hotărârea Sfântului Sinod. În schimb repetăm ipocrit, ca papagalii, în simbolul credinței: „Cred ... întru una, sfântă, sobornicească și apostolească Biserică.” Apoi, uităm de faptul că Mântuitorul ne asigură că porțile iadului nu vor birui Bierica și „iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârșitul veacului.”
Reply With Quote
  #157  
Vechi 17.10.2014, 19:01:31
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pr. Prof. Dr. Mihoc despre Apocalipsă: https://www.youtube.com/watch?v=sc0c6Nz7mio
„Asistăm la simple diversiuni antihristice cu care sigur ne-am obișnuit, nu este nimic sub soare. De două mii de ani acestea nu încetează a-și face mendrele pe spinarea oamenilor neînvățați și neîntăriți. Apocalipsa nu este la mâna oricui să o înțeleagă.”

Pr. Prof. Dr. Mihoc despre 666 (minutul 17:18): https://www.youtube.com/watch?v=6RdPuz6QEzU
Reply With Quote
  #158  
Vechi 17.10.2014, 19:26:16
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pr. Prof. Dr. Mihoc, comentariu la „nimeni să nu poată cumpăra sau vinde, decât numai cel ce are semnul, adică numele fiarei, sau numărul numelui fiarei.” (min 46:00): https://www.youtube.com/watch?v=6RdPuz6QEzU
Reply With Quote
  #159  
Vechi 17.10.2014, 22:03:36
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dar tu că nu asculți de Biserică, ce spui?
Ovidiu ,am vorbit ieri cu par.Antim de la man.Mistrita si cu par.Veniamin de la Rarau.Aceeasi atitudine anti card.
De ce accepti acest abuz din partea autoritatilor ,big-brother ?
Mai mult par.Antim a spus sa nu ascultam de preoti daca nu respecta scripturile si invatatura lui Hristos.
Desigur e mai comod sa ai card ,dar cred ca exista solutii sa ne descurcam si fara el.
Reply With Quote
  #160  
Vechi 17.10.2014, 23:22:04
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

As putea sa dau si eu exemplu de preot care spune ca am putea primi chiar si cip implantat, ca n-ar fi o problema!!! Cum sa slujesti, preotelule, in Biserica lui Hristos si sa sustii asemena enormitati? Cum sa arunci cu pietre in Dumnezeu? El te-a facut preot ca sa-i ajuti pe oameni sa se mantuiasca, nu sa se indraceasca!

Adica nu e suficient ca renunti la Molifte, pentru ca ti-e frica de draci, ci te apuci sa faci tu insuti voia lor!!! Asta, da, ortodoxie!!! Asta, da, preot! Sa spuna crestinilor ca nu e nicio problema daca se insemneaza cu 666! Nu conteaza ca in Apocalipsa scrie invers! Cui slujesti, preotelule? Masoneriei, desigur! Tradarea ortodoxiei din interior! Razboi dat impotriva sfintilor! Cuvantul sfintilor este dat la o parte. Importsnti sunt cei care ne spun ca putem lua chiar si cip implantat!!! Vai de cei prin care vine sminteala! Caci sminteala vine din interiorul Bisericii, din pacate.

Acum cativa ani se lauda un rabin ca va fi suficient sa-i corupa pe ierarhi pentru ca preotii sa se intreaca in a propovadui cipul! N-am crezut ca vor reusi atat de repede! Doamne, iarta-ne! Ce pot sa fac in aceasta situatie? Ma uit care preot are evlavie fata de cip si care are evlavie fata de Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde