Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.02.2013, 06:50:48
parinteleiacob parinteleiacob is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Arrow Iisus Hristos, Profetul lui Allah ?

Doamne miluieste. O intiere sumara (si foarte documentata) despre asertiunile intemeietorului islamului:

http://www.hristosainviat.ro/2013/02...lui-allah.html

Extrase:

"Dumnezeu ne-a indus și ne-a ținut cu totul în eroare pe noi creștinii până în esența credinței și vieții noastre duhovnicești: moartea și Învierea Domnului nostru Iisus Hristos. Ca orice om normal, mirat de însăși ideea învierii din morți, conducătorul de trib din secolul al șaselea se decide că are o revelație: altcineva a murit pe cruce."

"Deci, iubiți credincioși, nu este nevoie să ne convertim la islam, ne spune Profetul lui Allah, nu-i așa ? Ei bine, nu. Absolut nimeni nu știe, nici dintre învățații creștini, nici dintre învățații islamici, la ce evanghelie se referea Profetul Mahomed și nici cine sunt cei despre care el spune că urmau Lui Iisus. Nici una din evangheliile cunoscute, fie ele și dintre cele gnostice cunoscute, nu sunt compatibile cu învățăturile din Coran și nici referințele din Coran nu fac apel la vreo evanghelie anume. Ulterior, învățații islamici neputând veni cu o Evanghelie a Lui Iisus în acord cu Coranul, nu au avut de ales decât să o declare pierdută. "

"Atracția magică a inițierilor, învățăturilor secrete și grupurilor conspirative este veche de când lumea. Domnul Dumnezeu și Mântuitorul nostru Iisus Hristos ne atrage atenția: „Deci arhiereul (Legii Vechi !) L-a întrebat pe Iisus despre ucenicii Lui și despre învățătura Lui. Iisus i-a răspuns: «Eu am vorbit pe față lumii. Eu am învățat întotdeauna în sinagogă și în templu, unde se adună toți iudeii și nimic nu am vorbit în ascuns. De ce Mă întrebi pe Mine ? Întreabă pe cei ce au auzit ce le-am vorbit. Iată aceștia știu ce am spus Eu.»” (Ioan XVIII, 19-20) "
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.02.2013, 09:07:49
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
Ca orice om normal, mirat de însăși ideea învierii din morți, conducătorul de trib din secolul al șaselea se decide că are o revelație: altcineva a murit pe cruce.
Musulmanii il vad pe Iisus lipsit de curaj si putere de sacrificiu pentru credinta, il vad ca pe un om ce nu-si traieste umanitatea in gradul cel mai inalt, din contra, apare ca avand un caracter marunt.
Citat:
Ibn Jarir a relatat de la Wahb bin Munabbih: Iisus a venit cu șaptesprezece dintre apostolii săi la o casă. Apoi au venit oamenii regelui și au înconjurat locuința. Însă atunci când au intrat în casă, Allah a făcut ca chipul și asemănarea lui Iisus să fie asupra tuturor celor ce se aflau acolo.
Aceștia au rămas uimiți și au zis: Ați făcut vrăji asupra noastră. Fie va veni Iisus la noi, fie vă vom ucide.
Iisus le-a zis însoțitorilor săi: Cine poate să cumpere astăzi un loc în Janna (Paradis)?
Un bărbat a zis: Eu! și a ieșit, spunând: Eu sunt Iisus!
Atunci l-au luat și l-au răstignit și astfel au fost induși în eroare în credința lor că aceștia l-au ucis pe Iisus, așa cum cred creștinii. Însă Iisus a fost înălțat la ceruri de Allah în acea zi.

Hasan Basri a spus:„Iisus avea treizeci și patru de ani când a fost înălțat la ceruri.”
Sa’id bin Musaiib a spus: „Avea treizeci și trei de ani când a fost înălțat la ceruri.”
Ibn Asakir a zis:„După Iisus, Maria a mai trăit timp de cinci ani, a murit așadar la vârsta de cincizeci și trei de ani.”
http://islamromania.ro/art-357/povestea_lui_iisus.html
Ideea ca Iisus ar fi facut negot cu locurile din Paradis, momeste cu Raiul solicitand sa se sacrifice cineva in locul sau mi se pare de-a dreptul revoltatoare si din punctul meu de vedere decredibilizeaza orice incercare de-a musulmanilor de a ne arata ca suntem in eroare, erorile lor fiind mult mai profunde. Nici nu mai conteaza ce spun despre Evanghelie, ca n-am pastrat-o in forma autentica, nici nu conteaza ce spun despre Mahomed, cat de desavarsit era; in mod evident au alte valori si alta mentalitate decat noi. Un om se sacrifica nu din iubire pentru aproapele, ci pentru ca intrevede o sansa de a intra pe poarta stramta a Imparatiei, iar Iisus este lipsit de iubire pentru aproapele, cerandu-i sa se sacrifice in locul sau.

Musulmanii resping rastignirea pentru ca aceasta n-ar fi "o moarte demna" pentru un profet, e prea umilitoare, multi dintre ei vehiculand ideea ca Iuda ar fi fost cel care s-a sacrificat. Altii, bazandu-se pe nararea din Coran, nu neaga rastignirea, ci mai degraba invierea, spunand ca Iisus n-a murit pe cruce, ci asa li s-a parut evreilor, asa au crezut ei.

And for their saying: We have killed the Messiah, Jesus, son of Mary, the messenger of Allah, and they killed him not, nor did they cause his death on the cross, but he was made to appear to them as such. And certainly those who differ therein are in doubt about it. They have no knowledge about it, but only follow a conjecture, and they killed him not for certain: Nay, Allah exalted him in His presence. And Allah is ever Mighty, Wise [Qur'an. Surah 4:157-158]

Versiunea in romana, tradusa de LICR (cu o nuanta usor diferita decat in lb. engleza) Si din pricina vorbelor lor: "Noi l-am omorât pe Mesia Isus, fiul Mariei, trimisul lui Allah!", în vreme ce ei nu l-au omorât, nici nu l-au rastignit pe cruce, ci a fost facut [cineva] sa semene cu el! Cei care au avut pareri diferite în privinta lui [Isus], au fost în îndoiala in legatura cu moartea lui; ei nu au avut cunostinta sigura despre ea[moartea lui], ci doar au urmat unor presupuneri. De buna seama nu l-au omorât. Ci Allah l-a inaltat la El. Iar Allah este Puternic si Întelept (4:157,158)

Insa marea majoritate cred ca nu IIsus a fost cel rastignit, ci altcineva, vazand, probabil, in momirea cu paradisul mai multa demnitate decat in moartea sa pe cruce. De aceea spuneam ca sunt ancorati intr-o mentalitate diferita de a noastra.

Musulmanii neaga invierea lui Hristos, insa nu neaga ca mortii n-ar putea fi inviati cu ajutorul lui Dumnezeu, ba chiar afirma ca Iisus a inviat morti:”(Și va zice): Eu vin la voi cu semn de la Domnul vostru! Eu plămădesc pentru voi din lut ca un chip de pasăre și suflu asupra sa și ea se fce o pasăre vie, cu voia lui Allah. Și voi tămădui pe orb și pe lepros, și-i voi învia pe morți, cu voia lui Allah”. (Coran 3:49) Ce sens are atunci ca un om sa moara in locul lui Iisus, sa-i ia locul pentru a induce lumea in eroare, daca ei cred ca e posibila invierea mortilor ? Doar pentru a scuti un profet de o moarte “neonorabila”, care din cauza orgoliului prefera sa fie altcineva umilit in locul sau? Apare ca si evident ca toate povestile despre "rastignire si inviere", cum e si cea cu negocierea paradisului s-au nascut pe parcurs, literatura musulmana imbogatindu-se ca urmare a politicii musulmane de a contesta crestinismul in esenta lui specifica.

Last edited by ioanna; 23.02.2013 at 11:15:04.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.06.2013, 19:57:17
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

NU. Iisus Hristos nu este profetul lui allah, pentru că allah este un demon, iar Iisus Hristos nu este profet, este Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat, în Sfînta Treime, care a luat trup omenesc spre a noastră mîntuire din Duhul Sfînt Dumnezeu și Preasfînta, Preacurata, Preabinecuvîntata, Mărita Stăpîna noastră, de Dumnezeu Născătoarea și pururea Fecioară Maria.

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 19.06.2013 at 20:01:43.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.06.2013, 20:08:32
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.

NU. Iisus Hristos nu este profetul lui allah, pentru că allah este un demon, iar Iisus Hristos nu este profet, este Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat, în Sfînta Treime, care a luat trup omenesc spre a noastră mîntuire din Duhul Sfînt Dumnezeu și Preasfînta, Preacurata, Preabinecuvîntata, Mărita Stăpîna noastră, de Dumnezeu Născătoarea și pururea Fecioară Maria.

Bucurii.
Allah nu este un demon.
islamul este o religie avraamica.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.06.2013, 20:30:28
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Din punctul de vedere creștinesc, neoficial, ci al meu personal, allah este un demon.

Spun asta după ce pun în balanță învățătura islamică, pe care am studiat-o, cu învățătura biblică. Demonul allah, este demonul urii, al sîngelui, al războiului, al intoleranței, al forței, al lipsirii de libertate, al subjugării, al intimidării, al întunericului.

Islamul, nu este o religie avraamică, ci mahomedană.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.06.2013, 20:32:56
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.

Din punctul de vedere creștinesc, neoficial, ci al meu personal, allah este un demon.

Spun asta după ce bun în balanță învățătura islamică, pe care am studiato cu învățătura biblică. Demonul allah, este demonul urii, al sîngelui, al războiului, al intoleranței, al forței, al lipsirii de libertate, al subjugării, al intimidării, al întunericului.

Islamul, nu este o religie avraamică, ci mahomedană.
care este poziția oficială a,ortodoxiei față de Allah?

este religie avraamica. mai cercetează.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.06.2013, 20:41:38
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Poziția oficială a Bisericii Creștine față de allah și musulmani, (nu o cunosc oficial, ți-o redau după mintea mea) este că religia islamică este o religie a necredinței față de Dumnezeu Adevărat Treime, iar musulmanii sunt necredincioși față de Dumnezeu Treime, prin urmare, creștinii, trebuie să îi trateze ca pe oricare alți necredincioși și păgîni, cu multă Iubire, cu multă trezvie sufletească, adică discernămînt, să-i ajute, să le fie lumini pentru a vedea ei că Unul este Domnul Dumnezeu Adevărat, în Treime slăvit.
Sfinții Părinți spun că satana a vorbit lui mahomed, numindu-se pe sine allah, dîndu-i învățătura religiei urii și a războiului, (jihadul).

Este religie mahomedană, că înșelatul mahomed, este considerat în religia islamă, ca fiind mai mare decît Avraam, care era considerat un simplu profet, și nu trimisul lui dumnezeu pe pămînt, cum e considerat înșelatul mahomed. Deci este mahomedană. Și nu avraamică.

ISLAMÍSM s. v. mahomedanism. Sursa: Sinonime (2002) (Mai cercetează)

Bucurii.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.06.2013, 21:47:02
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
care este poziția oficială a,ortodoxiei față de Allah?
este religie avraamica. mai cercetează.
Mohamed a trait la mii de ani de Avraam. I se spune asa pentru ca au si ei Vechiul Testament si isi revendica originea de la Avraam. Dar islamismul apare odata cu Mohamed, care a avut o pretinsa viziune de la Arhanghelui Gabriel (vedem influenta din crestinism), fiind de fapt un inger cazut care i-a dat o viziune. Gasim o multime de astfel de inselari de la vrajmasul in Pateric sau vietile sfintilor.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.06.2013, 19:03:59
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Mohamed a trait la mii de ani de Avraam. I se spune asa pentru ca au si ei Vechiul Testament si isi revendica originea de la Avraam. Dar islamismul apare odata cu Mohamed, care a avut o pretinsa viziune de la Arhanghelui Gabriel (vedem influenta din crestinism), fiind de fapt un inger cazut care i-a dat o viziune. Gasim o multime de astfel de inselari de la vrajmasul in Pateric sau vietile sfintilor.
toate sursele spun că islamul este religie avraamica. chiar și cele care o critică.
de unde stii că viziunea este "pretinsa"?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.03.2015, 00:51:53
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Allah inseamna Dumnezeu in araba.Iisus Hristos nu poate fi profetul lui Dumnezeu pt ca este chiar Dumnezeu deplin si om deplin.Islamul isi trage obarsia din crestinismul nestorian.
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
profetul lui allah, www.hristosainviat.ro

Thread Tools
Moduri de afișare