Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #641  
Vechi 21.10.2017, 01:59:40
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

...........................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 20:17:59.
Reply With Quote
  #642  
Vechi 21.10.2017, 09:56:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Imi este greu sa cred ca tu nu intelegi cateva fraze in romana, desi nu ma mira nimic. Eu cred ca tu continui sa spui in mod deliberat un neadevar, doar pentru a denigra. De asta spuneam ca acesta e caracterul tau, pentru tine e ceva obisnuit. De aceea te-am ignorat in ultimul an.
Imi este greu sa cred ca nu poti da un raspuns direct la o intrebare directa.

Stai, ca de fapt te cunosc, nu, nu imi este greu.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #643  
Vechi 21.10.2017, 15:32:19
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
care face liveuri pe youtube, dar problema e că nu postează constant și anunțat.
Se pot face live-uri pe youtube? Credeam că doar pe facebook e posibil.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #644  
Vechi 21.10.2017, 17:56:51
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

...........................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 20:27:51.
Reply With Quote
  #645  
Vechi 21.10.2017, 17:57:46
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Imi este greu sa cred ca nu poti da un raspuns direct la o intrebare directa.
Stai, ca de fapt te cunosc, nu, nu imi este greu.
Nu am ce sa raspund, pentru ca e o intrebare cu raspunsuri false. Cunosti inca de atunci raspunsurile. Mesajul citat mai avea un pasaj inainte de cel dat de mine. In el iti spunea ca nu e adevarat ceea ce insinuai si atunci, cu verisorul si bataia si sa nu mai faci din tantar armasar. Iar eu am spus si atunci ce era de spus. Desigur, nu ma asteptam ca tu sa te comporti altfel, eu m-am convins care e caracterul tau din discutiile cu mine si cu altii.
Reply With Quote
  #646  
Vechi 21.10.2017, 18:00:23
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Ce mi-a plăcut la părintele Răzvan Ionescu e că a dat replica la spotul de promovare a lui Ion Aion, cel cu maculatura - Spovedania unui (fost) preot (actual) ateu fără a-l jigni sau inflama ci punct cu punct a demontat și faptul că aduce în discuție învățături de ale părintelui Sofronie Saharov în unele video-uri.
Ion Aion e un mediocru, iar carte e un dezastru. Nici ca literatură nu stă în picioare, aceleași drumuri ultra bătute și umor forțat... Dar, subscriu, Biserica trebuia să aibă o reacție publică și să dea niște răspunsuri pentru cei mai naivi.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #647  
Vechi 22.10.2017, 00:00:36
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Sunt mulți care poartă nume de sfinți, dar nu cred că-i confundă nimeni cu prototipul, cam așa e și cu denumirea de ortodox, o simplă denumire nu e musai să urmeze originalul, la fel cum părerea unui purtător de cuvânt oficial poate să fie prea lacunară, mai ales pe vremea fostului purtător de cuvânt Costel Stoica se întâmpla să fie niște luări de poziție incomplete ori ciudate.

Patriarhia abia răspunde la fapte care se viralizează de mass-media și amenință încrederea în ea, darămite să ia sute ori mii de postări să vadă ce a zis fiecare, poate eventual să-și facă o platformă oficială de pe care să corecteze din mers anumite tendințe, dar nu va putea verifica nimic.
Nu asta vreau sa zic sa verifice cineva mii de postari.Vreau sa spun ca se poate da o directie.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
A fost o circulară în care se înștiințau preoții de responsabilitatea care le revine când comunică pe internet și asta e firesc pentru că ei sunt în cadrul instituției, dar credinciosul nu e un angajat.

Nu va putea face administrația B.O.R. poliția blogurilor,forumurilor, canalelor youtube, grupurilor de facebook și asmuțirea împotriva unora s-ar putea să fie neinspirată, respectivii se pot victimiza și pot crește și mai mult neîncrederea în autoritățile ecleziastice.

După cum se vede sunt teologi ori preoți editori pe platforme tip adevărul unde se împroșcă la greu, acolo și trebuie să stea.

Cea mai bună soluție e comunicarea pe canalele oficiale prin subiecte cu răspunsuri la întrebările credincioșilor, eventuale circulare și o tipăritură de calitate la editura de misiune cu un preț accesibil.
Chiar și un preot care să facă live pe youtube și să fie tânăr ca să întărească convingerea că e apropiat de preocupările lor și aproape de tehnologie ar fi binevenit, iar temele să nu fie saturate de limbaj de specialitate - exemplu Preotul Răzvan Ionescu din Franța care face liveuri pe youtube, dar problema e că nu postează constant și anunțat.
Am intrat pe Forumul Softpedia si ce vreau sa arat aici.Aici nu cred ca se verifica fiecare mesaj dar se da o directie.
https://forum.softpedia.com/forum/139-feedback/
Am intrat in zona feedback -avertismente.Aiciam luat ultimul mesaj scris din 19 octombrie 2017.
https://forum.softpedia.com/topic/11...danandrei2001/

Deci aici se scrie de ce omul nostru a luat avertisment, ptr ce? Ptr offtopic pe o anumita tema, deci nu a respectat tema propusa de cineva despre "Secesiunea Cataloniei". Cu atat mai mult cu cat a fost rugat sa nu schimbe subiectul.
"A mai dorit boboru 300 de parlamentari si a luat-o in mana.
da e o idee buna cu printatu, 90 % din votacii pesede daca vad o imprimanta zic ca olteanu cand a vazut girafa: "Asa ceva nu exista""

Offtopic pe threadul "Secesiunea Cataloniei - o bomba ce ticaie", in ciuda rugamintii de a nu se mai posta offtopic.
1p "

Deci eu ce cred, ca ne-am respecta mai mult, si am avea o anumita ordine care o au si altii. Vreau sa arat ca altii au inventat "roata" printre forumurile pe care am activat sau doar le-am urmarit, si se pare ca le foloseste,nu mai scrie oricine orice . Deci eu nu spun despre ceva aiurea, spun despre ceva care se practica ,de oarecati ani pe Forumuri.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie

Thread Tools
Moduri de afișare