Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 11.07.2012, 19:12:04
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
O da le-am si copiat le am aici la mine pe masa sa le citesc cind nu am prea mult de lucru.
Sf Nectarie sa fie cu tine mereu.
Vasilica
Sfantul Nectarie sa iti ajute Hartford !
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #122  
Vechi 18.07.2012, 18:16:45
ionutt ionutt is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.07.2010
Mesaje: 34
Implicit

mai este un site cu minuni www.sfantulnectarie.ro
Reply With Quote
  #123  
Vechi 30.07.2012, 16:30:29
yryna1979 yryna1979 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.07.2012
Mesaje: 2
Post Sfantul Nectarie vine in ajutorul femeilor insarcinate si a celor care nasc

Am aflat despre acest mare Sfant de la sora mea. De atunci, am nascut doi copii si i-am simtit in mod real ajutorul .Cine a trecut prin durerile nasterii normale,stie la ce ma refer.La ultima sarcina a fost prezent alaturi de Sfantul Efrem cel Nou, de Sfantul Nicolae si, bineinteles, de Maicuta Domnului.
Daca nu ma ajutau acesti Sfinti, nu as fi dus la capat o sarcina cu risc de avort pe tot parcursul ei, si nici n-as fi nascut atat de repede.
Indrazniti si va rugati Sfintilor si veti simti cat e de bun Dumnezeu.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 08.10.2012, 23:20:28
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit Multumesc din nou!!!

Vreau sa multumesc Domnului Iisus Hristos, Maicii Domnului, Sfintei Paraschiva, Sfantului Ierarh Nectarie, Sfantului Efrem cel Nou, Sfantului Ierarh Nicolae, Sfantului.Mina, Sfintului Spiridon, Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavriil si tuturor sfintilor pentru ajutorul primit astazi in rezolvarea unei probleme. Acum ma simt impacata sufleteste si linistita. Multumesc din inima pentru tot!!! Multumesc pentru mila lor cea mare catre noi!!!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #125  
Vechi 19.10.2012, 13:08:53
chiriloaie chiriloaie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.08.2012
Mesaje: 1
Implicit minunile și ajutorul Sfântului Nectarie

Buna ziua! si Doamne ajuta1
In primul rând vă muțumesc tuturor că existați pe acest forum. Datorita Dumneavoastră, am citit foarte multe despre minunile și ajutorul Marelui Sfănt Nectarie.Nu vreau sa vă rețin prea mult, dar am să vă povestesc foarte succint si mica mea povestioară : prin luna august pe la început, măicuța mea internata la spital mi-a dat vestea cea urâta ca din hepatita C pe care o căpătase cu ani multi în urma, a dat-o in ciroză hepatica avansata; m-am intristat foarte mult am început a plânge, si datorita Dumneavoastră am început să citesc în fiecare seară acatistul Sfântului Nectarie găsit pe internet; încet am început să-mi revin sufletește, dar mai înainte de a citi acatistul aveam de ceva ani buni în urma, o durere la început suportabila de spate; nu m-am căutat pe la medici din lipsa de timp și de finanțe, dar aveam un unguient cumparat de la o farmacie, și eram totdeuna dependenta de el; mă ungeam imi trecea durerea pentru un timp relativ scurt; fără să-mi dau seama cu timpul durerea de spate în care nu mă puteam apleca nici măcar să mă încalț, a disparut ca prin minune;mă consider o ființă plină de liniște și pace interioară, ceea ce eu nu o aveam, în casă domnește o armonie frumosă, candeluța cu Măicuța Domnului, fiind mereu aprinsa în fiecare dimineața și seara, când mă rog si citesc acatistul Sfântului Nectarie; măicuța mea se simte mai binișor face tratament și merge regulat la medic.Îi mulțumesc din tot sufletul meu, Bunului Părinte Nectarie, pentru că mi-a ascultat rugăciunile, și-mi doresc foarte mult, să pot ajunge și eu la moaștele Sfântului care se afla la Mănăstirea Radu Voda București. Mi-aș dori și o icoana cu Sfântul, deorece locuiesc la țara și este cam greu de achizționat.Vă rog frumos să-mi scuzați greșelile de ortografie și exprimare. Am să mai revin și cu alte detalii.
Doamne Isuse Hristoase Fiul Lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătoasa!
Reply With Quote
  #126  
Vechi 19.10.2012, 13:20:22
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de chiriloaie Vezi mesajul
Buna ziua! si Doamne ajuta1
In primul rând vă muțumesc tuturor că existați pe acest forum. Datorita Dumneavoastră, am citit foarte multe despre minunile și ajutorul Marelui Sfănt Nectarie.Nu vreau sa vă rețin prea mult, dar am să vă povestesc foarte succint si mica mea povestioară : prin luna august pe la început, măicuța mea internata la spital mi-a dat vestea cea urâta ca din hepatita C pe care o căpătase cu ani multi în urma, a dat-o in ciroză hepatica avansata; m-am intristat foarte mult am început a plânge, si datorita Dumneavoastră am început să citesc în fiecare seară acatistul Sfântului Nectarie găsit pe internet; încet am început să-mi revin sufletește, dar mai înainte de a citi acatistul aveam de ceva ani buni în urma, o durere la început suportabila de spate; nu m-am căutat pe la medici din lipsa de timp și de finanțe, dar aveam un unguient cumparat de la o farmacie, și eram totdeuna dependenta de el; mă ungeam imi trecea durerea pentru un timp relativ scurt; fără să-mi dau seama cu timpul durerea de spate în care nu mă puteam apleca nici măcar să mă încalț, a disparut ca prin minune;mă consider o ființă plină de liniște și pace interioară, ceea ce eu nu o aveam, în casă domnește o armonie frumosă, candeluța cu Măicuța Domnului, fiind mereu aprinsa în fiecare dimineața și seara, când mă rog si citesc acatistul Sfântului Nectarie; măicuța mea se simte mai binișor face tratament și merge regulat la medic.Îi mulțumesc din tot sufletul meu, Bunului Părinte Nectarie, pentru că mi-a ascultat rugăciunile, și-mi doresc foarte mult, să pot ajunge și eu la moaștele Sfântului care se afla la Mănăstirea Radu Voda București. Mi-aș dori și o icoana cu Sfântul, deorece locuiesc la țara și este cam greu de achizționat.Vă rog frumos să-mi scuzați greșelile de ortografie și exprimare. Am să mai revin și cu alte detalii.
Doamne Isuse Hristoase Fiul Lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătoasa!
Dumnezeu sa va mangaie sufletele voastre cu mila Lui! Trimite-mi, te rog, printr-un PM, adresa unde doresti sa primesti icoana Sf. Nectarie.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #127  
Vechi 19.10.2012, 16:08:37
nicoleta_proca nicoleta_proca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2011
Mesaje: 1
Implicit

sa va spun si eu povestea mea si cum Sf Nectarie si Maica Domnului mi-au ajutat copilul.

Ca orice mama, mi-am dorit acest copil enorm de mult. L-am asteptat cu multa dragoste si nerabdare. Am avut o sarcina usoara pana in saptamana 36, cand am inceput sa am contractii din ce in ce mai dese. Cand deja au ajuns contractiile la doua minute, mi-am luat bagajul si am plecat spre maternitate. Bebelusul meu se pregatea sa vina inainte de termen. L-am rugat pe sotul meu sa imi cumpere Acatisul Sf Nectarie si de atunci pana cand am nascut l-am citit zilnic. Dumneazeu si Maica Domnului si Sf. Nectarie la care m-am rugat m-au ajutat si nu mi s-a rupt apa si nu s-a deschis colul astfel incat contractiile au fost oprite cu perfuzii si injectii.

Dupa cateva zile am fost externata, mi s-ar recomandat repaus la pat. Intre timp a fost Craciunul, iar in saptamana urmatoare am fost la controlul de rutina la medicul de familie si mi-a gasit tensiunea foarte marita, 15 cu 9. Am inceput o dieta fara sare si pentru ca tensiunea tot nu scadea am fost trecuta pe pastile. Doza a fost marita de 3 ori pentru ca medicamentele nu-si faceau efectul. Eram foarte stresata, cunoasteam efectele HTA asupra bebelusului si mi-era frica sa nu moara bebe.

Imediat dupa revelion am fost la control la medicul ginecolog caruia i-am spus de problema cu tensiunea. Mi-a facut ecograful, doctorita era curioasa sa vada cum mai este stomacul lui bebe, pentru ca la ultimele trei ecografii s-a vazut stomacul ca si cum ar fi gol. Si de aceasta data stomacelul lui s-a vazut gol si doctorita a ales sa ma interneze saptamana care urma si a spus ca trebuie sa-i spuna neonatologului.

Pana la acea data nu am inteles de ce o nelinistea pe ea stomagul gol al copilului. Abia atunci am inteles ca bebelusul meu este suspect de atrezie de esofag. Habar nu aveam ce reprezenta asta, din ce imi explica doctorita nu intelegeam nimic. Am inteles insa ca e o malformatie congenitala. Acasa am cautat pe net informatii despre acest tip de malformatie si am ramas socata de ceea ce am citit.

Eram o mama disperata, plangeam continuu, tensiunea nu imi scadea deloc. M-am rugat la Dumnezeu si la Maica Domnului,m-am rugat cu disperare si catre Sf Nectarie sa aiba grija de copilul meu si sa fie sanatos.

Cu o zi inainte sa ma internez am fost la Manastirea de la Sinca Veche, unde se gasesc o parte din moastele Sf Nectarie. M-am rugat lui si a doua zi, de dimineata, cand doctorita mi-a facut din nou ecografie, stomacul copilului s-a vazut normal. Nu-mi venea sa cred, stiu ca este o minune dumnezeiasca, Sf. Nectarie si Dumnezeu si Maica Domnului mi-au ascultat ruga si copilul meu s-a vindecat. Mi-a facut ecografie apoi si un alt medic, doctorita mea vroaia o alta parere. Si acest doctor a spus ca nu este nicio malformatie.

A doua zi, am adus pe lume un baietel superb, sanatos de 3500 g si 53 cm. Sunt convinsa ca doar credinta mea si a sotului meu si rugaciunile noastre ne-au salvat copilul. Ii multumesc din suflet Domnului Nostru Iisus Hristos, lui Dumnezeu, Fecioarei Maria si Sfantului Nectarie.

De acest sfant am aflat de la o colega de serviciu, caruia ii multumesc pentru ca mi-a facut cunoscut acest Sfant.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 20.10.2012, 16:31:08
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicoleta_proca Vezi mesajul
sa va spun si eu povestea mea si cum Sf Nectarie si Maica Domnului mi-au ajutat copilul.

Ca orice mama, mi-am dorit acest copil enorm de mult. L-am asteptat cu multa dragoste si nerabdare. Am avut o sarcina usoara pana in saptamana 36, cand am inceput sa am contractii din ce in ce mai dese. Cand deja au ajuns contractiile la doua minute, mi-am luat bagajul si am plecat spre maternitate. Bebelusul meu se pregatea sa vina inainte de termen. L-am rugat pe sotul meu sa imi cumpere Acatisul Sf Nectarie si de atunci pana cand am nascut l-am citit zilnic. Dumneazeu si Maica Domnului si Sf. Nectarie la care m-am rugat m-au ajutat si nu mi s-a rupt apa si nu s-a deschis colul astfel incat contractiile au fost oprite cu perfuzii si injectii.

Dupa cateva zile am fost externata, mi s-ar recomandat repaus la pat. Intre timp a fost Craciunul, iar in saptamana urmatoare am fost la controlul de rutina la medicul de familie si mi-a gasit tensiunea foarte marita, 15 cu 9. Am inceput o dieta fara sare si pentru ca tensiunea tot nu scadea am fost trecuta pe pastile. Doza a fost marita de 3 ori pentru ca medicamentele nu-si faceau efectul. Eram foarte stresata, cunoasteam efectele HTA asupra bebelusului si mi-era frica sa nu moara bebe.

Imediat dupa revelion am fost la control la medicul ginecolog caruia i-am spus de problema cu tensiunea. Mi-a facut ecograful, doctorita era curioasa sa vada cum mai este stomacul lui bebe, pentru ca la ultimele trei ecografii s-a vazut stomacul ca si cum ar fi gol. Si de aceasta data stomacelul lui s-a vazut gol si doctorita a ales sa ma interneze saptamana care urma si a spus ca trebuie sa-i spuna neonatologului.

Pana la acea data nu am inteles de ce o nelinistea pe ea stomagul gol al copilului. Abia atunci am inteles ca bebelusul meu este suspect de atrezie de esofag. Habar nu aveam ce reprezenta asta, din ce imi explica doctorita nu intelegeam nimic. Am inteles insa ca e o malformatie congenitala. Acasa am cautat pe net informatii despre acest tip de malformatie si am ramas socata de ceea ce am citit.

Eram o mama disperata, plangeam continuu, tensiunea nu imi scadea deloc. M-am rugat la Dumnezeu si la Maica Domnului,m-am rugat cu disperare si catre Sf Nectarie sa aiba grija de copilul meu si sa fie sanatos.

Cu o zi inainte sa ma internez am fost la Manastirea de la Sinca Veche, unde se gasesc o parte din moastele Sf Nectarie. M-am rugat lui si a doua zi, de dimineata, cand doctorita mi-a facut din nou ecografie, stomacul copilului s-a vazut normal. Nu-mi venea sa cred, stiu ca este o minune dumnezeiasca, Sf. Nectarie si Dumnezeu si Maica Domnului mi-au ascultat ruga si copilul meu s-a vindecat. Mi-a facut ecografie apoi si un alt medic, doctorita mea vroaia o alta parere. Si acest doctor a spus ca nu este nicio malformatie.

A doua zi, am adus pe lume un baietel superb, sanatos de 3500 g si 53 cm. Sunt convinsa ca doar credinta mea si a sotului meu si rugaciunile noastre ne-au salvat copilul. Ii multumesc din suflet Domnului Nostru Iisus Hristos, lui Dumnezeu, Fecioarei Maria si Sfantului Nectarie.

De acest sfant am aflat de la o colega de serviciu, caruia ii multumesc pentru ca mi-a facut cunoscut acest Sfant.
Slava lui Dumnezeu! Mare este El intru Sfintii Sai!
Reply With Quote
  #129  
Vechi 22.10.2012, 11:20:55
Anisch Anisch is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Mesaje: 7
Implicit Minunile Sf Nectarie

Sfantul Nectarie este un sfant tare drag mie. Pe mama a salvat-o atunci cand doctorii ne spuneau ca nu va mai trai mai mult de 2 zile si ar trebui sa ne pregatim pt inmormantare. Atat eu cat si ea ne-am rugat la Sfantul Nectarie, am uns-o cu ulei de la candela sfantului si nu s-a intamplat cum au spus doctorii. A mai trait inca 2 ani si jumatate, era bolnava de cancer. In felul acesta mama a avut timp sa se impace cu Dumnezeu si sa se pregateasca mai bine, a fost un ajutor clar, eu am fost martora si chiar si medicii au recunoscut cu uimire ca a fost un ajutor dumnezeiesc

Doamne ajuta
bucurie
Reply With Quote
  #130  
Vechi 10.12.2012, 23:03:36
elena19 elena19 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2012
Mesaje: 1
Implicit minunea Sfantului Nectarie

Buna seara,


Vreau sa va impartasesc,si voua,una dintre minunile pe care acest Sfant le-a infaptuit in urma rugaciunilor,si poate ca aceasta le va fi folositoare si altora.
In urma cu un an,prietenul meu avea de sustinut un examen foarte important pt cariera lui,examen pe care nu l-a promovat.Tin sa mentionez ca in acea perioda nu ne-am gandit sa mergem la biserica,sa ne rugam,sau macar sa tinem post(examenul fiind in postul Craciunului).
Ulterior,la cateva luni avea posibilitatea sa il mai sustina inca o data.Nici de data aceasta,in ciuda faptului ca invatase foarte mult,nu l-a putut promova.puneam in permanenta vina pe faptul ca cei din comisie au facut subiectele in asa fel incat examenul sa nu poate fi promovat.In toata aceasta perioada AM UITAT practic,amandoi,de Sfanta Biserica.
In urma cu 2 luni,ne-a fost furata masina.in aceeasi seara,am intalnit o persoana care ne-a indrumat pasii catre o manastire,si anume Manastirea Cotmeana.A 2-a zii ajungeam la Manastire.am primit un canon,pe care am reusit si l-am facut.
Insa se apropria vertiginos data cand acel examen mai putea fi sustinut pentru ultima data.
In timp ce cautam pe internet date despre examen,am gasit si o pagina dedicata Sfantului Nectarie.am citit despre minunile infaptuite de Sfantul,si la scurt timp aveam si acatistul.
am inceput sa mergem si la manastirea "Radu Voda",unde exista o particica din trupul sfantului.
inaintea examenului ne-am spovedit amandoi,am mers in fiecare duminica la biserica.
Singura noastra speranta pentru o reusita era ca cineva sa faca o minune.in ziua examenului am fost la manastire,ne-am rugat,iar prietenul meu a primit binecuvantare din partea preotului.
la scurt timp dupa sustinerea examenului,am primit si rezultatul:ADMIS
Vreau sa-i multumesc si pe aceasta cale Sfantului Nectarie,Sfantului Efrem cel nou,Sfintei Parascheva,Domnului Iisus Hristos si Maicii Domnului.Ei ne-au ajutat atat in ceea ce priveste examenul,cat si indreptarea pasilor vietii.
Doamne Ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile Sf. Nectarie 2 cosmin_82 Intamplari adevarate 682 12.01.2023 13:29:14
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 01:03:20
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 22:47:33