Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.05.2009, 12:07:34
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit Casatoria in afara Bisericii Ortodoxe, recunoscuta sau nu?

Deschid acest subiect deoarece nu cunosc foarte bine canoanele Bisericii, dar nici stadiul la care s-a ajuns, in cadrul dialogului ecumenic, in ceea ce priveste recunoasterea Tainelor celorlalte confesiuni. De aceea nu pot avea un punct de vedere intemeiat.

Cum a procedat/procedeaza Biserica Ortodoxa in situatia in care o familie crestina, de alta confesiune, trece la ortodoxie? Dupa Botez (unde este cazul), Mirungere, primirea Sfintei Euharistii, li se oficiaza Taina Casatoriei, sau li se recunoaste casatoria oficiata in cadrul confesiunii anterioare? Dar daca familia apartine altei religii (mozaica, islamica etc.)?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.05.2009, 12:30:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Buna si interesanta intrebare.
In mod logic, ar trebui sa se oficieze Taina Casatoriei, probabil cu exceptia cazului in care e vorba de Greco/Romano-Catolici deoarece exista o recunoastere reciproca a Tainelor.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.05.2009, 20:40:25
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Marius, uite am gasit ceva aici:
http://www.crestinortodox.ro/alte-ar...siuni-crestine
Si acest link mi se pare destul de interesant:
http://www.crestinortodox.ro/cuvinte...neoprotestanta
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.05.2009, 21:05:49
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

" Cum a procedat/procedeaza Biserica Ortodoxa in situatia in care o familie crestina, de alta confesiune, trece la ortodoxie? Dupa Botez (unde este cazul), Mirungere, primirea Sfintei Euharistii, li se oficiaza Taina Casatoriei, sau li se recunoaste casatoria oficiata in cadrul confesiunii anterioare? Dar daca familia apartine altei religii (mozaica, islamica etc.)? "

nici una nici cealalta !

nu se recunoaste tainele catolicilor , nici preotia nici botezul , nici nunta nici impartasania , deoarece in afara bis ortoroxe nu exista sfinte taine si har ; deci nu se poate recunoaste tainele catolice si deci nici casatoria lor ; din punct de vedere ortodox , catolicii traiesc in curvie ca si paganii si ereticii ... insa o familie musulmana , iudaica , pagana sau sectara sau catolica , daca trece la ortodoxie este primita cu botezare , mirungere si impartasanie ( eventual daca este de catolici se poate primi si fara botezare ) insa nu este nevoie sa se savarseasca taina nuntii asupra lor ; de obicei cei din afara ortodoxiei cand sunt primiti la ortodoxie , se primesc ca sot si sotie , insa se considera ca ei devin sot si sotie legitimi NUMAI din momentul in care ei s-au botezat ortodocsi ; pana la botez ei traiu in curvie , nelegitim , iar din momentul in care se boteaza casatoria lor devine legitima chiar si fara sa fie cununati ortodox ... asa si cu preotia : la fel , un preot catolic nu are preotie valida in catolicism , insa cadn este primit la ortodoxie , se boteaza ( sau nu ) , se mirunge , si ABIA APOI se recunoaste ca si preot fara sa fie neaparat hirotonit ...

acestea sunt pogoraminte : prin pogoramant se considera ca prin botez devin valide si casatoria si preotia care mai inainte nu erau valide , deoarece nu erau ortodoxe ... dar asta este prin pogoramant ; daca s-ar aplica acrivia ar trebui si sa se refaca si hirotonia si casatoria asupra lor ...

subliniez CU LITERE MARI de o schioapa : prin aceste pogoraminte nu inseamna ca sunt recunoascute tainele ereticilor sau schismaticilor ca fiind valide , NICIDECUM , caci a spune UNA CA ASTA ar fi EREZIE si anatema de la Hristos , fereasca Dumnezeu ... nu exista taine valide decat numai la ortodocsi ... asta sa fe clar ... nu exista har decat la ortodocsi ... cum se explica treaba mai pe indelete ?

asa : cand un om este preotit la catolici nu vine asupra lui nici un har nimic , ci ramane tot mirean si inca unul eretic si fara mantuire ; dar cand un astfel de preot catolic vine la ortodoxie , si i se face asupra lui botezul sau mirungerea ortodoxa , vine asupra lui harul Duhului sfant care il face in acelasi timp si preot valid , acest har al botezului valideaza si preotia lui nevalida pana atunci ... asa se explica ; insa prin asta nu se intelege ca si ceilalti preoti din catolicism , care au ramas catolici devin preoti valizi ; nu nicidecum , fereasca Dumnezeu ... nu devin valizi , ci numai acela care a trecut la ortodoxie devine valid datorita botezului sau mirungerii ortodoxe care a primit-o ...

daca un musulman sau catolic , care traieste in curvie in religia lui , neavand o nunta valida si sfintita , vine la ortodoxie si este botezat sau miruns , prin botezul sau mirungerea lui se valideaza si casatoria care pana atunci nu era valida ci curvie ...

asa si cu catolicii : ei sunt uneori primiti la ortodoxie numai prin mirungere ; asta nu inseamna ca botezul catolic ar fi valid , nu , Doamne fereste ... asta inseamna numai ca mirungerea ortodoxa primita valideaza botezul catolic si astfel omul devine botezat ortodox ... dar mirungerea primita de el nu valideaza si botezele celorlalti catolici care au ramas catolici , ci valideaza numai botezul lui , adica transforma botezul lui catolic in botez ortodox si astfel primeste asupra lui si harul mantuirii , al botezului ... dar se valideaza numai botezul lui , numai botezul se transforma in botez ortodox nu si botezele celorlalti catolici , care au ramas catolici si deci nebotezati ...


deci nu exista nici o recunoastere a tainelor ereticilor sau schismatiilor ; nu exista taine valide decat la ortodocsi ...

cine recunoaste tainele catolicilor sa fie anatema ! cine crede ca din pogoramant pot fi socotite valide si tainele catolicilor este eretic si sub anatema bisericii ; nu este numai sub anatema canoanelor bisericii , sa nu fiu inteles gresit ! nu , este sub anatema Bisericii ortodoxe , care nu recnoaste nici prin pogoramant nici prin acrigvie si absolut niciodata tainele ereticilor sau schismaticilor ...

or fi unii care cred ca prin pogoramant se pot recunoaste tainele catolicilor , insa asta este erezie si anatema de la bis ortodoxa , sa fie clar ... asta au spus-o sfintii parinti , care niciodata nu au recunoscut tainele nici unui eretic sau schismatic ... am explicat mai sus de ce sunt uneori ereticii primiti la ortodoxie fara rebotezare sau casatorie , si am aratat prin asta ca aceasta primire nu inseamna defel ca se recunosc tainele eterodocsilor , fereasca Dumnezeu ...

deci sa intelegem corect ortodoxia daca vrem sa ne mantuim ; iar daca nu , treaba voastra , nu va obliga nimeni ... eu doar am spus ce spune invatatura ortodoxa autentica , nu mascariciuni teoligice demonice ...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.05.2009, 21:38:03
abwars's Avatar
abwars abwars is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
" Cum a procedat/procedeaza Biserica Ortodoxa in situatia in care o familie crestina, de alta confesiune, trece la ortodoxie? Dupa Botez (unde este cazul), Mirungere, primirea Sfintei Euharistii, li se oficiaza Taina Casatoriei, sau li se recunoaste casatoria oficiata in cadrul confesiunii anterioare? Dar daca familia apartine altei religii (mozaica, islamica etc.)? "

nici una nici cealalta !

nu se recunoaste tainele catolicilor , nici preotia nici botezul , nici nunta nici impartasania , deoarece in afara bis ortoroxe nu exista sfinte taine si har ; deci nu se poate recunoaste tainele catolice si deci nici casatoria lor ; din punct de vedere ortodox , catolicii traiesc in curvie ca si paganii si ereticii ... insa o familie musulmana , iudaica , pagana sau sectara sau catolica , daca trece la ortodoxie este primita cu botezare , mirungere si impartasanie ( eventual daca este de catolici se poate primi si fara botezare ) insa nu este nevoie sa se savarseasca taina nuntii asupra lor ; de obicei cei din afara ortodoxiei cand sunt primiti la ortodoxie , se primesc ca sot si sotie , insa se considera ca ei devin sot si sotie legitimi NUMAI din momentul in care ei s-au botezat ortodocsi ; pana la botez ei traiu in curvie , nelegitim , iar din momentul in care se boteaza casatoria lor devine legitima chiar si fara sa fie cununati ortodox ... asa si cu preotia : la fel , un preot catolic nu are preotie valida in catolicism , insa cadn este primit la ortodoxie , se boteaza ( sau nu ) , se mirunge , si ABIA APOI se recunoaste ca si preot fara sa fie neaparat hirotonit ...

acestea sunt pogoraminte : prin pogoramant se considera ca prin botez devin valide si casatoria si preotia care mai inainte nu erau valide , deoarece nu erau ortodoxe ... dar asta este prin pogoramant ; daca s-ar aplica acrivia ar trebui si sa se refaca si hirotonia si casatoria asupra lor ...

subliniez CU LITERE MARI de o schioapa : prin aceste pogoraminte nu inseamna ca sunt recunoascute tainele ereticilor sau schismaticilor ca fiind valide , NICIDECUM , caci a spune UNA CA ASTA ar fi EREZIE si anatema de la Hristos , fereasca Dumnezeu ... nu exista taine valide decat numai la ortodocsi ... asta sa fe clar ... nu exista har decat la ortodocsi ... cum se explica treaba mai pe indelete ?

asa : cand un om este preotit la catolici nu vine asupra lui nici un har nimic , ci ramane tot mirean si inca unul eretic si fara mantuire ; dar cand un astfel de preot catolic vine la ortodoxie , si i se face asupra lui botezul sau mirungerea ortodoxa , vine asupra lui harul Duhului sfant care il face in acelasi timp si preot valid , acest har al botezului valideaza si preotia lui nevalida pana atunci ... asa se explica ; insa prin asta nu se intelege ca si ceilalti preoti din catolicism , care au ramas catolici devin preoti valizi ; nu nicidecum , fereasca Dumnezeu ... nu devin valizi , ci numai acela care a trecut la ortodoxie devine valid datorita botezului sau mirungerii ortodoxe care a primit-o ...

daca un musulman sau catolic , care traieste in curvie in religia lui , neavand o nunta valida si sfintita , vine la ortodoxie si este botezat sau miruns , prin botezul sau mirungerea lui se valideaza si casatoria care pana atunci nu era valida ci curvie ...

asa si cu catolicii : ei sunt uneori primiti la ortodoxie numai prin mirungere ; asta nu inseamna ca botezul catolic ar fi valid , nu , Doamne fereste ... asta inseamna numai ca mirungerea ortodoxa primita valideaza botezul catolic si astfel omul devine botezat ortodox ... dar mirungerea primita de el nu valideaza si botezele celorlalti catolici care au ramas catolici , ci valideaza numai botezul lui , adica transforma botezul lui catolic in botez ortodox si astfel primeste asupra lui si harul mantuirii , al botezului ... dar se valideaza numai botezul lui , numai botezul se transforma in botez ortodox nu si botezele celorlalti catolici , care au ramas catolici si deci nebotezati ...


deci nu exista nici o recunoastere a tainelor ereticilor sau schismatiilor ; nu exista taine valide decat la ortodocsi ...

cine recunoaste tainele catolicilor sa fie anatema ! cine crede ca din pogoramant pot fi socotite valide si tainele catolicilor este eretic si sub anatema bisericii ; nu este numai sub anatema canoanelor bisericii , sa nu fiu inteles gresit ! nu , este sub anatema Bisericii ortodoxe , care nu recnoaste nici prin pogoramant nici prin acrigvie si absolut niciodata tainele ereticilor sau schismaticilor ...

or fi unii care cred ca prin pogoramant se pot recunoaste tainele catolicilor , insa asta este erezie si anatema de la bis ortodoxa , sa fie clar ... asta au spus-o sfintii parinti , care niciodata nu au recunoscut tainele nici unui eretic sau schismatic ... am explicat mai sus de ce sunt uneori ereticii primiti la ortodoxie fara rebotezare sau casatorie , si am aratat prin asta ca aceasta primire nu inseamna defel ca se recunosc tainele eterodocsilor , fereasca Dumnezeu ...

deci sa intelegem corect ortodoxia daca vrem sa ne mantuim ; iar daca nu , treaba voastra , nu va obliga nimeni ... eu doar am spus ce spune invatatura ortodoxa autentica , nu mascariciuni teoligice demonice ...

explica mai clar : botezul "catolic" nu este recunoscut ca valid de catre ortodoxie?
ca doar se boteaza in numele Sfintei Treimi....eu asa stiam.stiam de asemenea ca celui care este catolic si vrea sa primeasca ortodoxia doar i se "administreaza" Pecetea Duhului Sfant , prin taina Mirungerii....

nu cred ca am gresit in ceea ce am zis, dar astept o lamurire...nici eu nu prea ii am la inima pe cei cu ecumenismul
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.05.2009, 21:44:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Botezul este valid !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.05.2009, 21:48:44
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abwars Vezi mesajul
explica mai clar : botezul "catolic" nu este recunoscut ca valid de catre ortodoxie?
ca doar se boteaza in numele Sfintei Treimi....eu asa stiam.stiam de asemenea ca celui care este catolic si vrea sa primeasca ortodoxia doar i se "administreaza" Pecetea Duhului Sfant , prin taina Mirungerii....

nu cred ca am gresit in ceea ce am zis, dar astept o lamurire...nici eu nu prea ii am la inima pe cei cu ecumenismul
Cristiboss are dreptate, botezul catolicilor si protestantilor daca este facut in numele Sf. Treimi s erecunoaste. Uite-te in molitvelmnic sa vezi cum s eface slujba de primire la ortodoxie.

Emanuel2007 are niste pareri foarte personale in ceea ce priveste lucrurile astea, care nu se potrivesc cu parerea Bisericii in toate, desi el citeaza si canoane si parinti.
El crede si ca femeia la ciclu este pacatoasa si ca nu ar trebui sa mai avem ciclu.
Scuze, Emanuel ;-)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.05.2009, 22:10:37
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da fratele meu , nici o problema nu ma supar deloc ca ai zis asta ... din contra ...

sa luam un exemplu : sa zicem ca eu ma dezic de asultarea de sf sinod bor si infiintez acuma o noua biserica ortodoxa , cu toata traditia corecta din punct de vedere ortodox , numai atata ca eu nu mai fac ascultare de sinod si deci cad in afara bisericii ... da ? simpla neascultare te scoate in afara bisericii chair si daca continui sa pastrezi toata traditia ortodoxa , in rest ; asta au zis-o si sf ioan gura de aur si altii ... eu ca mirean , normal , in cadrul bisericii ortodoxe aveam dreptul sa botez in absenta preotului la nevoie , nu ? pai si acuma , dupa ce m-am dezis de sinod , daca eu ma duc intr-o pustie pe undeva si iau cu mine niste ucenici , si ii botez in Numele Sfintei Treimi , exact asa cum boteaza un mirean ortodox , oare eu transmit vre-un har celor pe care i-am botezat ? crezi ?

nu se mai transmite nimic , aia raman nebotezati , chiar daca se boteaza in numele sf treimi ...

si sectarii uneori mai boteaza in numele sf treimi , dar degeaba , ei nu sfintesc nimic ... nu e suficient sa botezi in numele sf treimi , mai trebuie sa ai si harul de a boteza ... harul botezului nu se transmite DECAT in cadrul bisericii apostolice , care ami are succesiunea apostolica ...

ori harul Duhului sfant nu exista si nu se poate pastra decat in bis ortodoxa si atat , caci bis ortodoxa este SINGURA biserica infiintata de apostoli si Mantuitorul Iisus Hristos ; iar in crez noi zicem : cred intru Una , Sfanta , Soborniceasca si Apostoleasca Biserica ... sa analizam putin ...

Una , deci exista nu mai O Singura biserica adevarata , care sa mantuiasca oameni ...
Sfanta , deci una sfanta , deci o singura biserica care sa aiba sfintenia in ea , sa aiba harul Duhului sfant in ea ... deci O Singura biserica sfanta , care sa poata da sfintire oamenilor ce cred in ea ... una singura , si atata , nu exista mai multe ... atata timp cat este numai una care sa aiba harul Duhului sfant , inseamna ca numai ea are si sf taine , caci nu exista sfinte taine daca nu exista Duh sfant care sfinteste tainele ; fara Duhul sfant nu exista sfinte taine ; deci nu exista , spunem noi in crez , sf taine in afara acelei biserici Una Sfanta ...

care e acea biserica ? zicem : apostoleasca si soborniceasca ; asta inseamna ca biserica aia Una Sfanta este bis care pastreaza credinta apostolica si care este unita , nu dezbinata ...

ne dam seama clar ca singura biserica care indeplineste aceste conditii este bis ortodoxa , nicidecum catolica sau altceva ...

deci nu exista har decat in ortodoxie , ar fara har nu exista sf taine deloc ...

de aia sf parinti au zis ca nici macar prin pogoramant nu se poate zice ca tainele eterodocsilor ar fi sfinte ; ele sunt doar taine , dar fara nici o sfintenie in ele ; ori taine pot sa fac si eu , chiar si daca ma fac budist , poate oricine ; insa sf taine nu pot face decat preotii ortodocsi , si atata ...

cred in Una Sfanta biserica ... sa reflectam ce inseamna aceste cuvinte simple ... daca zice Una sfanta atunci Una e sfanta si are sfinte taine ... restu , treaba lor , faca ce vor ... insa sfinte taine nu vor avea in veacu veacului , ci doar sperante omenesti desarte , planuri omenesti eronate ...

ce este papalitatea ? o unitate desigur , da la ce folos ? si un parlament poate sa fie foarte unit ; iata : UE , uniune ... mare scofala unirea omeneasca ... nu asta e mantuirea adevarata , nu asta e sfintenia ; nu asta e Biserica ; nu are nici o importanta ca papa boteaza in numele sf treimi , daca el nu mai e ortodox ... in afara bis ortodoxe nu mai are ce har sa mai transmita ... papa nici preot nu e macar , e un simplu mirean care se cred in visele lui mare inlocuitor si arhiereu , insa nu e nimic ; e un simplu mirean eretic , fara mantuire ... o sminteala , si noi stim cat de grav e sa smintesti lumea ...


am tot respectu fara de cei care isi iubesc aproapele si doresc o unire omeneasac , intre oameni ; respect si pe papa ca doreste unirea oamenilor si pacea , respect si UE ca doreste unirea si pacea ; ii apreciez si pe ei si ii admir , insa nu e suficient ce fac ei ; pare suficient aici pe pamant ce fac ei , insa dincolo nu e suficient ! insa mantuirea e altceva ; una e o mantuire omeneasca aici pe pamant , care e o inselaciune pana la urma daca e considerata suficienta , nefiind niciodata desavarsita , si altceva e mantuirea in cer , unde nu mai exista dezamagire si drama ... Iisus nu ne-a poruncit pentru mantuire numai iubirea de aproapele ci si iubirea de Dumnezeu ...
deci botezul in Numele sfintei Treimi nu da sfintire decat in cadrul bis ortodoxe si atata ...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.05.2009, 22:13:37
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abwars Vezi mesajul
explica mai clar : botezul "catolic" nu este recunoscut ca valid de catre ortodoxie?
ca doar se boteaza in numele Sfintei Treimi....eu asa stiam.stiam de asemenea ca celui care este catolic si vrea sa primeasca ortodoxia doar i se "administreaza" Pecetea Duhului Sfant , prin taina Mirungerii....

nu cred ca am gresit in ceea ce am zis, dar astept o lamurire...nici eu nu prea ii am la inima pe cei cu ecumenismul
nu e recunoscut de unii dintre ortodocsi 8-)
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.05.2009, 22:17:30
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cristibos , in cate botezuri crezi tu ? in doua ? unu catolic si unu ortodox ?

asta e erezie ... sorry ...
unde nu preotie nu exista nici botez nici mirungere nici nunta nici maslu nici mir si nici o taina valida ... iar catolicii au pierdut succesiunea apostolica din 1054 de cand au devenit anatema ... de atunci nu li s-a mai administrat niciodata o preotie ortodoxa de catre nici un episcop ortodox , deci nu mai au harul preotiei , si deci nici o sf taina ... au taine dar fara sfintenie , asa cum orice eretic poate sa faca cate taine vrea el ...

cand o sa fie hirotoniti preotii catolici de ierarhi ortodocsi atunci si tainele acelor preoti o sa devina valide ! dar asta nu o sa fie niciodata desigur ...

nu se poate zice ca exitsta la catolici harul Duhului sfant numai in botez dar in alte taine nu exista ; harul ori exista in toate tainele ori nu exista in nici una ; daca ei ar avea obotez ar avea si mantuire si preotie si toate tainele valide si ar fi ortodocsi ... ceea ce e fals ... harul e unul si acelasi in toate tainele , ele fiind legate impreuna prin acelasi Duh sfant ; deci ei nu au Duh sfant nefiind ortodocsi ...
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, ecumenism, nunta, sfinte, taine

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea in afara Bisericii catalin2 Dogmatica 280 23.09.2013 14:30:05
Logodna si casatoria in viziunea bisericii ortodoxe coste vlad Despre Biserica Ortodoxa in general 6 22.08.2011 23:19:47
Tainele savarsite in afara Bisericii morfix333 Intrebari utilizatori 141 16.05.2011 13:01:10
Preot (paroh) si enoriasi - comunicare in afara bisericii(?) sophia Preotul 31 19.07.2009 23:28:59
Botezul in afara Bisericii maggie Botezul 8 03.12.2008 15:43:57