Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 16.05.2012, 20:21:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
As fi fost diplomat in relatia cu Papa,daca tot vreau sa trag un semnal de alarma si mai ales vreau sa se remedieze "caderea" bisericii, insa daca vezi corespondenta vulcanicului Luther cu Papa ... El si-a aruncat "crucea" atunci cand s-a despartit de Biserica, pentru ca el si-a cautat excluderea.
Luther nu s-a desprins de Biserica ci de biserica romano-catolica.

Sunt totusi niste diferente..
Reply With Quote
  #152  
Vechi 16.05.2012, 20:25:15
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
E usor sa stam intr-o tara ortodoxa si sa-i declaram eretici pe cei care, traind intre eretici, se chinuie sa traiasca altfel. Dar ereticii dintre eretici isi stiu si ei necazul...Au si ei luptele lor si se chinuie sa traiasca curati asa cum se pricep. Oamenii care au "credinta crestina autentica" stau grupati in cateva tari est europene si se mandresc cu credinta lor ineficienta pentru miliarde de oameni care nici nu au auzit de ea. Ei traiesc intre oameni care, ca si ortodocsii, declara ca au credinta crestina autentica, si tot ca ei o si dovedesc, asa ca, tot o apa si un pamant...
Aceste lucruri s-au stabilit de multe sute de ani, noi azi nu declaram eretici, decat la erezii noi.
Ortodocsii nu se poate spune ca se mandresc cu credinta lor, doar o marturisesc. La fel, cineva care spune ca o zebra are patru picioare nu spuen asta ca sa se mandreasca, ci ca asta e adevarul. Dar cineva care crede ca zebra are doua picioare i s-ar putea parea ca acela se mandreste.
Dreapta credinta mantuitoare nu are cum sa fie ineficienta, are aceeasi eficienta ca oricand dar doar pentru cine vrea. Nu se poate ca la alte religii sa impunem credinta si altora chiar daca aceia nu vor. Iar azi sunt mai multi ortodocsi decat au fost vreodata in istorie crestini, ca numar. Cine e pregatit pentru mantuire gaseste Dumnezeu o cale sa ajunga la adevar si la BO, dar cine nu este poate sa fie si in mijlocul ortodoxiei ca nu se converteste la ortodoxie. Si pe forum au fost multi eterodocsi care au auzit multe despre ortodoxie, dar nu am auzit pana acum sa se converteasca cineva. E si problema noastra, daca aud de la unii ortodocis ca "merge si asa" si se pot mantui linistiti si asa ce rost mai are sa vina la adevar?
Reply With Quote
  #153  
Vechi 16.05.2012, 20:30:27
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ma indoiesc ca a fost bine intentionat.
Nu cred ca a vrut niciodata sa reformeze BRC.
Nu era chiar atat de rupt de realitate.
Si nici nu avea cum din moment ce "revelatia" sa ("sola fide") nu era decat rezultatul unei batalii pierdute.

A vrut doar sa arunce o provocare care precedea o inevitabila schisma pusa la punct de altfel din mediul politic.
Cred ca e corect, am vrut sa adaug si eu asta dar am uitat, mi-am amintit cand am citit mesajul tau. A vrut mai mult sa-si impune propriile pareri si apoi a fost luat de evenimente. L-au excomunicat, el n-a vrut sa renunte, asa ca a inventat ceva nou in care sa nu mai conteze asa mult biserica pentru ca fusese excomunicat. La final chiar el a regretat ce a facut, pentru ca de atunci incepusera sa se faca grupuri si grupulete, fiecare cu teoria lui.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 16.05.2012, 20:55:59
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
As fi fost diplomat in relatia cu Papa,daca tot vreau sa trag un semnal de alarma si mai ales vreau sa se remedieze "caderea" bisericii, insa daca vezi corespondenta vulcanicului Luther cu Papa ... El si-a aruncat "crucea" atunci cand s-a despartit de Biserica, pentru ca el si-a cautat excluderea.
Luther a fost categoric un om; a avut greselile lui. Dar intre ce si ce ar fi avut de ales? Insa, apropo de tema topicului, Alinush a evitat sa imi spuna ce ar fi facut el in locul lui, daca s-ar fi nascut catolic in Germania pe acea veme.

Insa nu persoana lui Luther ma preocupa pe mine neaparat, ci unii care stau doar si striga :" Huo, ereticul!" fara sa ridice macar un deget ca sa mantuiasca acesti eretici, demonstrand cu fapta, nu numai cu gura, ca a lor credinta este cea mai buna. Caci din exterior ereticul nu vede o diferenta prea mare intre unul care se lauda cu singura credinta adevarata si altul, care tot cu asta se lauda...


Catalin, zebra aia mai trebuie si aratata... Stie brazilianul sau mongolul ca tu ai o zebra cu doua picioare? Caci ei au vazut-o doar la np...aia o mai si arata uneori pe langa faptul ca zic ca o au.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 16.05.2012 at 21:00:18.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 16.05.2012, 21:29:41
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
La fel, cineva care spune ca o zebra are patru picioare nu spune asta ca sa se mandreasca, ci ca asta e adevarul. Dar cineva care crede ca zebra are doua picioare i s-ar putea parea ca acela se mandreste.
Chiar daca Adevarul e unul singur, fiecare om are acces la el conform cunoasterii sale si a circumstantelor (vezi ce spune Doriana) si cu toata straduinta ar putea sa vada doar o parte a adevarului, insa mergand cu inima curata si cu mintea neintunecata, poate razbi prin lume spre lumina lui Dumnezeu, facand cele ale ortodoxiei. Ce cuvant de aparare vom avea noi, ortodocsii, in fata lui Dumnezeu, care ne-a dat Adevarul deplin daca ne abatem de la el? Raspunderea noastra este cu siguranta mai mare decat a unui brazilnian nascut si crescut intr-o familie penticostala.

Last edited by ioanna; 16.05.2012 at 21:41:31.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 16.05.2012, 21:40:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Luther a fost categoric un om; a avut greselile lui. Dar intre ce si ce ar fi avut de ales? Insa, apropo de tema topicului, Alinush a evitat sa imi spuna ce ar fi facut el in locul lui, daca s-ar fi nascut catolic in Germania pe acea veme.
A fost chiar mai grav decat "un om care a avut greselile lui".
A fost un deschizator de drumuri in directia ereziei si a schismei.

Ceea ce sunt azi e produsul a celor ce s-au intamplat in ultimii cativa zeci de ani, doar Dumnezeu stie cine/ce as fi fost atunci.
Eu nu sunt Dumnezeu.

Citat:
Insa nu persoana lui Luther ma preocupa pe mine neaparat, ci unii care stau doar si striga :" Huo, ereticul!" fara sa ridice macar un deget ca sa mantuiasca acesti eretici, demonstrand cu fapta, nu numai cu gura, ca a lor credinta este cea mai buna.
Fapte sunt cu duiumul, nu degeaba Biserica are o gramada de sfinti.

Citat:
Caci din exterior ereticul nu vede o diferenta prea mare intre unul care se lauda cu singura credinta adevarata si altul, care tot cu asta se lauda...
Pai uite ca nu dupa sfinti se uita ereticul ci dupa pacatosi pe care ii judeca ca si pacatosi in timp ce pe sine se judeca ca sfant si mantuit.

Cum poate un om sa faca un orb sa vada? Doar Dumnezeu poate si numai daca orbul vrea sa vada, nu este in Sf. Scriptura un singur caz de orb care sa-i convina statutul de orb, sa vrea sa fie orb si totusi Dumnezeu sa-l vindece de orbire.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 16.05.2012, 23:55:25
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Un om nu poate creste mai mult decat crezul sau...
...spui tu Alin, facand aluzie la fratele nostru Nicolae. Si ai dreptate. Cuvantul acesta este inspirat de la Hristos care spune: "Ucenicul nu este mai presus de invatatorul sau, nici robul mai presus de domnul sau." (Mat.10:24)

Asa nici el, nici eu si nici tu, nici unul nu suntem mai mari decat crezul nostru, nu ne ducem mai sus decat marturia noastra de credinta. Foarte adevarat.

Si cum marturia noastra de credinta are in vedere pe Hristos ce ne putem dori mai mult decat atat?

in El avem viata, miscarea si fiinta. In El avem rascumpararea si prin sangele Lui, iertarea pacatelor, dupa bogatiile harului Sau. Ce putem nadajdui a avea mai mult sau ce putem a fi mai mult decat atat?

Noi nu putem sa fim mai mult decat El si nu ne dorim nimic mai mult decat sa fim gasiti deplin in El, Iisus Hristos, Domnul in care ne punem toata credinta noastra.

Iata, El este Crezul nostru inaintea lui Dumnezeu, Tatal.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 16.05.2012, 23:58:13
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai uite ca nu dupa sfinti se uita ereticul ci dupa pacatosi pe care ii judeca ca si pacatosi in timp ce pe sine se judeca ca sfant si mantuit.
Nu te uiti destul de adanc, Alin. De multe ori, sub o teologie perfecta se ascunde un strigat de disperare. Si poti vedea asta inclusiv la multi ortodocsi.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cum poate un om sa faca un orb sa vada? Doar Dumnezeu poate si numai daca orbul vrea sa vada, nu este in Sf. Scriptura un singur caz de orb care sa-i convina statutul de orb, sa vrea sa fie orb si totusi Dumnezeu sa-l vindece de orbire.
Dumnezeu vindeca orbirea prin oameni, nu tunand din ceruri. Omul constientizeaza ca e orb, are nevoie de vindecare, dar nu vede nici un apostol la care sa alerge. Nu sfintii din carti vindeca, Alin, ci sfintii vii, care merg printre oameni cautand oi pierdute si aducandu-le in staul. Asta este ce ii lipseste BO (de fapt nu lipseste ci e foarte rar): sfintii vii care sa dea marturie in exterior, cate necrestini. Cei ce se convertesc la ortodoxie se convertesc in general pentru ca citesc carti, deci o convingere mentala, nu neaparat pentru ca vad fapte de credinta.

E biserica plina de sfinti? Dar unde sunt, ma rog? Pe un munte sau in carti de istorie? Prea departe de ereticul care locuieste intre neo-protestanti sau catolici.
Lasandu-i insa pe necrestini, macar de crestinii ei de s-ar putea ocupa BO, caci prea multi sunt ca niste oi fara pastor...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 17.05.2012 at 00:00:33.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 17.05.2012, 01:33:41
nicolae44 nicolae44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2012
Locație: brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 137
Implicit

Cea mai apreciata stare la oamenii cu care a stat de vorba Domnul Isus a fost sinceritatea.Ca dovada ca cei sinceri au primit intotdeauna raspunsuri favorabile ca sa zicem asa,femeia samariteanca L-a recunoscut ca Mesia,Nicodim nu stia ce vrea, dar a afirmat un adevar ,,Învățătorule, știm că ești un Învățător venit de la Dumnezeu; si a primit un raspuns dupa nevoia si framantarile inimii lui...Cand il cautam pe Dumnezeu incercam sa fiu cat se poate de sincer in cautarile mele, adica putem spune in rugaciuni .Daca esti sincer si cauti un raspuns,ai o nelamurire, poate si primesti raspunsul aici pe forum,poate l-ai si primit si poate l-ai trecut cu vederea.important e sa fi SINCER ca si Nicodim din ex.nu stia ce vrea dar fiind manat de o dorinta sincera a primit raspunsul .Cei care sunt sinceri vor primi raspunsuri pentru a li-i se satisface setea de Dumnezeu IL vor gasi pe Isus chiar daca nu-L cauta.Raspunsurile doar El le da ,si unii din noi suntem doar ca niste postasi care le ducem.Deci sa nu ne mai uitam la postasi ci la ce aduc ei din partea Celui ce trimite.Am scris asta vizavi de un topic in care cineva intreaba ceva,primeste un raspuns dar il ignora si filozofeaza mai departe.El nu doreste raspuns ,ci doar filozofeaza si atunci cu adevarul in fata nu-l poate vedea ca e orb,,,apropo de ce-ati scris mai sus,,caci nesinceritatea lui e orbirea lui.Asta le reprosa Domnul si fariseilor.Domnul sa ne ajute sa fim sinceri ca sa putem vedea!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rezultate triplu test Mirela0110 Generalitati 6 11.11.2010 14:01:12
Dialogul ,intre sinceritate si viclenie flying Generalitati 3 09.06.2010 00:30:04
Un nou test sangvin detecteaza cancerul cu sase ani înainte de formarea tumorilor absolutep0wer Generalitati 7 08.06.2010 20:58:39