Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 03.01.2012, 22:51:50
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Asta îmi amintește de prima frază din Didahia: „Sunt două căi: una a vieții și alta a morții (Ier. 21,8); și este mare deosebirea între cele două căi” (Învățătură a celor doisprezece apostoli către neamuri; sau Didahia)
Reply With Quote
  #122  
Vechi 03.01.2012, 22:54:41
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Asta îmi amintește de prima frază din Didahia: „Sunt două căi: una a vieții și alta a morții (Ier. 21,8); și este mare deosebirea între cele două căi” (Învățătură a celor doisprezece apostoli către neamuri; sau Didahia)
Foarte corect,excelenta completare si concluzie.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 03.01.2012, 23:02:11
Iuliiiii Iuliiiii is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.08.2011
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Omul cat traieste invata. Si in fiecare zi, la fiecare pas, invata cate ceva, observa ceva nou, primeste o lectie de viata. Seara, ar trebui sa facem bilantul zilei care tocmai a trecut. Va propun sa scriem fiecare ce invataminte a tras astazi din intamplarile la care a fost actant sau martor, pentru a le impartasi si celorlalti si pentru a reflecta asupra lor.

Ce am invatat eu astazi... am mai postat pe un topic: La curs, profesoara i-a dat unui baiat sa ii tina geanta in care avea laptopul. O colega i-a zis ceva de genul: ai grija cu geanta, sa nu se sparga laptopul, ca o patesti! Si profesoara i-a spus foarte senin: "Daca vrea Dumnezeu sa se sparga laptopul, sa se sparga! Si mie mi s-ar putea intampla!"
Daca ne-am incredinta mereu in mainile lui Dumnezeu, ce bine ar fi! Dar noi cracnim la fiecare atingere...
Tot azi am recitit ultimul volum din Mizerabilii si am inteles ca jertfa se face pana la capat, pana la moarte.

De abia astept sa aud povestile voastre de peste zi. In lucrurile care ni se par banale se ascund, de cele mai multe ori, comori.
Viata este si cum ti-o faci!Nu este corect sa stam pasivi si sa zicem cum o vrea Dumnezeu.El ii ajuta pe cei ce se ajuta si singuri.Paza buna trece primejdia rea!
Reply With Quote
  #124  
Vechi 03.01.2012, 23:11:20
Iuliiiii Iuliiiii is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.08.2011
Mesaje: 55
Implicit

Astazi am invatat ca Dumnezeu este iubire.Cine nu isi iubeste aproapele nu il iubeste pe Dumnezeu.Am invatat ca certurile de orice natura sunt de la diavol si ca roada Duhului Sfant este :indelunga rabdare,dragostea,pacea,bucuria,bunatatea,facerea de bine,credinciosia,blandetea,infranarea poftelor.Am invatat ca nu avem dreptul sa judecam pacatele altora,si sa ne uitam intai la noi,caci fiecare va da socoteala singur in fatza lui Dumnezeu.Am invatat ca imparatia cerurilor este acelora curati in cuget!
Reply With Quote
  #125  
Vechi 04.01.2012, 11:02:15
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Astazi am invatat ca ascultarea este, dintr-un anumit punct de vedere, un scop in sine, in sensul ca nu e folositoare doar atunci cand duce la evitarea unor tensiuni ori cand lucrul in care esti ascultator e ceva de folos, ci ascultarea in sine e folosul cel mai mare, te apropie cel mai mult de Hristos.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 07.01.2012, 11:31:30
BebeGeo BebeGeo is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 42
Implicit

Azi am invatat ca n-ar trebui sa ma mandresc cu niciuna din faptele mele bune pentru ca am simtit cum Dumnezeu imi da putere ca sa le fac si eu nu am nici un merit. Simteam cum ma ridica din mahnire ca sa ma pot ruga iar eu nu aveam nici un merit, nu faceam nimic
Reply With Quote
  #127  
Vechi 07.01.2012, 13:16:13
EleGantt's Avatar
EleGantt EleGantt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Locație: Focsani
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit timpul...

Astazi am aflat ca timpul pentru noi crestinii este cel mai important lucru de care trebuie sa profitam,cat avem timp trebuie sa ne ingrijim in permanenta de sufletul nostru nemuritor.Doamne invata-ma sa fac voia ta ca Tu esti Dumnezeul meu!Amin.
__________________
Oricine se inalta pe sine se va smeri, iar cel ce se smereste pe sine se va inalta.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 30.03.2012, 21:34:28
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Astazi am invatat ca aproape tot ce are importanta/forta se face in si prin cuvant:

de pe la ora 09, din cauza unei conversatii... "sa-ti spun ce a patit o prietena..." am simtit ca mi s-a luat ceva... bineinteles, subiectul abordat depasea cu mult stirile de la ora 17, dar era de aceeasi maniera. Inca si acum, venindu-mi inca in minte franturi, simt pustiu, spaima, sentimentul ca lumea (in care locuiesc, deci asta apropiata mie, nu termen general) poate fi de nerecunoscut fata de cum o banuiesc.

Nu spun ca e bine sa traiesti in iluzii... dar, finalmente, cine are adevarul absolut.

oricum, statutul cuvantului ramane pentru mine invatatura de azi... din pacate practica.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 22.05.2013, 16:32:51
BebeGeo BebeGeo is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 42
Implicit

mesaj sters
__________________
Nimic nu umple mai mult sufletul de desfatare decat faptul de a iubi si de a fi iubit. Sf Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #130  
Vechi 10.06.2013, 14:23:08
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am învățat, în acest week-end, că nu e bine să ascultăm o părere a altei persoane (nu vorbesc aici de duhovnic), dacă această părere nu rezonează cu noi, dacă în mod normal noi am fi acționat altfel. Asta a fost concluzia mea. Uneori ne încredem într-un prieten sau cunoscut, pe care îl considerăm mai experimentat sau care dintr-un anumit motiv are influență asupra noastră, dar, în cele din urmă, ceva nu e ok... E bine să ne urmăm intuiția, glasul acela interior, al sufletului, care ne îndeamnă să alegem binele.

Dar mai multe sunt lucrurile pe care încă nu le-am învățat :-(
Reply With Quote
Răspunde

Tags
astazi, invatatura, lectie



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ati zambit cuiva astazi? iosif Generalitati 101 11.09.2009 22:35:06
invatat Anna Generalitati 20 09.05.2009 20:58:38
Am invatat ca... Anunnaki Generalitati 2 21.03.2009 00:47:59
rugaciune pentru invatat Annamarria Rugaciuni 23 19.09.2008 00:41:24
Astazi sarbatoarea Sf. Cuv. Parascheva Tudor Stiri, actualitati, anunturi 3 01.11.2005 19:26:01