Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 06.08.2010, 13:38:19
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
In acest caz inseamna ca lipseste credinta! Dumnezeu ajuta prin oameni e drept insa daca omul respectiv nu este luminat de Dumnezeu de unde dar diagnosticul si tratamentul potrivit?!
Vorbeam de eficienta bisericilor. dar ...
Sa zicem ca un om incearca sa-si faca datoria dar nu isi iese cum ar vrea pentru ca "omul respectiv nu este luminat de Dumnezeu".
Care este vina omului??? Sau mai bine zis, cine este vinovat de nereusita?
Reply With Quote
  #142  
Vechi 06.08.2010, 15:57:21
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Vom face, vom drege ... suna a promisiuni facute prin campanii electorale.
Si chiar daca s-ar face, ar fi o picatura intr-un ocean.
Nu-i mai tineti in brate pe preoti, pentru ca stie toata lumea cat sunt de iubitori de arginti.
Nu chiar toti ... majoritatea.
Deasemenea cu o floare nu se face primavara. Toate aceste zvonuri trebuiesc bine cercetate. Nu se poate concluziona nimic din ce citesti pe internet. Sa vedem in realitate ACOLO PE LOC ce se intimpla.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 06.08.2010, 16:15:04
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Deasemenea cu o floare nu se face primavara. Toate aceste zvonuri trebuiesc bine cercetate. Nu se poate concluziona nimic din ce citesti pe internet. Sa vedem in realitate ACOLO PE LOC ce se intimpla.
Eu nu zic ca nu o sa faca. Dar sa-ti dau un exemplu.
La biserica de la mine din cartier de aproape 30 de ani de cand stau aici, se cer bani pentru extinderea bisericii.
Daca as fi tinut o socoteala, cred ca as fi ajuns la multe zeci de milioane, bani pe care doar bunica mea i-a donat bisericii in acest scop.
Daca inmultesti cu, hai sa zicem, cateva sute de persoane ce donau constant si mai adaugi si sponsorizarile care au inceput sa vina dupa 1989, o sa ajungi la o suma uriasa.
Daca se adunau toti banii astia faceau catedrala.
Ce au facut cu banii?
Acum cativa ani au mutat altarul 3 metri mai in spate, lungind biserica si au facut un pridvor la intrare.
Biserica este facuta ca o casa, nu cu turle impresionante, iar tavanul este drept.
Asa ca nu au fost mari probleme arhitecturale cu extinderea.
Unde sunt restul de bani?
Si spune cineva ca spitalele si azilele fura din banii cu care ar trebui construite biserici ...
Reply With Quote
  #144  
Vechi 07.08.2010, 03:18:44
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Dumitru, presupun ca exista consiliu parohial acolo sau cineva care sa iti dea niste raspunsuri. Stiu ca in zonele centrale costa destul de mult autorizatiile de demolare si constructie si implicit demolarea, am auzit chiar pe cineva care spunea ca mai mult l au costat autorizatiile decat constructia, desi era probabil vorba de ceva mai simplu decat este vorba aici.

Sper ca ai citit mai pe larg despre Sfintii Ciprian si Iustina si intelegi ca si in zilele noastre se intampla adesea sa nu fim indeajuns de pregatiti pentru a face fata incercarilor de acest gen, pe care le consider destul de intalnite, desi nu le pricepem de multe ori.

Nu cred sa fi zis cineva ca ar trebui sa se faca biserici din banii de spitale si azile, dar sunt convinsa ca ar functiona mult mai bine acestea care sunt, si am avea bani si de altele, daca ar deveni mai importanta ascultarea de Dumnezeu si indreptarea.

Stiu ca este dificila si ineficienta scolarizarea pentru medici, in timp ce un seminarist la teologie are sansa macar sa fie sprijinit material si sa lucreze intr o Biserica, si in altar.

Dar nu este de vina oare chiar orgoliul nostru, care ne a complicat viata inutil prin promovarea multor ani de studii, si putini sunt cei ca doctorul Pavel Chirila, care sa recunoasca ca o batrana erborista a vindecat cazuri pe care profesorii lui nu le puteau rezolva.

Putini sunt cei care vad ca sunt doctori care ajung sa recomande anumite medicamente, si altii care pun anumite medicamente pe niste liste samd, pentru ca nu sunt pregatiti ca Iustina sa faca fata unor manipulari, ca si la tv de unde multi invata ceea ce vrea Baal sa credem.

Cineva care fura de la Biserica un vas, va avea de platit, inclusiv urmasii sai pana la returnarea acestuia, si nu mi se pare deloc neglijabil, desi nu stiu cine imi poate raspunde concret, cat de in regula este sa stai pe pamant furat Bisericii samd.

Prima oara cand am ajuns la Crasna, am fost neplacut surprinsa de faptul ca, in momentul cand intri pe terenul manastirii este o frumusete de padure, iar inainte de aceasta a ramas numai scris padure si este jale, iar pe internet se vede in ce hal s au taiat padurile.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 07.08.2010, 20:31:38
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit Haideti sa ne pieptanam!!!

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Eu nu zic ca nu o sa faca. Dar sa-ti dau un exemplu.
La biserica de la mine din cartier de aproape 30 de ani de cand stau aici, se cer bani pentru extinderea bisericii.
Daca as fi tinut o socoteala, cred ca as fi ajuns la multe zeci de milioane, bani pe care doar bunica mea i-a donat bisericii in acest scop.
Daca inmultesti cu, hai sa zicem, cateva sute de persoane ce donau constant si mai adaugi si sponsorizarile care au inceput sa vina dupa 1989, o sa ajungi la o suma uriasa.
Daca se adunau toti banii astia faceau catedrala.
Ce au facut cu banii?
Acum cativa ani au mutat altarul 3 metri mai in spate, lungind biserica si au facut un pridvor la intrare.
Biserica este facuta ca o casa, nu cu turle impresionante, iar tavanul este drept.
Asa ca nu au fost mari probleme arhitecturale cu extinderea.
Unde sunt restul de bani?
Si spune cineva ca spitalele si azilele fura din banii cu care ar trebui construite biserici ...
NU IMI MAI RESTALMACITI VORBELE!!!!Am spus la figurat ca(,)costul unei biserici este net inferior costului unui spital si mai ales functionarea acestuia,asta am vrut sa spun cu acel"inghite".Imi cer scuze daca nu m-am exprimat nivelului dvs,si ati inteles altceva!!!

Dar ce dovezi aveti ca bisericile sunt contruite cu bani publici?daca se construiesc din donatii publice pentru acest scop,de ce nu aveti liniste?CE SE INTAMPLA CU TAXELE ENORME PLATITE DE CETATENII ROMANII?CE SE INTAMPLA CU TAXA DE SANATATE PLATITA IN FIECARE LUNA DE ANGAJATII DE PE TERITORIUL ROMANIEI?AM PLATIT ACEASTA TAXA DE SANATATE TIMP DE 11 ANI,INSA NU AM BENEFICIAT DE ABSOLUT NIMIC DE PE URMA EI!!

Puneti in discutie bisericile,fara a privi in jur la conducerea actuala si la situatia generala a Romaniei,fara sa luati in calcul toate nedreptatile,furturile,coruptia la toate nivelele,"miserupismul"tuturor investiti cu drepturi si putere!!!Sunteti redirectionat de la adevarata sursa care genereaza aceasta insatisfactie a dvs ca nu sunt destule spitale,azile,gradinite!!!!

"Tara arde si baba se piaptana"-asta pun in aplicare majoritatea cetatenilor romani,ei se afla intr-o situatie jalnica,in criza(mai ales morala),insa au vreme sa gandeasca ca bisericile si preotii sunt problemele societatii!!! La fel,au timp sa priveasca cu orele emisiuni de scandal,in timp ce ei sunt manipulati,mintiti,furati cu totul!!!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 07.08.2010, 20:45:13
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit Azilul EXISTA!!!!

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Vom face, vom drege ... suna a promisiuni facute prin campanii electorale.
Si chiar daca s-ar face, ar fi o picatura intr-un ocean.
Nu-i mai tineti in brate pe preoti, pentru ca stie toata lumea cat sunt de iubitori de arginti.
Nu chiar toti ... majoritatea.
AZILUL EXISTA IN MOMENTUL DE FATA SI ESTE FUNCTIONABIL,IAR PERSOANE NEVOIASE SI ABANDONATE DE FAMILIE SI DE SOCIETATE SI-AU GASIT AICI LINISTEA SI AJUTORUL.Din pacate,acest exemplu este ca o unica floare cu care nu se va face primavara,in iarna permanenta a indiferentei romanesti!!!!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 07.08.2010, 21:18:32
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit tristete...

Prima data cand am vazut forumul,m-am bucurat ca dau peste un forum crestin ortodox,care ma pune in legatura cu oameni iubitori de dreapta credinta,iubitori de Isus,de bine,de frumos-oameni de la care sa pot invata ceva nou

Din pacate,obserb ca nu este intr-u totul chiar asa...Nu stiu care este rolul acestor persoane aici pe un forum crestin,care vor sa improaste cu noroi Credinta,Biserica,Slujitorii lui Dumnezeu?
Ca preotii,se mai abat de la cele sfinte,poate ca este adevarat...dar putem noi-in numele acestor preoti decazuti,corupti-sa punem la zid si la judecata toata preotimea romana??
Niste prieteni mi-au povestit ca au fost la o biserica ortodoxa in Sua,cu preot roman,bineinteles-despre preot nu au spus nimic anormal,insa au socati sa o vada pe sotia acestuia,preoteasa intr-o bluza provocatoare,fara sutien!!!Prietenul meu,se dusese la spovedit,inainte de Paste,dar imi spusese razand ca facuse pacate cu gandul chiar dupa spovedit,datorita acestei imagini vulgare a preotesei...
Acest cuplu-preot/preoteasa era unul tanar,si in plus traiau pe un teritoriu unde libertatea de expresie este infinit de mare,de aceea inclin,ca orice crestin,sa le dau circumstante atenuante.

Sa nu uitam ca vom da socoteala pentru FAPTELE NOASTRE,NU ALE ALTORA!Faptul ca judecam raul si pacatele altora nu ne va micsora pedeapsa,nu ne va amnistia de plata!
Insa iertarea greselilor semenilor ne va ajuta in aceasi masura la iertarea greselilor noastre,de catre Dumnezeu!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 07.08.2010, 21:49:46
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihele_m Vezi mesajul
Daca cifrele sunt exacte ,raportul Biserici ,Spitale este dezastruos . Poate se trage un semnal de alarama in acest sens ,Nu ar fi bine ?
Si cui ati dori sa trageti un semnal de alarma?Cumva lui Dumnezeu???
Opriti-va doar un minut din telenovela preferata si priviti in jur la coruptia generala,la intregul tablou!!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 08.08.2010, 21:09:23
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Sa zicem ca un om incearca sa-si faca datoria dar nu isi iese cum ar vrea pentru ca "omul respectiv nu este luminat de Dumnezeu".
Care este vina omului??? Sau mai bine zis, cine este vinovat de nereusita?
Nu exista! Cand omul implineste voia lui Dumnezeu, nu exista sa nu fie luminat de Dumnezeu! Repet faptul ca ne lipseste credinta adevarata, in profunzime nu verbala!
Reply With Quote
  #150  
Vechi 09.08.2010, 05:02:58
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Nu exista! Cand omul implineste voia lui Dumnezeu, nu exista sa nu fie luminat de Dumnezeu! Repet faptul ca ne lipseste credinta adevarata, in profunzime nu verbala!
uau, ce cuvinte hotarite!..."nu exista" !!!..sa nu faca si nu sa drega! Punct ochit, punct lovit! Scot banii, primesc marfa.
Ce frumoasa ar fi viata daca treaba ar fi mers asa!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Copiii din spitale Adriana Cluj Umanitare 0 11.04.2012 08:30:57
Biserici din Romania cu moaste 1 Bucurie Moaste 10 09.07.2011 00:21:12
taxele in biserica si in spitale Mirela0110 Generalitati 53 18.02.2011 20:19:40
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 22:34:48
Romania bunului simt ...sau ....Romania nesimtirii ! elenavioletacocos Generalitati 22 22.11.2009 22:58:28