Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.05.2012, 08:32:44
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit Indemn crestinesc

Va indemn, dar fratilor crestini, inainte de toate, sa facem rugaciuni, cereri, mijlociri, multumiri pentru toti oamenii, pentru presedinte, pentru noul prim-ministru, pentru noul guvern, pentru parlament si pentru toti cei ce sunt inaltati in functii de stat sau de conducere, ca sa putem duce astfel o viata pasnica si linistita, cu toata evlavia si cu toata cinstea.
Lucrul acesta este bun si bine primit inaintea lui Dumnezeu, Mantuitorul nostru, care voieste ca toti oamenii sa fie mantuiti si sa vina la cunostinta adevarului.

Si asa sa fim gasiti, mijlocind inaintea lui Dumnezeu pentru poporul acesta si pentru conducatorii lui.

Last edited by ucenic; 02.05.2012 at 08:49:40.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.05.2012, 09:05:22
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
iti dau dreptate.
am avut un sentiment usor masochist, cand am aflat ca a picat guvernul.
parca mi-i doream pe astia la putere.
imi aduc aminte de un film (nu msi stiu numele). actiunea se desfasura in timpul campaniei electorale a unui fost presedinte american, parca Nixon ...
super tare in campanie, hotarat, cu viziune ...
dar expresia de la final mi-a ramas in minte.
dupa ce au aflat ca au castigat, noul presedinte il intreaba pe vice presedinte: "si acum ce facem?"
si acum ce facem? Raspunsul l-a dat magistral papa Alexandru al VI-lea Borgia: acum ca ne-au pus Dumnezeu papa, sa incepem sa ne imbogatim! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.05.2012, 09:11:36
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Si asa sa fim gasiti, mijlocind inaintea lui Dumnezeu pentru poporul acesta si pentru conducatorii lui.
Măi nenea ucenic, dumneata ai avea dreptate dacă cei care-s unsi conducători ar lucra pentru poporul care i-a pus acolo unde i-a pus, cu voia lui Dumnezeu. Dar câtă vreme președintele și guvernele de prin 2008 până acum au dus o politică împotriva neamului, dă-mi voie să aleg pentru care dintre conducători o să mă rog.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.05.2012, 10:12:08
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Măi nenea ucenic, dumneata ai avea dreptate dacă cei care-s unsi conducători ar lucra pentru poporul care i-a pus acolo unde i-a pus, cu voia lui Dumnezeu. Dar câtă vreme președintele și guvernele de prin 2008 până acum au dus o politică împotriva neamului, dă-mi voie să aleg pentru care dintre conducători o să mă rog.
exact, trebuie sa ne rugam sa avem conducatori care sa nu dea legi imorale, favorabile promiscuitatii sexuale, drogurilor etc., insa astea sunt vremurile s-a profetit ca vor fi timpuri grele din toate punctele de vedere: 2 Timotei cap.3
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.05.2012, 11:48:25
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Măi nenea ucenic, dumneata ai avea dreptate dacă cei care-s unsi conducători ar lucra pentru poporul care i-a pus acolo unde i-a pus, cu voia lui Dumnezeu. Dar câtă vreme președintele și guvernele de prin 2008 până acum au dus o politică împotriva neamului, dă-mi voie să aleg pentru care dintre conducători o să mă rog.
esti cumva PSD-ist? Ce, numai guvernele din 2008 pana in prezent au fost rele? TOATE au fost asa, din 1990 pana in prezent.Care guvern post decembrist a fost pentru poporul roman?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.05.2012, 12:01:12
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Măi nenea ucenic, dumneata ai avea dreptate dacă cei care-s unsi conducători ar lucra pentru poporul care i-a pus acolo unde i-a pus, cu voia lui Dumnezeu. Dar câtă vreme președintele și guvernele de prin 2008 până acum au dus o politică împotriva neamului, dă-mi voie să aleg pentru care dintre conducători o să mă rog.
Cand zic sa ne rugam pentru ei nu ma gandesc la interelele lor ci la ale neamului, implicit ale mele. Un Dumnezeu viu si Adevarat, care poate face din pietre slujitori ai lui Avraam, poate schimba si aceste inimi impietrite din care sa faca slujitori ai Lui si neamului acesta.

Un crestin, mai inainte de orice, incepe cu o ruga inaintea Tatalui sau Ceresc. Daca Hristos ne cere sa biecuvantam si sa ne rugam pentru vrasmasii nostri, cu atat mai mult se asteapta sa o facem pentru conducatorii nostrii, pentru cei inaltati in dregatorii. Biserica lui Hristos nu ridica pumnul si nici glasul catre conducator ci mai degraba ridica inima catre Cer pentru acesta.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.05.2012, 12:08:47
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
esti cumva PSD-ist?
Pot spune că nu sunt pdl-ist, dar oricum n-are nici o relevanță și importanță ce sunt.
Cert este că cu greu poți găsi un guvern care să fi disprețuit mai mult legea și națiunea pe care ar fi trebuit s-o administreze.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.05.2012, 13:25:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Măi nenea ucenic, dumneata ai avea dreptate dacă cei care-s unsi conducători ar lucra pentru poporul care i-a pus acolo unde i-a pus, cu voia lui Dumnezeu. Dar câtă vreme președintele și guvernele de prin 2008 până acum au dus o politică împotriva neamului, dă-mi voie să aleg pentru care dintre conducători o să mă rog.
Acum nu ca ar sta Biserica in rugaciunile tale, dar cum zicea cineva, daca nu ai credinta sa te rogi ca cel rau cu tine sa devina bun, roaga-te macar de frica sa nu devina si mai rau decat este deja.

Si cred ca mai mult decat conducatorii poporul asta are nevoie de rugaciune pentru ca de fapt din cauza delasarii lui au aparut si roadele proaste, nu doar o mana de oameni sunt vinovati.

Last edited by AlinB; 02.05.2012 at 13:27:52.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.05.2012, 18:29:36
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Io unu, o sa votez cu partide noi(dar nu de genul Partidul Pporului,doamne fereste !!!),de alea de care nu a auzit nimeni !!!
Macar oamenii din partidele minuscule, pot fi banuiti ca sunt curati ???
Sau si aia sunt hoti ???
Viitori potential hoti.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.05.2012, 18:43:20
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

@Alin: sunt convins că Biserica nu 'stă' în rugăciunile cuiva, dar oricum iti mulțumesc pentru postare.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CIA a colaborat in 1960 cu Mafia din SUA spre a asasina pe Fidel Castro mihailt Generalitati 13 08.01.2013 12:56:35
Ploaia rosie din Kerala, India Florin-Ionut Teologie si Stiinta 2 28.06.2011 14:58:18
De ce Sfintii Evanghelisti nu au cruce rosie? Marius22 Reguli in Biserica 0 15.11.2010 17:05:16
Trebuie sa terminam cu mafia din cimitire ionut_marcel Stiri, actualitati, anunturi 1 20.10.2006 18:15:57