Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 28.12.2014, 01:05:46
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
BA nu crestinului ii sta bine apucandu-se de box! Doar ii vedem in icoane reprezentati astfel!

Eu zic sa stergeti toate mesajele de la box incoace si sa va revizuiti entuziasmul copilaresc;macar lasati-i pe astia care inca nu va discrediteaza sa va considere in continuare un dascal serios(de care mai putem invata unele,altele).

Si va atentionez sa nu veniti cu jigniri, sa ma faceti de ocara si troc de porci ca am indraznit sa va chestionez!
Yasmina, te rog frumos, după ce îți mai trece supărarea (îmi pare rău că te-am supărat așa)
să îmi comunici motivul supărării tale.
Ajută-mă să înțeleg cu ce am greșit față de tine, te rog. Spune-mi ce afirmație supărătoare am făcut, ca să îmi înțeleg maniera în care te-am iritat. Mulțumesc!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 28.12.2014, 09:09:29
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Yasmina, te rog frumos, după ce îți mai trece supărarea (îmi pare rău că te-am supărat așa)
să îmi comunici motivul supărării tale.
Ajută-mă să înțeleg cu ce am greșit față de tine, te rog. Spune-mi ce afirmație supărătoare am făcut, ca să îmi înțeleg maniera în care te-am iritat. Mulțumesc!
M-am iritat putin dar nu m-ati suparat rau sau in tot cazul,nu intr-o maniera in care trebuie sa ne revizium prietenia sau sa-mi cereti scuze!
Chiar si mie imi pare rau ca m-a aprins subiectul atat de tare!

Mai pe scurt,eu insami am practicat Taekwondo si doresc sa ma reintorc la aceasta practica din motive de siguranta,aparare cat si pt forta fizica.
Nu inteleg cum aceasta alegere ma face mai putin crestina? mai putin ortodoxa?
De ce boxul e ok insa artele martiale sunt diavolesti?
Spuneti ca in artele martiale ucenicii trebuie sa I se inchine lui Sensei...este un obicei care subliniaza respectul pt dascal,pt cel care are mai multe cunostiinte si-si pierde timpul invatandu-te. Nu inseamna ca-l preamarim ca pe un dumnezeu.
Mai ales ca budistii se saluta si intre ei sau pe altii(din alte neamuri) foarte respectuos-adica salutul,inchinarea intre oameni nu este in cultura lor un lucru de mandrie sau slava desarta ci o maniera de politete.
Nici in cultura noastra nu cred ca ar fi nociv sa ne salutam mai mult sa ne aratam unii altora ca suntem stimati si iubiti de aproapele nostrum.
Eu cam atat am avut de spus...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 28.12.2014, 09:27:56
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndIov Vezi mesajul
Doamne, cum puteti sa va certati de la sporturi? A fi crestin e pur si simplu o alegere. Crestinismul e o religie, nu Legiunea Straina si nici munca pe vapor, sa te dedici 100% sau s-o lasi balta.

Ce legatura este intre a face box si a fi crestina? Nu bat pe nimeni, deci nu incalc nicio regula. La fel si cu artele martiale. Daca lumea pe acolo poarta kimono, ce? Unde e greseala? Din ce stiu, sensei i se zice instructorului, n-am auzit pe nimeni sa se roage la sensei pana acum.
Imi cer scuze ,nu vreau sa te sperii de la primele mesaje pe forum!
Cu aceasta ocazie,bine ai venit!

Nu am sa ma supar pe Cezar numai din atata lucru cu toate ca am folosit un ton mai afectat.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 28.12.2014, 10:38:01
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Totusi, unele arte martiale au ceva in plus fata de lupta obisnuita, ceva ce tine de spiritualitatea lor. Unii se concentreaza pentru acumularea energiei, chi sau qi cum ii spun ei.
Asa e, unele arte martiale orientale nu se pot desparti de spiritualitate. Altele se pot, iar altele sunt Europene si nu au nici o treaba cu spirualitati orientale. Am dorit sa precizez ca artele martiale nu se rezuma la cele orientale, pentru ca sunt oameni care le baga pe toate in aceiasi oala si le considera de la dracu, insa tot ei spun ca e normal sa te rogi ptr. militarii tarii, care fac arte martiale.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 28.12.2014, 10:56:05
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Boxul este o forma de arta martiala. La fel si luptele greco-romane, scrima, sau cele mai vechi: lupta calare, lupta cu sabia, lupa cu bastonul, lupta cu mainile goale.

@Cezar. Va rog, nu ii puneti in gura Pr.Aldea vorbe pe care nu le-a spus. Daca ati fi citit cartea dansului, ati fi vazut negru pe alb ca nu este de acord cu astfel de sali de arte martiale. Doar ptr. ca nu spune ca toate artele martiale sunt de la dracu, nu inseamna ca nu stie sa faca diferenta intre arte martiale care pot fi practicate de crestini si arte martiale care imbina spiritualitati pagane.

Sunt atatia Sfinti militari. Si nu sunt deloc exceptii.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 28.12.2014, 14:03:07
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Spuneti ca in artele martiale ucenicii trebuie sa I se inchine lui Sensei...este un obicei care subliniaza respectul pt dascal,pt cel care are mai multe cunostiinte si-si pierde timpul invatandu-te. Nu inseamna ca-l preamarim ca pe un dumnezeu.
Mai ales ca budistii se saluta si intre ei sau pe altii(din alte neamuri) foarte respectuos-adica salutul,inchinarea intre oameni nu este in cultura lor un lucru de mandrie sau slava desarta ci o maniera de politete.
Nici in cultura noastra nu cred ca ar fi nociv sa ne salutam mai mult sa ne aratam unii altora ca suntem stimati si iubiti de aproapele nostrum.
Așa este, sunt de acord. Chiar scrisesem ceva mai sus, dacă ai sesizat, că eu văd salutul ca pe o formă de respect acordat Maestrului.
Am adăugat mai apoi că sunt și oameni care, practicînd arte marțiale, au părăsit credința creștină sau au dobândit o credință eclectică. Acesta e un fapt, pe care doar l-am consemnat. Nu am acuzat, nu am deplâns, nu am evaluat - doar am precizat.
Și uite, ca dovadă și ca mesaj pentru toți cei care citesc aici:
Eu am avut 4 prieteni buni care au practicat arte marțiale. Nu i-am mai văzut de mult, de ani și ani, dar vreme de 15 ani cel puțin eram aproape nedespărțiți. Voi scrie pe scurt despre fiecare, numindu-i A,B,C,D. Să zicem că facem un tur de cunoaștere prin fenomenul artelor marțiale de la noi (acești oameni au trăit aici, în mediul românesc bucureștean, respectiv brăilean), ca și cum am folosi metoda studiului de caz. Așa, de dragul artei (marțiale?), nu neapărat că aș emite vreo ipoteză la care țin.
Ei bine, A provenea dintr-o familie foarte evlavioasă (mama, îndeosebi, era credincioasă) și, după ce s-a îmbolnăvit de o boală severă, din care a scăpat ca prin minune, a început să practice Aikido la recomandarea unui medic. Pentru fortifiere și pentru alte avantaje. Treptat, an după an, micul creștin dintr-o familie practicantă, a început să fie atras de religiile orientale. Când l-am cunoscut avea deja o credință eclectică, amesteca idei de colo-colo și nu înțelegeam de fapt cine era Dumnezeu în care credea el și cum anume credea... Mai târziu, avînd relații cu oameni din domeniul altor arte marțiale, a virat spre chestii gen acupunctură, Reiki, fenShui, pase energetice și nu mai știu ce. Era atât de entuziasmat că a reușit să devină de folos oamenilor, prin diverse inrtervenții în plan energetic, subtil, lucrînd și prin spitale, benevol. În fine, ultima dată când l-am văzut, era un om care părea foarte ok, se ocupa mai departe cu treburi orientale și, desigur, nu mai era creștin obișnuit. Ne-am despărțit cordial, eu cu oarecare părere de rău că evoluase așa, dar fără să îi port pică în vreun fel. Mi-a fost un bun prieten, avea o inimă de aur! Și o minte brici. E un sociolog valoros și bun antropolog, îl stimez foarte mult.
B - a făcut arte marțiale în copilărie, temeinic. S-a apropiat treptat de ocultism, magie, cărțile de "spiritualitate" erau digerate una după alta, an după an. Era un depozit viu de cunoștințe din și despre alte religii, mai ales orientale. Pomenea pe Dumnezeu dar, evident, într-un mod diferit de cel creștin. Avea mereu un mod diferit de a înțelege, aș spune că Oreste îi seamănă cel mai bine. Cam așa ceva era, un Oreste.
C - budist, membru ani buni în echipa lui Bivolaru, practica mai multe arte marțiale, ducea o viață de ashram împreună cu alți membri ai Missei. Familia era creștină, oameni simpli, de la țară. El a avansat foarte mult în practici orientale până când, lucrînd foarte mult anumite exerciții Yoga (artele marțiale trecuseră în plan secund în acea perioadă) a suferit un accident și era să moară. Am mai povestit asta pe forum, într-o zi a simțit că moare dintr-o dată și doctorii de la urgențe nu știau ce are, pur și simplu se scurgea viața din el... Vorbește despre Hristos ca despre un înțelept oarecare iar pe creștini îi privește de sus. În rest e un om cumsecade, harnic, politicos etc. Practică și azi arte marțiale, din câte am auzit de la un amic comun, la Yoga a renunțat după accident.
D - nepot de preot, cu care a avut o relație excelentă în copilărie (îl evoca și mai târziu cu multă dragoste), cunoaște în adolescență spiritualitatea orientală prin intermediul artelor marțiale. Face mai mult Aikido, cu vremea devine complet detașat de credința creștină, avînd o credință nouă, "superioară", ceva eclectic de factură orientală. E și el un om cu mult bun-simț, foarte serios și studios, performant în domeniul lui profesional.
La sfârșit o precizare suplimentară, de care îmi dau seama abia acum: nici unul dintre ei nu este căsătorit, nu au familie, nu au copii. Excepție face B, care are un copil din prima tinerețe, când nu se cufundase încă în "spiritualitate".

Am scris toate acestea pentru că în mod real așa sunt oamenii pe care îi cunosc din domeniul artelor marțiale. Desigur, 4 persoane e o cifră mică (nesemnificativă statistic) pe lângă numărul total al practicanților, dar dacă 4 din 4 (adică 100%) au practicat arte marțiale și au devenit credincioși ne-creștini, asta îmi pare că spune ceva.

Totuși, nu emit nici o ipoteză. Doar am consemnat faptul. Să judece aceia care sunt în măsură, eu nu mă pricep la arte marțiale.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 28.12.2014, 14:57:48
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Boxul este o forma de arta martiala. La fel si luptele greco-romane, scrima, sau cele mai vechi: lupta calare, lupta cu sabia, lupa cu bastonul, lupta cu mainile goale.

@Cezar. Va rog, nu ii puneti in gura Pr.Aldea vorbe pe care nu le-a spus. Daca ati fi citit cartea dansului, ati fi vazut negru pe alb ca nu este de acord cu astfel de sali de arte martiale. Doar ptr. ca nu spune ca toate artele martiale sunt de la dracu, nu inseamna ca nu stie sa faca diferenta intre arte martiale care pot fi practicate de crestini si arte martiale care imbina spiritualitati pagane.

Sunt atatia Sfinti militari. Si nu sunt deloc exceptii.
Nu știu de unde sunt artele marțiale, nu mă interesează în mod special domeniul; în orice caz mă îndoiesc că sunt de la dracu. Pot fi foarte bine un sport ca oricare altul. Cred că se pot face cu mult folos.
Atâta doar că la noi, printre alte mode, a pătruns și aceasta cu sălile unde își face de cap câte un așazis sensei prin care tot felul de duhuri orientale se așază și lucrează statornic. Sunt mii și mii de tineri care sunt inițiați în lucruri străine de tradiția noastră românească. Și în nici un caz acolo nu se face nici rugăciune creștină și nici trântă. Ci rătăcire de cap și sminteală, inițiere în aiureli de tot felul. Se dobândesc interpretări noi, conforme unor alte culturi, altor filosofii, altor religii. Nu partea sportivă e problema, ci semnificațiile care se livrează la pachet, într-un discurs aiurit. Calul troian, cum ziceam mai devreme.

Iar pe sfinții militari, în ce sens i-ați adus aici în discuție? Mie mi se pare un moment și un mod nepotrivit, mă iertați.
Eu prin sfânt militar înțeleg cu totul altceva decât un casap. Sub nici o formă nu cred că sfințenia li s-a tras din arta lor marțială, din uciderea aproapelui. Ci din punerea vieții și priceperii lor în slujba credinței, a Bisericii. Dvs. cum înțelegeți?
Reply With Quote
  #58  
Vechi 28.12.2014, 15:07:08
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndIov Vezi mesajul
A fi crestin e pur si simplu o alegere. Crestinismul e o religie, nu Legiunea Straina si nici munca pe vapor, sa te dedici 100% sau s-o lasi balta.
.
Crestinismul nu este o simpla alegere , care sa o faci sau nu , eventual presat cand ai de rezolvat o problema stringenta . Dumnezeu nu se poate inchiria pe termen limitat , daca imi rezolva problema bine,daca nu,incerc cu altceva.
Crestin devii la botez ,prin care MORI cu intreaga viata a ta de pana atunci, pentru a renaste in Hristos. Nu este nicidecum ceva temporar sau la care sa poti renunta.
Crestinismul este cunoasterea Adevarului "Eu sunt calea Adevarul si viata "
Odata cunoscute acestea ,nu te mai poti intoarce la invataturile incepatoare ale lumii
Crestinismul este regasirea de sine a omului, asa cum se zice in popor "si a venit in fire"
Inainte de el,este ratacirea , dupa el este fie Viata fie neantul vesnic
Reply With Quote
  #59  
Vechi 28.12.2014, 15:15:24
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Crestinismul nu este o simpla alegere , care sa o faci sau nu , eventual presat cand ai de rezolvat o problema stringenta . Dumnezeu nu se poate inchiria pe termen limitat , daca imi rezolva problema bine,daca nu,incerc cu altceva.
Crestin devii la botez ,prin care MORI cu intreaga viata a ta de pana atunci, pentru a renaste in Hristos. Nu este nicidecum ceva temporar sau la care sa poti renunta.
Crestinismul este cunoasterea Adevarului "Eu sunt calea Adevarul si viata "
Odata cunoscute acestea ,nu te mai poti intoarce la invataturile incepatoare ale lumii
Crestinismul este regasirea de sine a omului, asa cum se zice in popor "si a venit in fire"
Inainte de el,este ratacirea , dupa el este fie Viata fie neantul vesnic
Foarte bine spus, Iustin! Mulțumesc pentru împărtășire.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 28.12.2014, 17:32:13
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

https://www.youtube.com/watch?v=ZsA7GXIXC2U
https://www.youtube.com/watch?v=vhjVvbQLfvs

Last edited by oaie_cugetatoare; 28.12.2014 at 18:07:51.
Reply With Quote
Răspunde