Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.11.2012, 00:20:11
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Smile

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Graunte , cubulete pentru mancare , diferite tocanite si umpluturi . Acum , fiecare se cunoaste pe sine cel mai bine , asa ca nu exista o regula scrisa in acest sens , aia da , aia nu , ma refer la produsele de post .
Eu am inteles ce ati spus dvs, intrebarea mea era retorica.
Traim niste vremuri asa cum le vedem cu totii, in care nu mai mergem la camp cu iahnia si mamaliga in traista, ci lucram la birouri (asta nu e neaprat bine) si trebuie sa mancam ceva, asa ca daca iti pragatesti niste soia si pui intre 2 felii de paine.....se cheama ca ti-ai gasit surogat?

Produsele acestea blamate, pateu, salam, tofu nu au nici pe departe aroma de salam sau de branza. As putea spune ca sunt chiar mai rele la gust decat un ghiveci de legume(care e chiar f bun), Este soia conditionata sub diverse forme, ca sa poata fi luatasub forma de sandwisuri la scoala, facultate sau servici. Se cheama salam ca e in forma de salam, cum este si salamul de biscuiti, care e chiar de post, sau snitel ca il pui intre 2 felii de paine.
Nu incerc sa conving pe nimeni, pt ca nu ma dau in vant dupa ele, dar nu am inteles de ce le zic multi surogate? Surogate sunt ciocolata sau cipsurile cu aroma de......afumatura
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.11.2012, 00:25:28
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Salamul de biscuiti imi place si mie :X
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.11.2012, 08:01:04
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Da, dar u-i de post.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.11.2012, 11:58:01
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Intr-un articol, protosinghelul Valerian Radu de la Catedrala mitropolitana din Iasi, spunea ca nu trebuie sa ne mai plangem ca postul costa foarte mult. "A posti este cel mai ieftin. Mancarea de post este, in primul rand, rugaciunea, vorbirea zilnica cu Hristos".
Cred ca postul ne costa cel mai mult atunci cand nu il tinem sau cand ii falsificam chipul.

Postul inseamna a nu ne mai hrani cu pacatul, precum fiul risipitor cu roscovele porcilor. De aceea, nu intamplator, vremea postului cuprinde si aspectul alimentar, ce are menirea de ne orienta inspre "adevarata mancare si adevarata bautura", Trupul si Sangele lui Hristos, hrana vietii vesnice, pe care Tatal o daruieste fiului intors catre Sine, celui care a parasit pacatul.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.11.2012, 11:59:47
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Da, dar u-i de post.
Depinde. Salamul de biscuiti de mi'l face a mea (ea este ortodoxa) este de post. Of, bun mai e. Incerc sa ma abtin sa mananc prea mult... :D
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.11.2012, 12:38:53
vasiu_c vasiu_c is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2012
Locație: ocna mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Toate-mi sunt ingaduite, spunea Apostolul. Sunt multe forme de a tine post, dar cel mai bine sa ne gandim ca NU toate ne sunt de folos. Postul, imi aduc aminte din copilarie, incepea cu fierberea tuturor cratitelor si a oalelor la lasatul secului, pentru a nu fi nici urma de grasimi. Asa l-a tinut bunica si a ajuns la 92 ani. Asa m-a invatat sa-l tin si eu, si ma straduiesc sa o fac, nu pentru viata lunga, cat pentru linistea sufleteasca pe care de multe ori o vedeam oglindita pe chipul ei. In rest, fiecare face cum crede, tine cum poate.
Post usor tuturor, iar Nasterea lui Hristos, sa ne fie de folos.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Craciunului daniil96 Generalitati 68 18.11.2016 01:44:18
Postul Craciunului Anca-Miha Postul 305 21.11.2014 23:09:46
Postul Craciunului eduardd Craciunul - Nasterea Domnului 22 11.11.2009 20:35:19
Postul Craciunului jenica Generalitati 44 01.12.2007 00:51:14