Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.08.2012, 09:05:38
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Si cum imi doream sa imi amintesc mereu de aceste elemente romanesti,nu m-am oprit aici.

Doua din cele mai dragi icoane din casa le-am incadrat in prosoape rosii, tesute asa cum le incadra si bunica.
Pe masa din bucatarie(sau sufragerie, caci e comuna) sta frumos asezat un masai(asa ii zicem in banat la prospop) tesut, in alb si negru. Iar peste el troneaza o vaza de lut pictata, in care am pus 33 de spice uscate de grau(imi e atat de drag graul, imi aduce mereu aminte de prescuri si implicit de sfintele Taine care ne asteapta Liturghie de Liturghie in potir! )

De asemenea, ciorba o servim in blide de lut. Tot din lut pictat e si vasul in care stau asezate fructele. Si cum nici farfuriile pictate nu puteau lipsi din micuta noastra casuta, pe peretele din sufragerie si-a gasit locul si o farfurie pictata, avand in centru pomul vietii(ca amintire a raiului pe care l-am pierdut si pe care suntem datori in permanenta sa ne straduim sa il redobandim), iar pe margini simbolul crestinilor de odinioara(adica pestele- care ne duce cu gandul ca viata noastra trebuie sa il aiba mereu in centru Pe Hristos, El devenind si mijlocul prin care putem redobandi raiul si pasi treptele spre sfintenie).

A, tin sa precizez ca familia noastra e una mixta, sotul fiind ucrainean. Dar cand intri in apartamentul nostru un aer romanesc iti mangaie usor obrazul.
Sotul se delcara minoritar si se supune(glumeam, adevarul e ca are o dragoste foare mare fata de ceea ce reprezinta valori ptr mine si tocmai de aceea mi le respecta.) Iar eu, de dragul poporului lui, invat copii cantece liturgice slave, ii duc in pelerinaje in Ucraina invatandu-i sa iubeasca si spiritualitatea(atat de frumoasa) slava. In casa avem si icoane cu sfinti romani(Sfintii Brancoveni sunt sfintii mei de suflet), dar si cu sfinti rusi. Dragi ni-s toti sfinti, dar parca cand stii ca sfantul a facut parte din neamul si poporul tau, inima iti bate altfel.

P.s Imi pare rau ca aparatul foto e stricat. Mi-ar fi placut sa pun cateva poze din "micuta noastra Romanie."
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.08.2012, 09:09:36
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Ce frumos...Lore....

Din pacate eu nu am un costum popular dar fetita mea are.
ce frumoasa si gingasa-i micuta romanca!
Sa traiasca si sa va aduca bucurie!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.08.2012, 09:16:10
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
ce frumoasa si gingasa-i micuta romanca!
Sa traiasca si sa va aduca bucurie!
Multumesc la fel.


Mi-a povestit soacra mea ca a asistat la o nunta si absolut toata lumea era in costum popular chiar si mireasa, nunta a avut loc duminica mai intai au participat la sfanta liturghie si apoi s-au impartasit , mirii, nasii si parintii, dupa nunta au servit ceva dar fara muzica si fara dans, ce frumos o fii fost....
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.08.2012, 10:57:11
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul



Mi-a povestit soacra mea ca a asistat la o nunta si absolut toata lumea era in costum popular chiar si mireasa, nunta a avut loc duminica mai intai au participat la sfanta liturghie si apoi s-au impartasit , mirii, nasii si parintii, dupa nunta au servit ceva dar fara muzica si fara dans, ce frumos o fi fost....
Intr-adevar. O casatorie inceputa cu dreptul.

Last edited by antoniap; 27.08.2012 at 10:59:18.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.08.2012, 12:49:44
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Multumesc la fel.


Mi-a povestit soacra mea ca a asistat la o nunta si absolut toata lumea era in costum popular chiar si mireasa, nunta a avut loc duminica mai intai au participat la sfanta liturghie si apoi s-au impartasit , mirii, nasii si parintii, dupa nunta au servit ceva dar fara muzica si fara dans, ce frumos o fii fost....
si noi am participat la o astfel de nunta. Acolo absolut toti nuntasii erau imbractai in straie nationale, din diferite regiuni. Apoi dupa Sfanta Liturghie si Taina sfintei Cununii am mers la caminul din sat unde a inceput nunta. A fost o nunta super! Mireasa canta impreuna cu nuntasii si cu preotii invitati diferite cantece din folclor sau cantece nationale(Asa-i romanul, Tu Ardeal, Avem o tara unde, Nu uita ca esti roman etc).

A fost una dintre cele mai frumoase si mai odihnitoare nunti la care am participat...
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.08.2012, 17:11:10
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Port popular

Un site interesant, unde prezinta porturi populare vechi si mai noi din toate regiunile tarii:
http://www.romanianmuseum.com/ROMANE...maniaFolk.html

DESCRIEREA COSTUMULUI POPULAR ROMANESC

Costumul popular romanesc reprezinta vesnicia si individualitatea unei etnii.
In Romania exista 112 costume traditionale din care in Banat sunt in numar de 12, in Caras in numar de 5, iar in Clisura 1 care este o interferenta intre zona montanistica si Clisura.
Costumul popular romanesc este format din:
· ciupag – care este facut din panza tesuta. La maneci are prinsa cibca facuta cu carligul din macrameu
alb. Pe piept si la maneci sunt cusute flori cu acul, de diferite culori
· camasa – este facuta din panza tesuta. La poale (jos) are prinsa cibca facuta cu carligul din
macrameu alb si cususte flori de diferite culori cu acul
· fustâcul – vine in fata peste camasa. Este facut din lana tesuta si prinsi pe el fluturi
· opregul – vine in spate peste camasa. Este facut din lana tesuta si prinsi pe el fluturi
· brâul – este facut din lana tesuta. Cu el se incinge mijlocul (culori rosu, albastru, alb, portocaliu,
verde)
· cojocul – este facut din piei de oaie. Pe margini sunt cusute flori de diferite culori cu acul
· cârpa – este facut din matase, iar pe margini are ciucuri lungi. La fetele tinere carpa este inlocuita de somot. Somotul este facut din catifea si impodobit cu margele
· stitele – vin puse la maini. Sunt facute din lana si impodobite cu margele.
La gat se poarta “partã” facuta din margele de diferite culori insirate pe ata.
De asemenea, se mai poarta salba din bani de argint si margele Unelte folosite pentru pregatirea lanai
- piepteni
- furca si fus
- razboi de tesut
Vase de lut – zona Resita ( Vechime : peste 60 de ani)
- oale mici de pamant pentru prins laptele (nesmaltuita)
- oale mari de pamant pentru prins laptele (nesmaltuita)
- oala de tamaiat ( de lut) – nesmaltuita
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.08.2012, 17:25:11
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mariana Gligor – o continuatoare a meșteșugului popular din Țara Moților

Femeia dezvăluie ceea ce poate mulți dintre noi nu știm – firul galben țesut în costumul popular era simbolul aurului Apusenilor, iar costumele cu acest fir erau purtate mai ales de nevestele de mineri care aveau mai mulți bani.

Originară din comuna Vidra, de la interferența comunelor Poiana Vadului și Avram Iancu, Mariana Gligor s-a născut în 1947 și și-a petrecut primii ani din viață la bunica sa din partea mamei, la Poiana Vadului.
“De la mama am învățat să țes și să cos; tata era meșter în lemn și cu el mergeam la târguri cu donițe, cupe și cu ce țeseam acasă”, ne spune artista. Din familie s-a născut pasiunea ei pentru cusutul pe pânză și dragostea pentru țesutul la război. „Am învățat să țes și să cos și de la păstorițele de la Muntele Mare, la izvoarele Someșului Rece; la Vidra am învățat să cos în cruci. De știut, știu să cos și buciumănește”, ne povestește cu mândrie Mariana Gligor despre secretele meșteșugului popular deprins de ea.

“M-am măritat în ‘69, la hotar cu orașul Câmpeni, în zona Ponorelului, unde se mai păstra tradiția cu îmbrăcatul costumului național la nunți și la sărbători; de la soacra mea, am primit o furcă de tors”, își amintește femeia.

Înainte de a țese, ea torcea lână, torsul fiind un alt obicei știut de Mariana. Încă de când era mică a țesut pănură și stofă din lână de oaie din care apoi a confecționat prosoape, cearceafuri, tindeie pentru împodobirea caselor, desagi pentru transportul alimentelor și diferite straițe.
„Cele mai multe obiceiuri le-am prins la șezătorile din timpul iernii și la clăci, la tors cu femeile”, ne spune ea. Împreună cu părinții cultiva in și țesea apoi iile, cunoscutele cămăși populare cusute cu flori peste cot și la mânecă, precum și poalele albe purtate în zilele de sărbătoare de moți.
A confecționat frumoase costume populare pe care și astăzi le păstrează cu sfințenie. „După ce încheiam cămașa si poalele, coseam cu mâna florile la mâneci, flori roșii pentru femei tinere și flori negre pentru femei mai în vârstă”, își amintește Mariana Gligor. Pentru costumul popular, țesea zădii, renumite piese de port popular, din lână neagră și roșie. Cosea apoi un fir galben, simbol al aurului Apusenilor.

Lâna pentru aceste zădii era vopsită cu ajutorul unor plante de bătrânii satului pentru a avea culori cât mai naturale. „Cele mai frumoase costume erau cele cu zădii zlătnești, adică cu un fir de aur, pe care le purtau nevestele de mineri, că ele aveau mai mulți bani”, ne povestește ea.
Artizana țesea și stofa pentru brâul tricolor tradițional și pentru „învârtitorile” cu care moții își înfășurau picioarele. A învățat și arta confecționării opincilor moțești, lucrând aceste obiecte cu mare drag și în prezent.

”Din 1995 am început să merg cu străicuțe pe care le făceam din stofă de lâna de oaie, țesută la război la Muntele Găina”’, ne spune femeia. În 1996, a câștigat Premiul de autenticitate, la un concurs de produse de artizanat, cu un costum popular cu zădii zlătnești pe fond dacic, învățat din copilărie. Peste trei ani, a mai câștigat un trofeu, la festivalul “Inimi fierbinți” la Abrud, cu un alt costum popular, cu o zadie roșie, faină în spate și una specifică Bistrei, cu flori cusute pe pluș, în față. A participat cu operele ei la numeroase expoziții și târguri, în țară și în străinătate, în țări ca Israel, Belgia, Canada, Germania, Franța și a reușit să impresioneze oamenii prin măiestria mâinilor ei.

Anul acesta a urcat pe Muntele Găina la sărbătoare și a expus costume naționale țesute în război, cămăși cusute cu dantele în ac și acrel, străicuțe de diferite modele, păpuși confecționate și îmbrăcate de mâna ei și coșulețe din diferite țesături.

Pentru că iubește mult ceea ce face, ea transmite arta meșteșugului mai departe ca să nu se piardă. Le-a învățat pe nora și pe nepoata ei, Maria Denisa, lucrul cu războiul, țesutul, cusutul, precum și alte obiceiuri știute de ea: strigăturile de la petreceri, jocuri și multe cântece din Munții Apuseni.

Cele mai plăcute amintiri din anii copilăriei și tinereții ei sunt cele legate de strânsul fânului, arat, semănat, culesul, prelucrarea sau țesutul inului și a cânepii.

Mariana Gligor consideră această pasiune pentru meșteșugul popular ca fiind un talent de la Dumnezeu. Ea este recunoscută pentru autenticitatea creațiilor sale, fiind un mesager de seamă al artei populare moțești.
http://ziaruldeapuseni.ro/mariana-gl...ilor_6307.html
Attached Images
File Type: jpg timthumb.php.jpg (71,3 KB, 5 views)
File Type: jpg 11.jpg (62,6 KB, 3 views)
File Type: jpg 09.jpg (24,3 KB, 4 views)
File Type: jpg 12.jpg (37,4 KB, 3 views)
File Type: jpg sannicolauFatam.jpg (24,5 KB, 5 views)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.08.2012, 17:45:42
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din cate am citit, Regina Maria iubea portul national romanesc, m-am bucurat cand am gasit poze purtand costumul.


Am gasit 2 siteuri de unde se pot face comenzi de port national, poate e cineva interesat:
http://www.la-romani.ro/2011/index.php

http://costumepopulare.wordpress.com/

Din cate am observat, motii au obiceiul sa mearga la Biserica, mai ales in zilele de sarbatoare, purtand costumul national.
Attached Images
File Type: jpg regina-maria-in-costum-popular-la-18-ani.jpg (32,0 KB, 8 views)
File Type: jpg regina-maria.jpg (37,4 KB, 7 views)
File Type: jpg Marie75.jpg (23,6 KB, 7 views)
File Type: jpg regina maria si printesele ni costum national.jpg (20,9 KB, 5 views)
File Type: jpg Marie78.jpg (18,5 KB, 6 views)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.08.2012, 23:55:30
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce frumoasa e regina Maria in costum national!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.08.2012, 19:10:37
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De asemenea, am gasit multe costume populare frumoase in urmatorul material intitulat ,,Romanii de ieri''.

http://www.youtube.com/watch?v=K3PII...eature=related
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
PPMT (Partidul popular al maghiarilor din Transilvania) Decebal Stiri, actualitati, anunturi 4 30.01.2013 00:17:08
Mitologie pagana ascunsa in Crestinismul traditional Cosmin27 Generalitati 1 25.07.2010 14:13:06
Despre portul femeilor ortodox4life Generalitati 13 07.11.2008 15:45:24