Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 11.06.2015, 16:16:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Obisnuitul bullshit propagandist confesional. Tu chiar nu poti deschide un topic "pro", care sa afirme ceva, nu doar pozitii "contra", care desfiinteaza?!

Pai asta e pro desfiintarii greselii de a spune romano-catolici romano-catolicilor :)

Ca sa nu spunem ca la o adica si orice atitudine a ta se poate eticheta la fel de rapid ca "bullshit propagandist confesional".

Chiar daca in cazul asta, confesiunea ar include doar o singura persoana si experienta ei extrem de limitata.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 11.06.2015, 17:33:04
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai asta e pro desfiintarii greselii de a spune romano-catolici romano-catolicilor :)

Ca sa nu spunem ca la o adica si orice atitudine a ta se poate eticheta la fel de rapid ca "bullshit propagandist confesional".

Chiar daca in cazul asta, confesiunea ar include doar o singura persoana si experienta ei extrem de limitata.

He he, Adrian n-a prins ideea, și nici tu. Nu e propagandism confesional, că nu-l susține nicio confesiune.

De fapt, este o manieră de exteriorizare. Emilian și-a construit o lume micuță, la el în cap; în "lumea lui Emilian", spre deosebire de lumea reală, lucrurile corespund întrutotul aspirațiilor și dorințelor lui Emilian.

Lui Emilian nu-i plac romano-catolicii - și atunci, în lumea lui imaginară, își permite să se comporte ca un adevărat demiurg; știut fiind că cine are putere asupra numelor/cuvintelor are putere asupra realității. Iată deci că, în lumea lui, Emilian îi desființează, la propriu, pe catolici, refuzându-le însăși numele.

Ar mai fi multe de spus (vorba lui Emilian) - în lumea lui, teologii care lui nu-i plac înfundă iadul, etc. etc. etc. etc.

Și pentru că Emilian este și expansiv, a ajuns la momentul în care a simțit nevoia să exhibeze realitatea paralelă a lumii din mintea lui, cu speranța că dacă va expune lumea reală la realitatea lumii lui, aceasta, lumea reală, cumva, se va conforma.

Ceea ce, desigur, este greșit. În lumea reală, romano-catolicii continuă să existe și să fie numiți romano-catolici.

Mă tem doar de consecințele momentului în care Emilian va realiza că lumea reală refuză să se conformeze tiparelor lumii lui. Se va scufunda și mai mult în "lumea lui", sau va accepta realitatea ?
Reply With Quote
  #43  
Vechi 11.06.2015, 17:56:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ce idee trebuia sa "prind"? Eu i-am raspus lui V. nu tie.

In rest, ce spui tu despre Emilian, e o intepretare. Una din ele.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 11.06.2015, 18:01:06
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ce idee trebuia sa "prind"? Eu i-am raspus lui V. nu tie.
Ideea mea. Trebuia ca, din profund respect, să prevezi că voi interveni în discuție, și să prevezi și care vor fi argumentele mele.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In rest, ce spui tu despre Emilian, e o intepretare. Una din ele.
Dintre ele. Din respect, trbuie să vorbim corect.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 11.06.2015, 18:09:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Ideea mea. Trebuia ca, din profund respect, să prevezi că voi interveni în discuție, și să prevezi și care vor fi argumentele mele.
Chiar nu inteleg ce vrei sa spui.

Daca faci vreo referinta la o postare mai veche de a ta pe topicul asta, sa stii ca nici macar n-am incercat sa-l citesc tot si daca am citit-o e posibil sa o fi uitat deja.

Citat:
Dintre ele. Din respect, trbuie să vorbim corect.
uatevar.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare