Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.03.2015, 00:29:32
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit Gânduri sincere... comune și simple, curate și vii... !

Toți oamenii, sunt atât de frumoși...
Ce fascinantă e omenirea!

Atât de frumoși sunt cu toții...
Atingându-i cu ochii, pe fiecare, nu te saturi să te uimești, nu te poți opri, să fi fascinat de frumusețea lor, de părul lor, de mersul lor, de porii de pe fața lor, zâmbetul și seriozitatea lor.

O copilă de 5 ani sau un adult de 80 de ani... Sunt atât de frumoși. Au atâtea de spus...

Planeta trăiește, respiră, are viață; întro altă percepție.

Animalele la fel. Iar oamenii, sunt coroana creației.

Doamne Iisuse, amintirile noastre, nimănui nu-i pasă de ele, nimănui nu-i pasă de noi, înafară de câțiva apropiață ai noștri.
Nimeni nu știe de noi, înafară de cățiva, un grup de oameni, adesea de maxim 100 de oameni, pentru care rămânem o amintire în memoria lor, câteva zile, apoi depozitată în creier, pentru mai târziu sau pentru niciodată.

Doamne... Tu ești Cel care ne cunoști cu adevărat, care ne numeri fiecare fir de păr din cap, Doamne, e imposibil să nu fi real, e imposibil să nu exiști...

Ai alcătuit Universul ăsta, întrun mod... perfect... Nu pot să nu fiu fascinat de fiecare dată, de fiecare fir de iarbă și fiecare punctuleț de pe cerul înstelat.

Ești atât de magnific, Dumnezeule... Doamne, Tu și acum, în timp ce scriu la tastatură, creezi și extinzi universul, împreună cu Sfinții Tăi.

Doamne, numai Ție îți pasă cu adevărat de noi, știu și văd asta, și-atunci cum să nu trăiesc, pentru Tine, Doamne, cum să nu fiu în fiecare secundă recunoscător și mulțumitor, pentru tot ce simt, ce văd, ce primesc, ce sunt, ce pot, ce înțeleg...

N-am cuvinte, deși le-aș scrie pe toate câte le știu odată... Toate cuvintele odată. Atât ești de minunat Dumnezeule.

E atât de greu să fi mulțumit, iar când înțelegi ce repede trec toate, devine atât de simplu să fi mulțumit.
Să dăruiești, orice, oricui, oricând, e cel mai greu lucru pe care-l poate face un om, vreodată.

Să dăruiești, material sau imaterial. E cel mai greu lucru care îl poate face un om. Alt lucru mai greu nu există! Am afirmat.

Doamne, Tu ești în fiecare particulă de aer, în fiecare atom, Tu faci să se învârtă electronii și neutronii din atom. Tu ești energia energiilor, lumina luminilor, întunericul cel de taină, întunericul cel bun și minunat al iubirii și siguranței.

Da! Fiindcă știu că Tu exiști, mă simt în siguranță.
Mă simt atât de bine, să știu că mă privești și îmi zâmbești mereu, mereu, mereu, orice-ar fi și orice aș face, Tu ești acolo, îmi zâmbești.

Ori că mânânc, ori că citesc, ori că mă uit la un film, ori că fac orice, orice, Tu ești acolo, Doamne.

Tu ești în fiecare particulă din hainele mele, din piele mea, din organele mele, Tu ești acolo, le faci să fie vii, să funcționeze, mila Ta, iubirea Ta, Tu ești iubirea, ești... totul...

Doamne... Tu ești ! Noi prin Tine, suntem, și nu te superi când nu te căutăm, iar când Te căutăm, ai o atât de mare bucurie pentru noi, încât permiți ca ochiul material, să te poată vedea... o secundă, e de-ajuns...

Doamne... ești atât de frumos... Doamne, ești atât de frumos... Ești atât de frumos Doamne... Tu ești frumusețea cea adevărată și vie. Care nu îmbrătrânești, care nu depinzi de timp, de spațiu, de vreo limită, sau îngrădire, Tu ești aievea, cu zâmbetul Tău infinit și cald și blând și bun, Doamne, ești atât de frumos și îmi permiți mie, celui ce nu pot să fac nimic, fără să fi acolo, să mă ajuți, îmi permiți să te văd... să te simt, să mă bucur de Tine... ce-mi pot dori mai mult ?

Sunt atât de bucuros că trăiesc, atât de bucuros că pot să înțeleg... că pot să-ți mulțumesc Ție, celui ce mi le dai toate.
"Ale Tale, dintru ale Tale, Ție îți aducem de toate și pentru toate."

Doamne...

Sunt atât de bucuros, pentru fiecare secundă care trece peste mine și prin mine... Pentru toate, sunt atât de bucuros... pentru fiecare strop de apă, pentru fiecare mișcare de aripi ale vrăbiuțelor și porumbeilor.

Atât de bucuros sunt, pentru privirea unui cățel de peste drum, ce se uită la mine, și câteodată vine să vadă cine sunt.

Și când mă aplec la el, se bucură și el, la fel de mult ca mine.
Parcă ar vrea să-mi spună și el, cât e de bucuros, că mă vede, că sunt lângă el, că mă jos cu el, că îl mângâi, zâmbește și el, doar că eu nu văd zâmbetul lui. Vorbește și el, doar că eu nu aud glasul lui. Mă pupă, câteodată, în felul lui, când mă linge, se bucură să mă cunoască.

Parcă mi-ar spune să mulțumesc lui Dumnezeu, care ne-a adunat împreună. Și când Îi mulțumesc lui Dumnezeu, atunci, cățelul pleacă liniștit, și câteodată se mai uită puțin înapoi, ca să nu mă uite. Poate nu-l voi mai vedea niciodată. Dar acea secundă, am fost lângă el, și el lângă mine, și ne-am bucurat împreună.

Doamne... sunt atât de frumoși oamenii...
"Dumnezeu nu caută la fața omului", spune Biblia, probabil fiindcă știe cât de frumoși sunt cu toții. El mereu se bucură, de orice, de oricine, oricând, orice ar face. Iartă spontan. Dumnezeu se bucură atât de tare, mereu, încât face iarba să crească, pomii să înflorească, să aducă roade, și din pământ, și din ape, și în corpul uman, semințele de înmulțire...

Suntem ca niște flori, și noi, oamenii, dar întro altă percepție... cu polenul nostru, cu fotosinteza noastră, cu înălțimile noastre, felurile noastre, timpurile noastre, climele noastre...

Unii suntem urzici, alții pelin, alții trandafiri, cu țepi mari, dar mirosind atât de frumos, alții suntem crini, alții suntem struguri, alții suntem grâu, alții suntem roșii, sau ceapă, sau toporași, sau ghiocei, sau floare de colț, sau iederă, sau lalele, dovlecei, sau stejari, sau ulmi, chiparoși, cireși, măslini, brazi... Atât de multe...

Ce frumoși sunt toți oamenii... Cum să te saturi de ei ? Nu poți, e imposibil...

Cu toții, suntem parfumuri... Atât de frumoși, de sinceri... Și totuși trecem, în câteva ore, sau câteva minute...

Ca un parfum... Par-fum... Par un fum... Sau par un abur, sau o ceață... Ce stă puțin și trece, și toată lumea o uită, și se bucură că acum vede limpede, ce era acoperit de ea.

Aș scrie atât de mult...

Doamne... îți mulțumesc... îți mulțumesc... îți mulțumesc, mult, mult, mult de tot, îți mulțumesc, Doamne... îți mulțumesc cu adevărat, Tu știi inima mea, știi cât de mult și de sincer; îți mulțumesc...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.04.2015, 22:19:10
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Fapt real,

(Poezie, scrisă cu nevrednicie de Botoș Remus-Emilian, păcătosul, 21 aprilie 2015)

*

Din când în când; dar cred că-i tot mai des,
Port prin oraș când mă gătesc să ies,

O cruce.

Insignă de doi centimetri suflată cu aur,
Prinsă-n haina-mi gri, o simt ca pe un laur,

O prețuiesc.

Dar stânjenesc; fiind privit de mulți ca un balaur,
Ce dulci sunt toți; ei sunt cel mai frumos tezaur,

Și îi iubesc.

Zărit, sunt compătimit, în gânduri, luat în zeflemea;
Uitând că Hristos pe ea, pentru ei, suferea; lăcrima;

Iertându-i.

De ce să-i condamn? Când mulți zâmbesc cu-adevărat,
Dăruitor de bucurie pare că sunt; ce bine nu-i minunat?

Frumoșii.

Cu unii, puțini, necunoscuți, ne salutăm din priviri;
Creștinii, ai societății azi fără de sânge sunt, noii martiri,

Țâșniri...

Din noi, din patimi, din tot ce-i rău, din lumea ce nu-nțelege;
Suflete al meu beteag și prost, luptă între carne și duh: alege!

Culege!

Virtuți. Hristoase! Coboară mintea mea cea grea și rece,
Și-n inimă să fi doar Tu, și-atunci peste toate pot trece...

...îndumnezeirea...

*
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 21.04.2015 at 23:00:42.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.04.2015, 23:26:50
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
Toți oamenii, sunt atât de frumoși...
Ce fascinantă e omenirea!

Atât de frumoși sunt cu toții...
Atingându-i cu ochii, pe fiecare, nu te saturi să te uimești, nu te poți opri, să fi fascinat de frumusețea lor, de părul lor, de mersul lor, de porii de pe fața lor, zâmbetul și seriozitatea lor.

O copilă de 5 ani sau un adult de 80 de ani... Sunt atât de frumoși. Au atâtea de spus...

Planeta trăiește, respiră, are viață; întro altă percepție.

Animalele la fel. Iar oamenii, sunt coroana creației.

Doamne Iisuse, amintirile noastre, nimănui nu-i pasă de ele, nimănui nu-i pasă de noi, înafară de câțiva apropiață ai noștri.
Nimeni nu știe de noi, înafară de cățiva, un grup de oameni, adesea de maxim 100 de oameni, pentru care rămânem o amintire în memoria lor, câteva zile, apoi depozitată în creier, pentru mai târziu sau pentru niciodată.

Doamne... Tu ești Cel care ne cunoști cu adevărat, care ne numeri fiecare fir de păr din cap, Doamne, e imposibil să nu fi real, e imposibil să nu exiști...

Ai alcătuit Universul ăsta, întrun mod... perfect... Nu pot să nu fiu fascinat de fiecare dată, de fiecare fir de iarbă și fiecare punctuleț de pe cerul înstelat.

Ești atât de magnific, Dumnezeule... Doamne, Tu și acum, în timp ce scriu la tastatură, creezi și extinzi universul, împreună cu Sfinții Tăi.

Doamne, numai Ție îți pasă cu adevărat de noi, știu și văd asta, și-atunci cum să nu trăiesc, pentru Tine, Doamne, cum să nu fiu în fiecare secundă recunoscător și mulțumitor, pentru tot ce simt, ce văd, ce primesc, ce sunt, ce pot, ce înțeleg...

N-am cuvinte, deși le-aș scrie pe toate câte le știu odată... Toate cuvintele odată. Atât ești de minunat Dumnezeule.

E atât de greu să fi mulțumit, iar când înțelegi ce repede trec toate, devine atât de simplu să fi mulțumit.
Să dăruiești, orice, oricui, oricând, e cel mai greu lucru pe care-l poate face un om, vreodată.

Să dăruiești, material sau imaterial. E cel mai greu lucru care îl poate face un om. Alt lucru mai greu nu există! Am afirmat.

Doamne, Tu ești în fiecare particulă de aer, în fiecare atom, Tu faci să se învârtă electronii și neutronii din atom. Tu ești energia energiilor, lumina luminilor, întunericul cel de taină, întunericul cel bun și minunat al iubirii și siguranței.

Da! Fiindcă știu că Tu exiști, mă simt în siguranță.
Mă simt atât de bine, să știu că mă privești și îmi zâmbești mereu, mereu, mereu, orice-ar fi și orice aș face, Tu ești acolo, îmi zâmbești.

Ori că mânânc, ori că citesc, ori că mă uit la un film, ori că fac orice, orice, Tu ești acolo, Doamne.

Tu ești în fiecare particulă din hainele mele, din piele mea, din organele mele, Tu ești acolo, le faci să fie vii, să funcționeze, mila Ta, iubirea Ta, Tu ești iubirea, ești... totul...

Doamne... Tu ești ! Noi prin Tine, suntem, și nu te superi când nu te căutăm, iar când Te căutăm, ai o atât de mare bucurie pentru noi, încât permiți ca ochiul material, să te poată vedea... o secundă, e de-ajuns...

Doamne... ești atât de frumos... Doamne, ești atât de frumos... Ești atât de frumos Doamne... Tu ești frumusețea cea adevărată și vie. Care nu îmbrătrânești, care nu depinzi de timp, de spațiu, de vreo limită, sau îngrădire, Tu ești aievea, cu zâmbetul Tău infinit și cald și blând și bun, Doamne, ești atât de frumos și îmi permiți mie, celui ce nu pot să fac nimic, fără să fi acolo, să mă ajuți, îmi permiți să te văd... să te simt, să mă bucur de Tine... ce-mi pot dori mai mult ?

Sunt atât de bucuros că trăiesc, atât de bucuros că pot să înțeleg... că pot să-ți mulțumesc Ție, celui ce mi le dai toate.
"Ale Tale, dintru ale Tale, Ție îți aducem de toate și pentru toate."

Doamne...

Sunt atât de bucuros, pentru fiecare secundă care trece peste mine și prin mine... Pentru toate, sunt atât de bucuros... pentru fiecare strop de apă, pentru fiecare mișcare de aripi ale vrăbiuțelor și porumbeilor.

Atât de bucuros sunt, pentru privirea unui cățel de peste drum, ce se uită la mine, și câteodată vine să vadă cine sunt.

Și când mă aplec la el, se bucură și el, la fel de mult ca mine.
Parcă ar vrea să-mi spună și el, cât e de bucuros, că mă vede, că sunt lângă el, că mă jos cu el, că îl mângâi, zâmbește și el, doar că eu nu văd zâmbetul lui. Vorbește și el, doar că eu nu aud glasul lui. Mă pupă, câteodată, în felul lui, când mă linge, se bucură să mă cunoască.

Parcă mi-ar spune să mulțumesc lui Dumnezeu, care ne-a adunat împreună. Și când Îi mulțumesc lui Dumnezeu, atunci, cățelul pleacă liniștit, și câteodată se mai uită puțin înapoi, ca să nu mă uite. Poate nu-l voi mai vedea niciodată. Dar acea secundă, am fost lângă el, și el lângă mine, și ne-am bucurat împreună.

Doamne... sunt atât de frumoși oamenii...
"Dumnezeu nu caută la fața omului", spune Biblia, probabil fiindcă știe cât de frumoși sunt cu toții. El mereu se bucură, de orice, de oricine, oricând, orice ar face. Iartă spontan. Dumnezeu se bucură atât de tare, mereu, încât face iarba să crească, pomii să înflorească, să aducă roade, și din pământ, și din ape, și în corpul uman, semințele de înmulțire...

Suntem ca niște flori, și noi, oamenii, dar întro altă percepție... cu polenul nostru, cu fotosinteza noastră, cu înălțimile noastre, felurile noastre, timpurile noastre, climele noastre...

Unii suntem urzici, alții pelin, alții trandafiri, cu țepi mari, dar mirosind atât de frumos, alții suntem crini, alții suntem struguri, alții suntem grâu, alții suntem roșii, sau ceapă, sau toporași, sau ghiocei, sau floare de colț, sau iederă, sau lalele, dovlecei, sau stejari, sau ulmi, chiparoși, cireși, măslini, brazi... Atât de multe...

Ce frumoși sunt toți oamenii... Cum să te saturi de ei ? Nu poți, e imposibil...

Cu toții, suntem parfumuri... Atât de frumoși, de sinceri... Și totuși trecem, în câteva ore, sau câteva minute...

Ca un parfum... Par-fum... Par un fum... Sau par un abur, sau o ceață... Ce stă puțin și trece, și toată lumea o uită, și se bucură că acum vede limpede, ce era acoperit de ea.

Aș scrie atât de mult...

Doamne... îți mulțumesc... îți mulțumesc... îți mulțumesc, mult, mult, mult de tot, îți mulțumesc, Doamne... îți mulțumesc cu adevărat, Tu știi inima mea, știi cât de mult și de sincer; îți mulțumesc...
__________________
Nu este lucrare mai mare ca aducerea tuturor fapturilor in frumosul Dumnezeiesc dinlauntrul inimii.

Ca toti sa fie vindecati si sfintiti intr-Unul.

Ca nimeni sa nu piara.
__________________

Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.04.2015, 04:16:29
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

World War III: why and when?

A pilgrim asked a monk, When will the Third World War happen, and why?

The monk replied, What is most important is the why. The greatest problem in the world today is not sin even though indeed the sins are greater and more numerous that in the past. The greatest problem is that what is sinful is regarded as virtuous, and what is virtuous as sinful. This prevents us from repenting of what is truly sinful and consequently we can no longer improve our character.

God, therefore, as a loving Father, seeks to stop this movement in the wrong direction. He first tries to do this with wise words of instruction and admonishment, but since today no one (or perhaps very few) listen to His words or follow them, He must enter very dynamically into history.

This doesnt mean that God makes the war happen but rather than war is the inevitable outcome of mans rejection of His grace, which is the only thing that is able to keep hatred and evil in check, including the disastrous wars. And the great suffering that we already see is only the beginning.

This is why you should not be too concerned with when and other such details; rather repent and pray for peace because, nevertheless, the time indeed is drawing near.

http://asceticexperience.com/portfol...-why-and-when/

TRADUC TEXTUL:

Al treilea război mondial: de ce și când?

Un pelerin a întrebat un monah: "Când va izbucni al treilea război mondial și de ce?"

Monahul îi răspunde: "Ce e mai important este -de ce-." Cea mai mare problemă de pe pământ azi, nu este păcatul, chiar dacă într-adevăr, păcatele sunt azi, mai mari și mai muulte decât în trecut. Cea mai mare problemă este pentru ce păcatul este considerat virtute, și pentru ce virtutea este considerată păcat. Asta ne împiedică se ne căim de ceea ce este cu adevărat păcătos și în consecință, nu ne mai putem îmbunătăți felul nostru de-a fi.

Dumnezeu, ca un Părinte iubitor, caută să oprească această mișcare să mai meargă în direcția greșită. El încearcă prima dată să facă asta prin cuvinte înțelepte de instruire și avertizare, dar de vreme ce azi nimeni, sau foarte puțini, ascultă de cuvintele Lui, sau le urmează, trebuie să intre foarte dinamic în istorie.

Asta nu înseamnă că Dumnezeu face să fie război, dar mai degrabă războiul este evenimentul de inevitabil ce va veni, datorită repsingerii omenirii harului și milei Sale, care sunt singurele lucruri care pot ține ura și răul sub supraveghere, inclusiv și războaiele dezastroase. Și suferința tot mai mare care o vedem, este doar începutul.

De aceea nu trebuie să fi prea preocupat cu "când" sau alte asemenea detalii, ci mai degrabă să te căiești, să te rogi pentru pace, fiindcă, cu toate acestea, timpul într-adevăr se scurge tot mai aproape (de război)."
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.05.2015, 20:47:42
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Ierusalimul anunță că în maxim 200 de ani, bogații planetei ar putea să devină cyborgi sau chiar nemuritori sau "divini":

http://playtech.ro/2015/in-200-de-an...evina-cyborgi/

și

Stephen (Ștefan) Hawking (cel cu supoziția big bang-ului) devine "prooroc" (al cui?). Spune că în maxim 100 de ani, ne vor conduce roboții și mai spune că agresivitatea va aduce sfârșitul omenirii:

http://playtech.ro/2015/avertismentu...in-100-de-ani/
http://playtech.ro/2015/stephen-hawk...itul-omenirii/


Noi, creștinii, le spunem "nemuritorilor" de peste 200 de ani, două paradoxuri, încă de acum, din anul 2015:

Paradoxul 1: Noi creștinii, nu vrem să fim nemuritori în felul vostru, lipsit de Hristos, ci vrem să murim, să plecăm din această viață, ca să mergem la Hristos, care ne va da Împărăția Blândeții, Iubirii, Iertării... Împărăția Universului, văzut și nevăzut, înțeles și neînțeles, unde aici, nu le vom avea în egoism, în "clase sociale" realizate prin alții mai slabi. Nu ne dorim bogăția voastră, vă rugăm să ne iertați, dar vă dăm cu drag iubirea, iertarea, blândețea noastră, gratuit, oricând o cereți, nu vă cerem în schimb decât să ne lăsați să le înmulțim, virtuțiile, în Hristos, Domnul nostru.

Paradoxul 2: Noi creștinii, suntem deja, demult nemuritori. De la Hristos începând. :) Mulțumim, dar vă refuzăm politicos, nu avem nevoie de "nemurirea" voastră, care e doar o teamă de viața de apoi, care riscă să ajungă la stăpâni de sclavi, din nou, pentru care ego-ul propriu, nu va cunoaște frontiere, dar în care tot veți ajunge, vă asigurăm de asta, fiindcă așa a fost creat omul, și biologia de după cădere, la moartea cea de tote zilele, adică la binecuvântarea de a pleca din această viață și de a fi cu dulcele nostru Hristos, și al vostru... dacă vreți.

Așadar, sincer, ne bucurăm pentru voi, "nemuritorilor", dacă aceea e bucuria și fericirea voastră, să fiți "nemuritori", noi creștinii, nu vrem să vă împiedicăm, nu suntem invidioși și nu suntem în niciun fel rău, față de voi și față de nimeni. O să ne rugăm pentru voi, rugați-vă și voi pentru noi, mai ales dacă aveți mai mult timp ca noi. Vă mulțumim pentru tot, și ne iertați dacă v-am supărat cu ceva vreodată, vă iertăm și noi, Hristos și Sfânta Treime, să ne ajute să vă iertăm mereu. Vă iubim în Hristos.

Cu dragoste sinceră și nefățarnică, noi creștinii, data mântuirii azi 31 mai 2015, sărbătoarea Pogorârii Sfântului Duh Dumnezeu și întemeierea Bisericii văzute.

Iertare.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 31.05.2015 at 21:02:57.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.06.2015, 22:47:29
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Hainele, sunt un mod prin care mărturisim pe Hristos.

Felul cum ne îmbrăcăm, ce purtăm, totul arată că suntem sau nu suntem ai lui Hristos.

Prin hainele ce le purtăm, transmitem un mesaj: erotic, pornografic, romantic, lumesc, social, neutru, rock, punk, folk, hip-hop, academic, lucrativ, domestic, atelieric, duhovnicesc, sau îndumnezeit (schima mare), etc.

Hainele și modul cum le purtăm, transmite cât credem, ce credem, în cine credem, ce spunem, de ce spunem, etc.

Hainele nu sunt haine. Sunt atitudini. Sunt mărturisiri. Crezuri. Căderi, dorințe de înălțare spre Dumnezeu sau spre alte scopuri lumești, sau ridicări spre lucrarea mântuitoare.

Gesturile, privirea, mersul, la fel ca hainele, transmit ce este omul înăuntrul lui. Este trupesc, lumesc sau duhovnicesc.


Dacă în Deșerturile din Orient, arabii sau beduinii, creștini sau islamici, ar purta pielea aproape goală la plus 45 de grade, ar muri în câteva zile, s-ar prăji.
Atunci noi, oare de ce umblăm aproape în pielea goală la plus 30 de grade? Nu oare, demonii controlează cu adevărat sistemul nostru hormonal, în lipsa harului, și ne face să ne fie exagerat de cald, mințindu-ne să ne tot dezbrăcăm ?

Iar odată dezbrăcați, asalturile prin gânduri, ca să conducă la faptă, sunt la ordinea zilei. Curviile, desfrânările, adulterul, tot felul de alte boli sufletești, în marile orașe, sunt la ele acasă.

Hainele, sunt deci, un mod prin care mărturisim pe Hristos.

Oare ce haine purtăm azi ? Cu ce scop ? Oare ce jertfe facem pentru Hristos ? Pentru a nu sminti pe aproapele nostru, ce jertfe facem ?

Oare cât ne gândim la mântuire din timpul unei zile ? Oare cât de mult ne dorim Împărăția Cerurilor din timpul unei zile ? Oare cât de multe fapte concrete facem să o obținem, și cât înmulțim dreapta credință și harul ?

Doamne... Doamne... ai milă de noi, Doamne...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 07.06.2015 at 18:39:40.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.06.2015, 11:39:19
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Când eram mic, cântam cu prietenii o melodie, ca să ne "distrăm" și să ne batem joc unii de alții, noi între noi:

"Prostu, nebunu,
trage cu tunu,
noaptea la unu,
și împușcă rațele,
și le mâncă mațele.
"

Mi-a amintit îngerul păzitor de ea, ca să mă pocăiesc de păcatul acela, fiindcă mă gândeam la un cuvânt al Bibliei:

"iar cine va zice (fratelui său): nebunule, vrednic va fi de gheena focului." - Matei 5, 22.

Deci noi, în inconștiența noastră, cu inocența de copil deja pierdută, fiindcă ne băteam joc unii de alții, vrăjmașii demoni ne deschideau larg porțile, către păcatele și patimile cele mari ale vieții, să ne pregătească de ghenă/iad.

METANOIA, înseamnă schimbarea minții și firii umane, din omul cel vechi al păcatului și ereziilor, în omul cel nou, în Hristos, om al iubirii.
Deci fiindcă demonii știu asta, schimbă și ei mintea, DEMONOIA, pervertirea minții, din omul lui Hristos, în erezie și întuneric.
Pervertirea minții, sau înnoirea minții începe din copilărie.
Iar ei, toți, cei ce se luptă pentru noi oamenii, cei buni și ceilalți care reping binele, știu asta și aplică fiecare în felul lui.

Pervertirea minții este aceasta: să nu mai vezi păcatul ca fiind păcat și patima, patimă, ci să le vezi ca un lucru normal și acceptat.

Vai mie, celui ce din copilărie, păcătuiesc înaintea Domnului. Iartă-mi mie, Doamne, că pururea ticălos și nevrednic sunt de toate milele și bunătățile tale.
Nu-mi socoti mie păcatul acesta, Doamne, că vrednic de gheena focului sunt. Pentru rugăciunile Preasfintei Maicii Tale, pururea Fecioară și Doamnă Împărăteasă a Universului, Doamne Iisuse Mântuitorule, și pentru rugăciunile tuturor Sfinților Tăi, miluiește-mă și mă iartă pe mine, prostul și nebunul.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 16.06.2015 at 12:24:00.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.06.2015, 12:55:14
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Când eram mic, cântam cu prietenii o melodie, ca să ne "distrăm" și să ne batem joc unii de alții, noi între noi:

"Prostu, nebunu,
trage cu tunu,
noaptea la unu,
și împușcă rațele,
și le mâncă mațele.
"

Mi-a amintit îngerul păzitor de ea, ca să mă pocăiesc de păcatul acela,

Vai mie, celui ce din copilărie, păcătuiesc înaintea Domnului. Iartă-mi mie, Doamne, că pururea ticălos și nevrednic sunt de toate milele și bunătățile tale. Nu-mi socoti mie păcatul acesta, Doamne, că vrednic de gheena focului sunt.
Normal ca esti.
Mai ales din pricina fatarniciei si mandriei nemasurate pe care incerci in van sa o imbraci in haina smereniei si a pocaintei.
Chiar n-ai gasit un pacat mai actual de care sa te pocaiesti public? Parca ai fi generalul Ivan Feodorovici Epancin din "Idiotul" lui Dostoievski.

Daca vrei sa te smeresti, spune frate:
1. Cand ai dat spaga ultima data?
2. Cand te-ai masturbat ultima data?
3. Cand ai subtilizat ultima data bani din vanzarile de la magazinul bisericesc? Ce suma?

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
miluiește-mă și mă iartă pe mine, prostul și nebunul.
Domnul te miluieste si te iarta, prostule si nebunule. Dar trebuie sa te smeresti de-a binelea nu sa te prostesti jucandu-te de-a smerenia. Si sa dovedesti aceasta smerire prin vorbire mai putina. Dupa cum spune Evanghelia: Chiar și nebunul, când tace, trece drept înțelept; când închide gura este asemenea unui om cuminte. Pildele lui Solomon 17:28
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.06.2015, 21:56:23
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Mulțumesc frate Dalian, foarte frumos ai scris. Și adevărat.

Aici pe topic, cum e și titlu, scriem gânduri sincere, comune și simple, curate și vii. Nu ne spovedim. Ci scriem despre diverse lucruri. Poți să-l consideri o pagină de blog personal, dar nu separată, ca să nu am vreun câștig, ci să împărtășesc cu cine vrea să citească, să ajut, să fiu ajutat, să învăț, sau să fiu învățat, iar banii să-i ia cei care își doresc banii, din urma traficului de pe siteul nostru drag, creștinortodox.ro.

La o măsură mult mai mică, scriem și noi un fel de Psalmi, ai noștri, personali, întro altă manieră, în alt stil. Spre slava lui Dumnezeu, din micimea și neputința noastră.

Dar fiindcă, probabil te-am smintit, așa simt, îți mărturisesc că așa este, sunt un om rău, mult mai rău decât mă vezi tu, și fac numai lucruri rele, mereu, mereu. Dar nădăjduiesc că se va milostivi Dumnezeu și de mine, te rog să-mi ierți neputințele.

Nu am făcut malahie de multă vreme, nu am dat mită, de și mai multă vreme și nu am sustras bani din vânzările magazinului bisericesc, fiindcă deși păcătos, îl iubesc pe Dumnezeu Treime, Savaot Iubire foarte mult și cât pot, mă silesc să nu-L supăr, fiindcă El e tot ce am.

Uite, mai adaog și eu un verset frumos, tot de la Pildele lui Solomon (30, 2-3), că văd că pildele lui ți le plac mult:

"Căci sunt tare prost, ca să mă pot socoti ca om și nu am pricepere (care ar putea să fie vrednică) de un om.
Nici n-am învățat înțelepciunea și nici știința celor sfinți nu o cunosc."


Te rog să mă ierți pe mine, prostul și nebunul, pentru tot răul ce ți l-am făcut.

Și Dumnezeu să ne ierte și să nu te socotească vrednic de gheena focului, fiindcă mai numit nebun, conform Matei 5, 22.

Hristos a înviat !
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 16.06.2015 at 22:02:28.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.06.2015, 00:38:35
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Și Dumnezeu să ne ierte și să nu te socotească vrednic de gheena focului, fiindcă mai numit nebun, conform Matei 5, 22.
Nu eu, tu singur te-ai declarat prost si nebun in speranta desarta ca poate vei fi aplaudat si asezat pe acelasi soclu cu apostolul.
Nu vrei sa te mai cumintesti odata, draga fratiware?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare