Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.05.2015, 21:21:49
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Daca toate religiile sunt adevarate, atunci Adevarul le patrunde pe toate prin felurite virtuti.

Daca cineva gusta dulceata virtutii printr-un anumit simbol, este dificil sa valideze alt simbol din alta clasa - care posibil genereaza aceeasi luminare si pace launtrica pentru altcineva.

Asociatia psihologica simbol-traire este foarte puternica.

Iar tendinta de a invalida alte simboluri poate fi irezistibila.
Tu vorbesti din punctul de vedere al psihologiei omenesti unde totul este relativ,si orice religie are sanse egale de adevar .Din acest punct de vedere toate religiile pot fi considerate la fel .
Hristos insa este un adevar revelat , nu unul subiectiv omenesc
Rational toate religiile sunt la fel
Revelatia insa te face constient prin credinta ca doar Hristos este unicul Adevar
Nu este o alegere subiectiva a mintii omenesti,una dintre multele religii , este insasi adevarul fiintei noastre si al universului
Si nu vine de la noi ci de undeva din exteriorul nostru
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.05.2015, 21:35:30
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Tu vorbesti din punctul de vedere al psihologiei omenesti unde totul este relativ,si orice religie are sanse egale de adevar .Din acest punct de vedere toate religiile pot fi considerate la fel .
Hristos insa este un adevar revelat , nu unul subiectiv omenesc
Rational toate religiile sunt la fel
Revelatia insa te face constient prin credinta ca doar Hristos este unicul Adevar
Nu este o alegere subiectiva a mintii omenesti,una dintre multele religii , este insasi adevarul fiintei noastre si al universului
Si nu vine de la noi ci de undeva din exteriorul nostru

Incearca totusi sa povestesti "orbului din nastere despre lumina",
cum iL intelegi-simti tu pe Hristos?

De ce este si Adevar, nu doar Salvator-Datator de Bine?
__________________

Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.05.2015, 11:46:41
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Tind sa nu cataloghez oamenii in functie de religie. Exista multi alti factori mai importanti care arata daca acel om poate tine o discutie serioasa.
...defineste "important" din punct de vedere ateist...ca sa stim despre ce vorbim.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.05.2015, 12:27:17
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
...defineste "important" din punct de vedere ateist...ca sa stim despre ce vorbim.
Ateist? Eu vorbesc din punctul meu de vedere, nu din al altor persoane.


As zice ca temperamentul este un factor important. O discutie nu se poate desfasura daca unul, sau ambii participanti se insulta unul pe altul. Mai este abilitatea amandurora de a se vedea egali, nu superiori celorlalti. Desigur, cunoasterea subiectului este un factor destul de important, dar fara primele doua, nu prea foloseste la ceva aceasta.

As mai zice ca puterea de al intelege pe celalalt, empatia, joaca un rol important in purtarea unei descutii productive, chiar si in contradictoriu. Mai ales pe subiecte religioase, trebuie sa constientizezi ca cealalta persoana este poate la fel de credincioasa ca tine in ceea ce crede.

Faptul ca cineva catalogheaza persoane dupa religie este un blocaj in abilitatea sa de a purta o discutie cu cineva care are un crez diferit de al lui.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.05.2015, 12:43:36
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Daca toate religiile sunt adevarate, atunci Adevarul le patrunde pe toate prin felurite virtuti.

Daca cineva gusta dulceata virtutii printr-un anumit simbol, este dificil sa valideze alt simbol din alta clasa - care posibil genereaza aceeasi luminare si pace launtrica pentru altcineva.

Asociatia psihologica simbol-traire este foarte puternica.

Iar tendinta de a invalida alte simboluri poate fi irezistibila.

... si tu esti participant a planul "unificarii" religiilor...De ce n-ai spus asa de la inceput?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.05.2015, 13:33:16
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Ateist? Eu vorbesc din punctul meu de vedere, nu din al altor persoane.


As zice ca temperamentul este un factor important. O discutie nu se poate desfasura daca unul, sau ambii participanti se insulta unul pe altul. Mai este abilitatea amandurora de a se vedea egali, nu superiori celorlalti. Desigur, cunoasterea subiectului este un factor destul de important, dar fara primele doua, nu prea foloseste la ceva aceasta.

As mai zice ca puterea de al intelege pe celalalt, empatia, joaca un rol important in purtarea unei descutii productive, chiar si in contradictoriu. Mai ales pe subiecte religioase, trebuie sa constientizezi ca cealalta persoana este poate la fel de credincioasa ca tine in ceea ce crede.

Faptul ca cineva catalogheaza persoane dupa religie este un blocaj in abilitatea sa de a purta o discutie cu cineva care are un crez diferit de al lui.
Aiurea. Tot ce este necesar este un pic de simt al umorului si capacitatea de a aprecia un atac la persoana reusit. Oricum nimeni nu convinge pe nimeni de nimic, asa ca un dialog pe baza argumentelor nu isi are rostul. La fel nici empatia, asta ar distruge din fasa orice insulta adusa celuilalt.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.05.2015, 14:05:15
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Aiurea. Tot ce este necesar este un pic de simt al umorului si capacitatea de a aprecia un atac la persoana reusit. Oricum nimeni nu convinge pe nimeni de nimic, asa ca un dialog pe baza argumentelor nu isi are rostul. La fel nici empatia, asta ar distruge din fasa orice insulta adusa celuilalt.
Eee, intr-adevar.

Vorbeam mai la modul general, dar da, umorul face totul mai frumos :)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.05.2015, 15:22:26
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Ateist? Eu vorbesc din punctul meu de vedere, nu din al altor persoane.


As zice ca temperamentul este un factor important. O discutie nu se poate desfasura daca unul, sau ambii participanti se insulta unul pe altul. Mai este abilitatea amandurora de a se vedea egali, nu superiori celorlalti. Desigur, cunoasterea subiectului este un factor destul de important, dar fara primele doua, nu prea foloseste la ceva aceasta.

As mai zice ca puterea de al intelege pe celalalt, empatia, joaca un rol important in purtarea unei descutii productive, chiar si in contradictoriu. Mai ales pe subiecte religioase, trebuie sa constientizezi ca cealalta persoana este poate la fel de credincioasa ca tine in ceea ce crede.

Faptul ca cineva catalogheaza persoane dupa religie este un blocaj in abilitatea sa de a purta o discutie cu cineva care are un crez diferit de al lui.
Omule...tu nu intelegi ca in universul ateist nu exista: ...trebuie...e important.. etc.Nu stiu de ce ai tu pretentii de genu' asta de la cineva,oricine ar fi ...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.05.2015, 15:36:03
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Omule...tu nu intelegi ca in universul ateist nu exista: ...trebuie...e important.. etc.Nu stiu de ce ai tu pretentii de genu' asta de la cineva,oricine ar fi ...
Nu inteleg la ce te referi. Eu n-am facut nici o referire la "universul ateist".
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.05.2015, 16:33:28
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Nu inteleg la ce te referi. Eu n-am facut nici o referire la "universul ateist".
In orice discutie e vorba, direct sau indirect, de 2 universuri,unul teist si unul ateist,nu exista a 3-a optiune caci universul ori a fost creat ,ori a aparut ...hmmm singur.
...daca n-ai facut nici o referire la "universul ateist" ,a mai ramas o optiune...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare