Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.10.2008, 21:43:38
Loryb Loryb is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.10.2008
Locație: Statele Unite
Mesaje: 39
Implicit Puterea Domnului ma poate salva?

Nici nu stiu de unde sa incep. Probabil ....Bine v-am gasit! :)
Cu totii trecem/am trecut printr-o perioada din aceea in care nimic nu merge bine. Ma aflu intr-o astfel de perioada. Vin la voi pentru a-mi recastiga optimismul ca totul va fi bine pana la urma.
M-am indepartat complet de la Calea cea Dreapta, pe Dumnezeu L-am uitat de tot, ba chiar pot spune ca mi-e foarte greu sa mai cred in existenta Lui. Simt, totusi, ca adanc in inima mea El este inca prezent si m-ar vrea inapoi. A fost alegerea mea sa traiesc in pacat, nici urma de indoiala. La inceput era parca doar o gluma si apoi totul parca a devenit din ce in ce mai serios si mai intunecat in acelasi timp. Si acum, cand simt ca neaparat trebuie sa ies din Intunericul asta, pur si simplu, nu gasesc puterea sa o fac. Adica stiu ca nu e bine ce fac si totusi fac acelasi lucru. Am ajuns la concluzia ca numai ceva divin ma poate ajuta. Cum sa-L regasesc pe Dumnezeu? Intreb la modul cel mai serios.
Cu cine sa vorbesc despre problema mea?

P.S. Traiesc in State, o Biserica Ortodoxa si un preot ortodox roman nu exista in apropiere.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.10.2008, 21:55:47
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Ma gandeam ca poate daca cautati poate gasiti un preot ortodox american....sau ,daca nu, macar sa luati legatura cu un preot prin telefon sau email...totusi cautati un parinte trebuie sa gasiti ceva.....Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.10.2008, 22:35:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Loryb Vezi mesajul
Nici nu stiu de unde sa incep. Probabil ....Bine v-am gasit! :)
Cu totii trecem/am trecut printr-o perioada din aceea in care nimic nu merge bine. Ma aflu intr-o astfel de perioada. Vin la voi pentru a-mi recastiga optimismul ca totul va fi bine pana la urma.
M-am indepartat complet de la Calea cea Dreapta, pe Dumnezeu L-am uitat de tot, ba chiar pot spune ca mi-e foarte greu sa mai cred in existenta Lui. Simt, totusi, ca adanc in inima mea El este inca prezent si m-ar vrea inapoi. A fost alegerea mea sa traiesc in pacat, nici urma de indoiala. La inceput era parca doar o gluma si apoi totul parca a devenit din ce in ce mai serios si mai intunecat in acelasi timp. Si acum, cand simt ca neaparat trebuie sa ies din Intunericul asta, pur si simplu, nu gasesc puterea sa o fac. Adica stiu ca nu e bine ce fac si totusi fac acelasi lucru. Am ajuns la concluzia ca numai ceva divin ma poate ajuta. Cum sa-L regasesc pe Dumnezeu? Intreb la modul cel mai serios.
Cu cine sa vorbesc despre problema mea?

P.S. Traiesc in State, o Biserica Ortodoxa si un preot ortodox roman nu exista in apropiere.
Important este ca iti doresti reantoarcerea pe calea cea dreapta. Presiunea si mustrarea in care te afli nu este intamplatoare. Nu existe retete, formule magice in credinta Ortodoxa si asta o face unica intru toate credintele, ea este pur si simplu traire efectiva, goana dupa Dumnezeu, dragoste si intelepciune si tu dai semne evidente din toate cele de mai sus. Un pas l-ai facut, gasindu-ne pe noi frati intru credinta. Aici ai un site foarte bogat in continut, cu multe rugaciuni, Acatiste, articole . Citeste, traieste, iubeste, intelege. Daca nu ai o Biserica, un Duhovnic, este o problema intradevar, dar prin "apropiere", trebuie sa fie cineva sa-ti indrume pasii. Poti discuta cu cei din comunitate, pentru ca nu cred ca esti atat de izolat , indepartat de ai nostri cei de acolo. Avem un membru al forumului de nadejdie cu care poti discuta pe, privat. ( sora noastra Mirelat- Mirela). Multa nadejdie si lumina sa ai !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.11.2008, 00:26:09
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit puterea Domnului ma poate salva?

RUGĂMINTE ( Ieromonah Rafail Noica )
"Nu-Mi spune nimic... Îți cunosc mizeria, necazurile, luptele și ispitele sufletului tău, așa cum ești tu! Dă-Mi inima ta! Dacă o să aștepți să devii un înger ca să Mi te dăruiești întru iubire, atunci n-ai să Mă iubesti niciodată. Chiar când ești laș, fricos, neîncrezător în împlinirea dragostei și a sfințeniei, chiar când ai să recazi în acele păcate pe care nu ai vrea să le mai faci, Eu nu îți dau voie să nu Mă iubești. Iubește-Mă așa cum ești tu! În orice moment și în orice situație te-ai afla, în credincioșie sau în trădare, în râvnă sau în uscăciune, tu iubește-Mă așa cum ești! Eu vreau să Mă poți iubi din puțina și săraca ta inimă. Dacă voi aștepta până când vei fi desăvârșit, atunci n-ai să Mă iubești niciodată. N-aș putea Eu oare să fac din fiecare fir de nisip un serafim?! Un înger care să strălucească de curăție și dragoste? Nu sunt Eu Domnul Dumnezeu, Care am creat toate și pot totul? Omule, ți-ai dat tu viața pentru lume din dragoste pentru oameni, sau ai murit din iubire pentru Mine? Atunci din ce motiv nu Mă lași să te iubesc? Fiul Meu, lasă-Mă să te iubesc! Eu îți vreau inima, care este locasul Meu. Desigur, cu timpul am să te schimb, însă chiar până atunci, iubește-Mă așa cum ești tu, fiindcă Eu te iubesc cu toate că ești așa. Eu vreau ca dragostea ta pentru Mine să se nască din puțina și săraca ta inimă; din adâncul neputinței și al murdăriei tale. Eu te iubesc și când ești slab și necurat. Nu vreau o dragoste izvorâtă și hrănită din mândria "virtuților" tale, ci dintr-o inimă smerită, pe care o poți curăți oricând. N-am nevoie de "virtuțile" tale, de talentele tale, de înțelepciunea ta. Eu vreau doar să Mă iubești și să lucrezi cu dragoste pentru Mine. Nu "virtuțile" tale doresc; dacă ți le-aș da, tu ești așa de slab și mândru, încât aș hrăni amorul tău propriu și nu M-ai cinsti pe Mine. Apropie-te cu dragoste!Unui fier negru, flăcările unui foc nu numai i-ar curăța rugina, dar l-ar face incandescent. Iubește-Mă deci, și păcatele se vor arde, și tu vei fi fericit. Iubește-Mă nu numai ca să fii curat - asta ar fi din nou o mândrie pentru tine, ci pentru că Eu vreau să odihnesc în inima ta. Deci nu te mai îngrijora de asta. Aș putea să fac prin tine lucruri mari pentru mintea omenească, dar nu; tu ai să fii slugă rea și nefolositoare și neputincioasă. Am să-ți iau și puținul pe care tu te încrezi că-l ai. Eu te-am făcut din iubire și pentru ca să-ți dau iubirea, fără ca tu să-Mi poți da ceva. Nu încerca să-Mi plătești iubirea prin nimic! Asta Mă doare atât de mult la tine... Iubește-Mă în dragostea Duhului Meu și fără motive. Nu mai sta departe de Mine! Îți lipsește nu sfințenia, -pe care numai Eu ți-o pot da - ci o inimă gata să Mă iubească oricând și până la capăt. Astăzi Eu stau la ușa inimii tale ca un cerșetor, Eu, singurul si adevăratul Împărat și Domn. Eu bat și aștept. Grăbește-te să-Mi deschizi prin smerenie; nu mai aduce motiv întinăciunea și sărăcia ta. Dacă ți-ai cunoaște-o până în adânc și deplin, ai muri de durere. Dar ceea ce M-ar durea pe Mine ar fi ca tu și acum să te îndoiești de dragostea ce o am Eu pentu tine. Crede că Eu pot totul și tu nu poți nimic fără Mine; doar păcatul ești în stare să-l faci fără ajutorul Meu. Să nu te încrezi în tine fără Mine, căci altfel voi fi nevoit să te las în cădere în măsura cu care tu te apreciezi. Nu te frământa că n-ai "virtuți". Am să-ți dau Eu sfințenia Mea. Deschide-ți inima prin pocăință și Mă primește în potirul sufletului tău prin Trupul și Sângele Meu, pe care în dar ți le dau la Sfânta Liturghie. Atunci o să te fac să înțelegi totul și să Mă iubești mai mult decât îți poti închipui. Lasă să curgă Sângele Meu în sângele tău și să bată inima Mea în inima ta! Eu ți-am dat-o pe Sfânta și Preacurata Mea Maică. Lasă să treacă totul prin inima ei curată, încât să poată mijloci pentru tine. Orice s-ar întâmpla, nu aștepta nicidecum să devii sfânt, ca pe urmă să Mă iubești... În acest fel tu nu M-ai iubi niciodată. Și acum du-te!... EU SUNT CU TINE!!!"
M-am gandit ca s-ar potrivi cu starea in care te afli...Nu ca sa te critic am intrat ci ca sa te felicit!Domne ajuta!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.11.2008, 04:25:09
Loryb Loryb is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.10.2008
Locație: Statele Unite
Mesaje: 39
Implicit

Citat:
În prealabil postat de beliver Vezi mesajul
M-am gandit ca s-ar potrivi cu starea in care te afli...Nu ca sa te critic am intrat ci ca sa te felicit!Domne ajuta!
Of, nu ai idee cat de mult se potriveste. Mi-au dat lacrimile de la prima fraza citita si acum nu ma mai pot opri din plans.
Cel care m-a adus in starea in care ma aflu este agnostic, deci va dati seama ca am capul plin cu ideile lui.
Va multumesc ca imi dati speranta ca pot uita tot ce mi-a bagat in cap. Doamne ajuta! (de mult n-am mai spus asta.....)

Sa merg la un Parinte american? Credeti ca m-ar intelege? Imi trebuie neaparat un Duhovnic, cum spunea Cristiboss, singura nici nu stiu cu ce si de unde sa incep. Mi-e tare greu!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.11.2008, 04:42:36
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

din ce stat/ oras esti? sunt foarte multe biserici romanesti aici, imposibil sa nu gasesti una cat de cat accesibila ca distanta.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.11.2008, 10:59:32
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit Puterea Domnului ma poate salva?

pentru Loryb

Aceasta rugaciune ni se potriveste tuturor,oricand si oriunde am fi.Nu deznadajdui!Roaga-te bunului Dumnezeu sa te indrume.Gasesti pe www.crestinortodox.ro de toate si rugaciuni si sfaturi pentru sufletul tau.Dar ai mare nevoie de un preot-duhovnic.Doamne ajuta!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.11.2008, 18:34:15
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit Domnul sa te binecuvanteze!

In primul rand as vrea sa-l felicit pe Cristi si pe beliver pentru ce au scris,foarte frumos si adanc mesajul vostru.
Draga Lory se pare ca tu vrei sa te apropii de Dumnezeu si asta este inceputul inceputurilor,itorcearea la credinta!Drumul nu este usor dar este plin de binecuvantari.Si eu locuiesc departe dar din fiericire aici sunt cateva bisericute orotdoxe.Eu nici nu as putea sa traiesc fara un duhovnic sau departe de Biserica Ortodoxa.Cateodata ne gandeam sa ne mutam in alt oras dar dupa aceea ziceam,pai si cu Biserica ce facem?Dar cu duhovnicul,nu,nu ne puteam muta,cat timp avem Biserica langa noi nu putem pleca de aici.Sa sti ca nu este nimic mai frumos pe lumea acesta decat credinta ortodoxa si ca nimic nu te poate face mai fericit decat credinta ortodoxa.Eu am trait departe de Dumnezeu mult timp si numai din marea Sa mila si dragoste am ajuns sa ma intorc la El ca o oaie pierduta.Spunea un sfant ca daca ar sti oamenii cat de mult ii iubeste Dumnezeu,nici unul nu ar mai pacatui.Sfantul Arsenie Boca spunea ca dragostea Lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat dragostea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu.Auzi,cum ne iubeste pe noi Domnul,iti sta inima in loc!Cand ne uitam la Icoana Maicii Domnului o vedem tinand pe Hristos in bratele sale si mesajul Icoanei este:veniti si va inchinati la Fiul meu Iisus Hristos,caci numai El va poate izbavi de moarte vesnica si numai El va poate face cu adevarat fericiti si mai stralucitori decat soarele,veniti la Hristos!Eu sincer iti marturisesc ca fara Hristos as fi un zombi,un trup neinsufletit,o bucata de carne animata care se indrepta spre abatorul vesnic al sufletelor pierdute!Numai Domnul este nadejdea si scaprea mea,Lumina din intunecatul meu suflet cel plin de rele si pacate,o Doamne,Scaparea mea!Fara iubire si gingasie viata este un iad.Cum poate un agnostic sa iubeasca pe Hristos?Vai de toti cei rataciti care la randul lor ratacesc si pe alti!Vai de cei care cand deschid gura vorbesc spre osanda lor si a celor din jur si nu cu dragoste si intru Adevar!Ce este iadul?Separarea vesnica de iubirea Lui Dumnezeu!Toata creatia din jurul nostru,pomii,copacii,florile,campiile,muntii,apele ,izvoarele,oceanele,cerul,pantul,plantele,animaele ,insectele,toata creatia striga si tipa neincetat:Slaviti pe Dumnezeu,veniti si va inchinati la Hristos!Asculta si crede-ma Lory ca Dumnezeu te iubeste cum nimeni nu te poate iubi vreodata!Roaga-te la Dansul si negresit te va ajuta sa gasesti si un duhovnic si o Biserica ortodoxa!Si eu am sa ma rog pentru tine,Doamne ajuta!



[COLOR=black]Rugaciune de milostivire si de multumire catre Dumnezeu
a celui de curând cazut în pacat
[COLOR=white][/COLOR][/COLOR]

[COLOR=white][COLOR=black]Hristoase, Bunule, Care atâtea ai facut pentru mine, Care, necautând la pacatele mele, de multe ori ai mângaiat inima mea cu caldura Duhului Tau celui Sfânt si ai dat mintii mele sa simta venirea Ta si tot trupul meu de multe ori s-a aprins de bucuria venirii Tale, adu-ti aminte de mine, Bunule, si vino iara, adu-ti aminte câta bucurie mi-ai facut cu venirea Ta, ca eu din alta parte nu am sa astept nici bucurie, nici mângâiere, nici întelegere, decât numai de la Tine; vino la mine, desi sunt atât de murdar, atât de ranit, atât de nepotrivit pentru un oaspete ca Tine. Cel Care stiai de la începutul lumii ca voi cadea în acest pacat, si totusi m-ai facut, Care stiind de caderea si de racirea mea, totusi m-ai cercetat în trecut si mi-ai dat sa Te simt si sa ma bucur cu nebunie sfânta de unirea cu Tine, parându-mi atunci ca niciodata nu ma voi mai desparti de dragostea Ta, oare Tu, dupa ce ai facut atâtea mile cu mine, n-ai putea sa vii iarasi, Bunule, sa ma mângâi si sa-mi redai nadejdea? Iata, eu stau înaintea Ta, precum stii fa cu mine. De vrei sa ma ai în lumina, fii binecuvântat; de vrei sa ma ai în întuneric, iarasi fii binecuvântat, ca eu atâta am meritat si nici macar atâta. Îti multumesc însa ca în aceasta viata trecatoare mi-ai dat sa Te cunosc, pe cât mi-a fost cu putinta mie, orbului. Îti multumesc pentru aceasta zi pe care mi-ai dat-o si pentru toate zilele pe care eu nu le-am pretuit. Îti multumesc pentru orice om pe care l-ai trimis în viata mea, pentru orice cuvânt bun. Îti multumesc, Doamne, chiar si pentru acest pacat în care am cazut, ca el s-a facut pricina a tânguirii mele. Pentru toate Îti multumesc, Bunule, desi n-am cu ce sa-ti multumesc. Numai pe Tine te am si pe Tine acum Te-am pierdut, pentru pacatele mele. Sunt sarac si sarman, lepadat si aruncat ca un câine mort de la fata Ta. Nu mai pot nici sa suspin, nici sa cer si ma gândesc cu rusine la faptul ca Tu iarasi vei veni, si stiu ca vei veni, aceasta ma umple de o mare rusine, dar si de dragoste, Bunule. Si ma vei încalzi cu caldura Ta si ma vei ridica si ma vei strânge la pieptul Tau, ca nu-i nimeni mai singur ca mine si ca Tine, Doamne, ca Tu numai în Mine Îti gasesti odihna si bucurie si alinare a dumnezeiestii Tale tristeti, pe care eu nu o înteleg, ca Tu pentru aceasta m-ai zidit, ca sa-ti fiu Tie salas sfânt si casa de odihna, unde sa-ti pleci fericitul Tau cap, pe care nicaieri în alta parte nu ai unde sa-l pleci. Cu dor ma vei ridica si ma vei îmbratisa, Bunule, iar eu, ca întotdeauna, nu voi putea sa raspund iubirii Tale. De aceea nici nu mai îndraznesc sa deschid gura mea si nici macar sa gândesc; stau gol de orice gând si de orice dorinta si numai inima mea o pun înaintea Ta, aceasta inima de care eu însumi ma îngretosez, Tie ti-o dau, Doamne. Zideste-o din nou, Bunule, Milostivule, Atotputernice, ca stiu ca poti si stiu ca vrei, ca nimic n-ai voit mai mult decât mântuirea mea, ca pe mine m-ai iubit de la începutul lumii, si pe mine ai venit sa ma cauti, si pentru mine ai murit, si catre mine cauti acum cu dragostea Ta pe care eu nu o înteleg, nu o simt si nu o pretuiesc. O, Bunule, chiar împotriva voii mele, mântuieste-ma, ca sufletul meu aceasta a voit, desi faptele mele arata altceva! Cele bune, pe care le-ai rânduit pentru mine înca de la începutul veacurilor, grabeste a le împlini acum. Ca Tie îti multumesc si pe Tine te laud, pe Tine Te mâhnesc si la Tine iarasi ma întorc, la Dumnezeul meu, înafara de care nu mai am pe nimeni, Tatal, Fiul si Duhul Sfânt. Amin.[/COLOR][/COLOR]
[COLOR=white][COLOR=#000000][/COLOR][/COLOR]
[COLOR=white][/COLOR][COLOR=white][/COLOR]
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.11.2008, 19:11:05
Loryb Loryb is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.10.2008
Locație: Statele Unite
Mesaje: 39
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodox4life Vezi mesajul
Cum poate un agnostic sa iubeasca pe Hristos?Vai de toti cei rataciti care la randul lor ratacesc si pe alti!Vai de cei care cand deschid gura vorbesc spre osanda lor si a celor din jur si nu cu dragoste si intru Adevar!
Nici n-ati vrea sa stiti ce pareri are baiatul asta despre Hristos si religie in general. Cand l-am cunoscut, aveam puterea sa nu plec urechile la cuvintele lui, il lasam sa vorbeasca dar nu il ascultam, dar cum am spus, cu timpul a reusit sa ma faca sa-i dau dreptate...si parca de cand i-am spus "da, ai dreptate" toate au inceput sa mearga prost. Dar eu eram asa de orbita incat nu mi-am dat seama.
Eu am fost crescuta crestineste, cu frica de Dumnezeu. Baiatul are o asa mare putere asupra mea, incat am ajuns sa rad efectiv de Cuvantul Domnului, de Biblie, de Biserici, de Maica Sfanta.
Cand am fost foarte suparata, acum ceva timp, am pus mana pe-o carte pe care mi-a dat-o mama cu forta...Acatistier se numeste...si incepe cu Psalmul 142 si Psalmul 50, care la citirea lor m-au facut sa ma prabusesc in genunchi si sa izbucnesc in lacrimi. Parca descriau exact ce traiam. Dar apoi am plecat iar urechile la ce-mi zicea baiatul si am lasat cartea pe jos acolo unde am cazut. Apoi radeam de mine, ce proasta tre sa fiu sa cred ca niste cuvinte scrise intr-o carte ar avea vreun efect asupra vietii mele....si mi-am vazut de pacatele mele in continuare.
Imi este foarte greu sa sterg cu buretele tot ce mi-a indrugat omul asta atata timp. De aceea m-am adresat voua. Stiu ca suntem pe internet si nu e tocmai un loc Sfant, dar aveam nevoie de niste oameni care imi pot da certitudinea ca Dumnezeu intr-adevar exista si ca Il pot regasi din nou.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.11.2008, 19:59:07
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Loryb Vezi mesajul
Nici nu stiu de unde sa incep. Probabil ....Bine v-am gasit! :)
Cu totii trecem/am trecut printr-o perioada din aceea in care nimic nu merge bine. Ma aflu intr-o astfel de perioada. Vin la voi pentru a-mi recastiga optimismul ca totul va fi bine pana la urma.
M-am indepartat complet de la Calea cea Dreapta, pe Dumnezeu L-am uitat de tot, ba chiar pot spune ca mi-e foarte greu sa mai cred in existenta Lui. Simt, totusi, ca adanc in inima mea El este inca prezent si m-ar vrea inapoi. A fost alegerea mea sa traiesc in pacat, nici urma de indoiala. La inceput era parca doar o gluma si apoi totul parca a devenit din ce in ce mai serios si mai intunecat in acelasi timp. Si acum, cand simt ca neaparat trebuie sa ies din Intunericul asta, pur si simplu, nu gasesc puterea sa o fac. Adica stiu ca nu e bine ce fac si totusi fac acelasi lucru. Am ajuns la concluzia ca numai ceva divin ma poate ajuta. Cum sa-L regasesc pe Dumnezeu? Intreb la modul cel mai serios.
Cu cine sa vorbesc despre problema mea?

P.S. Traiesc in State, o Biserica Ortodoxa si un preot ortodox roman nu exista in apropiere.
Cel mai important, forteaza-te din rasputeri sa abandonezi pacatele, mai ales alea trupesti. Roaga-te lui Dumnezeu cu toata sinceritatea si Dumnezeu nu va intarzia sa te ajute. Iti va scoate in cale preoti, carti, articole care iti vor raspunde la toate intrebarile pe care le ai.

Cauta un duhovnic ortodox. Exista multa biserici ortodoxe in America, dintre care unele au slujbele in engleza (OCA de exemplu).

Cauta sa citesti ceva folositor de suflet. Gasesti pe Internet de toate, si in romana si in engleza. Inceara http://www.orthodoxinfo.com/, www.crestinortodox.ro, http://www.razboiulnevazut.org/, si in special foarte folositor de suflet, scrierile Parintelui Cleopa: http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/.

Trebuie sa vorbesti si cu un duhovnic. Vezi daca e vreo manastire ortodoxa prin jurul tau. Iti recomand daca poti sa vizitezi http://www.stanthonysmonastery.org. Primesti cazare si mancare vreo 10 zile gratuit. Manastirea e greceasca, dar Pr. Paisie (egumenul) vorbeste engleza. Tot acolo se afla si Pr. Efrem Filoteitul, care nu stie engleza, dar daca vrei poti vorbi cu el prin translator.

In rest, Doamne ajuta! Ai pornit intr-o calatorie lunga, care va fi putin mai usoara la inceput, si va dura toata viata ta.

Bogdan.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum pot salva unele inregistrari din Audio Ortodox merascu Generalitati 3 12.09.2012 10:50:25
Doar o Apocalipsa mai poate salva Terra absolutep0wer Generalitati 19 03.09.2010 10:16:20
S.O.S.!: Ultimele 9 zile care o mai pot salva pe Anamaria Lucian24 Umanitare 1 14.10.2009 06:00:34
Slujba de canonizare de la Salva Dia20_diana Stiri, actualitati, anunturi 0 06.08.2008 23:13:39