Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.05.2010, 22:45:26
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit Despre lipsa de vointa spre lasarea de rau si facerea de bine

Mulți oameni au dorința de a face ceva bun sau de a părăsi răul, dar nu au voința pentru a duce la îndeplinire gândul cel bun. Un exemplu: o doamnă spunea că își dorește enorm să se lase de fumat, dar nu poate. I-am spus că trebuie să se spovedească, apoi să participe cu credință la Sfântul Maslu și la Sfânta Liturghie pentru că va primi putere să părăsească acest păcat. Bine-nțeles că i s-a părut mult mai comod nici să nu încerce.

Sfântul Apostol Pavel spune:
“4. În lupta voastră cu păcatul, nu v-ați împotrivit încă până la sânge.
5. Și ați uitat îndemnul care vă grăiește ca unor fii: “Fiul meu, nu disprețui certarea Domnului, nici nu te descuraja, când ești mustrat de El.
6. Căci pe cine îl iubește Domnul îl ceartă, și biciuieste pe tot fiul pe care îl primește”.
7. Răbdați spre înțelepțire, Dumnezeu se poartă cu voi ca față de fii. Căci care este fiul pe care tatăl său nu-l pedepsește?
8. Iar dacă sunteți fără de certare, de care toți au parte, atunci sunteți fii nelegitimi și nu fii adevărați.
9. Apoi dacă am avut pe părinții noștri după trup, care să ne certe, și ne sfiam de ei, oare nu ne vom supune cu atât mai vârtos Tatălui duhurilor, că să avem viață?
10. Pentru că ei, precum găseau cu cale, ne pedepseau pentru puține zile, iar Acesta, spre folosul nostru, ca să ne împărtășim de sfințenia Lui.
11. Orice mustrare, la început, nu pare că e de bucurie, ci de întristare, dar mai pe urmă dă celor încercați cu ea roada pașnică a dreptății.
12. Pentru aceea, “îndreptați mâinile cele ostenite și genunchii cei slăbănogiți.
13. Faceți cărări drepte pentru picioarele voastre”, așa încât cine este șchiop să nu se abată, ci mai vârtos să se vindece.
14. Căutați pacea cu toți și sfințenia, fără de care nimeni nu va vedea pe Domnul, ” (Epistola către Evrei a Sfântului Apostol Pavel, capitolul 12, versetele 4-14).

De aici vedem că, atunci când noi nu găsim în propria persoană suficientă putere de a-I urma Domnului, dar avem dorința sinceră și curată de a fi cu El, Dumnezeu ne trimite o mână de ajutor prin necazurile pe care le îngăduie să vină asupra noastră pentru a ne trezi. De fapt, necazurile le aducem noi înșine, prin deciziile noastre greșite. Este foarte important să-L rugăm pe Dumnezeu că fie cârmaciul vieții noastre, astfel încât, prin căile pe care doar El le cunoaște, să ne ducă în Împărăția Sa cerească. Amin.

Rugăciune după Catisma a 7-a

Doamne, Dumnezeul meu, ca un bun și de oameni iubitor, multe mile ai făcut cu mine, pe care nu mă așteptam să le văd. Cu ce, oare, voi răsplăti bunătățile Tale, Doamne, Doamne al meu ! Mulțumesc numelui Tău celui mult lăudat, mulțumesc milostivirii Tale celei negrăite ce o ai spre mine, mulțumesc îndelungii Tale răbdări celei neasemănate, și Te rog sprijinește-mă și de acum înainte, și mă ajută! Ferește-mă, Stăpâne al tuturor, ca să nu mai greșesc înaintea Ta! Că Tu cunoști alunecarea cea lesnicioasă a firii mele. Tu știi nepriceperea mea, Tu cunoști cele făptuite de mine, cele întru cunoștința și întru necunoștință, cele de voie și cele fără de voie, cele din noapte și cele din zi, cele cu mintea și cu gândul. De, aceea, ca un Dumnezeu bun și de oameni iubitor, șterge-le, Preabunule Doamne, cu roua milei Tale și ne mântuiește, pentru Sfânt numele Tău, cu judecățile care știi! Pentru că Tu ești lumina și adevărul și viața și Ție slavă înalțăm: Tatălui și Fiului și Sfântului Duh, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.


Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.05.2010, 23:43:30
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florina_drossu Vezi mesajul
De aici vedem că, atunci când noi nu găsim în propria persoană suficientă putere de a-I urma Domnului, dar avem dorința sinceră și curată de a fi cu El, Dumnezeu ne trimite o mână de ajutor prin necazurile pe care le îngăduie să vină asupra noastră pentru a ne trezi. De fapt, necazurile le aducem noi înșine, prin deciziile noastre greșite. Este foarte important să-L rugăm pe Dumnezeu că fie cârmaciul vieții noastre, astfel încât, prin căile pe care doar El le cunoaște, să ne ducă în Împărăția Sa cerească. Amin.

E foarte adevarat ca doar necazurile ne mai trezesc din amorteala si comoditatea in care ne complacem. Si ca Dumnezeu mereu gaseste o cale de impulsionare a noastra in cele mai neasteptate si grele situatii : necredinta,razvratire,lene,robie,indoiala .Mereu Dumnezeu gaseste,in timp,medicamentul potrivit.
Si eu ma lupt cu lipsa de vointa,cu 'paralizia' care ma cuprinde,cu predarea cu totul in slujbamicilor placeri si comoditati ale vietii.Si chiar mi se pare ca sunt pierdut,caci cine te poate scoate din propria lene ?? Dar ce simplu ar fi sa incepi prin a recunoaste simplu,in fata lui Dumnezeu propria-ti neputinta
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vointa dumnezeiasca si vointa omeneasca dan73 Generalitati 16 10.04.2011 19:02:40
Iubirea de saraci si facerea de bine Rodica50 Intrebari utilizatori 0 11.12.2010 20:12:35
Te indrepti spre Dumnezeu sau spre idolul tau? monica.miholca Pocainta 15 15.07.2009 16:06:40
Vointa... Thheo Generalitati 1 01.11.2008 14:54:30
Facerea, capitolul 1, despre binecuvîntare moricone Despre Sfanta Scriptura 1 19.01.2007 15:39:11