Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.05.2010, 16:50:00
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Romanie, Romanie, ce-ti doresc eu tie, dulci Romanie, tara mea di glorii, tara mea di dor...
aici...suspans...iara, suspans...iti doresc din suflet...un nou mari, mari, sh'ntelept conducator...Asa sa ni ajute Dumnezeu !
Am zis.
Românie,Românie....de câte ori am voit să adun pe fiii tăi, după cum adună pasărea puii săi sub aripi, dar nu ați voit.
Iată, casa voastră vi se lasă pustie.

se cam potriveste si asta
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.05.2010, 00:37:58
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Smile

Sincer,avem conducator intelept,carismatic,iubitor de bine..dar numai pentru el ,familie si 'camarila"..:))A fost recent votat a doua oara deci are sprijinul tarii.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.05.2010, 13:18:57
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciprian22 Vezi mesajul
Sincer,avem conducator intelept,carismatic,iubitor de bine..dar numai pentru el ,familie si 'camarila"..:))A fost recent votat a doua oara deci are sprijinul tarii.
Pacat ca n-ai inteles ca acest conducator nu are putere deplina,priveste si ceva mai jos la celelalte functii si in loc sa citim o pagina hai sa citim cartea intreaga,ce a facut bun si ce a facut rau.Personal,doar pentru cat s-a implicat in lupta anti-mita,subiect tabu pt.marea majoritate si merita ceva respect.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.05.2010, 16:29:54
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Pacat ca n-ai inteles ca acest conducator nu are putere deplina,priveste si ceva mai jos la celelalte functii si in loc sa citim o pagina hai sa citim cartea intreaga,ce a facut bun si ce a facut rau.Personal,doar pentru cat s-a implicat in lupta anti-mita,subiect tabu pt.marea majoritate si merita ceva respect.
Langule, cu riscul ca ma injuri, daca se implica, incepea cu propria-i persoana, si, pe cale de consecinta, isi dadea demisia, ori, organiza alegeri anticipate...
Implicarea lui, este doar o alta "manevra", pentru capital de imagine...Ce implicare ?...Implicarea unui "schiop", a unui "ciung"...cand esti shantajabil...nu faci decat: piruiete si tonouri.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.05.2010, 23:53:43
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Smile

Langu :))..Daca sunt pareri proprii si crezi in ele...inseamna ca mecanismul functioneaza inca..:).Dl presedinte uraste mita,lupta cu ia ,etc.Atat timp cat cei care o dau nu sunt din anturajul dumnealui..Pentru cei din anturaj mita,nepotismul si traficul de influenta merge la fel de bine ca pe vremea lui Iliescu,poate mai bine pentru ca acum sunt mult mai bogati si au putut aservi mult mai mult din aparatul de stat.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.05.2010, 00:01:49
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Iar de facut bine nu a facut fix nimic din contra cand au simtit ca vine criza au tacut..stiau de ia cu mult timp inainte sa ia amploare..dar din motive populiste au tacut pentru ca era si an electoral.Abia acum incepe sa apara adevarata fata a crizei,criza care este si va deveni cu mult mai adanca decat in Grecia.Nici macar acum in ultimul ceas nu a fost in stare sa ia decizia corecta ,in loc sa reduca salariilor bugetarilor de rang inalt si locurile lor de munca selectiv ei lovesc in toti.Domnului presedinte i se pare mai normal sa micsoreze cu 25% salariul a 10 amarati de bugetari care castiga 800 lei pe luna decat sa dea afara unul din directorii (uneori cate 5-6) al unui departament..Nici acum in ultimul ceas nu renunta sa-si protejeze apropiatii chiar cu riscul de a tara tara intr-o foame mai mare ca ce-a comunista.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.05.2010, 00:04:29
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Criza se adâncește. Cine ne poate scoate din ea? Politica? Nu spun că nu se străduiește toată lumea, dar fără ajutorul lui Dumnezeu nu vom reuși nimic. Și cum vom primi ajutor? Să vedem în Sfânta Scriptură ce s-a întâmplat cu ninivitenii.

Oamenii de acolo au păcătuit, Dumnezeu a hotărât să-i piardă, dar a fost trimis Iona să le spună decizia lui Dumnezeu. Oamenii s-au pocăit, iar Dumnezeu a cruțat cetatea.

Însă, la Evanghelia după Luca, la pilda bogatului nemilostiv și a săracului Lazăr, vedem că nu mai este trimis alt prooroc:

“Iar el (bogatul) a zis: Rogu-te, dar, părinte, să-l trimiți (pe Lazăr) în casa tatălui meu, căci am cinci frați, să le spună lor acestea, ca să nu vină și ei în acest loc de chin. Și i-a zis Avraam: Au pe Moise și pe prooroci; să asculte de ei. Iar el a zis: Nu, părinte Avraam, ci, dacă cineva dintre morți se va duce la ei, se vor pocăi. Și i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise și de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morți.” (Capitolul 16, versetele 27-31)

Și așa este: căci Domnul Iisus Hristos a înviat din morți, și câți oare și-au îndreptat viața?

De aceea, alte avertismente să nu așteptăm. Să știm că dacă ne întoarcem cu adevărat, ne spovedim, părăsim păcatele și devenim sinceri în relația cu Dumnezeu, Acesta poate face o minune și să avem o viață fericită și aici. Dar dacă, în perioade de înflorire economică, oamenii folosesc spre rău bogăția prin plăceri vătămătoare, atunci de ce să lase Dumnezeu bunăstare? Ca să ajungem în iad? Poate măcar așa ne trezim și devenim mai cumpătați, mai buni, mai milostivi.

Sursa: http://florina.megablog.ro/2010/05/1...nca-avem-timp/
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.05.2010, 00:52:48
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florina_drossu Vezi mesajul
Criza se adâncește. Cine ne poate scoate din ea? Politica? Nu spun că nu se străduiește toată lumea, dar fără ajutorul lui Dumnezeu nu vom reuși nimic. Și cum vom primi ajutor? Să vedem în Sfânta Scriptură ce s-a întâmplat cu ninivitenii.

Oamenii de acolo au păcătuit, Dumnezeu a hotărât să-i piardă, dar a fost trimis Iona să le spună decizia lui Dumnezeu. Oamenii s-au pocăit, iar Dumnezeu a cruțat cetatea.

Însă, la Evanghelia după Luca, la pilda bogatului nemilostiv și a săracului Lazăr, vedem că nu mai este trimis alt prooroc:

“Iar el (bogatul) a zis: Rogu-te, dar, părinte, să-l trimiți (pe Lazăr) în casa tatălui meu, căci am cinci frați, să le spună lor acestea, ca să nu vină și ei în acest loc de chin. Și i-a zis Avraam: Au pe Moise și pe prooroci; să asculte de ei. Iar el a zis: Nu, părinte Avraam, ci, dacă cineva dintre morți se va duce la ei, se vor pocăi. Și i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise și de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morți.” (Capitolul 16, versetele 27-31)

Și așa este: căci Domnul Iisus Hristos a înviat din morți, și câți oare și-au îndreptat viața?

De aceea, alte avertismente să nu așteptăm. Să știm că dacă ne întoarcem cu adevărat, ne spovedim, părăsim păcatele și devenim sinceri în relația cu Dumnezeu, Acesta poate face o minune și să avem o viață fericită și aici. Dar dacă, în perioade de înflorire economică, oamenii folosesc spre rău bogăția prin plăceri vătămătoare, atunci de ce să lase Dumnezeu bunăstare? Ca să ajungem în iad? Poate măcar așa ne trezim și devenim mai cumpătați, mai buni, mai milostivi.

Sursa: http://florina.megablog.ro/2010/05/1...nca-avem-timp/
Mai soro cred ca nu prea merg comparatiile astea ca Dumnezeu a dat anul asta ploaie din belsug si vremea e calda,insorita acum e foarte bun anul pentru agricultura.
Dar guvernul care a ajuns la guvernare prin lucrarea dracilor nu numai ca nu face nimic sa sprijine agricultura ba mai ridica si subventiile care existau deja.
Ploaie multa,soare a dat preabunul Dumnezeu anul acesta miluind poporul roman da guvernul actual nu Dumnezeu l-a dat ci dracii.
Iar masurile acestea in cazul in care se vor da nu pe cei bogati ii vor afecta ci pe saraci.
Asa si crestinii din timpul Imperiul Roman au fost condusi de diversi conducatori inselati de draci asa ca nu cred ca merge comparatia cu Ninive.

Mie imi pare ce propovaduiesti aci ca e indiferentism .
Daca eu o duc bine (ca multumesc lui Dumnezeu nu am de ce sa ma plang referitor la cele materiale) sa tac din gura cand vad pe niste inselati de draci ca vor sa prigoneasca saracimea Romaniei si sa ma fac ca nu vad cum sunt prigoniti acesti saraci?
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 13.05.2010 at 00:59:10.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.05.2010, 01:22:21
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Si eu am fost inselat de draci datorita mandriei mele si am vrut sa merg sa il votez pe dl Basescu dar din randuiala lui Dumnezeu nu am ajuns la vot fiind nevoit sa merg in alta parte.
Oricum am zis multora sa voteze cu dl Basescu ba ca am dat si altcuiva informatii care au fost folosite impotriva cuiva din echipa lui Geoana in campania electorala pe ceva site,care s-ar putea sa fie destul de accesat.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
a doua romanie....MOARTA.terifiant iulyaan Generalitati 117 28.02.2011 16:46:24
Dulcea Romanie Anca-Miha Generalitati 92 07.03.2009 23:34:21