Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 06.07.2011, 22:50:36
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VictorS Vezi mesajul
In Paraclisul Maicii Domnului undeva pe la sfarsit, cantarea a 9-a am intalnit
"Apoi: Sfinte Dumnezeule..., Preasfânta Treime..., Tatăl nostru...,". Puteti va rog sa-mi spuneti cum se citeste? Am tot cautat , dar nu gasesc ce se spune acolo unde sunt "..."

Multumesc frumos
Acestea sunt rugaciunile incepatoare. Pe acestea le cititi si atunci cand incepeti paraclisul (sau orice alt acatist, rugaciune...):

http://www.crestinortodox.ro/rugaciu...are-72532.html

Important e sa nu cititi mecanic, ci sa simtiti ca va rugati. Daca veti fi outin atent la text, veti vedea unde apare "Preasfanta Nascatoare..."si unde nu apare.
Ma bucur ca ati inceput sa va rugati :).
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 07.07.2011, 08:21:39
VictorS
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc de raspuns.
Tot nu reusesc sa ma prind, poate e foarte simplu dar efectiv nu-mi dau seama sau poate nu e de mine . Mai incerc sa gasesc totusi o varianta "completa" undeva pe internet sau intr-o carte de rugaciuni.
Ps. Cred ca m-am grabit :), caut de cateva zile si astazi dupa ce am scris mesajul de mai sus destul de suparat am zis sa mai dau o cautare pe net si am gasit asta http://www.biserica-mihai-viteazul.r.../paraclis1.htm.

Last edited by VictorS; 07.07.2011 at 08:34:44.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 07.07.2011, 15:00:48
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VictorS Vezi mesajul
Multumesc de raspuns.
Tot nu reusesc sa ma prind, poate e foarte simplu dar efectiv nu-mi dau seama sau poate nu e de mine . Mai incerc sa gasesc totusi o varianta "completa" undeva pe internet sau intr-o carte de rugaciuni.
Ps. Cred ca m-am grabit :), caut de cateva zile si astazi dupa ce am scris mesajul de mai sus destul de suparat am zis sa mai dau o cautare pe net si am gasit asta http://www.biserica-mihai-viteazul.r.../paraclis1.htm.
Pana la urma te-ai prins? E totul in regula? Ai inteles care sunt rugaciunile incepatoare care apar si in linkul pe care l-ai dat?
"Împărate ceresc ...Sfinte Dumnezeule ...Preasfântă Treime ...Tatăl nostru ...Doamne miluiește (de 12 ori) Slavă ... Și acum... Veniți să ne închinăm (de 3 ori)"

Uite aici rugaciunile incepatoare, daca cumva inca nu esti lamurit:

In numele Tatălui, și al Fiului și al Sfântului Duh. Amin.

Împărate ceresc, Mângâietorule, Duhul Adevărului, care pretutindenea ești, și toate le-mplinești, vistieria bunătăților și Dătătorule de viață, vino și te salașluiește întru noi, și ne curățește de toată spurcăciunea, și mântuiește, Bunule, sufletele noastre.

Sfinte Dumnezeule, Sfinte Tare, Sfinte Fără-de-moarte, miluiește-ne pre noi. (de 3 ori)

Mărire Tatălui, și Fiului, și Duhului Sfânt, și acum, și pururea, și în vecii vecilor. Amin.

Preasfântă Treime, miluiește-ne pre noi. Doamne, curătește păcatele noastre; Stăpâne, iartă fărădelegile noastre; Sfinte, cercetează și vindecă neputințele noastre, pentru Sfant Numele Tău.


Tatăl nostru, care ești în ceruri, sfințească-se numele tău: vie Împărătia Ta; fie voia Ta, precum în cer, asa și pe pământ. Pâinea noastră cea de toate zilele dă-ne-o nouă astăzi; și ne iartă nouă păcatele noastre precum și noi iertăm gresiților noștri; și nu ne duce pe noi in ispită, ci ne izbavește de cel viclean.

Doamne, miluiește ! (de 12 ori)

Slava Tatălui, și Fiului, și Duhului Sfânt, și acum, și pururea, și în vecii vecilor. Amin.

Veniți să ne închinăm Împăratului nostru Dumnezeu.
Veniți să ne închinăm, și să cădem la Hristos Împăratul nostru Dumnezeu.
Veniți să ne închinăm, și să cădem la însuși Hristos Împăratul și Dumnezeul nostru.

Last edited by Melissa; 07.07.2011 at 15:03:54.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 07.07.2011, 15:16:15
VictorS
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nelamurirea era daca acolo unde apare "Apoi: Sfinte Dumnezeule..., Preasfânta Treime..., Tatăl nostru...," se citesc doar paragrafele urmatoare :
Sfinte Dumnezeule, Sfinte Tare, Sfinte Fără-de-moarte, miluiește-ne pre noi. (de 3 ori)
Preasfântă Treime, miluiește-ne pre noi. Doamne, curătește păcatele noastre; Stăpâne, iartă fărădelegile noastre; Sfinte, cercetează și vindecă neputințele noastre, pentru Sfant Numele Tău.
Tatăl nostru, care ești în ceruri, sfințească-se numele tău: vie Împărătia Ta; fie voia Ta, precum în cer, asa și pe pământ. Pâinea noastră cea de toate zilele dă-ne-o nouă astăzi; și ne iartă nouă păcatele noastre precum și noi iertăm gresiților noștri; și nu ne duce pe noi in ispită, ci ne izbavește de cel viclean.
sau se citesc toate rugaciunile incepatoare.

In legatura cu nelamurirea legata de "Preasfântă Născătoare de Dumnezeu miluiește-ne pe noi (se repetă dupa troparele care nu au înainte Slavă... sau Și acum...), o sa ma folosesc de linkul asta http://www.biserica-mihai-viteazul.r.../paraclis1.htm si unde apare "Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pre noi!" fac un semn in carticica mea de rugaciuni ca sa stiu ca acolo trebuie. Sper sa fie corect ce am zis.

Multumesc
Reply With Quote
  #35  
Vechi 07.07.2011, 16:33:59
jonzy30 jonzy30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Mesaje: 34
Implicit o alta nestiutoare

Credeti ca gresesc daca ma rog cu cuvintele mele din inima. ...eu asa simt ca pot sa-i spun lui Dumnezeu tot ce am in suflet .... eu abia de ceva vreme am inceput sa citesc un acatist dar toate au acelasi tipar ...
Cel mai mult iubesc Psaltirea
Am mai citit si Paraclisul Maicii Domnului care initial mi s-a parut plictisitor dar pe urma l-am indragit
O alta intrebare : voi cum va rugati sfintilor ?
eu nu prea sunt obisnuita sa ma rog sfintilor si la moastele sfintilor pt ca desi sunt ortodoxa eu si familia mea si de cativa ani am inceput sa citesc despre ortodoxie ......in familie bunicii si o matusa sunt penticostali si ma gandesc ca de aici mi se trage influenta aceasta
si o alta intrebare: bunica mea a murit in 04.02.2011 fiind penticostala cum pot sa ma rog pt sufletul ei pt ca sunt unii preoti care nu vor sa o pomeneasca la liturghie ....si as vrea sa fac ceva pt ea a fost o femeie extrem de credincioasa , buna ,blanda a suferit mult in viata din partea bunicului
Reply With Quote
  #36  
Vechi 08.07.2011, 00:18:33
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jonzy30 Vezi mesajul
Credeti ca gresesc daca ma rog cu cuvintele mele din inima. ...eu asa simt ca pot sa-i spun lui Dumnezeu tot ce am in suflet .... eu abia de ceva vreme am inceput sa citesc un acatist dar toate au acelasi tipar ...
Cel mai mult iubesc Psaltirea
Am mai citit si Paraclisul Maicii Domnului care initial mi s-a parut plictisitor dar pe urma l-am indragit
O alta intrebare : voi cum va rugati sfintilor ?
eu nu prea sunt obisnuita sa ma rog sfintilor si la moastele sfintilor pt ca desi sunt ortodoxa eu si familia mea si de cativa ani am inceput sa citesc despre ortodoxie ......in familie bunicii si o matusa sunt penticostali si ma gandesc ca de aici mi se trage influenta aceasta
si o alta intrebare: bunica mea a murit in 04.02.2011 fiind penticostala cum pot sa ma rog pt sufletul ei pt ca sunt unii preoti care nu vor sa o pomeneasca la liturghie ....si as vrea sa fac ceva pt ea a fost o femeie extrem de credincioasa , buna ,blanda a suferit mult in viata din partea bunicului
Draga Jonzy, pentru a-i iubi pe sfinti si a te ruga lor, trebuie mai intai sa ii cunosti. Poti citi din Vietile Sfintilor (cauta pe google, se gasesc ffff. multe materiale despre ei) sau chiar din acatistul fiecaruia, care, asa tipizat cum e, relateaza si cele mai importante momente din viata acestuia. Cu totii au fost oameni ca si noi, au plecat la ceruri cand i-a luat Domnul, dar s-au invrednicit de mari haruri si au raspuns chemarii Sale cu credinta si cu fapta.
Mie cel mai mult imi place acatistul tuturor sfintilor, ca ii cuprinde pe toti:http://www.crestinortodox.ro/acatist...lor-67086.html.

Pentru bunica ta ti-am recomandat sa citesti cu dragoste si cu credinta acatistul pentru cei adormiti. Dumnezeu s-o ierte!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 08.07.2011, 00:44:27
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jonzy30 Vezi mesajul
Credeti ca gresesc daca ma rog cu cuvintele mele din inima. ...eu asa simt ca pot sa-i spun lui Dumnezeu tot ce am in suflet .... eu abia de ceva vreme am inceput sa citesc un acatist dar toate au acelasi tipar ...
Inainte de orice, multumeste-I lui Dumnezeu ca ai inceput cu dreptul. Dar ai grija ca esti foarte aproape sa ratacesti. Nimeni nu zice ca nu e important ce vrei tu sa-I spui lui Dumnezeu, dar fii sigura ca El stie TOT. Cei care au facut un "tipic" de rugaciune, nu l-au facut din mandrie, iar grijile lor erau doar cele legate de mantuirea lumii. Deci urmeaza rugaciunea (re)cunoscuta, iar Dumnezeu iti va da TOT. Altfel, poti sa-I spui TOT, dar sa vorbesti singura si sa nu primesti nimic.

Citat:
În prealabil postat de jonzy30 Vezi mesajul
Cel mai mult iubesc Psaltirea
Noi nu trebuie sa stim asta. Parerea mea este ca daca ai iubi-o cu adevarat, nu mai puneai intrebarea de mai sus.

Citat:
În prealabil postat de jonzy30 Vezi mesajul
Am mai citit si Paraclisul Maicii Domnului care initial mi s-a parut plictisitor dar pe urma l-am indragit
Paraclisul este deosebit de folositor. Dar diavolul nu doarme. Eram tanar cand am invatat sa citesc Paraclisul de la o copila care il citea zilnic, aproape. Eu il citesc si astazi, iar ea a trecut la penticostali. Fii cu bagare de seama!

Citat:
În prealabil postat de jonzy30 Vezi mesajul
O alta intrebare : voi cum va rugati sfintilor ?
O intrebare ciudata pentru o iubitoare a Psaltirii. Sfintii sunt mijlocitori si intermediari. Daca nu avem un plus de incredere in ajutorul unui anumit sfant ca sa-i citim acatistul/paraclisul, macar sa-i rugam in incheierea rugaciunilor noastre pe cei de care ne amintim (si care sunt intr-un fel anume deosebiti pentru noi) sa se roage pentru sufletele noastre, a celor dragi noua, dar si pentru vrajmasii nostri. Dupa multa rugaciune, vei intelege ca cel mai mare vrasmas al nostru suntem noi insine, iar ceilalti care ni se par dusmani, merita sa ne rugam pentru ei fiindca sunt mai slabi din fire, iar diavolul face ce vrea cu ei, spre nenorocirea lor. Nu e nici un privilegiu sa fii dusmanul cuiva, ci o mare pacoste.

Citat:
În prealabil postat de jonzy30 Vezi mesajul
si o alta intrebare: bunica mea a murit in 04.02.2011 fiind penticostala cum pot sa ma rog pt sufletul ei pt ca sunt unii preoti care nu vor sa o pomeneasca la liturghie ....si as vrea sa fac ceva pt ea a fost o femeie extrem de credincioasa , buna ,blanda a suferit mult in viata din partea bunicului
Noi nu stim cum lucreaza Dumnezeu. Iar ca sa ne dam cu parerea nu facem decat sa adaugam sufletelor noastre pacate in plus. Stim ca acolo, undeva, sufletele sunt adunate cete-cete, dar cred ca bunica ta NU este in ceata ortodocsilor si de aceea preotii nu vor sa o adauge in rugaciunile lor. Tu insa o poti face in rugaciunile tale, iar in pomelnic s-o pui in randul neamului tau, ca stie Dumnezeu cui i-ai randuit tu. Ciudatenia anumitor preoti este ca, nu se roaga pentru adormitii de alta confesiune, dar ii auzim rugandu-se pentru "copiii fara de vreme" si daca stam sa ne gandim, nici Dumnezeu nu le mai stie numarul in ultimii ani...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 08.07.2011, 01:34:03
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jonzy30 Vezi mesajul
bunica mea a murit in 04.02.2011 fiind penticostala cum pot sa ma rog pt sufletul ei pt ca sunt unii preoti care nu vor sa o pomeneasca la liturghie ....si as vrea sa fac ceva pt ea a fost o femeie extrem de credincioasa , buna ,blanda a suferit mult in viata din partea bunicului
Cand am facut pomenire la biserica, pe acelasi pomelnic cu cei ortodocsi, dar la "rubrica": "adormiti alte religii", i-am trecut pe cei ce nu au fost ortodocsi. Parintele mi-a zis: e bine ca ii pomeniti.
La fel fac cu pomelnicele pe care le dau la Sf Liturghie. Parintele va sti cum sa-i pomeneasca.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 08.07.2011, 09:30:01
jonzy30 jonzy30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Mesaje: 34
Implicit multumesc!

Multumusc tuturor pt raspunsuri!mai ales pt cele legate de bunica
Mosh-Neagu nu sunt sigura ca ati inteles ce am vrut sa spun... citesc din vietile sfintilor, zilnic ma rog cum pot unor sfinti adica ma straduiesc cu toate ca atunci cand citesc un acatist nu simt ca-mi descarc sufletul si nici nu prea stiu sa-mi formulez rugaciunea adresata sfintilor.... cum am mai spus toate au acelasi tipar ...nu cred ca exista pericolul de a trece la penticostali daca te rogi cu cuvintele tale ......
Cu toate influentele penticostale din familie de vreo 4-5 ani sunt aparatoare infocata a ortodoxiei mai ales cu cei din familia mea care deja ma catalogheaza in fel si chip pt ca am inceput sa citesc mai mult desprea ea si sa devin o ortodoxa practicanta si nu o ortodoxa doar cu numele care trecea ocazional pe la biserica
multumesc inca o data tuturor!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 08.07.2011, 11:53:09
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jonzy30 Vezi mesajul
Multumusc tuturor pt raspunsuri!mai ales pt cele legate de bunica
Mosh-Neagu nu sunt sigura ca ati inteles ce am vrut sa spun... citesc din vietile sfintilor, zilnic ma rog cum pot unor sfinti adica ma straduiesc cu toate ca atunci cand citesc un acatist nu simt ca-mi descarc sufletul si nici nu prea stiu sa-mi formulez rugaciunea adresata sfintilor.... cum am mai spus toate au acelasi tipar ...nu cred ca exista pericolul de a trece la penticostali daca te rogi cu cuvintele tale ......
Cu toate influentele penticostale din familie de vreo 4-5 ani sunt aparatoare infocata a ortodoxiei mai ales cu cei din familia mea care deja ma catalogheaza in fel si chip pt ca am inceput sa citesc mai mult desprea ea si sa devin o ortodoxa practicanta si nu o ortodoxa doar cu numele care trecea ocazional pe la biserica
multumesc inca o data tuturor!
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
paraclis ionutt Muzica Bisericeasca 0 19.04.2012 11:55:10
Diferenta intre Paraclis si Acatist andrutza151 Rugaciuni 2 03.03.2011 10:18:18
de ce nu este cantarea 2 in paraclis? ghost7 Rugaciuni 1 05.04.2010 20:46:45
care este diferenta intre paraclis si acatist? annajanette Generalitati 3 09.03.2010 23:12:10
psalmi padrevicentiu Generalitati 4 21.10.2007 20:32:43