Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 30.11.2014, 19:07:43
OctavianAdrian OctavianAdrian is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2010
Mesaje: 30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casiandobre Vezi mesajul
Sunt activ de putina vreme pe acest forum.
Am ajuns aici cautand raspunsuri Ortodoxe.
Am gasit raspunsuri multidoxe.
Am ajuns la concluzia (de care inca ma indoiesc), ca acest forum este Ecumenist.
Procentual vorbind:
- mai putine raspunsuri Ortodoxe vin catre neofiti,decat raspunsurile neOrtodxe
- cei mai Pregatiti si mai Activi useri, NU SUNT ORTODOCSI
- cei mai eliminati ( Banned ) useri sunt cei ortodocsi (probabil extremisti)
- cei ce sunt Admin general sau Admin pe sectiuni ale acestui forum, nu sunt de gasit nominal
- nu se dau explicatii (nici macar personale) pentru eliminari de useri (banned).

Foarte posibil sa fiu pe o cale gresita, muncit de vreun diavol, dar, negasindu-mi raspunsurile ci, dimpotriva, nu stiu ce ar cauta un Crestin Ortodox aici: doar cei ce nu cauta ci, pot oferi raspunsuri au de ce sa fie prezenti. Cei ce sunt in cautare, ameteala, nesiguranta in credinta Ortodoxa, e mai bine sa se fereasca de acest forum (si de orice forum, caci NU EXISTA un forum Ortodox in Romania).

Presupun ca voi fi eliminat si cu acest ''user'' dar, neprimind un raspuns de la intrebarea pe care am pus-o adminilor, voi reveni cu un alt ''user'' pana cand voi ajunge la concluzia ca acest forum este Ortodox, nu ecumenist sau altcumva.
De obicei, cautarea este personala si asistata de duhovnic. Din punctul meu de vedere, acesta este un forum ortodox, in care fiecare are libertatea sa isi exprime opiniile liber. Probabil, problema (problemele) la care cauti rezolvare este mai complicata si raspunsul nu este asa de usor de gasit. Cel mai probabil este necesara indrumarea unui duhovnic, adica a unei persoane mai experimentate in "razboiul nevazut".

Desigur, marea problema cu forumurile in general este ca orice poate sa ridice orice problema si in general problemele ar trebui cumva mai bine structurate, intrebarea sa fie mai adanca, sa indice o preocupare personala, nu una de tip curiozitate sau generala. Cea mai buna solutie in acest caz, este apelarea la un duhovnic experimentat ca raspunsurile de pe forumuri sunt prea generaliste si nu au cum sa evidentieze legatura intima crestin-duhovnic...
Reply With Quote
  #62  
Vechi 02.12.2014, 11:49:42
Claudiu9 Claudiu9 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit Parintele Arsenie Papacioc despre ecumenism

https://www.youtube.com/watch?v=7o7UGLTauHI
Reply With Quote
  #63  
Vechi 19.12.2014, 19:38:52
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.apologeticum.ro/2014/12/d...ol/#more-42883
Reply With Quote
  #64  
Vechi 13.01.2015, 00:44:10
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Nici anul acesta nu scapam de panarama "€œSaptamana de Rugaciune pentru Unitatea Crestinilor". Sarbatoare ecumenista!

http://sectele.wordpress.com/2015/01...re-ecumenista/

"Ecumenismul religios de astăzi este o mișcare de unire, pentru început, a ereticilor apusului cu ortodoxia. Într-o a doua fază se are în vedere unirea tuturor religiilor întru-una singură, uriașă, într-o panreligie. Scopul ultim, însă, este ca creștinismul, și în special ortodoxia, singura care deține adevărul, să dispară în acest malaxor. Se urmărește, așadar, ca în ultimă fază a acestui plan întunecat să fie substituită închinarea adusă Lui Dumnezeu cu cea adusă satanei."

https://ortodoxiasingurabisericaadev...ror-ereziilor/
Reply With Quote
  #65  
Vechi 13.01.2015, 15:03:04
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu sunt de acord cu fanatismul unor duhovnici si ierarhi greci, care au nascocit "marturisirea" asta, dar si ecumenismul e o porcarie clara: seamana cu un fel de mincare incare e totul amestecat, dar nu te hraneste ca om. Exact ca in troaca porcilor!
"Porci", in care au intrat...

Last edited by Barsaumas; 13.01.2015 at 18:01:20.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 13.01.2015, 15:12:58
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
ecumuismul
Ce joc de cuvinte interesant
Reply With Quote
  #67  
Vechi 13.01.2015, 18:01:01
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Ce joc de cuvinte interesant
Merci de atentionare. Abia acum observai.
Nu am nimic cu persoana ta; esti chiar simpatic, dar am cu agnosticismul tau, ca si cu ateismul colegului Inorogul.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 13.01.2015, 18:20:56
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Barsaumas
ecumuismul
Ce joc de cuvinte interesant
Ahahahaa
Reply With Quote
  #69  
Vechi 14.01.2015, 14:59:05
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Pr. Gheorge Calciu Dumitreasa: "Eu sunt impotriva ecumenismului! O socot cea mai mare erezie a secolului nostru"
Reply With Quote
  #70  
Vechi 14.01.2015, 23:00:02
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Nu sunt de acord cu fanatismul unor duhovnici si ierarhi greci, care au nascocit "marturisirea" asta, dar si ecumenismul e o porcarie clara:
De fapt nu e o nascocire, este invatatura ortodoxa (de apropae 2000 de ani). Unii n-o mai inteleg tocmai din cauza conceptiilor aduse de ecumenism, care schimba toata invatatura si intelegerea crestinismului.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Declaratia egumenilor Muntelui Athos impotriva ecumenismului catalin2 Dogmatica 13 25.12.2011 13:58:57
Marturisire impotriva ecumenismului pana la mucenicie andrei_im Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 170 21.11.2010 20:57:23
Marturisirea de Credinta impotriva ecumenismului BogdanF2 Generalitati 4 30.09.2009 19:48:32
Cum si cind ne impotrivim ecumenismului dmb Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 35 07.04.2009 11:33:46