Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 27.12.2009, 21:33:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
....iubite frate, te rog reciteste ce am scris mai sus despre Molifte! am scris de 2 ori destul de CLAR pt TOATA LUMEA!!!!
Răspunsul lui e atât de "clar" Geo, încât orice osteneală e de prisos ! El răspunde : "dar eu vreau. . . oricum nu mi-e frică . . .hehe " . Relevant . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #52  
Vechi 27.12.2009, 22:16:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit O scurtă istorioară

La pagina 205 din cartea "Viața și nevoințele arhimandritului Cleopa Ilie" se află o istorioară : "Un frate începător a venit, după numai câteva luni de mănăstire , zicând: Părinte, am mare ciudă pe draci. Dați-mi voie să citesc Moliftele Sfântului Vasile cel Mare ! Părintele Cleopa i-a zis : Tu , măi ? Vai de capul tău ! Ai ciudă pe diavoli ? Să vezi câtă ciudă au ei pe tine ! Fugi de-aici , nu cumva să faci așa ceva . Auzi , a venit deunăzi în mănăstire și vrea să blesteme pe diavoli și să citească Moliftele Sfântului Vasile cel Mare . Mare << viteaz >> ! ".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #53  
Vechi 28.12.2009, 14:14:50
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de racismdude Vezi mesajul
dar eu vreau... :D oricum nu mi-e frica... hehe
Am impresia ca tu nu stii ce inseamna sa te iei la lupta cu diavolul! Ti se pare totul o joaca!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 28.12.2009, 16:54:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Calea de mijloc este calea Împărătească

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Am impresia ca tu nu stii ce inseamna sa te iei la lupta cu diavolul! Ti se pare totul o joaca!
"Odată a venit un stareț de la o mănăstire pentru sfat la Părintele Cleopa . Și după ce i-a spus că nu au timp de rugăciune , că este multă răspândire , l-a întrebat, hotărât să facă ce-i va spune părintele. Ce să fac, Părinte Cleopa ? Să limitez la maxim lucrările și munca ? Părintele i-a răspuns : SA ȚII CALEA ÎMPĂRĂTEASCĂ ! ADICĂ FĂRĂ EXAGERĂRI , NICI ÎNTR-O PARTE, NICI ÎN CEALALTĂ. CI TOATE SĂ FIE CU DREAPTA SOCOTEALĂ . "
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #55  
Vechi 28.12.2009, 19:07:51
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
"Odată a venit un stareț de la o mănăstire pentru sfat la Părintele Cleopa . Și după ce i-a spus că nu au timp de rugăciune , că este multă răspândire , l-a întrebat, hotărât să facă ce-i va spune părintele. Ce să fac, Părinte Cleopa ? Să limitez la maxim lucrările și munca ? Părintele i-a răspuns : SA ȚII CALEA ÎMPĂRĂTEASCĂ ! ADICĂ FĂRĂ EXAGERĂRI , NICI ÎNTR-O PARTE, NICI ÎN CEALALTĂ. CI TOATE SĂ FIE CU DREAPTA SOCOTEALĂ . "

Am inteles!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 28.12.2009, 20:27:29
racismdude
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
....iubite frate, te rog reciteste ce am scris mai sus despre Molifte! am scris de 2 ori destul de CLAR pt TOATA LUMEA!!!!
nu si pentru mine. si oricum le citesc. mare branza. sa vad ce-mi face diavolul... abia astept....
Reply With Quote
  #57  
Vechi 28.12.2009, 20:28:47
racismdude
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Am impresia ca tu nu stii ce inseamna sa te iei la lupta cu diavolul! Ti se pare totul o joaca!
mare branza... abia astept sa vad... le citesc si va anunt... :P
Reply With Quote
  #58  
Vechi 28.12.2009, 20:30:58
racismdude
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Răspunsul lui e atât de "clar" Geo, încât orice osteneală e de prisos ! El răspunde : "dar eu vreau. . . oricum nu mi-e frică . . .hehe " . Relevant . . . !
e foarte relevant.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 28.12.2009, 21:05:54
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de racismdude Vezi mesajul
nu si pentru mine. si oricum le citesc. mare branza. sa vad ce-mi face diavolul... abia astept....
....MARE BRANZA???? Sa te fereasca Bunul Dumnezeu de munca dracilor... CUnosc Episcopi si Mitropoliti care nu dau voie preotilor sa le citeasca si nici ei macar nu le citesc! DUMNEZEU Sa TE MILUIASCA!!! CERE MILA DOMNULUI, nu te pune cu dracu... ramai in smerenie ca ii dobori mai tare decat cu blestemul Sf.Vasile... ITI GARANTEZ EU! Nu se tem dracii mai tare decat de SMERENIE! De HRISTOS INSUSI, SMERENIA ABSOLUTA! Cere Domnului Iertare de pacate si mila Sa, nu te pune cu dracii ca sunt mai tari decat tine, ca au fost INGERI si din lipsa Smereniei au cazut! Asta nu pot face ei sa se smereasca! Deci ... ramai aproape de Hristos, ramai in smerenie!!!

PS: Dumnezeu sa te miluiasca! Dumnezeu sa te LUMINEZE!!! Ramai in smerenie, ca daca ei iti dau pace NU te razboi tu cu ei fara motiv! Esti in mare ispita, frate... Lasa lupta cu dracii, ci lupta cu dracii din tine, adica cu patimile, sau cu insasi dracul asta ce te pune sa le citesti!
MILA SF.TREIMI CU TINE!!!
__________________

Last edited by geo.nektarios; 28.12.2009 at 21:10:20.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 28.12.2009, 21:23:09
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Exclamation a 3a REPOSTARE! Va rog sa luati aminte!

Molitvele Sf.Vasile cel Mare nu sunt la indemana oricui, caci ele se afla scrise in cartea de cult numita MOLITFELNIC!!!! Este o carte pe care o foloseste numai Episcopul si Preotul! ATAT!!! Cartea se tine numai in Sf.Altar si o ia Preotul cand are nevoie pt unele Sf.Taine sau Rugaciuni de binecuvantare la diferite trebuinte!!!
Fiind carte de cult mireanul nu poate sa intre in posesia ei, numai daca o cumpara de la un magazin cu obiecte de cult! Dar nu este destinata mireanului ci in exclusivitate Epsicopului si Preotului!
Daca Molitvele Sf.Vasile cel Mare sunt trecute intr-o carte de rugaciuni, asta este facuta fara ca Episcopul sa stie, si cel ce a facut aceasta, isi asuma toate responsabilitatile sufletesti si morale! Caci ispiteste pe cel simplu sa le citeasca si asa sa isi aduca asupra sa numai ispite ba chiar si indracire!
Molitvele Sf.Vasile cel Mare nu se citesc oriunde si oricand! Ele se citesc numai in ziua de pomenire a Sf.Vasile (1ian) si la hramul unei Manastiri sau Biserici daca se face Prieveghere, si necesita o pregatire a preotului sau episcopului care le va citi! Aceasta pregatire consta in macar 7zile de Post, spovedanie si Impartasanie si MUUUUULTA rugaciune inainte! Numai asa!
Ele se mai pot citi si unui indracit, dar numai cu stirea episcopului, urmand aceeasi pregatire inainte de al se citi!

Pt mirean „molitvele” lui sunt PSALMII!!! Si acestia se citesc numai cu binecuvantarea si stirea duhovnicului si numai atat cat spune el!
__________________
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Articolul de pe site: Moliftele Sf.Vasile sophia Intrebari utilizatori 77 04.01.2013 15:33:56
Moliftele Sf. Vasile citite in noaptea de revelion sagetuta Generalitati 20 02.01.2013 20:05:52
Moliftele Sfantului Vasile Cel Mare Templier Knight Sfinti Parinti (Patrologie) 12 27.08.2012 11:53:03
Moliftele sf vasile se pot citi de orice preot? ingerul_pazitor Generalitati 46 15.12.2011 17:43:48
Moliftele Sf Vasile rafella Generalitati 6 15.07.2010 13:16:52