Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 28.10.2009, 13:23:21
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ortodoxia ca sa stii si tu ... SE MASOARA SI DUPA LUNGIMEA BARBII!!!
( ceva ce nu se invata la scolile teologice, nici MACAR in Romania!)
M-ai facut extrem de curioasa in legatura cu barba si lungimea barbii tale
Reply With Quote
  #122  
Vechi 28.10.2009, 13:51:11
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Smile

Pe vremea cand m-am preotit, acum vreo 12 ani era la Catedrala Patriarhala Par. Protos. Arsenie Muscalu Mare Ecleziarh. Cu sfintia sa am facut practica liturgica si dupa ce am fost hirotonit mi-a zis:"Gata , de acum iti lasi barba, nu-i asa?". Eu :"Da, parinte, cum sa nu!"
De atunci ,doar o mai scurtez ca sa nu arate ca o matura , insa de ras definitiv nu am mai ras-o. Sotia imi mai atrage atentia cateodata sa mi-o mai scurtez,cand creste prea mare, ca zice ca seaman cu omul grotelor.
Barba pentru barbati (si cu atat mai mult pentru preoti) este o podoaba, asa cum pentru femei parul lung. Parintele Cleopa spunea ca el nu spovedeste preotii care nu au barba astfel incat sa se opreasca pieptenul in ea.De multe ori ii vad pe episcopii greco-catolici in vesminte arhieresti, cu mitra pe cap,fara pic de barba si iti dai seama ca mai degrab li s-ar potrivi tzukenul pe cap decat mitra ortodoxa. De aceea, oricarui cleric ortodox i se cuvine sa poarte acest semn dinstinctiv care este barba si sa nu-i fie rusine de ea!
Reply With Quote
  #123  
Vechi 28.10.2009, 14:26:06
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GeorgeS Vezi mesajul
Pe vremea cand m-am preotit, acum vreo 12 ani era la Catedrala Patriarhala Par. Protos. Arsenie Muscalu Mare Ecleziarh. Cu sfintia sa am facut practica liturgica si dupa ce am fost hirotonit mi-a zis:"Gata , de acum iti lasi barba, nu-i asa?". Eu :"Da, parinte, cum sa nu!"
De atunci ,doar o mai scurtez ca sa nu arate ca o matura , insa de ras definitiv nu am mai ras-o. Sotia imi mai atrage atentia cateodata sa mi-o mai scurtez,cand creste prea mare, ca zice ca seaman cu omul grotelor.
Barba pentru barbati (si cu atat mai mult pentru preoti) este o podoaba, asa cum pentru femei parul lung. Parintele Cleopa spunea ca el nu spovedeste preotii care nu au barba astfel incat sa se opreasca pieptenul in ea.De multe ori ii vad pe episcopii greco-catolici in vesminte arhieresti, cu mitra pe cap,fara pic de barba si iti dai seama ca mai degrab li s-ar potrivi tzukenul pe cap decat mitra ortodoxa. De aceea, oricarui cleric ortodox i se cuvine sa poarte acest semn dinstinctiv care este barba si sa nu-i fie rusine de ea!
Sarut mana Parinte! Dumneavoastra banuiesc ca totusi va referiti cel si cel mai mult la aspectul preotului ortodox...insa mirenii cred ca pot opta si pentru cioc la fel de bine . Mie cel putin nu imi place ideea de barba raportata la aspectul sotului meu

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #124  
Vechi 28.10.2009, 14:50:43
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Smile

D-na AndruscaCIM , chiar daca este offtopic sa va relatez ce ne povestea regretatul parinte profesor Constantin Mihoc :
Pe vremea cand era dansul in Germania la Berlin, intr-o dimineata de duminica trebuiau sa mearga la biserica impreuna cu Inaltpreasfintitul Serafim Joanta. La un moment dat, in fata strada era blocata ,se organiza nu-stiu- ce manifestatie sportiva (cros sau maraton). Politia supraveghea totul ,nu se mai putea merge mai departe. Zice Inaltul Serafim:-Hai pe jos ca nu mai este departe. Toate bune , dar cum sa traversezi strada , ca biserica era pe partea cealalta si in fata lor un suvoi nesfarsit de oameni in alergare. Ce au facut? S-au alaturat alergatorilor asa in reverende,(Inaltul si cu bastonul in mana), si alergand, incet-incet s-au retras pe partea pe care era biserica pentru ca sa traverseze strada. Bineinteles ca s-au intors inapoi o buna bucata de drum ca depasisera biserica , dar au ajuns cu bine si fara sa intarzie prea mult.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 28.10.2009, 17:12:59
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GeorgeS Vezi mesajul
D-na AndruscaCIM , chiar daca este offtopic sa va relatez ce ne povestea regretatul parinte profesor Constantin Mihoc :
Pe vremea cand era dansul in Germania la Berlin, intr-o dimineata de duminica trebuiau sa mearga la biserica impreuna cu Inaltpreasfintitul Serafim Joanta. La un moment dat, in fata strada era blocata ,se organiza nu-stiu- ce manifestatie sportiva (cros sau maraton). Politia supraveghea totul ,nu se mai putea merge mai departe. Zice Inaltul Serafim:-Hai pe jos ca nu mai este departe. Toate bune , dar cum sa traversezi strada , ca biserica era pe partea cealalta si in fata lor un suvoi nesfarsit de oameni in alergare. Ce au facut? S-au alaturat alergatorilor asa in reverende,(Inaltul si cu bastonul in mana), si alergand, incet-incet s-au retras pe partea pe care era biserica pentru ca sa traverseze strada. Bineinteles ca s-au intors inapoi o buna bucata de drum ca depasisera biserica , dar au ajuns cu bine si fara sa intarzie prea mult.
Scuzati-mi rasul...relatarea este foarte frumoasa, insa eu am vizualizat-o si se aseamana cu unele scene din filme...foarte plastice de altfel . Multa spontaneitate si originalitate, ceea ce e de apreciat, cel putin in opinia mea.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 15.11.2009, 19:54:03
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit

"Barbatii picteaza f.frumos icoane, mai ales pe Sf. Fecioara o vad in chip foarte frumos.
Oare cum vad femeile icoana Lui, ochii lui? Si cum o vad barbatii? "
Draga mea, frumusetea Sfintilor o intrece pe cea a unui om normal.. sunt prea curati si luminati la chip ca sa poata smintii pe cineva...Chipurile lor aduc in sufletul nostru liniste, pace nu ganduri necurate...
Cat despre femeia in biserica, nu stiu ce sa zic, si eu uit sa-mi acopar capul dar voi incerca sa o fac... Barbatii duc o lupta mult mai grea pentru mantuirea sufletului...ei sunt mai usor de ademenit...sa fim multumitoare...
__________________
Faca-se voia Ta!
Reply With Quote
  #127  
Vechi 16.11.2009, 19:02:12
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Special pentru Dna Sophia - http://www.youtube.com/watch?v=DHkpd...eature=related
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 01.12.2009, 02:32:09
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Scuzati-mi rasul...relatarea este foarte frumoasa, insa eu am vizualizat-o si se aseamana cu unele scene din filme...foarte plastice de altfel . Multa spontaneitate si originalitate, ceea ce e de apreciat, cel putin in opinia mea.
pai...era cam ca in filmele cu Stan si Bran...
Reply With Quote
  #129  
Vechi 01.12.2009, 02:35:27
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GeorgeS Vezi mesajul
D-na AndruscaCIM , chiar daca este offtopic sa va relatez ce ne povestea regretatul parinte profesor Constantin Mihoc :
Pe vremea cand era dansul in Germania la Berlin, intr-o dimineata de duminica trebuiau sa mearga la biserica impreuna cu Inaltpreasfintitul Serafim Joanta. La un moment dat, in fata strada era blocata ,se organiza nu-stiu- ce manifestatie sportiva (cros sau maraton). Politia supraveghea totul ,nu se mai putea merge mai departe. Zice Inaltul Serafim:-Hai pe jos ca nu mai este departe. Toate bune , dar cum sa traversezi strada , ca biserica era pe partea cealalta si in fata lor un suvoi nesfarsit de oameni in alergare. Ce au facut? S-au alaturat alergatorilor asa in reverende,(Inaltul si cu bastonul in mana), si alergand, incet-incet s-au retras pe partea pe care era biserica pentru ca sa traverseze strada. Bineinteles ca s-au intors inapoi o buna bucata de drum ca depasisera biserica , dar au ajuns cu bine si fara sa intarzie prea mult.
Mai bine penibil decit absent...
Reply With Quote
  #130  
Vechi 01.12.2009, 08:14:25
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Luptele cu propriul trup , cu lumea si cu diavolul sunt specifice crestinului in urcusul sau spre mantuire. Daca am biruit lupta cu gandurile, mai departe nu mai avem probleme. Dar daca lasam gandurile de desfranare sa-si faca loc in inima noastra, ba ne mai si imaginam pacatul, apoi se cheama ca deja am pacatuit cu gandul. Postul si rugaciunea ne pot ajuta mult, dar problema tot nu e rezolvata daca nu luptam cu gandurile.

A aparut un barbat frumos care-ti atrage privirea? In cartea Mantuirea pacatosilor de Agapie Criteanul (referindu-se la femei) suntem povatuiti in felul urmator. Sa nu lasam gandul murdar sa ne patrunda in suflet, ci sa-l inlocuim cu un antidot duhovnicesc. Sa ne inchipuim ca sub pielea aceea catifelata se afla un trup care, in caz ca acum va muri, peste o sapatamana se va imputi asa de tare de nu ne vom mai putea apropia de el. Iar pentru trupul nostru ne putem imagina flacarile iadului.

Sa nu uitam ca diavolul ne poate trimite si ganduri de desfranare. Nu intotdeauna cand ne vine un astfel de gand e chiar al nostru. Diavolul se lupta cu noi si prin propriile noastre ganduri. De aceea, sa luam aminte indiferent daca suntem barbati sau femei.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Barbatul, capul femeii? Traditie Nunta 426 07.11.2011 19:45:03
Ispitele postului heaven Postul 17 11.03.2011 10:46:50
De asta ce ziceti? Vor sa schimbe si data Pastelui :( BogdanF2 Generalitati 41 10.10.2010 22:43:21
Ispitele dupa spovedanie Elena78 Pocainta 8 29.10.2009 17:40:59