Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 15.10.2009, 15:29:11
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Ei, sora,sora ,citindu-te mi-a venit in minte proverbul :,,linguseala este hrana prostului dar cite o data si desteptul isi inmoaie buzele in ea!".
Aceasta apropos la taria credintei si la cursele lumii in care cadem si noi cei mai ...pretentiosi !



Citind-o pe sora metanoia2 ,cu care sunt de acord, mi-am adus aminte de Caragiale,eternul nenea Iancu: ,,inteleg, tradare sa fie daca o cer interesele partidului ...dar sa o stim si noi!" Tot asa suntem si noi cei mai multi in credinta , uneori tradam .Si probabil ca si Hristos tot ca nenea Iancu spune : ,,urasc tradarea dar iubesc pe tradator" in sensul ca El ne iubeste cum nici mamele noastre nu ne iubesc si ne asteapta sa ne indreptam . Macar ca tradarile noastre sa nu fie decit pe lucruri f. mici !
Din mesajul meu s-ar putea deduce ca cer sfaturi legate de stilul care ma defineste???
E parerea mea...si atat.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 15.10.2009, 15:44:49
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

@ ANDRUSCACIM:

Din mesajul meu s-ar putea deduce ca cer sfaturi legate de stilul care ma defineste???
E parerea mea...si atat.

Da draga mea sora, dar nu ne-ar "prinde" mai bine sa ne orientam spre un stil mai duhovnicesc decat unul lumesc?!!!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 15.10.2009, 15:55:05
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

ANDRUSCACIM:Din mesajul meu s-ar putea deduce ca cer sfaturi legate de stilul care ma defineste???
E parerea mea...si atat.

Da draga mea surioara, ma gandeam ca ne-ar "prinde" mai bine poate un "stil" duhovnicesc decat unul lumesc...dar este alegerea fiecaruia.
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 15.10.2009, 16:12:12
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marimira Vezi mesajul
Draga mea

De acord o femeie trebuie sa fie ingrijita, sa nu fie terna si posaca, sa-si asorteze frumos culorile, dar ce nevoie are femeia crestina de rimel si putin make-up?! Nu poate fi ingrijita sau frumoasa si in starea ei naturala?
O femeie crestina ...are ca model lumea duhovniceasca: sfintele, pe Maicuta Domnului, de ce trebuie sa adaugam ceva la ceea ce a creionat D-zeu?! Ca sa ascundem ce?... realitatea noastra?
Eu cred ca pentru Hristos pe care ni L-am ales ca Domn si D-zeu toti/toate de pe forum (sau aproape toti!)nu trebuie sa ne imbracam in sac ca sa fim femei crestinedar nici
nu avem nevoie sa fim aranjate si cochete ci doar naturale si imbracate simplu si frumos!
Bine, asta e optiunea fiecarei femei in parte. Nu am spus ca rimelul ar trebui sa nu lipseasca de pe fata femeii crestine, dar e exagerat de acum sa se ajunga la tinuta ideala a femeii crestine in vederea neispitirii barbatului. Pe mine nu ma intereseaza ispitele barbatilor, pentru ca ele nu au nici o noima, ei se uita si cauta ispitele atat in femeile imbracate neadecvat cat si in cele imbracate pana in gat.

Notiunile de natural si simplu mi le stabilesc eu, asa cum ni le stabilim practic fiecare dintre noi.

Fiecare cu gusturile lui, dar nici sa exageram de acum, cum cei care se imbraca la panarama constituie prototipul crestinului induhovnicit. Daca e sa dezbatem tinuta barbatului crestin induhovnicit "care le pune pe cele duhovnicesti in fata celor lumesti", sa avem pardon dar putea sa scrie la Biblie ca partenerul ideal este cel cu pantaloni de arlechin si stransi punga de brau, barba explodata, parul slinos si prins cu un elastic crem, pantofi ca niste broaste testoase sau sandale cu soseta...ca e clar ca ramaneam mai bine nemaritata decat alaturi de un asa exemplar induhovnicit si imbracat la marea lipsa de stil =)).
Reply With Quote
  #45  
Vechi 15.10.2009, 16:18:12
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marimira Vezi mesajul
ANDRUSCACIM:Din mesajul meu s-ar putea deduce ca cer sfaturi legate de stilul care ma defineste???
E parerea mea...si atat.

Da draga mea surioara, ma gandeam ca ne-ar "prinde" mai bine poate un "stil" duhovnicesc decat unul lumesc...dar este alegerea fiecaruia.
Stilul duhovnicesc il putem simti foarte usor in cei care chiar sunt induhovniciti.

Last edited by AndruscaCIM; 15.10.2009 at 16:20:27.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 15.10.2009, 16:36:23
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Wink

Bine, asta e optiunea fiecarei femei in parte. Nu am spus ca rimelul ar trebui sa nu lipseasca de pe fata femeii crestine, dar e exagerat de acum sa se ajunga la tinuta ideala a femeii crestine in vederea neispitirii barbatului. Pe mine nu ma intereseaza ispitele barbatilor, pentru ca ele nu au nici o noima, ei se uita si cauta ispitele atat in femeile imbracate neadecvat cat si in cele imbracate pana in gat.

Notiunile de natural si simplu mi le stabilesc eu, asa cum ni le stabilim practic fiecare dintre noi.

Fiecare cu gusturile lui, dar nici sa exageram de acum, cum cei care se imbraca la panarama constituie prototipul crestinului induhovnicit. Daca e sa dezbatem tinuta barbatului crestin induhovnicit "care le pune pe cele duhovnicesti in fata celor lumesti", sa avem pardon dar putea sa scrie la Biblie ca partenerul ideal este cel cu pantaloni de arlechin si stransi punga de brau, barba explodata, parul slinos si prins cu un elastic crem, pantofi ca niste broaste testoase sau sandale cu soseta...ca e clar ca ramaneam mai bine nemaritata decat alaturi de un asa exemplar induhovnicit si imbracat la marea lipsa de stil =)).


Draga mea fiecare simte si intelege lucrurile in felul sau ...eu nu ma refeream la "uniforme(haine!) duhovnicesti" ci la starea duhovniceasca pe care ne-o dau rimelul si make-upul!
In orice caz nu ma intereseaza ispitele barbatilor (mi-am exprimat parerea la subiect in postarea mea din pag.3), era vorba despre cum ne simtim (sufleteste) noi femeile crestine cu look-ul ales! pana la urma si imaginea (look-ul) nostru vorbeste despre credinta noastra!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 15.10.2009, 16:50:30
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marimira Vezi mesajul
Draga mea fiecare simte si intelege lucrurile in felul sau ...eu nu ma refeream la "uniforme(haine!) duhovnicesti" ci la starea duhovniceasca pe care ne-o dau rimelul si make-upul!
In orice caz nu ma intereseaza ispitele barbatilor (mi-am exprimat parerea la subiect in postarea mea din pag.3), era vorba despre cum ne simtim (sufleteste) noi femeile crestine cu look-ul ales! pana la urma si imaginea (look-ul) nostru vorbeste despre credinta noastra!
Exact asta am spus si eu inca de la prima postare la acest subiect, fiecare simte si intelege lucrurile in felul sau.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 15.10.2009, 18:24:03
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Stiu ca esti suparata pe mine ,pt. antecedente desigur si te rog sa ma ierti ,dar esti printre putinele care ma poate invata ceva. Citind parerea ta despre rimelatul pt. D.zeu si pt. Lume am dedus ca tu crezi ca in Lume este un D.zeu si in biserica un altul,altfel cum se poate intelege postarea ta ?Alminteri nu ai avea tu insuti o asemenea intelegere. Ei, spune-mi ,te rog, prin ce difera Cel de afara de Cel din launtru, la care te rogi mai mult si care este mai cumsecade ? Eu din ce am invatat si din ce traiesc stiu ca atit in biserica cit si in afara ei exista unul si acelasi D.zeu cu acelesi rigori . Cum arata un crestin care de dimineata merge la liturghie si se sfirseste duhovniceste(asta daca nu este un bonjutist defilar prin biserica !) de dorul lui Hristos iar dupa-aminaza merge la petreceri si se sfirseste de dorul lui ...cui? Nici nu am citit despre dar nici nu am vazut petreceri la care sa fie slavit D.zeu . Acolo se slaveste altcineva. Hm, mi-aduc aminte de cuvintele Mintuitorului care spune la Matei cap V :,,nimeni nu poate sluji la doi stapini ,pt. ca ori pe unul iubeste si pe altul il uraste ori..." Tu crezi aceste cuvinte ale lui Hristos? dar de trait le traiesti ?
Din clipa in care am hotarit sa-l marturisesc drept pe Hristos(nu m-a obligat nimeni sa o fac ci eu am hotarit !) nu am mai putut intelege spiritul duplicitar ,de slugarnic la un stapin si de slujitor la altul,de sobru si patruns (aiurea, sic !)in anumite momente si de rinjit si petrecaret in altele,cu dorinta de a se ruga inainte de culcare si de adormire in gind cu imaginile petrecerii la care tocmai s-a simtit bine ...Doamne, vorba oltenilor : ce mai carcalete(coctail, sau mai popular amestecatura) intr-un singur suflet. Hristos oare ce sa inteleaga de la noi ca am voi ?
Draga Zaharia, nu sunt suparata pe tine!
Inteleg opinia ta vizavi de cele scrise mai sus si, drept sa spun, ma asteptam la o asemenea replica. Nu, Dumnezeu este numai unul, si-n biserica, si-n afara ei. Insa, vezi tu, eu sunt (deocamdata) unul din cei "caldicei", sau, ma rog, asa ar formula unii citindu-mi postarile. Am o viata lumeasca cu tot ceea ce implica ea - merg la serviciu, la film, la petreceri si aniversari, glumesc, rad, plang, etc. Am si-o viata duhovniceasca intr-o oarecare masura si ma nevoiesc si eu cum pot ca sa tin contorul cu pacate sub control...
Dumneata chiar crezi ca purtand pantaloni slujesc lui Mamona? Sau ca sunt duplicitara? Il supar pe Iisus ca port tocuri? Eu nu cred si indraznesc sa spun ca imi asum aceasta "vina". Cumpatarea e cuvantul cheie in opinia mea. Buna socoteala de asemenea.
Dumnezeu sa ne ajute si sa ne ierte!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 15.10.2009, 18:25:05
valeria85
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mai oameni buni, ca tot ati insirat 3 pagini certandu-va pe baza rimelulul...hai sa va spun o poveste 100% adevarata sa va vad cat va certati pe tema asta si pe cine mai invinovatiti...

Locuiam acum vreo doi ani in Amsterdam si mergeam la o biserica ortodoxa, rusa din cartierul meu. Eram un grup de aproximativ 10 romani care ne vedeam duminica la biserica si mai stateam sa povestim dupa slujba. Dupa legea crestina, am zis sa ma duc imbracata decent la slujba: fusta lunga, batic negru, nemachiata. neparfumata...Dupa slujba, ca de obicei grupusorul nostru statea la taclale si isi bea cafeaua...dar in acea duminica era un tanar pe care eu nu-l cunosteam inca si care a fost tare stupefiat cand m-a auzit vb romaneste.

Omul putea jura ca sunt vreo musulmanca ratacita prin biserica si ma privea cam in scarba SINCER. Dupa ce ne-au facut ceilalti cunostiiinta si ne-am bagat putin in vb nu s-a putut abtine sa nu-mi reproseze ca nu ma pot deosebi de cele cu jihab...:-( Mi-a spus ca arat cumplit si ca exagerez, ca nici o alta femeie din biserica nu era imbracata ca mine etc etc. Acum prin smerenie l-am ispitit pe om sa pacatuiasca...nu sminteala, dar mai grav, sper ca intelegeti dvs....

Ideea e ca tre sa ne incadram in multime. Smerenie inseamna sa nu atragi atentia celorlati, sa nu atragi barfa, nici invidia...Smerenia asta simulata si fortata Stiti dvs ce e....si mai bine vames decat fariseu...Vrei sa fi pe placul lui Dumnezeu, atunci nu merge pe extreme...

Si spre nemultumirea multora, traim cu totii intr-o societate care ne forteaza la compromis si ne impune anumite tipare. Si serviciul meu imi impune o tinuta eleganta, de multe ori cocheta, ceva retusari ale ochilor si buzelor, fond de ten(ca doar mai apar cosuri nedorite) etc. Oameni te judeca dupa haine...si mi s-a intamplat sa merg la banca sa ridic o anumita suma de bani, dar eram mai prafuita...si m-au tinut 2 ore sa controleze toate actele, cu toate ca tot eu comandasem banii cu 2 zile inainte, dar in costum, cu tocuri, etc.....
Reply With Quote
  #50  
Vechi 15.10.2009, 18:29:11
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Si totusi rimelul ar putea ispiti pe vreun barbat...rimelul?????? Doamne iarta-ma dar ce treaba ar avea vreun barbat sa se holbeze la genele mele in timpul Sfintei Liturghii??????????
Andrusca, nu m-ai inteles si nici eu nu m-am expimat ca lumea, scuze. Ma refeream la "utilitatea" rimelului in timpul slujbei Sfintei Liturghii, de ce trebuie sa-l purtam? Nu am avut in minte ispitele starnite in randul barbatilor cand am scris mesajul.
Eu, in pacatosenia mea, cred ca macar in biserica trebuie sa incercam sa lasam mandria deoparte (rimelul in acest caz). E un bun inceput. Cu ajutorul lui Dumnezeu poate reusim s-o lepadam de tot intr-o zi!
Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Barbatul, capul femeii? Traditie Nunta 426 07.11.2011 19:45:03
Ispitele postului heaven Postul 17 11.03.2011 10:46:50
De asta ce ziceti? Vor sa schimbe si data Pastelui :( BogdanF2 Generalitati 41 10.10.2010 22:43:21
Ispitele dupa spovedanie Elena78 Pocainta 8 29.10.2009 17:40:59