Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.04.2009, 21:36:31
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit Increderea in propria persoana

Doamne ajuta!

Ideea acestui topic o am in minte de ceva vreme insa unele postari citite astazi mi-au reinviat dorinta de-a discuta cu voi chestiunea increderii in propria persoana.
Fratele Saurian a postat urmatoarele:

Citat:
În prealabil postat de Saurian Vezi mesajul
Trebuie să te contrazic: sursa tuturor patimilor este mândria. E patimă care e prima care te cuprinde și de care te scapi cel mai greu iar toată lupta noastră în viața asta e împotriva mândriei. De ce ți-e frică de moarte? Că ai prea mare încredere în sine și nu te lași în voia lui Dumnezeu iar încrederea în sine e o fiică a mândriei. Vezi cum am ajuns de la frica de moarte la mândrie? Și e o diferență dintre frica de moarte de care spui tu și cea a Sfinților Părinți care se referă la frica de judecată. Nu confunda termenii!
Eu incerc sa ma lamuresc cat de mult se pliaza conceptele enumerate in citatul de mai sus (care concepte sunt perfect valabile, nu tagaduiesc acest lucru!) cu stilul de viata pe care il avem, majoritatea dintre noi, in ziua de azi. Va dau un exemplu pentru ca vorba lunga e saracia omului.
Acum cativa ani (studiam limba olandeza pe-atunci) am primit in clasa vizita unei consiliere al carei rol era sa ne-nvete pe noi cum sa ne alcatuim CV-ul, cum sa ne prezentam la interviul de angajare, ce haine sa purtam cand ne ducem la acest interviu, etc. In momentul in care mi-a venit randul, m-a rugat sa dau mana cu ea asa cum as face-o cu un angajator care ma intampina la un interviu; dupa ce-am dat mana cu ea mi-a spus ca senzatia pe care i-a lasat-o strangerea mea de mana a fost cea de "peste mort". Mi-a explicat mai apoi ca o strangere de mana viguroasa denota incredere in fortele proprii; o strangere de mana mai... moale... se traduce prin teama si nesiguranta, ceea ce, desigur, nici un angajator nu vrea sa simta la un candidat!

Societatea in care traim a evoluat de-asa natura ca numai cei puternici ajung sa "insemne" ceva, sa realizeze ceva. Nu poti arata ca esti slab chiar daca asta ti-e firea. Nu poti lasa pe cei din jur sa adulmece mirosul fricii pe care o simti pentru ca te vor ataca cu siguranta (la sensul figurat fireste). Nu mai traim vremuri in care melancolicii, sfiosii, timizii si blanzii sunt apreciati; din contra, colericii, indraznetii si cei cu nelimitata incredere in fortele proprii sunt "fruncea".

Mie mama mi-a spus intotdeauna: "capul plecat sabia nu-l taie". In zilele noastre nu ajungi sa-l pleci de tot ci numai la o simpla inclinare esti decapitat dpdv social.
Incearca sa gasesti un loc de parcare decent fiind rabdator, politicos si blajin din fire... poti sta linistit acasa. La rand la cinema trebuie sa dai din coate, altminteri ramai pe-afara; ca sa-ti faci loc in tramvai la fel, ca sa obtii un job asisderea.
Trebuie sa devenim musai rapace pentru a ne delimita cu precizie patratica in care ne putem manifesta? Cum impacam vorbele din carti, sfaturile Sfintilor Parinti, cuvintele Sfintei Evanghelii cu viata in contemporaneitate? Exista vreo cale prin care practica sa fie la fel de glorioasa precum suna teoria?


Post cu folos tuturor!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.04.2009, 21:56:47
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Sfintii Parinti recomanda neincrederea totata in propria persoana, si increderea totala doar in Dumnezeu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.04.2009, 22:05:49
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Sfintii Parinti recomanda neincrederea totata in propria persoana, si increderea totala doar in Dumnezeu.
Da, Bogdan, insa cum putem aplica acest indemn tinand cont de coordonatele sociale / culturale / economice in care traim?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.04.2009, 22:42:08
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Coralina, oamenii care traiesc in afara lui Dumnezeu, nu vad de la inceput oamenii minunati. Ei se rezuma doar la acte exterioare. Aceasta este societatea in care traim: e mai important sa cunoasc aceste trucuri, decat sa ma rog, pentru a reusi sa ma angajez. E mai bine si mai sanatos sa merg la psiholog, decat la un duhovnic. Si marturisirile pot continua pe multe pagini.

Eu am reusit sa am raspuns bun in viata, nu prin memorarea unor fraze, gesturi, ... ci prin increderea in lucrarea lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.04.2009, 02:27:07
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit "Prostul daca nu e si fudul parca nu e prost destul"

Coralina, mi-ai adus aminte de un curs la care am fost, si care se referea tocmai la "a te vinde cat mai bine", ceea ce implica madrie, incredere nelimitata in propriile forte, etc. Am invatat si eu sa strang mana ca in menghina, pentru a-l convinge pe cel din fata mea, ca am incredere in mine. Pentru a obtine un rezultat satisfacator, ni s-a spus sa exesam acasa, pe clanta usii. Incercati, e un execitiu bun! I-am spus profesoarei in pauza cat se bate cap in cap ceea ce invatam cu ceea ce am primit in cei 7 ani de acasa: "Prostul daca nu e si fudul parca nu e prost destul". A ras, dar nu stiu in ce masura a inteles.
Si atunci cum sa combinam educatia primita cu practica? Amintindu-ne ca Dumnezu e Cel Caruia ii apartin faptele noastre bune, nu noua; ca ideile bune de la Dumnezu vin si ca tot lui Dumnezeu avem sa-I multumim pentru toate: si ca am facut o scoala; si ca avem un grad oarecare de inteligenta; si ca am gasit acel loc de munca, etc. Intr-un cuvant smerenia fata de Dumnezeu, singura calitate pe care o avem sau o putem avea noi, oamenii de azi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.04.2009, 09:58:30
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Sfintii Parinti recomanda neincrederea totata in propria persoana, si increderea totala doar in Dumnezeu.
aici este esenta raspunsului la intrebarea ta.

suntem ceea ce suntem astazi,acum,doar prin voia lui Dumnezeu care ne-a luminat si ne-a indreptat pasii spre acel drum.

sa nu-L dezamagim purtandu-ne altfel decat suntem,caci masca poate cadea in orice clipa si ar fi tare neplacut.

viata insasi nu este o pajiste cu flori,ci o continua provocare de a deveni mai bun,de a te cunoaste pe tine insati,de a repara ceea ce nu merge sau merge prost - privind,fireste,din perspectiva ortodoxa.

ingrijorandu-ne pt.felul cum va decurge o anume situatie,nu cumva ne manifestam neincrederea in ajutorul Lui ?

...intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.04.2009, 10:02:52
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

si mai stiu o vorba : ce-i al meu, e pus deoparte !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.04.2009, 14:28:20
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit

Un crestin cu traire autentica se descurca mult mai bine in societate decat oricare robotel occidental programat-antrenat dupa sabloanele ateiste...
Cum asa? Pai, cel ce-si stapaneste propriile simturi, ii stapaneste si pe ceilalti...care fac apel doar la o tehnica de suprafata, schimbarea in ceilalti nefiind in profunzime, ca la crestinul ortodox autentic.

In ce priveste INCREDERA IN SINE, pt un atei/pagani e MANDRIE! Caci ei se incred in EU-ul propriu.
Pt un crestin ortodox traitor, nu este mandrie! Dece? Pt ca-l are pe Hristos in el, si in Acela se increde, dupa spusa Sf Ap Pavel.... nu mai traiesc eu ci Hristos traieste in mine...ceva de genul asta... De aceea e difereanta intre cele doua afirmatii...

Inaintand pe calea duhovnicesca ortodoxa cu metanoia, schimbarea in profunzime a firii celei vechi in una cu adevarat vredinica de cel ce a sadit-o, devenim cu mult superiori semenilor de alta factura spirituala...

Si atunci daca vre-o dama olandeza mi-ar strange mana mai mult decat i-am strans-o eu, atunci o consider dominanta, mandra, care vrea sa ma depaseasca si atunci n-o bag in seama....
Caci aici e calea de mijloc sa nu strangi mana celuilalt mai tare decat ti-o strange acela. Daca-i moale, tot moale sa i-o dai, Daca-i tare, la fel de tare sa i-o strangi. Nici mai mult nici mai putin...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.04.2009, 20:42:14
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Societatea nu privilegiaza pe cei care au încredere în ei ci pe cei care au o aura de oameni de succes. Ei spun ca trebuie sa ai încredere în tine dar de fapt vor sa spuna altceva. Pofte lumesti, care trec o data cu lumea.

Încrederea în sine e o prostie din toate punctele de vedere, inclusiv din punctul de vedere al angajatorilor, fiindca de fapt e o forma de paranoia, de autoamagire.

Cât despre ce trebuie sa facem, Dumnezeu poarta cu acdevarat de grija de cei ce se încredinteaza Lui, dar atât timp cât mai ai încredere în tine vei avea necazuri fiindca calauzirea proprie creaza încurcaturi.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.04.2009, 21:29:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Societatea nu privilegiaza pe cei care au încredere în ei ci pe cei care au o aura de oameni de succes. Ei spun ca trebuie sa ai încredere în tine dar de fapt vor sa spuna altceva. Pofte lumesti, care trec o data cu lumea.

Încrederea în sine e o prostie din toate punctele de vedere, inclusiv din punctul de vedere al angajatorilor, fiindca de fapt e o forma de paranoia, de autoamagire.

Cât despre ce trebuie sa facem, Dumnezeu poarta cu acdevarat de grija de cei ce se încredinteaza Lui, dar atât timp cât mai ai încredere în tine vei avea necazuri fiindca calauzirea proprie creaza încurcaturi.
Exact ! Mulți spun :"Căile Domnului sunt întortocheate"! Nu, căile noastre sunt întortocheate. Pasiunea asta de a te scărpina invers , intortochează calea omului zilelor noastre. Melanjul dintre credință și lumesc e cel mai novice. Mă încredințez ție Doamne, dar lasă -mă să mă conduc singur ! Ție iți dau Doamne sufletul meu, dar lasă-mi mie trupul și plăcerea lui ! Nu o să meargă niciodată amestecătura asta , complet nefericită.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum poate cineva sa isi stearga propria lui postare ? mbarboi Reguli generale de utilizare a forumului 11 13.02.2013 19:30:35
increderea de sine adelina02 Intrebari utilizatori 8 22.12.2010 01:05:22
Increderea in propria putere de a pricepe praxis Generalitati 9 09.04.2010 01:28:46
dezorientata in propria viata soul_alone Rugaciuni 9 11.01.2010 17:13:12
Ce va place, si ce nu va place, la propria dumneavoastra persoana??? lavinia40 Generalitati 32 11.12.2009 19:20:00