Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.03.2011, 13:20:12
razvypitesti razvypitesti is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.02.2011
Mesaje: 4
Implicit Intrebare post?

Buna ziua, am o discutie cu o parte dintre colegii de serviciu, preotul de la noi pretinde ca un om obisnuit poate tine post negru timp de 40 de zile. Este posibil asa ceva pt un om obisnuit?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.03.2011, 13:29:35
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit nu cred

Citat:
În prealabil postat de razvypitesti Vezi mesajul
Buna ziua, am o discutie cu o parte dintre colegii de serviciu, preotul de la noi pretinde ca un om obisnuit poate tine post negru timp de 40 de zile. Este posibil asa ceva pt un om obisnuit?
Fara apa se dezhidrateaza si moare.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.03.2011, 13:34:13
razvypitesti razvypitesti is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.02.2011
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocorel Vezi mesajul
Fara apa se dezhidrateaza si moare.
si doar cu apa?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.03.2011, 13:38:40
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvypitesti Vezi mesajul
Buna ziua, am o discutie cu o parte dintre colegii de serviciu, preotul de la noi pretinde ca un om obisnuit poate tine post negru timp de 40 de zile. Este posibil asa ceva pt un om obisnuit?
Am auzit si eu asta, dar cu urmatoarea completare: daca se impartaseste in fiecare zi cu Sfantul Trup si Sange al Domnului. Altfel, moare.

Dar asta e asa, cu titlu informativ. Nu e pentru noi, astia de rand, e pentru pustnici, calugari foarte imbunatatiti...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.03.2011, 13:39:39
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Vorba Părintelui Rafail Noica la o conferință, în trecut oamenii erau zdraveni și sănătoși, reușind să reziste de bunăvoie fără mîncare chiar si 40 de zile. Deci depinde de constituția fiecăruia, căci nu toți suntem la fel de puternici nici fizic, nici duhovnicește.

În situațiile de supraviețuire însă, s-a dovedit că omul rămîne în viață cîteva săptămîni fără mîncare și cîteva zile fără apă. Cît timp supraviețuiește este funcție de rezistența fiecăruia.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.03.2011, 13:44:58
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit cred ca se poate

Citat:
În prealabil postat de razvypitesti Vezi mesajul
si doar cu apa?
Slabeste organismul dar nu moare in 40 de zile.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.03.2011, 14:32:31
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvypitesti Vezi mesajul
Buna ziua, am o discutie cu o parte dintre colegii de serviciu, preotul de la noi pretinde ca un om obisnuit poate tine post negru timp de 40 de zile. Este posibil asa ceva pt un om obisnuit?
Daca dansul pretine, sa-l tina, sa fie un exemplu viu pentru voi. Iar daca nu poate, sa nu mai faca afirmatii de acest fel.

Moise a avut aceeasi fire ca si noi, dar a reusit sa posteasca 40 de zile, pentru ca atat de mult se unise cu Dumnezeu, incat Acesta ii devenise si hrana.

Sa ne fie clar, Moise nu mai era un om ca ceilalti, de aceea a reusit sa posteasca atat de mult.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.03.2011, 14:51:35
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Daca dansul pretine, sa-l tina, sa fie un exemplu viu pentru voi. Iar daca nu poate, sa nu mai faca afirmatii de acest fel.

Moise a avut aceeasi fire ca si noi, dar a reusit sa posteasca 40 de zile, pentru ca atat de mult se unise cu Dumnezeu, incat Acesta ii devenise si hrana.

Sa ne fie clar, Moise nu mai era un om ca ceilalti, de aceea a reusit sa posteasca atat de mult.
Ce vorbești dragă domnule Costel? Păi Domnul s-a smerit atunci când a postit 40 de zile ca orice credincios, până a flămânzit în pustie, dar să nu dezinformăm, căci Moise, a postit 40 de zile, a primit legile de la Domnul, apoi a găsit poporul beat și dănțuind în jurul vițelașului de aur de care a spart tablele legii, apoi pe vițel l-a sfărâmat, l-a pisat, și le-a dat poporului să-l mânce și să-l bea, mustrând pe Aaron care a zis că ei au văzut că nu mai vine și i-au cerut să aibă ceva ca amintire și i-au dat aurul din ghiuluri și cerceii și iată a ieșit vițelul acesta... și după ce au trecut iarăși de partea lui Moise în ziua aceea, și iarăși au jurat credință Lui Dumnezeu, el iarăși s-a dus pe munte și a venit după alte 40 de zile cu noile table ale legii.

Deci un simplu om ar trebui să poată posti împreună cu Domnul timp de 80 de zile fără apă și fără mâncare decât să se împărtășească din Cuvânt și din rugăciune și din anafură și apă sfințită... că aia e voie întotdeauna.

Deci se poate... și orice om, orice creștin ar trebui să poată, eu rezist cam o zi jumate... odată am rezistat 3 zile de post negru cu apă sfințită și anafură. Acuma nu că mă laud... dar mulți nu pot rezista 3 zile, așa cum a fost pe vremuri în Ninive, căci le-a zis Iona după ce a fost scuipat de balenă pe țărm, că trei zile mai sunt și Ninive va fi nimicită, iar ei s-au pocăit și 3 zile nici animalelor ni li s-a dat hrană... dar mulți au murit căci n-au putut ține porunca regelui Ninivei. Dar restul au scăpat de distrugerea cetății. Ninive era o cetate foarte necredincioasă și potrivnică Domnului căci mulți credincioși evrei erau uciși în mijlocul cetății... dar iată că atunci s-au pocăit și au scăpat, dar mai târziu au zis că a fost o prostie și că nu i-ar fi distrus nimeni și au lepădat credința și așa le-a venit sfârșitul.

Deci 80 de zile ar fi fost normal pentru un credincios umil și blând cum era Moise, dar Domnul s-a smerit și a ținut abea 40 de zile, căci Ioan Botezătorul postea la nesfârșit, căci ascultarea e mai mare ca jertfa.

Last edited by vsovivi; 23.03.2011 at 14:55:40.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.03.2011, 15:00:48
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daca ati fi citit cu atentie ati fi retinut ca am afirmat ca Moise a avut o fire ca a noastra, dar nu a lasat-o in pacat asa cum facem noi, ci a ridicat-o atat de mult, incat Domnul i-a devenit si hrana. Ceea ce am dorit sa subliniez e ca se poate posti si 40 de zile, dar numai in conditiile ridicarii firii omenesti la nivelul lui Moise. Fara aceasta ridicare ramanem la nivelul celor care si-au facut vitel de aur spre inchinare sau in cel mai bun caz, ajungem sa postim precum dumneavoastra cel mult trei zile (dar acesta nu e chipul lui Moise).
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.03.2011, 17:29:16
Dasy de Mara Dasy de Mara is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.12.2010
Locație: Nürnberg
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Send a message via Skype™ to Dasy de Mara
Post Intrebare post?

Citat:
În prealabil postat de razvypitesti Vezi mesajul
Buna ziua, am o discutie cu o parte dintre colegii de serviciu, preotul de la noi pretinde ca un om obisnuit poate tine post negru timp de 40 de zile. Este posibil asa ceva pt un om obisnuit?
Mama mea, Domnul sa o pomeneasca intru Imparatia Sa, a postit 40 de zile in sir si nu a murit, traind dupa aceea inca 28 de ani. Cat post negru o fi tinut ea inafara de cel stiut de noi fiicele ei stie numai Bunul Dumnezeu. Dupa ce am mers de acasa fiecare in drumul lui, eu cand o cautam vedeam ca nu are deale mancarii sau numai paine mucegaita din alte dati. Ea lucra cu vitele dadea laptele la vecini zicand ca e post, dar si cand nu era post il dadea pe tot. Eu o intrabam mahnita de ce nu mananca, dar ea zicea: "Cum nu mananc?, altadata zicea ce sa mananc ca sora ta nu-mi aduce, dar ea lucra mult cred ca aceasta era o fuga de a fi nevoita sa-mi spuna ca ea ajuna de fapt, nu posteste. Abia de cand m-am nascut duhovniceste - dupa ce eu personal abordam unele atitudini ale ei - imi aminteam ca asa si mama facea, pe cand eu nemernica nu stiam nimic.
Am constatat ca atunci cand este un sfant cu nume de Ioan ma trezesc fara a ma simti rau sau obosita si pot sa ma rog. Mama mea avea o credinta foarte mare in Dumnezeu.
Pe mine m-a incercat ..... acu un an crezand ca voi muri si aceasta din cauza postului., dar nu am renuntat zicandu-mi ca mai bine mor decat sa las postul, ce-mi ajuta mie daca traiesc si rup postul si-tradevar dupa trei zile nu am mai avut nimic. Cred ca Domnul nu ne da mai mult decat poate duce fiecare si mai ales suferinta peste putere cum spunea parintele nostru la predica, iar daca facem ceva cu convingere, hotarare si mai ales din suflet primim sprijinul neantarziat al Lui.
__________________________________________________ _______________________
Cand faci ceva din inima, Insusi Domnul lucreaza pentru tine. Acesta este motoul meu, care mie mi s-a adeverit, nu odata............................................. ..............
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Intrebare despre post Geany17 Postul 9 06.12.2011 20:58:58
intrebare despre post ginabadea Postul 9 14.03.2010 21:38:18
intrebare despre post flyaway9112002 Postul 12 03.03.2010 20:34:24