Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.09.2011, 09:02:47
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Pentru prima oara, sunt de acord cu dvs. :)) Daca am fi doar pusi la zid, ar fi minunat. Nu, doamna, se vor face experimente pe "subumanii aia de crestini" care gandesc impotriva Sfantului (ptiu, huo! sa nu fie!) Sistem Mondial. Experimente a caror simpla descriere, fie si nitel detaliata, pana si mie imi da cosmaruri, uneori.
Nu ne vom putea apara decat daca vom fugi in inima muntilor.
S-au mai strans semnaturi la inititiva parintelui Justin Parvu impotriva actelor biometrice.
Cine nu a avut curaj nu a semnat.
A venit vremea marturisirii.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.09.2011, 10:40:51
mmmadaaa mmmadaaa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2011
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Semnarea petitiei nu are cum sa faca rau ,chiar daca nu rezolva mare lucru.
Trebuie facut ceva.
Acolo jos ,dupa semnare scrie ca putem sa ne implicam chiar noi impotriva acestui proiect :adunare de semnaturi ,demonstratie ,discutie cu senatorii alesi de noi.
Putem sa ne implicam ,ca sa nu spunem ca nu am ajutat cu nimic generatiile viitoare.
E vorba de respingerea legii minelor care da curs liber exploatarii prin cianuri.
Deci putem alege una din optiuni.
Cat despre informatiile despre datele personale ,ele sunt deja disponibile si chiar daca nu sunt ,daca e sa murim martiri ,vom muri si fara aceste informatii scrise pe o petitie.
E vorba de data nasterii ,numele si orasul de resedinta.
Ana21 are dreptate ,daca am fi fost noi drepti in fata lui Dumnezeu nu s-ar fi ajuns sa avem conducatori hoti,ca sa nu mai spun ca proiectul ar fi picat din start.
Mai multa rugaciune in aceasta perioada ar fi binevenita ,poate citirea psaltirii.
ma bucur ca mai sunt persoane care inteleg corect acest demers... si as mai vrea sa subliniez ca informatiile cerute de semnarea petitiei sunt minimale: e suficient numele, prenumele , o adresa de mail, judetul... nu se cer cnp, data nasterii etc...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.09.2011, 10:57:41
mmmadaaa mmmadaaa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2011
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Daca oamenii ar avea frica de Dumnezeu, nu ar exista prostitutie (indiferent de "legalitatea" ei) pt ca nu ar exista cerere.
Ceea ce se intampla acum nu poate fi rezolvat cu petitii. Semnarea unei petitii nu inseamna ca lupti impotriva a ceva, mai ales ca sunt ineficiente, nu le ia nimeni in seama decat in scopul alcatuirii unei baze de date.

Toate lucrurile se intampla cu ingaduinta lui Dumnezeu, si la El trebuie sa cautam ajutorul.
Daca la carma tarii au ajuns oameni care nu au nimic sfant (ajunsi acolo prin votul populatiei), rezolvarea nu este petitia, ci pocainta oamenilor.

totusi doar nu vrei sa vina Dumnezeu in locul tau si sa isi spuna punctul de vedere... eu stiam ca Dumnezeu actioneaza si prin oameni... prin aceia care fac voia lui si nu baga capul in pamant ..

Daca la carma tarii au ajuns oameni care nu au nimic sfant atunci datoria ta este sa incerci sa limitezi cat mai mult raul pe care il pot face ... Iisus a rasturnat mesele comerciantilor de la templu nu a bagat capul in pamant si l-a rugat pe Dumnezeu sa rezolve problema.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.09.2011, 16:29:10
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Probabil si de asta suntem unde suntem,pentru ca mergem pe principiul "capul plecat sabia nu-l taie",insa continuarea versului o stim cu totii...
Si pe asta se si mizeaza in multe dintre nelegiuirile care se petrec la noi in tara si de asta au ajuns sa ne sfideze toti mafiotii,pentru faptul ca la noi susotitul pe la colturi e sport national,in schimb cand este vorba sa luam atitudine in mod fatis...ia-i de unde nu-s pe romanasii nostri!
Nu spun ca o petitie face marea cu sarea,insa aceleasi lucruri se petrec si cand e vorba de mitinguri organizate,dar si alte aspecte ale existentei noastre in care ar fi necesar sa facem ceva si care ne afecteaza pe toti.
Eu nu o sa inteleg in veci ce fel de crestinism este asta in care te rogi,te pocaiesti,dar iti lipsesc faptele...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.09.2011, 00:29:15
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mmmadaaa Vezi mesajul
ma bucur ca mai sunt persoane care inteleg corect acest demers... si as mai vrea sa subliniez ca informatiile cerute de semnarea petitiei sunt minimale: e suficient numele, prenumele , o adresa de mail, judetul... nu se cer cnp, data nasterii etc...
As vrea sa intreb, de ce s-a inceput strangerea de semnaturi atat de tarziu, desi se stie de cativa ani despre soarta Rosiei Montana?!?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.09.2011, 10:13:56
Alexandru08 Alexandru08 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.12.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Nu spun ca o petitie face marea cu sarea,insa aceleasi lucruri se petrec si cand e vorba de mitinguri organizate,dar si alte aspecte ale existentei noastre in care ar fi necesar sa facem ceva si care ne afecteaza pe toti.
Eu nu o sa inteleg in veci ce fel de crestinism este asta in care te rogi,te pocaiesti,dar iti lipsesc faptele...
Fii linistit,cei care se pocaiesc si se roaga au si fapte;ce crezi tu e defapt un cliseu.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.09.2011, 10:17:24
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Proiectul acesta a avut perioade in care parea abandont dar de cateva luni cei de la Gold CORP. au inceput o campanie agresiva promovata la TVR1 urmata de vizita si incurajarile presedintelui.
Am citit in ziar pe net ca pastorul Lazlo Tokes este impotriva proiectului si ca exploatarea cu cianuri este interzisa pe teritoriul UE pana la 31.12.2011.
Apoi incepe necazul ,cei de la GOLD CORP.au mituit in dreapta si in stanga.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.09.2011, 10:18:03
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandru08 Vezi mesajul
Fii linistit,cei care se pocaiesc si se roaga au si fapte;ce crezi tu e defapt un cliseu.
Eu discut pe atitudinea concreta: "ne pocaim,ne rugam,mai mult nu ne implicam" pe care am intalnit-o in randul multor persoane care se numesc crestine.Unde vezi tu cliseul...asta numai tu poti spune!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.09.2011, 12:10:03
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Eu discut pe atitudinea concreta: "ne pocaim,ne rugam,mai mult nu ne implicam" pe care am intalnit-o in randul multor persoane care se numesc crestine.Unde vezi tu cliseul...asta numai tu poti spune!
Si rugaciunea e o implicare dar facuta cu durere si vointa de mai multe persoane pt.a se vedea un rezultat concret.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.09.2011, 12:38:13
vlad90's Avatar
vlad90 vlad90 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2009
Locație: Rivulus Dominarum
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Un proiect extrem de pagubos pentru Romania. Dupa ce ne vor fura aurul, canadienii vor disparea, lasand in urma lor doar gunoi. Desteapta-te, romane!
__________________
† "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul". †
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A doua Rosia Montana: Gazul de sist, este dat lui Rockefeller Laura19 Generalitati 32 03.01.2014 23:58:46
Valoarea celorlalte metale rare de la Rosia Montana Laura19 Generalitati 74 24.10.2013 01:16:36
proiectul Rosia Montana,ne intoarcem iar la daramarea si stramutarea de Biserici? mihailt Generalitati 4 15.01.2011 13:41:10
despre cimitire iulian_vlc Generalitati 4 15.03.2009 20:17:51
Trebuie sa terminam cu mafia din cimitire ionut_marcel Stiri, actualitati, anunturi 1 20.10.2006 18:15:57