Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 07.01.2013, 07:29:07
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

@konijiro: alea nu au fost slujbe de înmormântare.
Documentează-te tu te rog. E drept, s-ar putea să-ți ia mai mult de un minut.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #52  
Vechi 07.01.2013, 07:41:06
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Ba da, a fost. Short version, dupa cum a observat si bluester. Documenteaza-te inainte sa scrii, iti ia fix un minut.
Nu li s-a facut slujba de inmormatare (inhumare), doar li s-a sfintit groapa in care au fost inhumate, fara a li se citi rugaciuni de iertare si dezlegare, fara cantari etc. La persoanele care comit suicid, preotul sfinteste groapa in care este depus trupul (cum face de altfel pentru toti) si tine o scurta cuvantare pentru alinarea celor ramasi in urma, atat, nu se face nimic pentru cel decedat. Cred ca tu nu stii in ce consta slujba de inhumare. N-am inteles care-i problema ta ca nu i s-a facut slujba de incinerare, nu se face, iar din moment ce Sergiu Nicolaescu a optat pentru asa ceva, mai mult ca sigur stiind ca nu va avea parte de slujba, inseamna ca n-a dat importanta sau n-a constientizat importanta inhumarii crestinesti, iar noi trebuie sa-i respectam alegerea. Un preot la crematoriu care sa spuna o rugaciune mi s-ar fi parut o incalcare a vointei acestuia, care nu si-a dorit asa ceva. Cred ca comunicatul a fost dat pentru presa, care a aflat ca familia a mers la manastirea Casin, unde a vorbit cu preotul pentru priveghi si slujba, insa acesta le-a spus ca nu se poate face daca il incinereaza, ulterior depunand sicriul la Cercul Militar. Nu mi-a placut nici mie acea insertie cu "acoperirea cheltuielilor", suna ofensiv, ar fi putut sa nu fie si nici nu cred ca era nevoie ca biserica sa se disculpe in fata presei pentru ca nu-i face slujba, doar acestea-s randuieli stiute, de mii de ani. Presa, in loc sa comenteze aiurea si sa inventeze stiri (cum e cea cu preotul trimis sa supravegheze daca nu cumva i se face slujba), mai bine s-ar fi informat asupra practicii bisericesti si ar fi inchis subiectul. Insa cum e avida de can-can, au creat un scandal si la moartea regizorului, asa cum au facut cu toate inmormantarile televizate.

Au fost in stare sa arate o dna doctor care ne spunea ca nonsalanta ca ea doreste sa fie incinerata si ca exista "preoti de crematoriu". Comunicatul s-a dat pentru a reaminti ca Biserica nu tine slujbe de incinerare, iar acele persoane care imbraca o sutana si pozeaza in preoti nu sunt. Desigur, cine doreste o scenografie si spectacol la incinerare poate avea, doar intotdeauna vor exista oameni care sa profite, pentru un castig suplimentar. E simplu in ziua de azi sa-ti faci o asociatie religioasa, sa te numesti "preot" si sa-ti oferi serviciile.

Last edited by ioanna; 07.01.2013 at 08:43:29.
  #53  
Vechi 07.01.2013, 08:42:00
Vlad_7 Vlad_7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2012
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Dumnezeu să-l ierte!
Subiect închis