Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 17.11.2012, 00:27:47
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
Mie mi s-a parut extrem de suficienta marturia acestui sfant. Este unul dintre putinii din vremea noastra ajuns la o astfel de masura. Citeste-l, te vei folosi mult!
Ma refeream aici la Gheron Iosif. Iarta-ma ca nu am facut trecerea de la Kiriil.
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)
  #132  
Vechi 17.11.2012, 19:50:48
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
La pagina 237, capitolul care se cheama: "Harisma inainte-vederii si a stravederii Staretului" intalnim urmatoarele:

"Odata pe cand staretul inca se afla la Schitul Sfantului Vasilie, a mers pana sus la kirako, la ieromonahul Gherasim. Acolo se afla un oarecare mirean. Staretul s-a apropiat de el si i-a spus:
- Aveti asupra dumneavoastra o oarecare greseala, care insa este grava
- Ce greseala am? a intrebat mireanul.
- Nu cunosc, a raspuns Staretul, dar totusi aveti o greseala foarte grava
- Si nu putem sa o aflam?
- Acum, ziua, nu o putem afla. Daca vrei, vino la noapte jos, la coliba mea(nota personala: Gheron Iosif priveghea intre 10 si 12 ore pe noapte cu Rugaciunea lui Iisus si orice lucru pe care il facea, il facea cu instiintare de la Dumnezeu, in vremea rugaciunii)
- Gheronda, voi veni dupa miezul noptii.
Intr-adevar, la miezul noptii mireanul a mers la coliba Staretului si au inceput sa discute. Iar la sfarsit, ce s-a descoperit? Mireanul, desi era absolvent al Facultatii de Teologie, scrisese o carte in favoarea teoriei darwiniste, cea a evolutiei speciilor!
- Bine, i-a spus Staretul, dar atunci cand expui o teorie, de ce nu-i citezi pe teologii ortodocsi, pe Sfintii Parinti, ci pe altii, pe protestanti, pe evrei, pe masoni... Acestia nu sunt crestini! De ce nu-i citezi pe Sfintii Parinti? Asa se argumenteaza o terie, fie cu citate din Sfanta Scriptura, fie din purtatorii de Dumnezeu Parinti.
Teologul a primit observatia si a inteles ca are o pozitie gresita fata de aceasta teorie.In cele din urma i-a cerut Staretului sa-i spuna cum de si-a dat seama de aceasta.
- Ieri, i-a raspuns Staretul, cand m-am apropiat de tine, am simtit o duhoare venind dinspre tine si atunci am inteles ca ai asupra ta o oarecare greseala."
Luati aminte!
Acesta e cel mai bun argument, daca stiam citatul acesta probabil nu ami trebuia sa discutam atat pe forum despre evolutionism si poate si Eugen isi dadea seama de greseala.
Se vede din discutie ca nu e un lucru lipsit de importanta.
  #133  
Vechi 17.11.2012, 19:56:31
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
A te pune in locul acelui darwinist inseamna ca trai o experienta colosala: o asa indreptare greu mai vezi.
De fapt credinciosii care cred si in evolutionism nu cred in evolutionismul ateu, ci in cel teist, adica o evolutie asistata de Domnul. Foarte probabil si acel absolvent de teologie credea in evolutionismul teist, nu in evolutionismul ateu. Bineinteles, tot o greseala.
  #134  
Vechi 17.11.2012, 20:07:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
bun, o observatie pertinenta. se noteaza, desi as vrea sa adaug: nici noi sa nu argumentam creationismul cu argumente protestante.

Deci cu Sfintii Parinti ziceti?
Bun, nici o problema. Ce zic Sfintii Parinti referitor la aparitia animalelor in Geneza(cu citat si toate cele)?

p.s.: prefer sa nu aud a suta ora: sa nu inteleaga cineva ca apa nu e apa,etc.. S-a notat si asta.
Si eu repet ce am mai scris, noia vem creationismul biblic, creationismul stiintific e facut de protestanti sau ce mai sunt ei ca sa raspunda evolutionismului tot cu argumente stiintifice. Nu poti combate evolutionismul cu argumente din Sfanta Scriptura sau sfintii parinti, mai ales daca cei care vorbesti sunt atei. Pentru cei credinciosi sunt suficiente doar argumentele din invatatura, cel putin pentru unii. Totusi, unii nu au o credinta puternica, ajung sa creada ca evolutionismul e adevarat si poate Sfanta Scriptura de insala. De aceea sunt binevenite si argumente stiintifice impotriva evolutionismului. Acestea tin de stiinta, nu de protestantism.
Citatele din sfinti le-am dat de cateva ori: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=129
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=130
Asadar animalele (ca si plantele) au aparut in ziua respectiva la Cuvantul Domnului intr-o clipita. In mai putin de o secunda au aparut toate animalele care au fost create atunci.
  #135  
Vechi 17.11.2012, 20:31:59
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si eu repet ce am mai scris, noia vem creationismul biblic, creationismul stiintific e facut de protestanti sau ce mai sunt ei ca sa raspunda evolutionismului tot cu argumente stiintifice. Nu poti combate evolutionismul cu argumente din Sfanta Scriptura sau sfintii parinti, mai ales daca cei care vorbesti sunt atei. Pentru cei credinciosi sunt suficiente doar argumentele din invatatura, cel putin pentru unii. Totusi, unii nu au o credinta puternica, ajung sa creada ca evolutionismul e adevarat si poate Sfanta Scriptura de insala. De aceea sunt binevenite si argumente stiintifice impotriva evolutionismului. Acestea tin de stiinta, nu de protestantism.
Citatele din sfinti le-am dat de cateva ori: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=129
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=130
Asadar animalele (ca si plantele) au aparut in ziua respectiva la Cuvantul Domnului intr-o clipita. In mai putin de o secunda au aparut toate animalele care au fost create atunci.
Este demn de mentionat faptul ca si in Ortodoxie avem multe argumente cu conotatii stiintifice. Din apus - Serafim Rose. Dar pentru cei care il suspecteaza de ne-autoritate stiintifica, in rasarit il avem pe N. Paulescu. De asemenea si printre greci sunt destule voci. Multi parinti s-au confruntat cu evolutionismul si l-au condamnat vehement.

Pe langa Gheron Iosif, unul de-al nostru ramane Arsenie Boca.

Cred ca ma pot opri aici. Pentru cine vrea sa cunoasca, lumina abunda. Trebuie doar deschisa vereastra mintii, trase draperiile prejudecatilor si... ea va intra mai taborica decat va puteti inchipui!

Doamne-ajuta!
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)
  #136  
Vechi 17.11.2012, 20:55:53
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
...Asadar animalele (ca si plantele) au aparut in ziua respectiva la Cuvantul Domnului intr-o clipita. In mai putin de o secunda au aparut toate animalele care au fost create atunci.
Primul care respecta creatia Lui Dumnezeu este El Insusi; El, desi este Atotputernic, nu-Si poate desconsidera propria esenta, IUBIREA, Care covarseste tot Universul.
Dumnezeu nu da cu zarul, nu este imprevizibil, nu are izbucniri.
Afirmatia de mai sus(sugerata de VT) banuiesc ca ai facut-o ca sa ne creeze convingerea ca esti credincios, nu crestin(Iisus Hristos nu a sustinut asa ceva); daca asta ai vrut...

Referitor la topic, evolutionismul nu se refera in principal la schimbari trupesti, ci la evolutia de la nimic la trup, la spirit, la mantuire, prin sute (sau mii) de intrupari.
Discutiile voastre sunt doar politice, pentru ca daca s-ar avea la dispozitie veriga lipsa atunci, tot politic, s-ar nega rolul ei.
  #137  
Vechi 18.11.2012, 08:20:24
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Exclamation (I)realitatea teologica a evolutionismului

Credeam ca a fost suficienta marturia parintelui Gheron Iosif Pestereanul... si de aceea am evitat - m-am simtit un pic in plus, marturisesc - sa mai aduc alte comepletari. Mi s-au parut atat de inutile si irelevante, incat am dat oricui posibilitatea sa se indrepte din cuvintele parintelui Iosif. L-am mai adus in discutie si pe Kiril al Constantinopolului. Poate se va misca ceva...

Cata vreme vorbesc cu un ateu, nimic din ce-am zis sau ce voi mai zice nu releva. De asta nu scriu pe scientia, ci pe crestin-ortodox.ro

Voi polemicati pseudo-stiintific si para-teologic. Zic pseudo-stiintific, pentru ca, personal, cataloghez ca fiind gresita - deci, in concluzie nestiintifica - teoria evolutiei speciilor. Apoi zic para-teologic (asta ma priveste acum), pentru ca nu aveti nici cea mai mica baza teologica pentru ce afirmati. Orice citat Patristic nu poate fi decat supra-fortat ca sa se potriveasca unei astfel de aberatii nestiintifice si neteologice. De ce totusi afirm asta?

S-o luam pe rand:

1. Presupunem ca Dumnezeu a facut lumea in decursul a milioane/miliarde ani. Omul e facut undeva...mai tarziu (sau mai bine zis "apare"). Darwinismul prezinta - pana la om - multe forme de viata si, chiar la om, stadii ale evolutiei. Intrebare: cand apare omul adamic? In ce consta caderea? Cand apare sufletul ca asemanare a lui Dumnezeu? Aberatia evolutiei teiste reprezinta o erezie dezastruoasa. Sfintii Parinti si toata mistica ortodoxa distinge SUFLETUL(vesnic) omului si duhul de viata (finit, efemer) al animalelor. Sufletul este chipul lui Dumnezeu in om. Cand apare el? La larvele din apa? La viermi? Apoi, in Rai o sa gasim si stadiile neevoluate (si chiar inumane) ale lui Adam?
2. Revin... a existat vreun Adam sau vreo Eva? Daca nu, atunci apar probleme grave in TOATA teologia ortodoxa! Hristos Il scoate pe Adam din Iad! De asta merge! Capul lui Adam era in Golgota (dealul capatanii). Noi serbam duminica lui Adam si a Evei. Ii avem rugatori in iconografie, iar Sfintii Parinti au talcuiri substantiale cu privire la el!
3. Daca Adam a existat ca personaj, sa fie el momentul aparitiei sufletului? Dar acum, in vremea lui Adam erau (conform evolutiei) mult mai multi indivizi la fel de evoluati, nu numai doi. Unde era Edenul atunci? Stateau sute/mii/milioane de oameni in Eden, cu Dumnezeu? A mai muscat cineva din fructul oprit? Doar doi, sau au dat cu totii buzna? In tufis s-au ascuns cu miile, sau doar cei doi "goi" ?

Daca negam sau "parabolizam" toate aspectele astea NU MAI SUNTEM ORTODOCSI! Punct. Nu merg amestecate. Asta nu-i nici "hristocentrism", nici nimic. E nebunie curata!


Si, pentru a raspunde cerintei date de topic:

Evolutionismul teist ESTE o erezie pentru ca:

1. Nu este in consens cu Scripturile.
2. Nu este in consens cu Sfintii Parinti, cu teologia ortodoxa si cu Sfanta Traditie.


Faceti schisma, treaba voastra. Refaceti Biblia ca cei de la Pucioasa, ca Iehovistii, ca evreii, s.a.m.d. dar in Ortodoxie cu astfel de mizerii nu aveti ce cauta.

Evolutionismul teist merita o anatema mare cat toate cele date la Sinoade, la un loc!
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)
  #138  
Vechi 18.11.2012, 11:42:45
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Bun, Mihail, dar atunci rămâne o mare întrebare pe care, cu toată râvna ta pentru a defini ca erezii varii teorii despre care Biserica nu s-a exprimat, și de a da anateme pe care Biserica nu le-a dat, nu ai rezolvat-o:

Au călărit oamenii pe dinozauri ?

Editare ulterioară: Și mai rămâne o întrebare: Ce te faci cu faptul că interpretarea literală a Genezei și teoria pseudo-științifică a Pământului tânăr sunt în contradicție vădită cu știința (a se vedea declarația comună a academiilor din toată lumea, pe care am mai postat-o de câteva ori) ?!

Pentru a răspunde la întrebarea din titlul topicului: evoluționismul teist nu este o erezie. Erezie este ceea ce Biserica definește ca atare. Nu este chemat niciun credincios să inventeze erezii acolo unde Biserica nu s-a exprimat oficial. Erezie înseamnă negarea unei dogme, iar interperetarea literală a Genezei și teoria Pământului tânăr nu sunt dogme ale Bisericii Ortodoxe.

Pentru cine are dubii asupra acestor chestiuni, calea cea mai simplă de a le lămuri o reprezintă apelul la autoritatea vie a Bisericii: scrieți o scrisoare către sinodul BOR în care să ridicați aceste două întrebări: 1. Este evoluționismul teist o erezie și 2. Este teoria Pământului tînăr dogmă revelată ? Are cineva curaj să facă acest lucru ?

Last edited by MihaiG; 18.11.2012 at 11:50:53.
  #139  
Vechi 18.11.2012, 12:08:21
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ești tu convins că dinozaurii au existat?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #140  
Vechi 18.11.2012, 12:33:29
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Bun, Mihail, dar atunci rămâne o mare întrebare pe care, cu toată râvna ta pentru a defini ca erezii varii teorii despre care Biserica nu s-a exprimat, și de a da anateme pe care Biserica nu le-a dat, nu ai rezolvat-o:

Au călărit oamenii pe dinozauri ?

Editare ulterioară: Și mai rămâne o întrebare: Ce te faci cu faptul că interpretarea literală a Genezei și teoria pseudo-științifică a Pământului tânăr sunt în contradicție vădită cu știința (a se vedea declarația comună a academiilor din toată lumea, pe care am mai postat-o de câteva ori) ?!

Pentru a răspunde la întrebarea din titlul topicului: evoluționismul teist nu este o erezie. Erezie este ceea ce Biserica definește ca atare. Nu este chemat niciun credincios să inventeze erezii acolo unde Biserica nu s-a exprimat oficial. Erezie înseamnă negarea unei dogme, iar interperetarea literală a Genezei și teoria Pământului tânăr nu sunt dogme ale Bisericii Ortodoxe.

Pentru cine are dubii asupra acestor chestiuni, calea cea mai simplă de a le lămuri o reprezintă apelul la autoritatea vie a Bisericii: scrieți o scrisoare către sinodul BOR în care să ridicați aceste două întrebări: 1. Este evoluționismul teist o erezie și 2. Este teoria Pământului tînăr dogmă revelată ? Are cineva curaj să facă acest lucru ?

Tu ai citit Pidalionul? Evolutionismul a fost o credinta pagana la multe popoare antice, iar Sfintii Parinti nu au talcuit Facerea de pomana. Evolutionismul doboara puncte fundamentale din credinta. Nu avem caderea lui Adam, nu avem LOGICA in crestinism si nici ratiuni in jertfa lui Hristos.

Dinozaurii sunt pomeniti in Biblie si orice alta religie antica si au existat chiar si dupa Noe. Putini stiu ca proprietatea de baza a reptilelor este sa creasca continuu. Pacat ca nu traiesc foarte mult. Inainte de potop, omul traia sute de anii. Imagineaza-ti la ce dimensiuni ajungeau astfel de reptile! Si dupa potop la fel, doar ca varsta incepe treptat sa scada.

Multi considera ca dinozauri in viata ar mai exista si astazi si au fost martori oculari la foarte multe cazuri de acest fel.

Tu nu intelegi dimensiunea religioasa a lumii, ca dimensiune REALA!
Realitatea ni-l prezinta pe diavol pe culmile inselarii, doar cei orbi neputand sa vada lucrul asta. Cerceteaza proorociile Sfintilor si vei vedea prezentul mai bine decat credeai ca-l stii. N-am intentia sa intru in dialoguri mistice, pentru ca multi nu le vor ajunge si nu vreau sa creez sminteala intre frati.

Stiinta actuala are la baza texte cabalistice, filosofii pagane si un front ateist (desi esenta ei este cat se poate de teologica). Nu am de ce sa amestec Ortodoxia cu postulatele unor astfel de oameni. Am vazut puterea lui Dumnezeu si intelepciunea harica a sfintilor pe pielea mea si AM ALES sa ii cred pe ei. Citeste-mi semnatura si fa asemenea!


Ce iti spune tie fraza "Ortodoxie sau moarte"? Ca pot face rabat de la Adevar?
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)
Subiect închis

Tags
evoluționism teist, geocentrism



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! flying Teologie si Stiinta 1589 28.07.2020 23:49:47
evolutionismul compromis padrevicentiu Generalitati 476 23.09.2013 03:54:06
Ce este o erezie ? STEPHAN Dogmatica 16 15.06.2012 17:58:42
Bacteria Flagellum sau Motorul Organic sau De ce evolutionismul e o facatorie colaps Generalitati 217 27.09.2010 14:37:40
Este islamismul (musulmanismul) o erezie ariana? mihailt Generalitati 24 01.08.2010 13:17:27