Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #671  
Vechi 15.02.2017, 11:33:27
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Iar povestile cu pandantive care dispar cind aduci un card, spune-le unui scenarist SF. Si daca ar fi adevarat, nu este, in sine o dovada decit pentru neglijenta ta, ca ai uitat unde l-ai pus, sau pentru hotia altora, care pur si simplu ti l-au furat.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #672  
Vechi 15.02.2017, 12:28:08
nouneim nouneim is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.02.2017
Mesaje: 38
Implicit

Antonia,
Trecand peste cuvintele lipsite de bun simt ale unor utilizatori am sa spun urmatoarele:
Chiar daca ar fi fost comunism atunci,preotii stiau ce s-a semnat.De ce nu s-au ridicat?Biserica s-a cladit pe sangele martirilor,marturisitorilor cand erau prigoniti,se ascundeau dar cand era vorba de marturisire se ridicau indiferent de consecinte.Indiferent de dictatura,daca ne luam dupa ce se intampla cu acest Sinod actual ar fi trebuit sa se traga un semnal de alarma si atunci.Altfel ar insemna ca tot lumesti suntem si ne e frica de dictatura.Crestinul adevarat nu este fricos.Cu toate acestea nu s-a intamplat.Ma intreb,duhovnicii nostrii Parintele Cleopa,Parintele Ioanichie Balan,Parintele Arsenie Papacioc,Parintele Iustin Parvu si multi altii de ce nu au condamnat acel act?Un raspuns clar nu il am,dar consider ca poate nu au vrut sa dezbine crestinii si cu toate acestea ei pomeneau ierarhii si iar ma intreb de ce nu au spus nimic cu toate ca stiau ca nu e bine.Ptr.ca aveau discernere,nu putem condamna pur si simplu doar ptr ca scrie in Pidalion,trebuie discerne,ceea ce eu unul nu am,nu pot vorbi in numele altora.Lucrurile nu sunt asa simple.

Trecand la alt subiect,cu toate ca nu isi are locul aici,am sa spun si despre CIP-uri.Da,nu este bine sa ne implantam CIP-ul si da,celelalte acte biometrice sunt premergatoare acelui cip RFID,cip care controleaza vointa omului(in SUA era un caz cu o femeie careia i-a fost implantat cipul RFID fara voia ei,fiind operata,iar apoi a avut unele stari ciudate.Poate unii vor spune ca de unde stia ca avea cip.Pe radiografie se vede.In plus,ptr a observa efectele acestui cip asupra omului e clar ca s-au facut experimente asupra oamenilor.Oare cei carora le-a fost implantat cipul fara voia lor inseamna ca s-au lepadat de Dumnezeu?Aici iar e nevoie de DISCERNERE).Am pasaport biometric datorita meseriei,dar nu cred ca prin asta m-am lepadat de Dumnezeu.Cand se va spune ca cine nu isi implanteaza cipul RFID in mana ptr a cumpara alimente,atunci va fi adevaratul test.Noi oricum suntem controlati 24 ore din 24 datorita internetului,telefonului mobil,iar despre dependenta actelor,nu cred ca sunt dependent.Faptul ca am nevoie ptr a calatori dintr-o tara in alta e nevoie de acel pasaport.Pe langa asta,am primit card cu CIP de la banca pe care nici nu l-am folosit si nici nu il voi folosi.Cat despre intamplarea ta cu acel card de sanatate,iti spun din nou:trebuie discernere si uite ce spunea Parintele Justin Parvu:

Deși s-a ferit mult timp să-i adreseze întrebarea legată de lupta împotriva cipurilor din actele de identitate, Monhia Fotini a îndrăznit în acea împrejurare. „Părinte, știți problema cardurilor de sănătate, ele nu au intrat încă în vigoare. Dar ele vor fi pe viitor totuși obligatorii. Vă întreb: ce să facă o mamă care are un copil bolnav în stare critică și este necesară o intervenție chirurgicală, pentru că altfel ar muri? Ca să îl opereze va trebui internat, ca să îl interneze, are nevoie de cardul de sănătate cu cip. Ce sa facă mama? Să își interneze copilul sau să îl lase să moară?”. Răspunsul dat de Arhimandrit nu i-a lămurit îndeajuns pe ucenici, ba, chiar a stârnit curiozitate. „Nu, să nu îl lase să moară. Eu nu îmi pot asuma această decizie. Nu trebuie ajuns nici la extreme. Acest cip nu e pecetea, nu e lepădare… Dar fiecare să facă după conștiința și puterea lui. Cât puteți luptați împotriva lor cu toată forța și unitatea, dar fără atitudini extreme, încă nu e cazul."

Link-ul http://adevarul.ro/locale/piatra-nea...792/index.html
Reply With Quote
  #673  
Vechi 15.02.2017, 12:42:53
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

terminati cu tampeniile, chiar asa?!? unii dintre voi pareti oameni normali. n-a venit nimeni sa va bage cipuri in capetele voastre luminate sau in alte locuri.

apoi, in lume sunt cam 220 de milioane de ortodocsi, 190 de milioane slavi, majoritatea din spatiul exsovietic. nu va e rusine? nu aveti un pic de minte-n capetele alea? ailaltii pana la 7 miliarde se duc toti in iad, ma, habaucilor? pai taman voi, astia cativa de pe aici si aia de le cantati in struna, mai voalat sau mai pe fata, taman voi va duceti mai repede acolo, ma! chiar va doresc un pic de smoala...

Last edited by Lancelot; 15.02.2017 at 12:45:36.
Reply With Quote
  #674  
Vechi 15.02.2017, 15:11:45
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Pai se pare ca BOR le-a atras atentia grecilor si rusilor, sa ia masuri, ca vin niste baieti dubiosi de la ei aici in ograda, sa provoace dezbinari.
Mi-a placut aia cu Matilda, totusi.
Din toate lucrurile pe care puteau sa le anatemizeze, au decis sa se ocupe de un film obscur si non-descript de acum 21 de ani.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #675  
Vechi 15.02.2017, 23:26:40
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Totuși, nu e vorba de un alt film? :)
Reply With Quote
  #676  
Vechi 16.02.2017, 06:26:15
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
terminati cu tampeniile, chiar asa?!? unii dintre voi pareti oameni normali. n-a venit nimeni sa va bage cipuri in capetele voastre luminate sau in alte locuri.

apoi, in lume sunt cam 220 de milioane de ortodocsi, 190 de milioane slavi, majoritatea din spatiul exsovietic. nu va e rusine? nu aveti un pic de minte-n capetele alea? ailaltii pana la 7 miliarde se duc toti in iad, ma, habaucilor? pai taman voi, astia cativa de pe aici si aia de le cantati in struna, mai voalat sau mai pe fata, taman voi va duceti mai repede acolo, ma! chiar va doresc un pic de smoala...

Stai put›in! Nu stabilim noi cine merge în iad si i cine nu. E corect sa cred ca locul meu e în iad, din cauza păcatelor mele. Noua ni se cere sa facem voia Sa. Atât. Cu un cip implantat si in pas cu moda antihristice, e cam greu. Nimic necurat nu va intra în împărătia cerurilor! Asistam la vremuri de cernere. Ori cu Dumnezeu, ori cu cel viclean. Nu se poate sa fim cu amândoi si i sa ajungem în Rai. Pur si simplu. Dacă credem ca suntem vrednici de Rai, putem avea surprize. Sfântul Siluan Athonitul a primit o descoperire dumnezeiască în acest sens : ,, Tine mintea în iad si nu deznădăjdui! ". Noi trebuie sa ne credem vrednici de iad, dar sa avem încredere ca mila lui Dumnezeu ne scapă de acolo. Sa luptam cu mândria din noi. Din cauza mândrieI Îl suparam foarte mult pe Dumnezeu.

Last edited by antoniap; 16.02.2017 at 07:28:59.
Reply With Quote
  #677  
Vechi 16.02.2017, 09:02:08
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cu un cip implantat
sa te feresti de bancomate in continuare ca directia e smoala, ok? ai grija la cardurile de orice fel, indiferent ca e vorba de ratb, alt mijloc de transport intern sau cardul de sanatate, directia e clara, la smoala. stent coronarian? la smoala cu voi! etc etc etc

cel mai bine ar fi sa va adunati voi toti astia si sa plecati undeva in pustietate, este? voi si-ai vostri, toti preotii aia la care va inchinati, restul schismaticilor. stati tata acolo singuri, fara moda antihristica, stati acolo, cresteti si inmultiti-va izolati. poate cine stie, nu pune ala si foc.
Reply With Quote
  #678  
Vechi 16.02.2017, 09:40:22
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
sa te feresti de bancomate in continuare ca directia e smoala, ok? ai grija la cardurile de orice fel, indiferent ca e vorba de ratb, alt mijloc de transport intern sau cardul de sanatate, directia e clara, la smoala. stent coronarian? la smoala cu voi! etc etc etc

cel mai bine ar fi sa va adunati voi toti astia si sa plecati undeva in pustietate, este? voi si-ai vostri, toti preotii aia la care va inchinati, restul schismaticilor. stati tata acolo singuri, fara moda antihristica, stati acolo, cresteti si inmultiti-va izolati. poate cine stie, nu pune ala si foc.
Ia citeste ce spune un pustnic cu viata sfanta:

https://ortodoxiadreaptacredinta.wor...-nemaiauzit-2/
Reply With Quote
  #679  
Vechi 16.02.2017, 10:15:52
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ia citeste ce spune un pustnic cu viata sfanta:

https://ortodoxiadreaptacredinta.wor...-nemaiauzit-2/
Da Antonia, dar sa stii ca este foarte simplu sa scoatem dintr-un context si sa introducem in altul.

Eu iti pun o intrebare simpla:
Sa zicem ca ai un bebe si acesta s-a nascut cu deficienta coronariana.Ca sa traiesca in continurare chirurgul cardiolog recomanda un peacemaker(dispozitiv plin cu cipuri, care are rolul de a sincroniza bataile inimii, intr-un ritm constant).

Intrebare: ii pui peacemaker bebe-ului tau sau il lasi sa moara ?
Reply With Quote
  #680  
Vechi 16.02.2017, 10:16:30
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ia citeste ce spune un pustnic cu viata sfanta:

https://ortodoxiadreaptacredinta.wor...-nemaiauzit-2/
exact ce ziceam mai sus, izolati-va tata si inmultiti-va intre voi, sa vedem ce iese. lasati 7 miliarde de eretici si inmultiti-va intre voi, "sfintii".

tu nu folosesti bancomatele si alte "mode antihristice", dar dai cu "sfinti" si "sfintenie" prin toate coclaurile si nici nu ti se pare ciudat lucrul asta.
Reply With Quote
Răspunde