Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.09.2023, 01:44:12
L0cz4n L0cz4n is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2023
Mesaje: 3
Implicit

@Demetrius -- multumesc, foarte buna analiza, inteleg.

"Revelatu-ne-a noua Duhul Sfant ca..." mi se pare o buna talmacire.

Inteleg de asemenea smerenia celui care primeste o revelatie si intelege ca o poate talmaci cu greseli prin prisma mintii umane.

Doamne Ajuta !
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.09.2023, 06:29:07
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de L0cz4n Vezi mesajul
@Demetrius -- multumesc, foarte buna analiza, inteleg.

"Revelatu-ne-a noua Duhul Sfant ca..." mi se pare o buna talmacire.

Inteleg de asemenea smerenia celui care primeste o revelatie si intelege ca o poate talmaci cu greseli prin prisma mintii umane.

Doamne Ajuta !
Multumesc si Doamne ajuta!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.09.2023, 07:20:40
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de L0cz4n Vezi mesajul
@Demetrius -- multumesc, foarte buna analiza, inteleg.

"Revelatu-ne-a noua Duhul Sfant ca..." mi se pare o buna talmacire.
E mai bine că s-a tradus cu părutu-S-a Duhului Sfânt și nouă, pentru că nu se poate interveni pe text, asta face doar Cornilescu care folosește cuvinte în plus sau noi cică pt modernizarea limbii.

Diortosirea unui text nu cred că înseamnă să modifici textul vechi pt a scoate în evidență limbajul curent, ci să faci eventual niște note de subsol în care explici.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.09.2023, 12:43:30
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
De fapt e o formulare Biblică din Faptele Sfinților Apostoli

Faptele Sfinților Apostoli
25. Noi am hotărât, adunați într-un gând, ca să trimitem la voi bărbați aleși, împreună cu iubiții noștri Barnaba și Pavel,
26. Oameni care și-au pus sufletele lor pentru numele Domnului nostru Iisus Hristos.
27. Drept aceea, am trimis pe Iuda și pe Sila, care vă vor vesti și ei, cu cuvântul, aceleași lucruri.
28. Pentru că, părutu-s-a Duhului Sfânt și nouă, să nu vi se pună nici o greutate în plus în afară de cele ce sunt necesare:
Aici e vorba ca Duhului Sfant calauzitor I s-a parut de cuviintza mai intai sa... si apoi lor, sfintilor apostoli li s-a parut de cuviintza sa... (urmand Duhului) au hotarat sa....

E vorba de o smerenie, o mila, o simtire sufleteasca, e vorba de o unitate in luarea unei hotarari smerite de a nu pune greutati in afara de cele aabsolut necesare mantuirii...

Parutu-s-a Duhului si Lor ca asa e drept si bine de urmat...
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 06.09.2023 at 14:16:45.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
exegetica, traduceri