Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.01.2009, 07:14:16
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Postul - un exercitiu terapeutic

ieri a fost Ajunul Bobotezei si trebuia sa tinem post negru, pentru ca dupa sfintirea apei de Boboteaza sa putem lua (cat mai) curati aghiasma mare.

eu am tinut postul pana pe la 11pm, dar apoi am zis sa gust totusi ceva pentru ca maine oricum nu pot ajunge la slujba la biserica, deci voi lua aghiazma abia seara.

dupa atatea zile de frupt, dupa sarbatorile de Craciun si An Nou, a venit cum nu se poate mai bine aceasta zi de post negru, parca te simti mai usor dupa. pare greu, dar Dumnezeu ajuta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.01.2009, 08:36:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
ieri a fost Ajunul Bobotezei si trebuia sa tinem post negru, pentru ca dupa sfintirea apei de Boboteaza sa putem lua (cat mai) curati aghiasma mare.

eu am tinut postul pana pe la 11pm, dar apoi am zis sa gust totusi ceva pentru ca maine oricum nu pot ajunge la slujba la biserica, deci voi lua aghiazma abia seara.

dupa atatea zile de frupt, dupa sarbatorile de Craciun si An Nou, a venit cum nu se poate mai bine aceasta zi de post negru, parca te simti mai usor dupa. pare greu, dar Dumnezeu ajuta.
Draga Mirela ma bucur mult ca ai reusit sa ti post negru si ma bucur pentru toti cei care l-au tinut. Eu personal , nu am tinut post negru ci post normal, pentru ca iau niste pastilute, ce-mi provoaca arsita la stomac. Este foarte bine pentru cei ce l-au putut tine. Maine, miercuri avem dezlegare la peste, cel mai preferat aliment al meu, dar care din nefericire, pe zi ce trece , din ce in ce mai scump. Sa ne rugam unii pentru altii, sa ne intareasca Bunul Dumnezeu in credinta noastra si sa trecem cu bine, peste toate cele ce va sa fie. Asa sa ne ajute Dumnezeu. Amin ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.01.2009, 08:39:51
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Draga Mirela ma bucur mult ca ai reusit sa tii post negru si ma bucur pentru toti cei care l-au tinut. +
da, am constatat inca o data, pe propria persoana, ca postul negru este de mare folos si nu este atat de greu de tinut precum pare. daca ai nadejde ca-l poti tine, Dumnezeu da si El o mana de ajutor si ajungi cu bine acolo unde ti-ai propus.

intotdeauna dupa un astfel de post se simte parca o eliberare, atat fizica cat si psihica. e bine sa-i mai dam cate o vacanta din cand in cand si omului interior, la propriu si la figurat.

sanatate multa tuturor!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.01.2009, 09:30:36
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca reusim sa unim postul si cu celelalte virtuti ( iubirea aproapelui, milostenia, nepomenirea de rau, rugaciunea)..atunci putem spune ca am postit cu adevarat Postul negru pentru mine a devenit o nevointa in adevaratul sens al cuvantului. Poate ca si trecerea anilor poate si boala, nu stiu. Dar am nadejde ca si noi cei care nu am reusit sa postim aspru pana a doua zi dupa Sfanta Liturghie ne putem apropia totusi cu inima si constiinta impacata de Aghiazma Mare. Am speranta ca Domnul este mai mult Bun decat Drept .
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.01.2009, 17:28:50
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Daca reusim sa unim postul si cu celelalte virtuti ( iubirea aproapelui, milostenia, nepomenirea de rau, rugaciunea)..atunci putem spune ca am postit cu adevarat Postul negru pentru mine a devenit o nevointa in adevaratul sens al cuvantului. Poate ca si trecerea anilor poate si boala, nu stiu. Dar am nadejde ca si noi cei care nu am reusit sa postim aspru pana a doua zi dupa Sfanta Liturghie ne putem apropia totusi cu inima si constiinta impacata de Aghiazma Mare. Am speranta ca Domnul este mai mult Bun decat Drept .
Cu o floare nu facem primavara, spune proverbul. Deci trebuie tinut postul de peste an, si posturile mari, si sa ne abtinem de la ce nu e bun, si apoi in timp vom simti efectele acestuia, in primul rand in inima si apoi si in trup.
Jenica draga, Dumnezeu tine seama de cel bolnav, ca doar milostiv este!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.01.2009, 17:56:25
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Bun si folositor este postul pentru cel ce poate.Pentru cei bolnavi,boala le este ca un post,dar postul sufletesc este necesar pentru toti.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.01.2009, 18:47:47
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Cu o floare nu facem primavara, spune proverbul.
asa e, dar tot atat de adevarat este ca cel credincios in cele marunte, va fi si in cele mari.

rautatea interioara se darama cu pasi mici... asa ca cine nu e in stare (adica nici macar nu isi propune) sa tina post de 1 zi, sa nu se amageasca ca va tine cum se cuvine posturile lungi.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.01.2009, 19:04:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Postirea este porunca dumnezeiasca cea mai veche. Dumnezeu a legiut-o inca din Rai, imediat dupa facerea omului, cand le-a interzis protoparintilor sa manance din "pomul cunostintei binelui si raului ( Facerea 2 , 17 ) . A randuit-o in continuare Legea mozaica, si a consfintit-o Iisus Hristos, Dumnezeu - Omul, atat prin cuvantul Sau, cat si prin pilda Sa cand a postit " 40 de zile si 40 de nopti" ( Matei 4, 2 ). Au tinut-o apostolîi, ca si primii crestini , a poruncit-o Biserica : " Daca vreun episcop sau preot, sau diacon sau ipodiacon, sau citet, sau psalt nu posteste Postul cel mare, miercurea si vinerea sa se cateriseasca. Daca cel care nu posteste este mirean, sa fie afurisit, afara daca este impiedicat sa posteasca de neputinta trupeasca ". ( canonul 69 al Sfintilor Apostoli )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.01.2009, 20:08:24
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
asa e, dar tot atat de adevarat este ca cel credincios in cele marunte, va fi si in cele mari.

rautatea interioara se darama cu pasi mici... asa ca cine nu e in stare (adica nici macar nu isi propune) sa tina post de 1 zi, sa nu se amageasca ca va tine cum se cuvine posturile lungi.
Logic, cine nu tine post o zi, nu va tine perioade mai lungi. Probabil ca noi cu totii am depasit postul de o zi, mai ales pentru ca doar ce am trecut prin Postul Craciunului de curand.
Sa dea Dumnezeu sa fim credinciosi in toate si sa nu cadem ispitelor, care sunt tot mai dese, pe masura ce inaintam pe calea credintei. Sa nu nemadrim de o mica victorie, caci satana atat asteapta sa profite de mandria noastra.
Dar te felicit pentru ca ai rezistat o zi intreaga sa nu mananci si sa nu bei nici apa. E un lucru bun.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.01.2009, 20:20:54
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Cred ca fiecare dintre noi, care intelege postul ca o normalizare a naturii noastre, simte si puterea postului. Spun majoritatea teologilor ca postul este o "scoala" a libertatii, invatam sa ne debarasam de automatisme, de patimile care ne robesc. Postul este inceputul libertatii nu al robiei sau persecutiei cum percepe omul contemporan dar strain de Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un exercitiu de imaginatie glykys Generalitati 94 15.08.2012 14:07:47
Postul + cristiboss56 Pocainta 43 03.08.2012 03:11:25
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
Postul Sf.Asteapta Generalitati 5 27.05.2010 17:24:33