Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.11.2009, 20:03:24
mita100 mita100 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Smile vise

Ma numesc mihai si am avut un vis foarte ciudat dak pote cineva sa ma ajute ...
am visat pui de rata impreuna cu un sarpe ...m-am apropiat de pui ...sarpele mi sa urcat pe mana nu am simtit frica ...sarpele nu ma muscat...apoi m-am trezit.
ce inseamna...(bine sau rau).sc pt deranj
va multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.11.2009, 20:08:23
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Nu inseamna nimic,stai linistit si nu cauta semnificatii in carti de talmacire a viselor.Treci peste vise,si iti vezi de treaba.Cu bine Mihai
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.11.2009, 23:42:34
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mita100 Vezi mesajul
Ma numesc mihai si am avut un vis foarte ciudat dak pote cineva sa ma ajute ...
am visat pui de rata impreuna cu un sarpe ...m-am apropiat de pui ...sarpele mi sa urcat pe mana nu am simtit frica ...sarpele nu ma muscat...apoi m-am trezit.
ce inseamna...(bine sau rau).sc pt deranj
va multumesc
Visul nu are nimic ciudat. E chiar normal. Ti-a amortit mana stanga,
atata tot. Trebuia sa te intorci pe dreapta.. si te-ai trezit.
Se-ntampla des.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.11.2009, 00:21:59
florisca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit halal vis!

mai mita,asta e vis?vino si tu cu un vis adevarat,cu un vis religios,de pilda,nu cu accidente de astea!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.11.2009, 12:06:27
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Implicit

Mita, incearca sa te rogi in fiecare seara inainte de culcare.
Nu te mai gandi la visul tau, uita-l.
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.11.2009, 18:02:49
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit raspuns dintr-un topic pe alta tema

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
(...) Ceea ce ma bucura este ca Mintuitorul mult te iubeste si mult te binecuvinteaza daruindu-ti 3 asemenea evnimente de partasie cu el . Nici o data nu am inteles de ce parinti calugari cu multe nevointe(de exemplu : f. multi dintre parintii patericului)nu au aproape nici o data sansa intilnirii in vis sau aievea cu Hristos. Eu, personal , ma bucur de ceea ce ne marturisesti . Si ca sa fiu alaturi de tine ...cu o alta bucurie duhovniceasca iti recomand (cu multa iertare si scuze circumstantiale)sa lecturezi si sa devorezi lucrarea : ,,Razboi in vazduhul inimii" scrisa de ,,Nevoitor". Daca o privesti si primesti cu multa seriozitate este posibil sa-ti schibe triedul de orientare duhovniceasca ! Sa nu imi iei recomandarea ca un afront ,nu asta am dorit, ci ca o recomandare de suflet !

Multa pace si spor duhovnicesc binecuvintat !!!
Am ezitat un timp, daca sa dau sau nu un raspuns, ca nu cumva sa cad in capcana pe care-o intinde la tot pasul cel ce stapaneste orgoliul, trufia, marirea de sine.
Nu stiu de ce in urma cu vreo 25 de ani, am avut acel prim vis. Stiu doar ca atunci in acel vis m-am aruncat pe caldaram si in sufletul meu nu voiam altceva decat sa ma fac una cu drumul pe care-l traversam. Stiam ca mustrarea Mantuitorului era ca un avertisment pentru mine. Aveam un fond bun, dar influentele proaste ma copleseau. Prietena mea de-atunci, pe care-am iubit-o mai mult decat orice pe lume, incercase in felul ei sa ma apropie mai mult de Dumnezeu, dar eu "eram destept", eu "puneam intrebari incomode", eu eram "un razvratit", incercand sa fac slalom printre anumite reguli. Mama ei i-a gasit intre timp un tanar care urma sa devina preot, si astfel ea a devenit preoteasa. Sunt convins ca si rugaciunile ei de-atunci au contat foarte mult, cert este ca noi am ramas intr-o relatie deosebita, iar sotia mea mi-a marturisit ca este de departe cea mai distinsa si respectabila dintre toate cele care s-au perindat prin viata mea. (Ne-am despartit la 24 de ani, m-am insurat la 32, iar pe sotie am cunoscut-o la 31). Astazi eu sunt cel care o adaug in pomelnice, pentru ca am realizat mai tarziu ca ei ii datorez de fapt ceea ce sunt astazi. Sa nu fiu inteles gresit: desi suntem foarte buni prieteni de familie, sotul ei NU este duhovnicul meu, chiar daca uneori mai merg si pe-acolo la biserica.
Intamplarea a facut ca eu nu am tinut cont de acel avertisment decat foarte putin (cum face orice tanar care nu asculta nici un sfat de oriunde-ar veni), iar sentinta a cazut ca o cortina: mi-am vazut moartea cu ochii. La 26 de ani nu e tocmai o situatie pe care s-o accepti cu placere. Am urat-o, am dispretuit-o, am ignorat-o, iar mai apoi am cochetat cu ea fiindca era clar ca nu mai era nici o iesire. Dar "ma trezisem". Si regretam, nu pentru ca ma simteam incoltit, ci vedeam acum cat de superficial am putut fi.
Spuneam ca am avut un fond bun. Nu e o lauda. Nu stiu de ce, paream o victima sigura pentru a deveni membru unor secte. Pe-atunci circulam mult cu trenul. Aproape ca nu era data prin care sa nu intalnesc in compartiment pe cineva care dorea cu tot dinadinsul sa ma converteasca. Ba odata erau doi care ma disputau de la unul la celalalt. N-am acceptat niciodata sa-mi parasesc credinta mea ordodoxa pentru o alta, oricare-ar fi fost ea si orice beneficii materiale mi-ar fi adus.
Pe langa incercarile pe care le aveam in viata rationala, nu eram scutit nici in timpul somnului. Atunci, in acele clipe extrem de grele pentru mine, am visat ca eram in cautarea unui templu special, unde sa merg sa ma rog pentru sanatate. Am gasit templul si ma visam in interior cautand Sfantul Altar. Acolo exista un altar, dar altfel de cum stiam eu. In loc de Crucea Mantuitorului, statea la loc de mare cinste un lemn stramb la care multi nevoiasi veneau si faceau plecaciuni, puneau un banut si plecau. Mi-am zis atunci ca acea bucata de lemn incovoiat o fi facand minuni altora, dar eu nu cred in el si nu cred ca ma va ajuta. Am inceput apoi sa inspectez peretii templului de jur imprejur, cautand icoana Sfintei Fecioare. In locul icoanelor erau un fel de tablouri cu voievozi si generali de osti, cu priviri fioroase, cu mustati lungi, cu iatagane in maini, gata parca sa spintece pe cineva. Lor li se proslaveau multime de oameni, dar iarasi am zis ca or fi fost ei cine-or fi fost pentru acele categorii de oameni, dar pentru mine nu conteaza deloc. Am iesit dezamagit in pridvorul lung care ducea spre iesire. Era ingrozitor de frig si curentul iti ajungea pana la os. Pe la jumatatea holului, cu capul in jos, mi-am aruncat in treacat pentru o foarte scurta clipa, privirea in dreapta. Dupa inca doi pasi am realizat ca acolo, deasupra unui jilt din piatra, era icoana Sfintei Fecioare. Cand m-am mai uitat odata, nu mai era icoana, ci - asezata in jilt - era insasi Preacurata. Am fost uimit, indurerat, coplesit de ceea ce vedeam. Am intrebat:"Cum, prea-milostiva Maicuta, aici s-au gasit sa te aseze? In frigul si praful asta?" In loc de raspuns, a oftat adanc: "Tare ma mai dor picioarele!", a zis ca pentru sine. "Stai linistita, Maicuta, ca o sa te masez eu si-o sa-ti fie mai bine!" I-am masat un timp picioarele si nu era in sufletul meu nici cea mai mica umbra de perversitate, ci doar neputinta de a face mai mult pentru ea. I-am inlaturat coji de praf care parca erau depuse de veacuri. M-a oprit apoi spunandu-mi cu un zambet abia perceptibil ca ii este mai bine. M-am indepartat usor si am iesit din templu. Afara era cald si soare, iar murmurul orasului ma facu sa-mi amintesc pentru ce intrasem de fapt. Uitasem sa-i cer ceva Preasfintei Fecioare... Dar nu m-am mai intors inapoi. Pe undeva ma felicitam fiindca in dorinta mea de a o ajuta pe ea care avea intiparita pe chip toata durerea lumii, am uitat de mine!
Si totusi, ea stia exact ce-mi trebuie si mi-a si dat. Trecusem testul fara sa-mi dau seama!

Last edited by OmuBun; 23.11.2009 at 18:11:58.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
crossd



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vise. Templier Knight Generalitati 13 04.03.2012 16:18:30
VISE carmenutza05 Generalitati 32 01.06.2011 00:26:13
vise silana Generalitati 9 04.08.2008 21:26:37