Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.05.2011, 14:23:48
Liviu33
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mie preotii barbosi nu-mi inspira incredere. Din putinele experiente avute pana acum am reusit sa trag concluzia ca barba nu e deloc un semn al smereniei si preotiei cu vocatie ci un mijloc de a-si face reclama. Vorbesc de preotii de mir. Apoi am vazut ca sunt preoti carora barba le sta groaznic si ma intreb daca ei se uita in oglinda. Am vazut parintei tineri pe care barba nu-i caracteriza. Consider ca un preot ingrijit inspira mai multa incredere. Ca simplu credincios ma intereseaza cum gandeste preotul, ce e capabil sa faca si mai ales ce exemplu ofera. Barba ar trebui sa fie o distinctie, sa fie semn al unor merite duhovnicesti!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 18.05.2011, 18:12:36
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Liviu33 Vezi mesajul
Apoi am vazut ca sunt preoti carora barba le sta groaznic si ma intreb daca ei se uita in oglinda.
Se vede cat de putin stim ce inseamna un preot.

Nu e important sa avem preoti carora sa le stea bine cu barba, ci preoti care sa ne scoata din moartea sufleteasca, sa ne fie cu adevarat parinti. Iar calitatea adevarata de parinte nu vine din privirea in oglinda, ci din unirea cu Hristos.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 18.05.2011, 21:16:14
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Exclamation mi se pare ca te cunosc de undeva ce zici ca nu te-ai schimbat deloc:

Citat:
În prealabil postat de Liviu33 Vezi mesajul
Mie preotii barbosi nu-mi inspira incredere. Din putinele experiente avute pana acum am reusit sa trag concluzia ca barba nu e deloc un semn al smereniei si preotiei cu vocatie ci un mijloc de a-si face reclama. Vorbesc de preotii de mir. Apoi am vazut ca sunt preoti carora barba le sta groaznic si ma intreb daca ei se uita in oglinda. Am vazut parintei tineri pe care barba nu-i caracteriza. Consider ca un preot ingrijit inspira mai multa incredere. Ca simplu credincios ma intereseaza cum gandeste preotul, ce e capabil sa faca si mai ales ce exemplu ofera. Barba ar trebui sa fie o distinctie, sa fie semn al unor merite duhovnicesti!
ma tu nu esti ortodox numa cu numele, ai putea pentru ca sa sti ce inseamna smerenia altfel, si nu mai incilci barbile preotilor, da nu de alta, ca si io port barba, si nu-i bai, de aia.io zic sa te uiti si tu bine in oglinda sa vezi ce moaca de pacatos vezi si nu mai rupe celofanele de pe borcanele lu'alti.lasa-i cum io lasat Dumnezeu Sfintu si Alduitul,si te uita de ii putea in sufletelul ala lu' omul cela urit sa vezi ce nu ai vazut ca te crucesti nu alta.

daca pe un om il caracterizezi dupa haina sau aspectul exterior gresesti,incearca sa ii intri in inima lui si ai sa te minunezi ce gasesti acolo este ceia ce a pus Dumnezeu care nu se uita la chipul omului, nici la hainele cele sclipitoare,nici la averile materialnice ci la ceia ce este adunat in traista spirituala a fiecaruia.inima fiecaruia[dupa Discovery]are o memorie precum ramii in computer, daca in acea memorie il ai pe Dumnezeu, Hristos Domnul, restul e ok.

Domnul sa te lumineze sa vezi cu ochii mintii.Amin.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 19.05.2011, 12:20:32
Liviu33
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
ma tu nu esti ortodox numa cu numele,
Ai dreptate!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 24.05.2011, 12:07:07
Header Header is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit

Barba unui preot este foarte importanta, privit mereu de catre enoriase acesta poate zminti prin frumusetea chipului o femeie.
In alte cazuri unii preoti asi dau jos barba pentru ca schimband haina preoteasca cu un costum nimeni nu mai stie cine este omul acela si se poate duce linistit la bordel.
Preotul, trebuie sa-si lase barba, este una dintre responsabilitati si concecinte ale hainei de preot, mai putin placut omului si mai mult placut Domnului.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 25.05.2011, 20:35:49
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Liviu33 Vezi mesajul
Mie preotii barbosi nu-mi inspira incredere. Din putinele experiente avute pana acum am reusit sa trag concluzia ca barba nu e deloc un semn al smereniei si preotiei cu vocatie ci un mijloc de a-si face reclama. Vorbesc de preotii de mir.
Eu sunt la extrema cealalta. Mie preotii fara barba nu imi inspira incredere. Cei ce au cioc se incadreaza in aceeasi categorie pt mine. Nu ii judec, nu zic ca nu sunt preoti buni dar....in capul meu se creaza imaginea unui om care e prea preocupat de cele lumesti, de aspectul exterior.
Nu generalizez dar pt mine un barbat cu barba are privirea mai blanda...asta am observat la barbatii din familie, care in momente de doliu, isi lasau barba si la fiecare dintre ei am observat ca privirea lor capata o blandete si o duiosie care disparea odata cu barba.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 25.05.2011, 22:39:43
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Liviu33 Vezi mesajul
Mie preotii barbosi nu-mi inspira incredere. (...)
Apoi am vazut ca sunt preoti carora barba le sta groaznic si ma intreb daca ei se uita in oglinda. (...)
Barba ar trebui sa fie o distinctie, sa fie semn al unor merite duhovnicesti!
Sa inteleg ca nici sfintii nu iti inspira incredere, ca doar toti au barba ?!
Cat despre cum le sta unor preoti cu barba... oare ei au ales cum sa le arate barba ?!
Cred ca ar trebui sa'L intrebi pe Domnul daca nu are oglinda, ca El a dat fiecaruia un alt fel de barba.

Daca barba ar trebui sa fie "semn al unor merite duhovnicesti", oare nu ar trebui sa ne radem cam toti (preoti si mireni) ?!
Privind la mine, da, pot spune ca de asta am doar cateva fire in barba. Sunt un caz unde s'ar aplica teoria ta.

Fratilor, pana nu vom intelege pentru ce traim, vom face totul ca pe intuneric.
In vreo cativa zeci de ani ne vom infatisa inaintea Domnului, iar atunci nu vom mai face pe "inteleptii".
Sa nu ne aratam mai intelepti decat Cel care tine toate in viata.
Daca putem hotara asupra barbii, sa hotaram si asupra intregii fapturi... ca doar prea le intelegem pe toate.
Se vad deja roadele "intelepciunii" noastre, ca am dat peste cap intregul pamant... si intregul trup.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 25.05.2011 at 22:46:48.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 28.05.2011, 22:18:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs up Asa este !

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
.


In vreo cativa zeci de ani ne vom infatisa inaintea Domnului, iar atunci nu vom mai face pe "inteleptii".
Poate chiar mult mai repede , si atunci vom vedea ce inseamna cu adevarat intelepciune spre rusinea noastra ! Adevarat ai grait , Dorine !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 29.05.2011, 18:51:10
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb preoti

Citat:
În prealabil postat de Header Vezi mesajul
Barba unui preot este foarte importanta, privit mereu de catre enoriase acesta poate zminti prin frumusetea chipului o femeie.
In alte cazuri unii preoti asi dau jos barba pentru ca schimband haina preoteasca cu un costum nimeni nu mai stie cine este omul acela si se poate duce linistit la bordel.
Preotul, trebuie sa-si lase barba, este una dintre responsabilitati si concecinte ale hainei de preot, mai putin placut omului si mai mult placut Domnului.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++++++++++++++++++


Ce usor cadem si judecam pe aceia pe care Dumnezeu ia ales si pus in Perotie si ia sfintit .
Nu sitm ca noi ar fi bine sa ne ocupam timpul acestei vieti cu spalare pacatelor noastre .
Nu vom raspunde noiIn locul nici al unuia si nu putem sa schimbam nimic de ce ???
Pentru ca nu avem vrednicia cuvenita si dragostea ceruta de Hristos .
mereu nu ne place cum se poarta sau cum slujesc su cum fac unele si altele ,ce avem noi sa fim asa de rai si de trufasi ,
nu credeti ca ar fi timpul sa treminam cu ce nu ne place si cu ce ne place noua de unde stim noi ce place sice nu placeLui Dumnezeu ????


Iertatima Iubiti mei frat si surori si rugativa sa nu cadem In pacatul mIndriei si rugativa si pentru mine sarmanul si mult pacatosul si netrebnicul ca sa ma lumineze Bunul Dumnezeu cu lumina cunostintei Lui amin amin amin

S L A V I T sa fie D O M N U L In veacul veacului amin
Reply With Quote
  #40  
Vechi 29.07.2011, 17:17:22
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit preoti nu trebuie sai tunda barba

Vai vai noua ca ne punem sa judecam pe Dumnezeu care nea creat dupa chipul si asemanarea LUI , ore pretul mireanul si tot omul care se naste pe acest pamInt nu este dupa chipul si asemanarea LUI DUMNEZEU , nu ne place ce fata au preoti nostri atunci nu ne pace cum ia creat DUMNEZEU nu ????
sa luam aminte la ce scoatem pe gura si ce gindim sa nu cautam sa ne certam cu DUMNEZEU .



Iartama iartama DUMNEZEUL meu si pe mine mult pacatosul si netrebnicu si iarta si pe tot omul care vine In lume fie el de or ce factura sociala si religiosa amin amin amin.
SLAVIT sa fie DOMNUL amin amin amin
Reply With Quote
Răspunde

Tags
barba, preoti



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
BARBA cozia Tinuta in Biserica 91 22.03.2014 00:36:58
Preotii nu trebuie judecati de oameni Ali_Ioana Preotul 57 06.09.2011 23:41:07
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54