Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #821  
Vechi 22.01.2011, 12:45:30
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Jelenia Góra, Polonia.

Orașele și satele din Vestul și Centrul Europei au o arhitectură de cele mai multe ori predominant istorică, pentru că aceste popoare nu au trândăvit ca românii în veacurile trecute ci au fost preocupați permanent să clădească, să realizeze lucruri frumoase și trainice. De aceea azi așezările de aici sunt adevărate muzee în aer liber de arhitectură istorică iar orașele României sunt niște cazarme anoste de blocuri.

Românii ar trebui măcar acum să-și dezvolte această înclinație spre frumos. În România ar trebui pus la punct un program de demolare a construcțiilor comuniste și a multor din cele de după revoluție (inclusiv mănăstiri și biserici), care alterează aspectul așezărilor (sau al peisajului din afara lor) și induc o stare de spirit demoralizantă, neproductivă. În Germania (fostă de Est) s-a desfășurat și continuă să se desfășoare un astfel de program, prin care blocurile comuniste sunt demolate. Până în 2009 s-au preconizat să se demoleze 350.000 de apartamente:
http://www.spiegel.de/international/...367335,00.html

__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 22.01.2011 at 12:48:19.
Reply With Quote
  #822  
Vechi 22.01.2011, 13:34:19
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am ales poze din Romania,tara mea de dor pe care o iubesc atat de mult,asa cum e ea cazuta,cu tarani care nu exista in mintea unora,dar in mintea si inima mea exista,asa cum exista HRISTOS cel adevarat.Asadar,las loc pozelor venite din Polonia,Slovenia si altor state fara Dumnezeu si neortodoxe si care sunt facute din unghiuri mai bune.Oricum,orice inceput trebuie sa aiba si un sfarsit.Sunt profund trist,dar ma rog pentru fratii mei.In cea mai mare parte acest forum e loc de vrajba,contre,pareri contradictorii,argumentatii,care din pacate nu te vor lasa niciodata sa-L descoperi pe HRISTOS cel adevarat in inima ta.Ii las pe fratii mei pe care cred ca i-am bucurat,cu durere in suflet.Dumnezeu sa va ajute si sa va binecuvanteze cu Harul Sau!
Reply With Quote
  #823  
Vechi 22.01.2011, 13:41:49
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Interiorul bisericii din Jupanest(am vazut o poza cu exteriorul).Cu ajutorul Lui Dumnezeu am ajuns la aceasta bisericuta.
http://www.banaterra.eu/romana/files..._de_lemn_1.gif

PS: Cum se pun pozele ca sa fie vazute fara a mai fi nevoie de link?
Reply With Quote
  #824  
Vechi 22.01.2011, 14:18:38
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
Am ales poze din Romania,tara mea de dor pe care o iubesc atat de mult,asa cum e ea cazuta,cu tarani care nu exista in mintea unora,dar in mintea si inima mea exista,asa cum exista HRISTOS cel adevarat.Asadar,las loc pozelor venite din Polonia,Slovenia si altor state fara Dumnezeu si neortodoxe si care sunt facute din unghiuri mai bune.Oricum,orice inceput trebuie sa aiba si un sfarsit.Sunt profund trist,dar ma rog pentru fratii mei.In cea mai mare parte acest forum e loc de vrajba,contre,pareri contradictorii,argumentatii,care din pacate nu te vor lasa niciodata sa-L descoperi pe HRISTOS cel adevarat in inima ta.Ii las pe fratii mei pe care cred ca i-am bucurat,cu durere in suflet.Dumnezeu sa va ajute si sa va binecuvanteze cu Harul Sau!
Nu orice fel de patriotism e bun. Așa cum spunea Bernard Shaw, patriotismul e credința că patria ta e superioară pentru că ești născut în ea. Dar dincolo de această patimă (născută din mândrie), există și un patriotism practic, acela de a face ceva pentru țara ta.

Polonia e o țară cu oameni foarte credincioși (statisticile o arată) și din câte am auzit și foarte omenoși, ceea ce nu se poate spune despre români. Celelalte țări nu trebuie apreciate pentru credința lor majoritară ci pentru caracterul oamenilor și realitatea e că țările prezentate ne depășesc.

Probabil fotografiile din acele țări creau un contrast nefavorabil cu România, dar asta nu înseamnă să abandonezi efortul pe care îl făceai. Abandonul este al defect românesc. Iar diferențele de păreri sunt binevenite, fiindcă spiritul de turmă ne-a adus unde ne-a adus.

Eu nu o să abandonez ceea ce am început (decât dacă eventual voi fi banat). Cei care într-adevăr iubesc adevărul cred că vor înțelege ideea pe care vreau să o transmit. Voi posta de asemeni și imagini din România, fie că tu nu o s-o mai faci sau o să te răzgândești.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 22.01.2011 at 14:35:03.
Reply With Quote
  #825  
Vechi 22.01.2011, 14:40:14
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-15 Vezi mesajul
PS: Cum se pun pozele ca sa fie vazute fara a mai fi nevoie de link?
Apeși pe iconul pentru imagine și în panoul care apare copiezi adresa imaginii.

Dacă folosești browserul Internet Explorer, se poate să nu meargă din prima, va apare o bandă galbenă în partea de sus a ferestrei browserului pe care trebuie să faci click și să alegi "Temporary Allow Scripted Windows".
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #826  
Vechi 22.01.2011, 15:09:03
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit de ce?

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
Am ales poze din Romania,tara mea de dor pe care o iubesc atat de mult,asa cum e ea cazuta,cu tarani care nu exista in mintea unora,dar in mintea si inima mea exista,asa cum exista HRISTOS cel adevarat.Asadar,las loc pozelor venite din Polonia,Slovenia si altor state fara Dumnezeu si neortodoxe si care sunt facute din unghiuri mai bune.Oricum,orice inceput trebuie sa aiba si un sfarsit.Sunt profund trist,dar ma rog pentru fratii mei.In cea mai mare parte acest forum e loc de vrajba,contre,pareri contradictorii,argumentatii,care din pacate nu te vor lasa niciodata sa-L descoperi pe HRISTOS cel adevarat in inima ta.Ii las pe fratii mei pe care cred ca i-am bucurat,cu durere in suflet.Dumnezeu sa va ajute si sa va binecuvanteze cu Harul Sau!
eu am salvat majoritatea pozelor tale si le ruleaza screensaverul calculatorului...ma ajuta sa ma linistesc si sa imi gasesc pacea pe care adesea o cam pierd...totodata ma ajuta sa ma raportez mai profund la cei ce au fost ......sa inteleg ce bogatii minunate ne-au lasat Dumnezeu si inaintasii....deci in contextul asta ce importanta are ce spun sau fac altii ?...tu ar trebui sa continui pe calea pe care ai ales-o si sa ii lasi pe ei sa se raporteze asa cum doresc fara ca raportarea lor sa te influenteze intr-un fel sau altul.
Reply With Quote
  #827  
Vechi 22.01.2011, 15:20:48
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pareri si vorbe fara har,venite din mass-media,o manipulare si dezinformare,iata ,crezare data statisticilor(facute de catre cine?).Prin democratie s-a dat multa libertate raului,binele este restrictionat,iar cand apare i se da in cap.Ca sa agresezi constiinta altuia se gasesc modalitati si pricini sa limitezi binele(acest lucru putandu-se datora conului de umbra pe care-l traversam de o buna bucata de vreme,un con venit dintr-un sine plin).In schimb la rau,nu....cat de mult.Tocmai de aceea oamenii nu mai deosebesc raul de bine,le confunda.Numitorul comun a tot ce vor unii sa transmita , este viata fara Dumnezeu,in tot ceea ce faci sa nu-L ai pe HRISTOS,sa vezi toate imaginile,lucrurile materialist(acea ordine care ,,da bine la ochi'',dar e lipsita total de har).Comunismul si democratia sunt doua regimuri materialiste,sau sunt doua capete ale aceluiasi balaur,materialismul.Acum avem de a face cu un ateism mai rafinat decat cel brut din vremea comunismului.Fara Dumnezeu nu putem face nimic,nu putem fi noi cu adevarat.Marea greseala e ca ne vedem viata noastra si pe a altora,ca pe o realitate in sine.Noi suntem creati si sustinuti prin energii ale harului dumnezeiesc.Ori tu,daca incerci sa schimbi aceasta conditie,atunci esti fara Dumnezeu.Asa ajunge si omul fara Dumnezeu,prin el insusi,dand crezare statisticilor,argumentelor si cladirilor frumos zugravite.Numai in relatie cu Dumnezeu,te poti regasi pe tine,vocatia,chemarea,libertatea,iubirea fata de semenul tau in care tragi omule.Altfel totul e o iluzie.HRISTOS ne spune clar ca:,,Fara mine nu puteti face nimic'',daca am urma doar aceste cuvinte viata noastra ar fi cu totul alta,lumea noastra ar fi mai buna.Ne numim crestini.
Reply With Quote
  #828  
Vechi 22.01.2011, 16:02:15
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Dacă preocuparea pentru ordine și progres e zadarnică, atunci negrija e o virtute? Eu nu neg, preocuparea principală a omului trebuie să fie Dumnezeu, dar e foarte important și mediul în care trăim. Un mediu curat, progresist hrănește sufletul, îl îmbogățește. De fapt prin grija față de lume clădim împărăția lui Dumnezeu aici pe pământ. Opusul e negrija, dezordinea, triumful ambițiilor personale în dauna celor comune.



Spiritualitatea răsăriteană nu o exclude valorile occidentale. Putem să luăm ce este bun și dintr-o parte și din alta. Putem să combinăm căutarea lui Dumnezeu și clădirea unei lumi mai frumoase. Ideea că această lume va fi distrusă poate fi sau nu adevărată.


Ceea ce s-a făcut prin intermediul omului nu este rău și nu este un cult al omului să apreciem aceste lucruri, ele fiind tot daruri divine. Darul cel mai mare făcut omului este cunoașterea, informația, care dezvoltă personalitatea noastră. Iar modelul societății occidentale asigură condițiile pentru asta. Desigur ar trebui un control mai strâns, libertatea prea largă a dus la dezastre ca cele menționate de mine mai înainte (distrugerea peisajelor și a aspectului așezărilor, a resurselor naturale) dar ideea de a fi civilizat, de căuta forme noi superioare de administrare publică și de manifestare a creativității e ceva bun, nu ceva împotriva căruia trebuie să luptăm.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 22.01.2011 at 16:04:43.
Reply With Quote
  #829  
Vechi 22.01.2011, 16:14:37
Dobra Daniela Dobra Daniela is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.11.2010
Mesaje: 70
Implicit

christian67, iti multumesc pt minunatele imagini...sunt extraordinar de furmoase!
Reply With Quote
  #830  
Vechi 22.01.2011, 19:42:16
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.razbointrucuvant.ro/wp-co...007/11/352.jpg
Attached Images
File Type: jpg 352.jpg (16,6 KB, 19 views)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
carti minunate pentru copii, cu reducere 20% briliant16 Stiri, actualitati, anunturi 3 25.08.2018 09:03:44
lucruri minunate in...videoclipuri maria-15 Generalitati 87 16.11.2015 11:47:16
Caut locuri minunate! Adriana-Simona Generalitati 22 14.03.2011 16:53:12
A venit gerul peste Romania.Lucruri bune sunt?dar lucruri rele? tigerAvalo9 Generalitati 15 06.01.2011 10:45:18
Predici minunate ... mihai anton Rugaciuni 0 17.04.2010 22:21:46