Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.07.2011, 21:20:54
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Intr-adevar, foarte bun documentarul. Exceptional chiar.
Pentru mine e limpede ca teoria evolutiei e o prostie.
Ma uit chiar la amaratul asta de Dawkins. E penibil.
Cu ce descoperire stiintifica extraordinara s-a facut el remarcat?
Cu nimic. In afara de faptul ca e un ideolog al ateismului militant si agresiv, ce a facut pentru stiinta? Nimic. Absolut nimic. E o nulitate. E zero.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.07.2011, 21:23:40
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Aha. Deci vorbim de Expelled. Probabil cel mai prost film creationist facut vreodata. Dintre restul de filme proaste facute de ei.

P.S. Baietii care l-au facut au dat faliment, atat de plin de succes a fost filmul. Casa de productie (care avea si drepturile asupra filmului) a fost scoasa la licitatie, cat pe ce sa fie achizionata de tipii de la talkorigins. Cata ironie... :)
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.07.2011, 22:09:04
Man Teo Man Teo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Dincolo
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 191
Implicit Rabdare!

Citat:
În prealabil postat de alexmatei Vezi mesajul
... despre absurditatea evolutionismului. Realizat intr-un mod foarte inteligent si cuprinzator, vizand toate punctele de vedere. Daca il veti vedea pana la sfarsit nu veti regreta, veti avea niste surprize placute si veti atinge esenta unor... treburi. Am vazut multe documentare pe tema dar personal, pot spune ca acest documentar mi-a marcat viata. Este facut intr-un stil care nu mai lasa loc de nici o interpretare si nu ezit sa-l recomand celor dornici de cunoastere si iubitori de adevar.

Documentarul se numeste: "Exmatriculat - inteligenta nu este permisa"; subtitrarea este inclusa in video si este excelenta cum rar mai gasesti;

Aveti link-ul de youtube aici: http://youtu.be/uKX4vfuOpUU;

Sa-mi spuneti daca ati avut rabdare sa-l vedeti pana la capat... repet, veti intelege de ce :-)
L-am vazut pe tot, dar fiecare vorba din el ma duce cu gandul la cuvintele din ultima carte, si ultima carte e a lui Ioan; sa se infioare cel ce vede ca sa nu ia lumina celui ce nu vede.
Stiinta sa se casatoreasca cu biserica?!!!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.07.2011, 22:15:34
Man Teo Man Teo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Dincolo
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 191
Implicit Mesaj

Citat:
În prealabil postat de LaReine Vezi mesajul
"Adresa URL conține un ID de videoclip incorect.
Ne pare rău."
Cautarea ta contine o versiune incompatibila. Despre asta vrea sa fie documentarul!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.07.2011, 22:23:31
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Smile Ma gandeam eu...

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Aha. Deci vorbim de Expelled. Probabil cel mai prost film creationist facut vreodata. Dintre restul de filme proaste facute de ei.

P.S. Baietii care l-au facut au dat faliment, atat de plin de succes a fost filmul. Casa de productie (care avea si drepturile asupra filmului) a fost scoasa la licitatie, cat pe ce sa fie achizionata de tipii de la talkorigins. Cata ironie... :)
E nevoie de un pic de concentrare, intelect, atentie, antrenament si logica, pentru a-l vedea pana la capat. Nu-i pentru mase... Pentru succes si profit, recomand "Fast an Furious 5". Un review tare de tot, aici: http://www.theonion.com ; sectiunea video. Nu mai satur de ce-i acolo. Stiri adevarate :-)))
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.07.2011, 22:43:35
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
E nevoie de un pic de concentrare, intelect, atentie, antrenament si logica, pentru a-l vedea pana la capat. Nu-i pentru mase...
Ba da, exact pentru mase este. Pentru masele care nu au idee de stiinta, nu inteleg principiile din spatele ei, dar se bucura de roadele ei in fiecare zi.

Asta pana cand stiinta le contrazice dogma si propria viziune asupra lumii, si brusc si dintr-o data devin sceptici, conspirationisti si, in acelasi timp, extrem de priceputi la stiinta. Sau asa cred ei...

Citat:
Ma uit chiar la amaratul asta de Dawkins. E penibil.
Cu ce descoperire stiintifica extraordinara s-a facut el remarcat?
Cu nimic. In afara de faptul ca e un ideolog al ateismului militant si agresiv, ce a facut pentru stiinta? Nimic. Absolut nimic. E o nulitate. E zero.
Sunt sigur ca la Oxford il tin in brate doar pentru ca e ateu, nu pentru ca ar avea ceva de zis pe partea de biologie. Intr-adevar, e o conspiratie si asta.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.07.2011, 23:09:18
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Smile

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Intr-adevar, foarte bun documentarul. Exceptional chiar.
Pentru mine e limpede ca teoria evolutiei e o prostie.
Ma uit chiar la amaratul asta de Dawkins. E penibil.
Cu ce descoperire stiintifica extraordinara s-a facut el remarcat?
Cu nimic. In afara de faptul ca e un ideolog al ateismului militant si agresiv, ce a facut pentru stiinta? Nimic. Absolut nimic. E o nulitate. E zero.
Pai Hawkinks insusi spune ca "razboiul impotriva Lui Dumnezeu este parte dintr-un razboi mult mai mare", mai spre sfarsitul documentarului.

Uite, deja o reactie emotionala si oarecum lipsita de respect si civilizatie din partea userului "Konjiro" care, din comentarii e clar ca nu a vazut documentarul. Nu e genul care sa aiba rabdare sa vada pana la capat asa ceva. Daca i-as spune ce studii am si in ce calitate imi permit sa spun ca acela este un documentar bun, ma da anatemei :-) ca inchizitia in vechime.

REPET: DOCUMENTARUL NU ARE LEGATURA CU VREO RELIGIE ! spuneti-mi voi cu ce are de fapt legatura si cum sunt catalogati acei oameni care vorbesc despre asta. Totusi, eu aici l-am postat in defavoarea TEORIEI evolutioniste, deci nu neaparat ca instrument apologetic. Pentru MINE, existenta Lui Dumnezeu, e dincolo de orice speculatie; este o experienta personala; o convertire care s-a produs acum vreo trei ani. Nu am pretentia sa fie toti asa, dar macar sa priceapa sa fie civilizati. Nu ma astept sa priceapa sa fie civilizati: "my beliefs do not require them to believe" (Morpheus) din Matrix :-)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.07.2011, 23:19:53
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Pai Hawkinks insusi spune ca "razboiul impotriva Lui Dumnezeu este parte dintr-un razboi mult mai mare", mai spre sfarsitul documentarului.
Aha. Asa de atent ai urmarit "documentarul", incat nici nu stii cum il cheama pe respectivul.

Citat:
Uite, deja o reactie emotionala si oarecum lipsita de respect si civilizatie din partea userului "Konjiro" care, din comentarii e clar ca nu a vazut documentarul.
Te rog sa ma citezi, cu bold pe cuvintele care arata lipsa de respect. Si da, am vazut documentarul, pana la capat. Dureroasa experienta.

Citat:
Daca i-as spune ce studii am si in ce calitate imi permit sa spun ca acela este un documentar bun, ma da anatemei :-) ca inchizitia in vechime.
Studiile si calitatea sunt irelevante, argumentele conteaza. Inexistente in respectivul documentar. Inchizitia va apartine voua, nu mie.

Citat:
REPET: DOCUMENTARUL NU ARE LEGATURA CU VREO RELIGIE !
Esti evident naiv daca crezi asta, mai ales avand in vedere ce se intampla in America, unde a fost facut filmul.

Citat:
Pentru MINE, existenta Lui Dumnezeu, e dincolo de orice speculatie; este o experienta personala; o convertire care s-a produs acum vreo trei ani.
Daca citeai mai mult, poate aflai si ca experientele personale nu tin loc de dovezi. Daca citeai si mai mult, poate aflai si de ce.

Citat:
Nu am pretentia sa fie toti asa, dar macar sa priceapa sa fie civilizati.
Unde vezi tu lipsa de civilizatie aici? Daca vrei in jurul tau doar oameni care sunt de acord cu tine (pentru ca cred ca asta intelegi tu prin atitudine "civilizata"), ce cauti pe forum?

Citat:
"my beliefs do not require them to believe" (Morpheus) din Matrix :-)
Da, asa a zis Morpheus, dar nu o afirmatie adevarata cand vine vorba de crestini, nu-i asa?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.07.2011, 15:15:11
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexmatei Vezi mesajul
... despre absurditatea evolutionismului. Realizat intr-un mod foarte inteligent si cuprinzator, vizand toate punctele de vedere. Daca il veti vedea pana la sfarsit nu veti regreta, veti avea niste surprize placute si veti atinge esenta unor... treburi. Am vazut multe documentare pe tema dar personal, pot spune ca acest documentar mi-a marcat viata. Este facut intr-un stil care nu mai lasa loc de nici o interpretare si nu ezit sa-l recomand celor dornici de cunoastere si iubitori de adevar.

Documentarul se numeste: "Exmatriculat - inteligenta nu este permisa"; subtitrarea este inclusa in video si este excelenta cum rar mai gasesti;

Aveti link-ul de youtube aici: http://youtu.be/uKX4vfuOpUU;

Sa-mi spuneti daca ati avut rabdare sa-l vedeti pana la capat... repet, veti intelege de ce :-)
Si tu zici ca asta e un documentar super, giga, extra?!

Ca mai toate documentarele crestine (facute de cine stie ce secta), abunda in mistocareala menita sa distraga atentia de la subtirimea argumentelor.
Iar pilonul principal in jurul caruia se invarte intreg documentarul este: "nu putem intelege cum a aparut cutare lucru, inseamna ca a fost creat de o forta supranaturala".
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.07.2011, 15:33:35
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

ID nu este musai o forta supranaturala insa alta varianta posibila nu mai este caci la o adica si pe extraterestri trebuie sa ii fi facut cineva nu ..alti extraterestrii ??
dealfel existenta lui Dumnezeu din cite am inteles a fost demonstrata de savanti rusi pe baza unor experimente complexe de natura religioasa-psihologica si bioenergetica.
Acest lucru nu are legatura cu creationismul sau cu evolutionismul insa faptul ca sint descoperite salturi bruste in evolutie dovedeste ca o mina invizibila inteligenta tot exista iar mina ar putea fi Dumnezeu pus in evidenta deja prin experiemntele de care spuneam.

Chiar si oracolul- vestitul oracol I Ching -a raspuns ca Dumnezeu exista (Cerul) .
Si nu se poate spune ca este vrajeala fiindca de mii de ani nu a gresit niciodata. iar din punct de vedere ateu si stiintific explicatia acestor "coincidente" este data prin "Legea sincronicitatii acauzale" - cu alte cuvinte nimic nu este intimplator chiar daca pare.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
evolutionism darwin



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Documentar PS Iustinian Chira Adriana Cluj Calugarul 5 28.12.2012 16:22:36
Documentar despre sfanta lumina Ion Pop Resurse ortodoxe on-line 1 18.04.2012 11:22:45
Athos (foarte bun documentar) eduardd Stiri, actualitati, anunturi 1 11.02.2010 09:16:42
documentar interesant tigerAvalo9 Intamplari adevarate 0 12.07.2009 23:28:16
Un documentar cum nu am mai vazut. Luca_002 Generalitati 46 15.12.2007 00:53:54