Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.06.2008, 12:12:01
Sabin Sabin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Mesaje: 4
Implicit

Salutare !

Se face ca sunt impreuna cu o fata de ceva timp si pe zi ce trece atractia trupeasca pare a fi din ce in ce mai mare. Ea a propus sa ne cununam inainte de a face un act sexual impreuna cu motivul ca asa Dumnezeu ne va ajuta mai mult in ceea ce ne propunem impreuna, motivatie cu care sunt perfect de acord. Ea este insa mai credincioasa decat mine, mai deschisa fata de Dumnezeu, eu ... cred in El, am frica de El insa cand eram in tara nu treceam prea mult prin Sfanta Biserica. Suntem amandoi in afara tarii iar bisericile ortodoxe sunt mai putine, dar am fost amandoi de cateva ori.
Ea este botezata pe stil vechi si eu pe cel nou, iar ca nunta sa se poata face, trebuie ca unul dintre noi sa treaca pe celalalt stil. (Citeam intr-un alt topic cum ca femeia trebuie sa treaca pe stilul pe care a fost botezat barbatul si nu invers. Conteaza cine trece pe alt stil ? Tind sa cred ca ramane la aprecierea cuplului.
Cum in tara in care suntem nu este o biserica pe stil vechi(eu sunt cel dispus sa trec pe stil vechi), suntem nevoiti sa ne intoarcem in Romania.
Acum apare o alta "problema" si anume... ea este verisoara primara a cumnatului meu, iar problema care apare este daca noi suntem rude sau nu si daca ne putem cununa sau nu in acest caz? Din cate stiu, sunt interzise casatoriile intre rudele de sange, ori eu in acest caz singurele rude de sange sunt eu cu sora mea si cumnatul meu cu verisoara ei(prietena mea).
Din cate am inteles, ca o cununie sa se poata face corect pe respectivul stil, trebuie ca unul dintre cei doi sa fie "supus" Tainii Mirungerii care, din cate am citit aici, se face cu acel ulei sfintit care contine 40 de mirodenii.
Ce nu am inteles eu este... se face mirungerea doar daca botezul nu s-a facut corect. Sunt botezuri care nu se pot face corect ? Scufundarea pruncului de Trei ori are loc la fiecare botez din cate stiu.
In cazul meu mirungerea este ceva care completeaza botezul si care imi face trecerea de la stil nou la stil vechi. Gresesc ?
Ce ma framanta mai mult este daca noi suntem rude sau nu, daca ne putem cununa sau nu.

Va multumesc pentru rabdare si va astept opiniile. Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.06.2008, 18:13:57
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Bine ai venit Sabin. Rude sunteti, dar ce este important e ca gradul vostru de rudenie va permite sa va casatoriti. Cat despre a doua problema cine trebuie sa treaca la confesiunea celuilalt, intalnim mai multe tipuri de raspunsuri. Pe de o parte ti se va spune ca nu-i important - stil vechi, nou, important e sa fiti fericiti. Insa, de cele mai multe ori aceste raspunsuri vin din partea celor care nu inteleg cum se cuvine confesiunea din care fac parte. Nu-i usor sa renunti la identitate. Pentru mine ortodoxia, e legata de persoana mea si a renunta la ea, inseamna a renunta la modul deplin de a ma impartasi de Dumnezeu. Pe de alta parte vei primi raspunsuri de genul - eu asa am fost nascuta, crescuta si asa vreau sa mor. Bine, bine, dar una e sa te nasti si sa cresti intr-un loc care este in jurul lui Hristos si alta sa te nasti si sa cresti in El. Asa ca sa fim cu luare aminte ca nu toate confesiunile sunt la fel si nu au aceeasi tinta. Mai sunt si alte tipuri de raspunsuri, dar cred ca nu-i cazul sa le mai mentionez. Acum daca am raspuns eu primul, iti spun ca daca ramai in ortodoxie, va veti bucura de Lumina. Acum depinde de voi ce vreti sa obtineti de la viata.
Cat despre botez, el este valid in general, conditia este ca el sa fie savarsit de o persoana botezata ortodox. Iar cat priveste mirungerea - au fost cazuri in istorie cand s-a aplicat doar ea, cazuri cand s-a aplicat si botezul. Sa ne spui ce ai ales, ca sa-ti spunem daca e nevoie si de mirungere. Biserica cunoaste doua moduri de a raspunde la astfel de probleme - prin acrivie si iconomie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.06.2008, 20:16:39
Sabin Sabin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Mesaje: 4
Implicit

Stilul vechi, pe calendarul Iulian are aceleasi sarbatori, aceleasi obiceiuri ca pe still nou din cate am inteles doar ca este un decalaj de 2 saptamani si ca cei care sunt pe stil vechi ar respecta mai mult sarbatorile, sunt mai devotati Lui.
Din moment ce ambele religii sunt de origine ortodoxa, nu vad ce poate fi asa de grav iar trecerea mea pe stil vechi nu ma deranjaza... cred in acelasi Dumnezeu, sunt aceleasi sarbatori si ce vreau cel mai mult e sa pot ramane langa persoana pe care o iubesc, de aici si trecerea mea la "religia" ei.
Daca era o trecere la o religie musulmana de exemplu poate imi puneam mai multe semne de intrebare caci e cu totul diferita, insa in cazul de fata vad prea putine semne de ingrijorare ...
Botezul sunt convins ca va fi facut de un preot si botezat ortodox ar fi normal. Ideea era ca nu stiam daca se aplica doar mirungerea sau se va relua intreg "procesul" de botezare. Dar probabil va ramane la aprecierea acelui preot.
Multumesc pt raspuns.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.07.2008, 21:30:45
Sabin Sabin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Mesaje: 4
Implicit

La prima vedere am vazut ca sunt multe persoane in masura sa vorbeasca despre religie / Biblie si ma asteptam sa primesc mai multe opinii, fie ele bune sau rele.. merita citite.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.07.2008, 22:05:59
konstantinos konstantinos is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

Daca ai fost botezat prin stropire, preotul o sa-ti faca cele 3 scufundari, daca nu, iti va face doar mirungerea.
Problema daca sunteti neamuri nu stiu ce sa-ti zic, intreaba un preot cel mai bine, ca orice ti-am zice noi tot preotul hotareste daca va cununa sau nu. Luati legatura telefonic cu un preot si dicutati.

Doamne ajuta!

Eu sunt ultimul in masura sa-ti dau un sfat, dar o fac ca sa nu te mahnesti.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.07.2008, 22:12:48
Sabin Sabin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Mesaje: 4
Implicit

Pai daca am fost botezat prin stropire, o stie doar mama si cei care au fost de fata, iar preotul nu are de unde sa stie, deci trebuie sa ii zic eu intr-un fel sau altul, banuiesc.
Am mai cerut sfaturi si pe alte forumuri legat de subiectul "rudenie", dar aici mi s-a parut cel mai potrivit loc sa intreb pentru ca membrii stiu mai multe despre ceea ce se vorbeste pe forum. Sunt constient ca orice ati spune voi, preotul e cel care decide... ideea e ca pentru mine e ceva nou subiectul asta, adica pana acum stiam prea putine despre stilul vechi si am inceput sa ma documentez mai mult si nu pentru a fi sigur daca pot trece pe acest stil, pentru ca in mare i-am inteles intentiile.

Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.07.2008, 23:43:18
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sabin
Pai daca am fost botezat prin stropire, o stie doar mama si cei care au fost de fata, iar preotul nu are de unde sa stie, deci trebuie sa ii zic eu intr-un fel sau altul, banuiesc.
Am mai cerut sfaturi si pe alte forumuri legat de subiectul "rudenie", dar aici mi s-a parut cel mai potrivit loc sa intreb pentru ca membrii stiu mai multe despre ceea ce se vorbeste pe forum. Sunt constient ca orice ati spune voi, preotul e cel care decide... ideea e ca pentru mine e ceva nou subiectul asta, adica pana acum stiam prea putine despre stilul vechi si am inceput sa ma documentez mai mult si nu pentru a fi sigur daca pot trece pe acest stil, pentru ca in mare i-am inteles intentiile.

Doamne ajuta !
Daca ai fost botezat in numele Sfintei Treimi,nu conteaza daca ai fost prin stropire sau scufundare.Botezul se poate face si cu pamant,si chiar cua aer,incazuri exceptionale.Asa ca nu-ti mai face probleme.cat despre stilul nou sau vechi,chiar nu conteaza.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.08.2008, 18:21:06
RELUCU RELUCU is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.08.2008
Mesaje: 41
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sabin
Salutare !

Se face ca sunt impreuna cu o fata de ceva timp si pe zi ce trece atractia trupeasca pare a fi din ce in ce mai mare. Ea a propus sa ne cununam inainte de a face un act sexual impreuna cu motivul ca asa Dumnezeu ne va ajuta mai mult in ceea ce ne propunem impreuna, motivatie cu care sunt perfect de acord. Ea este insa mai credincioasa decat mine, mai deschisa fata de Dumnezeu, eu ... cred in El, am frica de El insa cand eram in tara nu treceam prea mult prin Sfanta Biserica. Suntem amandoi in afara tarii iar bisericile ortodoxe sunt mai putine, dar am fost amandoi de cateva ori.
Ea este botezata pe stil vechi si eu pe cel nou, iar ca nunta sa se poata face, trebuie ca unul dintre noi sa treaca pe celalalt stil. (Citeam intr-un alt topic cum ca femeia trebuie sa treaca pe stilul pe care a fost botezat barbatul si nu invers. Conteaza cine trece pe alt stil ? Tind sa cred ca ramane la aprecierea cuplului.
Cum in tara in care suntem nu este o biserica pe stil vechi(eu sunt cel dispus sa trec pe stil vechi), suntem nevoiti sa ne intoarcem in Romania.
Acum apare o alta "problema" si anume... ea este verisoara primara a cumnatului meu, iar problema care apare este daca noi suntem rude sau nu si daca ne putem cununa sau nu in acest caz? Din cate stiu, sunt interzise casatoriile intre rudele de sange, ori eu in acest caz singurele rude de sange sunt eu cu sora mea si cumnatul meu cu verisoara ei(prietena mea).
Din cate am inteles, ca o cununie sa se poata face corect pe respectivul stil, trebuie ca unul dintre cei doi sa fie "supus" Tainii Mirungerii care, din cate am citit aici, se face cu acel ulei sfintit care contine 40 de mirodenii.
Ce nu am inteles eu este... se face mirungerea doar daca botezul nu s-a facut corect. Sunt botezuri care nu se pot face corect ? Scufundarea pruncului de Trei ori are loc la fiecare botez din cate stiu.
In cazul meu mirungerea este ceva care completeaza botezul si care imi face trecerea de la stil nou la stil vechi. Gresesc ?
Ce ma framanta mai mult este daca noi suntem rude sau nu, daca ne putem cununa sau nu.

Va multumesc pentru rabdare si va astept opiniile. Doamne ajuta !
Nu ma pronunt in ce priveste gradul de rudenie !
BISERICA ORTODOXA DE STIL VECHI, este pastratoarea ADEVARATEI ORTODOXII.
Daca la botez s-au facut scufundarile, acestea NU SE MAI REPETA !!!
Se va face doar mirungerea, si precizez ca fara cele trei scufundari, botezul nu este corect, deci o verificare a modului in care s-a savarsit este absolut necesara !
Trecerea pe stil vechi, este un act de mare intelepciune, regasirea adevaratei MAME CARE ESTE BISERICA, MAMA NOASTRA A TUTUROR.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.08.2008, 18:43:47
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

fereasca-ne Dumnezeu de stilism shi de canoniada lor... nu mergetzi dupa stilishti ca nu sunt in Harul Lui Dumnezeu, nu sunt in comuniune cu ortodocsii, sunt un fel de sectantzi shi nu e vorba de calendarul pe vechi fatza de cel nou ci e vorba de sectarismul stilist al schismaticilor ce fac canoniada shi mare zarva ei nepricepand ca tocmai ce fac ei este contrar sfintelor canoane ortodoxe...

nu stiu daca nu cumva unul din coarnele fiarei ce parea un miel shi vorbea ca un balaur, unul este sectarismul (adventishti, baptishti shi ceilaltzi) iar celalt corn o fi stilismul shi sectarismul schismaticilor ortodocshi pushi pe canoniada shi atentzionari absurde shi mincinoase... un fel de gat de lebada shi glas de sirena ce pare a fi a unui miel dar vorbesshte ca un balaur...

avetzi grija cu stilismul ca e la fel de periculos ca shi sectarismul... l-am vazut pe Rafael ce atitudini a avut pe forum shi m-am convins... pomul rau nu poate face roade bune shi radacinile lui nu se scot ushor afara din om... 72x???:(:(
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.08.2008, 03:56:10
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sabin
Stilul vechi, pe calendarul Iulian are aceleasi sarbatori, aceleasi obiceiuri ca pe still nou din cate am inteles doar ca este un decalaj de 2 saptamani si ca cei care sunt pe stil vechi ar respecta mai mult sarbatorile, sunt mai devotati Lui.
problema nu este calendarul in sine, ci faptul ca BOSV este o biserica schismatica, nu face ascultare fata de BOR, pe teritoriul careia functioneaza.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nunta honney Nunta 27 27.04.2011 19:25:22
nunta cojanete Nunta 3 24.03.2010 11:31:35
nunta killerandrew Nunta 5 07.07.2009 12:55:29
nunta copilu Nunta 1 25.07.2007 19:46:24