Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.08.2008, 10:24:47
s_snape s_snape is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2008
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 78
Implicit

Ori te intorci la credina crestin ortodoxa ori nu... Eu am ales sa nu ma intorc, si-mi merge mai bine ca inainte...!:D
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.08.2008, 10:34:32
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Ce numesti tu bine?? O placere trecatoare? Mantuirea presupue sacrificii, jertfe. Eu vreau sa fiu fericit o vesnicie, nu doar cateva clipe.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.08.2008, 10:40:24
s_snape s_snape is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2008
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 78
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Ce numesti tu bine?? O placere trecatoare? Mantuirea presupue sacrificii, jertfe. Eu vreau sa fiu fericit o vesnicie, nu doar cateva clipe.
Da, asta numes eu bine...pe mine ma intereseaza cum ma simt acum, si sincer cand aveam credinta in Dumnezeu nu era asa de bine, aveam numai necazuri si suparari...Si nu cred ca as fi oricum fericita in Rai...ce as face acolo? Sa zic rugaciuni cu ingerii? Asta nu eu nu o consider fericire...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.08.2008, 11:12:07
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de s_snape
Citat:
În prealabil postat de georgeval
Ce numesti tu bine?? O placere trecatoare? Mantuirea presupue sacrificii, jertfe. Eu vreau sa fiu fericit o vesnicie, nu doar cateva clipe.
Da, asta numes eu bine...pe mine ma intereseaza cum ma simt acum, si sincer cand aveam credinta in Dumnezeu nu era asa de bine, aveam numai necazuri si suparari...Si nu cred ca as fi oricum fericita in Rai...ce as face acolo? Sa zic rugaciuni cu ingerii? Asta nu eu nu o consider fericire...
Fericirea in Rai nu poatre fi exprimata. Apostolul Pavel spune ca: "ceea ce ochiul nu a vazut si la inima omului nu s-a suit, asa este in ceruri". Fericirea nu poate fi definita, este vorba de o relatie personala cu Dumnezeu, asa cum nu te plicitsesti in preajma unei persoane iubite asa nu te poti plictisi in relatia cu Dumnezeu- un izvor nesecat de sensuri.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.08.2008, 11:16:46
s_snape s_snape is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2008
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 78
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Citat:
În prealabil postat de s_snape
Citat:
În prealabil postat de georgeval
Ce numesti tu bine?? O placere trecatoare? Mantuirea presupue sacrificii, jertfe. Eu vreau sa fiu fericit o vesnicie, nu doar cateva clipe.
Da, asta numes eu bine...pe mine ma intereseaza cum ma simt acum, si sincer cand aveam credinta in Dumnezeu nu era asa de bine, aveam numai necazuri si suparari...Si nu cred ca as fi oricum fericita in Rai...ce as face acolo? Sa zic rugaciuni cu ingerii? Asta nu eu nu o consider fericire...
Fericirea in Rai nu poatre fi exprimata. Apostolul Pavel spune ca: "ceea ce ochiul nu a vazut si la inima omului nu s-a suit, asa este in ceruri". Fericirea nu poate fi definita, este vorba de o relatie personala cu Dumnezeu, asa cum nu te plicitsesti in preajma unei persoane iubite asa nu te poti plictisi in relatia cu Dumnezeu- un izvor nesecat de sensuri.
La cum il iubesc eu pe Dumnezeu...nici nu se pune oricum problema sa ajung sa vad "fericirea" din Rai.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.08.2008, 13:17:43
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de s_snape
Citat:
În prealabil postat de georgeval
Ce numesti tu bine?? O placere trecatoare? Mantuirea presupue sacrificii, jertfe. Eu vreau sa fiu fericit o vesnicie, nu doar cateva clipe.
Da, asta numes eu bine...pe mine ma intereseaza cum ma simt acum, si sincer cand aveam credinta in Dumnezeu nu era asa de bine, aveam numai necazuri si suparari...Si nu cred ca as fi oricum fericita in Rai...ce as face acolo? Sa zic rugaciuni cu ingerii? Asta nu eu nu o consider fericire...
Ai avut necazuri pentru ca ai uitat ceva pacate de marturisit la spovedanie si diavolul acelor pacate avea ingaduinta de la Dumnezeu ca sa te ispiteasca pentru ca tu sa-ti pui intrebari. Sau de acele pacate nu te-ai cait si nu le-ai parasit definitiv. Ai fost o crestina superficiala care cauta doar fericirea personala, egoista, iar Dumnezeu nu ti-a dat-o pentru ca oricum ai fi uitat de El si l-ai fi parasit, ceea ce ai si facut.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.08.2008, 14:25:56
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Despre alungarea raului

"Aceasta alungare a raului si a fortelor lui se face de preot prin invocarea numelui Sfintei Treimi si prin stropirea cu apa sfintita. Omul nu poate lupta singur impotriva diavolului. Numai Domnul nostru Iisus Hristos a avut puterea sa alunge pe demoni din cei care erau stapaniti de ei si din locurile bantuite de acestia. In Sfintele Evanghelii avem o multime de referiri la aceasta biruinta impotriva diavolilor (Matei 8, 28; 9, 32; Marcu 5, 1-15; Luca 9, 38-42; 13, 32). Mantuitorul Hristos a dat aceasta putere si Apostolilor Sau: "Chemand la Sine pe cei doisprezece ucenici ai Sai - ne relateaza Sf. Evanghelist Matei - le-a dat lor putere asupra duhurilor celor necurate, ca sa le scoata si sa tamaduiasca orice boala si orice neputinta" (Matei 10, 1; vezi si Marcu 6, 13). Din prima istorie a Bisericii, care este cartea Faptele Apostolilor, aflam ca ucenicii Mantuitorului, dar si urmasii acestora, preotii hirotoniti de Apostoli, aveau puterea sa alunge demonii si duhurile rele in numele lui Hristos (Fapte 8,7; 19, 12).
Prin urmare, indepartarea duhurilor rele de la casa cuiva, din vreun loc anume si chiar din oamenii posedati de demoni nu se poate face decat de preoti in numele si cu puterea lui Iisus Hristos, in numele lui Dumnezeu cel inchinat in Treime, Tatal, Fiul si Sfantul Duh, prin slujbe randuite de Biserica.
Cei ce recurg la serviciile vrajitoarelor sau a tot felul de lucraturi trebuie sa stie ca acestea nu lucreaza cu puterea lui Dumnezeu si nici in numele lui Dumnezeu, ci lucreaza cu puterea diavolului. Izbavirea de rau pe care pare ca o aduc este o amagire sau eliberarea de un rau pentru a fi dat unui rau mai mare, pentru a fi dat in mainile diavolului.
Diavolul exista si lucrarea diavolului de asemenea. Singura aparare impotriva acestui neobosit vrajmas al omului si al lui Dumnezeu este binecuvantarea si sfintirea adusa prin rugaciunile si slujbele Bisericii savarsite de preotii care au harul sfintitor primit prin hirotonia" (GHIDUL PRACTIC AL CRESTINULUI)
Raul si fortele intunericului exista si orce crestin care si-a inceput drumul anevoios spre mintuire se intilneste inti, cu ele sub diferite forme dupa gravitatea pacatelor pe care le-am facut si de care se caieste mai mult sau mai putin,caci fiecare duh necurat este intruchiparea unui rau care exista in noi (vezi "Razboiul nevazut"scrisa de Nicodim Aghioritul)caci, lupta crestinului este lupta cu duhurile nevazute care urasc curatenia,credinta,facerea de bine,milostenia,dragostea,netinerea minte a raului,iubirea vrajmasilor etc.In anii acestia in care traim,raul este deosebit de puternic, caci omul credincios care s-a lepadat pe cit posibil de multe bucurii lumesti nu participa activ la intrtinerea acestei societati bazata pe consum in care totul devine marfa,
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.09.2008, 14:40:22
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de s_snape
Citat:
În prealabil postat de georgeval
Ce numesti tu bine?? O placere trecatoare? Mantuirea presupue sacrificii, jertfe. Eu vreau sa fiu fericit o vesnicie, nu doar cateva clipe.
Da, asta numes eu bine...pe mine ma intereseaza cum ma simt acum, si sincer cand aveam credinta in Dumnezeu nu era asa de bine, aveam numai necazuri si suparari...Si nu cred ca as fi oricum fericita in Rai...ce as face acolo? Sa zic rugaciuni cu ingerii? Asta nu eu nu o consider fericire...
Ai dreptate. De ce sa te rogi cu ingerii si sa il slavesti pe Dumnezeu, cand poti sa pui lemne la cazan?
Doamne sa ne feresti de cel viclean, si sa ai mila de noi
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.09.2008, 22:48:39
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

S_snape,
Poate ca te razgandesti totusi. Nu-ti dori neaparat sa zici rugaciuni cu ingerii in Rai. Dar poate incerci totusi sa scapi de Iad. Caci cale de mijloc nu exista. Daca rezisti sa tii mana deasupra unei lumanari aprinse mai mult timp, inseamna ca rezisti si in Iad, deci nu trebuie sa-ti faci probleme. Dar daca nu, atunci poate mai citesti niste carti scrise de sfinti, ca sa vezi ca si pentru tine Iisus S-a rastignit, ca sa te ajute sa te intorci la mantuire. Dumnezeu sa te ajute sa ai parte de fericire vesnica si nu de chinuri vesnice. Probabil dupa ce te vei satura de roscove, vei cauta si hrana duhovniceasca mai buna.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.09.2008, 23:38:41
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Labirinth, ia legatura cu un calugar imbunatatit. Duhovnicul meu recomanda: candela aprinsa, tamaiat prin casa, stropit cu Agheasma, ungere cu mir zilnic. Post, rugaciune si milostenie. De asemenea, ne certa daca-i spuneam ca ne e frica de satana. Ne-a invatat sa spunem cu mult curaj:,,Piei,satano!" sau ,,Inapoia mea, satano!" atunci cand ne vine un gand de la cel rau sau cand se intampla sa ne faca vreo farsa. (trezirea la o anumita ora etc.) Mai spunea ca diavolul e slab si ca noi ii dam puteri asupra noastra prin frica si prin pacatele pe care le savarsim. C-tin te-a sfatuit foarte bine. Sfintii Parinti spun ca diavolul se lupta cu noi cu stirea lui Dumnezeu. Dumnezeu ingaduie sa se intample asa, ca sa ne incerce. (Multi chemati!)Daca trecem cu bine aceste probe, si punem inceput bun pocaintei noastre, putem spera sa fim cu cei ,,putini alesi". Dumezeu sa ne ajute!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Darul-intalnire cu Dumnezeu prin semeni georgeval Generalitati 15 28.03.2012 14:55:14
INTALNIRE forumisti din timisoara lore86 Generalitati 16 05.05.2010 11:42:15
Fiii lui Dumnezeu si fiii oamenilor,... voxdei55 Generalitati 18 12.02.2010 10:47:53
Acesta sa fie ceasul lor si stapanirea intunericului? patinina34 Generalitati 1 22.04.2009 11:00:54
Noi toti suntem fiii lui Dumnezeu danyel Generalitati 9 04.01.2007 15:16:42