Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 15.11.2011, 16:27:23
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Eu as putea fi cu dvs, dar nu si dvs cu mine. Caci un prieten este bun mai ales sa te sustina cand ai nevoie, sa-ti ofere compasiune, sa te ajute cu o rugaciune sau un sfat bun si, mai ales, sa stie cand trebuie sa vorbeasca si cand sa taca. Sunt momente cand omul are nevoie de indreptare, dar sunt si momente cand o critica darama mai mult decat zideste si ti se acreste de toata prietenia aceluia.

Discutiile in contradictoriu au rostul lor, dar intre prieteni sunt rare si scurte; nu interminabile. Exista si altfel de discutii decat cele in contradictoriu, sa stiti... si mult, mult mai eficiente pentru a apropia omul de Hristos.

Cum spunea cineva: "Niciodata nu mi-a placut sa cumpar de la vanzatorul care, in loc sa-si laude marfa, o critica pe a vecinului"...
Sora Doriana, imi dau seama ca sunteti o persoana mai sensibila si nu acceptati anumite lucruri intre prieteni (cum ar fi discutiile lungi in contadictoriu). Eu sunt de alta factura. Pentru mine, discutiile in contradictoriu, oricat ar fi de lungi si de dese, nu afecteaza deloc relatia de prietenie. Am un prieten (de multi ani), fost martor a lui Iehova, pana de curand. Discutam uneori, in contradictoriu, ore intregi (odata a venit pe la mine si am discutat, in felul nostru, cca 8 ore). Relatia noastra de prietenie nici macar nu s-a clatinat vreodata.

Si mie imi place o prietenie bazata pe vorbe frumoase, pline de incurajare. Nu ma cunoasteti in realitate. Dar, nu le vad rostul pe acest forum. Nu stiu cate astfel de vorbe sunt sincere si cate sunt de umplutura sau sunt spuse pentru impresia artistica. Chiar am avut ocazia sa-mi dau seama ce se ascunde cu adevarat sub pielea unor "maestri ai elegantei".

Toti cei de pe forum imi pot fi prieteni adevarati (chiar daca uneori sunt rai cu mine si imi dau bobarnace). Singura conditie este sa nu umble cu minciuni. Sa fie verticali. Atat. Aici va incadrati si dvs.

Imi pare rau ca eu nu indeplinesc conditiile unui prieten, pentru dvs.
Reply With Quote
  #242  
Vechi 15.11.2011, 19:43:24
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Sa nu va suparati pe mine ca va scot din reveria in care s-a intrat (cu ultimele postari).

Relatia cu Hristos a unui om se vede foarte bine atunci cand il calci pe bataturi. Poti fi uimit de ceea ce vei constata.
Sa nu te superi pe mine ca te scot (visez eu acum) din certitudinile tale, spunindu/ti unele ca acestea:
Se vede bine, relatia unui om cu Hristos si atunci cand omul da slava lui Dumnezeu pentru ca i-au fost ascultate, pacatosului om, rugaciunile.
Se vede bine si cand omul face miluinta, cu vorba si cu fapta si in tot felul.
Se vede bine si cand participa, omul, la Dumnezeiasca Liturghie.
Se vede bine cand omul se impartaseste, cand doreste Sfanta Impartasanie, cand face pocainta, cand se spovedeste. Se vede foarte bine, foarte clar.
Se vede bine cand omul se bucura, cu frica si cutremur, iar nu porceste.
Se vede bine in zi si in noapte, in bucurie si necaz, in sus si in jos, la stanga sau la dreapta, se vede oricind si oriunde. Numai sa fie, omul, in relatie vie cu Iisus Hristos Cel laudat in veci!
Sunt uimit de ce am constatat, unele ca acestea vazind.
Si imi doresc sa mai vad, mereu, de va ingadui Domnul la mine si, de ce nu, chiar la tine, intru slava lui Dumnezeu! AMIN+
Reply With Quote
  #243  
Vechi 15.11.2011, 21:55:46
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Sa nu te superi pe mine ca te scot (visez eu acum) din certitudinile tale,
Mi-a placut ce ai scris. Nu cred ca ai vizat ci ai gandit mai profund si mai spiritual. Eu doar am atins un aspect prozaic (dar care spune multe despre adevarata fata a unor oameni).

Doresc sa fac o singura completare. Toate acele lucruri nu trebuie facute in vazul lumii, spre lauda noastra, ci spre slava lui Dumnezeu. "Ci tu, cînd faci milostenie, sã nu stie stînga ta ce face dreapta", (Matei 6:3).

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Si imi doresc sa mai vad, mereu, de va ingadui Domnul la mine si, de ce nu, chiar la tine, intru slava lui Dumnezeu! AMIN+
Amin.
Reply With Quote
  #244  
Vechi 16.11.2011, 00:09:25
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Mi-a placut ce ai scris. Nu cred ca ai vizat ci ai gandit mai profund si mai spiritual. Eu doar am atins un aspect prozaic (dar care spune multe despre adevarata fata a unor oameni).

Doresc sa fac o singura completare. Toate acele lucruri nu trebuie facute in vazul lumii, spre lauda noastra, ci spre slava lui Dumnezeu. "Ci tu, cînd faci milostenie, sã nu stie stînga ta ce face dreapta", (Matei 6:3).



Amin.
Multumesc pentru frumosul raspuns, apreciez interventia pe care o consider plina de bun simt, umbrita de smerenie autentica... Apoi, sa ma iertati pentru balbe, exagerari (prea mult patos) si prostii, cum vad si eu ca mi se intampla uneori...
Bunul Dumnezeu sa ne miluiasca, fratilor! AMIN+
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce a plans Iisus Hristos ? Marin56 Intrebari utilizatori 8 23.06.2011 09:26:43
Iisus Hristos in contemporaneitate Rodica50 Intrebari utilizatori 0 01.12.2010 20:12:58
Exista Iisus Hristos? iustin10 Generalitati 104 28.09.2010 15:45:28
Cum a devenit Iisus un Hristos ionela7 Vrajitoria 19 21.09.2010 13:08:18
Iisus Hristos ancah Biserica Ortodoxa Romana 10 09.05.2008 21:30:22