Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.12.2014, 16:52:35
hasoj1 hasoj1 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.11.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit Masurarea distantelor din univers

Cat de sigura este masurarea distantelor din univers, de ordin colosal(miliarde de ani lumina), efectuata de astronomii moderni? Aceasta releva clar varsta inaintata a universului si totusi, nu se ia in consideratie aproape deloc. Cu aceasta certitudine, in cazul in care este confirmat ca metoda este fara erori (astept un raspuns in privinta asta), neperturbata de diversi factori, teoria creationista este contestata, ba chiar inlaturata, prin faptul ca aceasta metoda stiintifica contrazice faptul biblic. Cer toleranta si opinii pertinente, fara suparare!

Last edited by hasoj1; 07.12.2014 at 19:20:12.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.12.2014, 20:29:13
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Chiar incepusem sa simt lipsa acestor intrebari ..


Precum înălțimea cerului și adâncul pământului sunt lucruri nepătrunse, tot așa și inima regilor. (Pildele lui Solomon 25,3)

(sau)

Cine a măsurat apele cu pumnul și cine a măsurat pământul cu cotul? Cine a pus pulberea pământului în baniță și cine a cântărit munții și văile cu cântarul?
Cine a căutat în adânc Duhul Domnului și cine L-a sfătuit pe El?
De la cine a luat El sfat ca să judece bine și să învețe căile dreptății, să învețe știința și calea înțelepciunii să o cunoască?
Iată, neamurile sunt ca o picătură de apă pe marginea unei găleți, ca un fir de pulbere într-un cântar. Iată insulele care cântăresc cât un fir de praf.
Libanul nu ajunge pentru aprinderea focului și dobitoacele pentru arderi de tot.
Toate popoarele sunt ca o nimica înaintea Lui; ele prețuiesc înaintea Lui cât o suflare.
Cu cine veți asemăna voi pe Cel Preaputernic și unde veți găsi altul asemenea Lui?
Chipul cel turnat este turnat de un făurar, argintarul îl îmbracă cu aur și-l înfrumusețează cu lănțișoare.
Săracul, care nu poate oferi mult, alege un lemn care nu putrezește; își caută un meșter iscusit ca să facă un idol care să nu se clatine.
Nu știți voi, oare, n-ați auzit, nu vi s-a spus oare de la început, n-ați înțeles voi ce vă învață întemeierea lumii?
El stă în scaun deasupra cercului pământului; pe locuitori îi vede ca pe lăcuste; El întinde cerul ca un văl ușor și îl desface ca un cort de locuit.
El preface în nimic pe căpetenii; pe judecătorii pământului îi nimicește.
Abia sunt sădiți, abia sunt semănați, abia a prins rădăcini tulpina lor în pământ; El suflă peste ele și le usucă și vijelia le spulberă ca pe pleavă.
Cu cine Mă asemănați voi ca să-i fiu asemenea?, zice Sfântul.
Ridicați ochii în sus și priviți: Cine le-a zidit pe toate acestea? - Cel ce scoate oștirea lor cu număr și pe toate pe nume le cheamă! Celui Atotputernic și cu mare vârtute nici una nu-I scapă!
Pentru ce zici tu, Iacove, pentru ce grăiești, Israele: "Calea mea este ascunsă Domnului, dreptul meu este trecut cu vederea de Dumnezeul meu?"
Nu știi tu, sau n-ai aflat tu că Domnul este Dumnezeu veșnic, Care a făcut marginile pământului, Care nu obosește și nici nu Își sleiește puterea? Că înțelepciunea Lui este nemărginit de adâncă? (Isaia 40,12-28)

(sau)

Tu te-ai obosit întrebând pe atâția sfătuitori! Să iasă la iveală și să te izbăvească acei care măsoară cerul și iscodesc stelele; care în fiecare lună nouă spun ceea ce se va întâmpla.
Iată-i ca pleava pe care o mistuie focul, așa vor ajunge ei și de puterea flăcărilor viața lor nu vor putea s-o scape căci nu va fi jeratic la care să se încălzească, nici vatră ca să stea dinaintea ei.
Așa se va întâmpla cu aceia pe care te-ai ostenit să-i întrebi și cu care ai făcut negoț din vremea tinereții tale. Fiecare va pleca la ale sale și nimeni nu va fi să te scape". (Isaia 47,13-15)

(sau)

Așa zice Domnul: Dacă cerul poate fi măsurat sus și temeliile pământului cercetate jos, atunci și Eu voi lepăda toată seminția lui Israel pentru toate câte au făcut ei, zice Domnul. (Ieremia 31,37)

(sau)

Atunci Dumnezeu i-a răspuns lui Iov, din sânul vijeliei, și i-a zis:
"Cine este cel ce pune pronia sub obroc, prin cuvinte fără înțelepciune?
Încinge-ți deci coapsele ca un viteaz și Eu te voi întreba și tu Îmi vei da lămuriri!
Unde erai tu, când am întemeiat pământul? Spune-Mi, dacă știi să spui.
Știi tu cine a hotărât măsurile pământului sau cine a întins deasupra lui lanțul de măsurat?
În ce au fost întărite temeliile lui sau cine a pus piatra lui cea din capul unghiului,
Atunci când stelele dimineții cântau laolaltă și toți îngerii lui Dumnezeu Mă sărbătoreau?
Cine a închis marea cu porți, când ea ieșea năvalnică, din sânul firii,
Și când i-am dat ca veșmânt negura și norii drept scutece,
Apoi i-am hotărnicit hotarul Meu și i-am pus porți și zăvoare
Și am zis: Până aici vei veni și mai departe nu te vei întinde, aici se va sfărâma trufia valurilor tale?
Ai poruncit tu dimineții, vreodată în viața ta, și i-ai arătat aurorei care este locul ei,
Ca să apuce pământul de colțuri și să scuture pe nelegiuiți de pe pământ?
În revărsatul zorilor, pământul se face roșu ca roșiile peceți și ia culori ca de veșmânt.
Cei răi rămân fără noaptea (prielnică lor) și brațul ridicat este frânt.
Ai fost tu până la izvoarele mării sau te-ai plimbat pe fundul prăpastiei?
Ți s-au arătat oare porțile morții și porțile umbrei le-ai văzut?
Ai cugetat oare la întinderea pământului? Spune, știi toate acestea?
Care drum duce la palatul luminii și care este locul întunericului,
Ca să știi să-l călăuzești în cuprinsul lui și să poți să nimerești potecile care duc la el acasă?
Tu știi bine, căci atunci erai născut și numărul zilelor tale e foarte mare.
Ai ajuns tu la cămările zăpezii? Ai văzut tu cămările grindinei,
Pe care le țin deoparte pentru vremuri de strâmtorare, pentru zilele de bătălie și de război?
Unde se risipesc aburii și se răspândește pe pământ vântul de la răsărit?
Cine a săpat albie puhoaielor cerului și cine a croit drum bubuitului tunetului,
Ca să plouă pe un pământ nelocuit și pe o pustietate unde nu se află ființă omenească
Și să adape ținuturile sterpe și uscate și să scoată pajiște de iarbă din întinderea pleșuvă?
Are ploaia un tată? Cine a zămislit stropii de rouă?
Din sânul cui a ieșit gheața? Și cine este cel ce naște promoroaca din cer?
Apele se încheagă și se întăresc ca piatra și fala mării se face sloi!
Poți tu să legi cataramele Pleiadelor sau să deznozi lanțurile Orionului?
Poți tu să scoți la vreme cununa Zodiacului și vei fi tu cârmaci Carului Mare și stelelor lui?
Cunoști tu legile cerului și poți tu să faci să fie pe pământ ceea ce este scris în ele?
Poți tu să ridici până la nori glasul tău ca să se sloboadă peste tine potopul ploilor?
Ești tu în stare să azvârli fulgerele și ele să plece și să-ți spună: Iată-ne?
Cine a pus atâta înțelepciune în pasărea ibis sau cine i-a dat pricepere cocoșului?
Cine poate să țină cu destoinicie socoteala norilor și să verse pe pământ burdufurile cerului,
Ca să se adune pulberea și să se întărească, iar bulgării de pământ să se lipească laolaltă?
Tu ești cel ce aduci pradă leoaicei și potolești foamea puilor de leu,
Când s-au ascuns în vizuini sau stau și pândesc ascunși în hățișuri?
Cine are grijă de mâncarea corbului, când puii lui croncănesc la Dumnezeu, de foame, și zboară încoace și încolo după hrană? (Iov 38,1-41)

+ Iov cap 39-42

(sau)

În vistieriile înțelepciunii sunt pildele științei; celui păcătos îi este urâtă temerea de Dumnezeu.
Poftești înțelepciune? ține poruncile și Domnul îți va da-o ție.
Că înțelepciunea și învățătura stau în temerea de Domnul, și plăcute sunt Lui credința și blândețea. (Cartea înțelepciunii lui Isus, fiul lui Sirah (Ecclesiasticul) 1,24-26)

(sau)

Cerurile spun slava lui Dumnezeu și facerea mâinilor Lui o vestește tăria.
Ziua zilei spune cuvânt, și noaptea nopții vestește știință.
Nu sunt graiuri, nici cuvinte, ale căror glasuri să nu se audă.
În tot pământul a ieșit vestirea lor, și la marginile lumii cuvintele lor.
În soare și-a pus locașul său; și el este ca un mire ce iese din cămara sa.
Bucura-se-va ca un uriaș, care aleargă drumul lui.
De la marginea cerului ieșirea lui, și oprirea lui până la marginea cerului; și nu este cine să se ascundă de căldura lui. (Ps.18,1-7)

Last edited by crinrin; 07.12.2014 at 21:00:31.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.12.2014, 21:02:40
hasoj1 hasoj1 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.11.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Chiar incepusem sa simt lipsa acestor intrebari ..


Cine a măsurat apele cu pumnul și cine a măsurat pământul cu cotul? Cine a pus pulberea pământului în baniță și cine a cântărit munții și văile cu cântarul?
Cine a căutat în adânc Duhul Domnului și cine L-a sfătuit pe El?
De la cine a luat El sfat ca să judece bine și să învețe căile dreptății, să învețe știința și calea înțelepciunii să o cunoască?
Iată, neamurile sunt ca o picătură de apă pe marginea unei găleți, ca un fir de pulbere într-un cântar. Iată insulele care cântăresc cât un fir de praf.
Libanul nu ajunge pentru aprinderea focului și dobitoacele pentru arderi de tot.
Toate popoarele sunt ca o nimica înaintea Lui; ele prețuiesc înaintea Lui cât o suflare.
Cu cine veți asemăna voi pe Cel Preaputernic și unde veți găsi altul asemenea Lui?
Chipul cel turnat este turnat de un făurar, argintarul îl îmbracă cu aur și-l înfrumusețează cu lănțișoare.
Săracul, care nu poate oferi mult, alege un lemn care nu putrezește; își caută un meșter iscusit ca să facă un idol care să nu se clatine.
Nu știți voi, oare, n-ați auzit, nu vi s-a spus oare de la început, n-ați înțeles voi ce vă învață întemeierea lumii?
El stă în scaun deasupra cercului pământului; pe locuitori îi vede ca pe lăcuste; El întinde cerul ca un văl ușor și îl desface ca un cort de locuit.
El preface în nimic pe căpetenii; pe judecătorii pământului îi nimicește.
Abia sunt sădiți, abia sunt semănați, abia a prins rădăcini tulpina lor în pământ; El suflă peste ele și le usucă și vijelia le spulberă ca pe pleavă.
Cu cine Mă asemănați voi ca să-i fiu asemenea?, zice Sfântul.
Ridicați ochii în sus și priviți: Cine le-a zidit pe toate acestea? - Cel ce scoate oștirea lor cu număr și pe toate pe nume le cheamă! Celui Atotputernic și cu mare vârtute nici una nu-I scapă!
Pentru ce zici tu, Iacove, pentru ce grăiești, Israele: "Calea mea este ascunsă Domnului, dreptul meu este trecut cu vederea de Dumnezeul meu?"
Nu știi tu, sau n-ai aflat tu că Domnul este Dumnezeu veșnic, Care a făcut marginile pământului, Care nu obosește și nici nu Își sleiește puterea? Că înțelepciunea Lui este nemărginit de adâncă? (Isaia 40,12-28)

(sau)

Așa zice Domnul: Dacă cerul poate fi măsurat sus și temeliile pământului cercetate jos, atunci și Eu voi lepăda toată seminția lui Israel pentru toate câte au făcut ei, zice Domnul. (Ieremia 31,37)

(sau)

Atunci Dumnezeu i-a răspuns lui Iov, din sânul vijeliei, și i-a zis:
"Cine este cel ce pune pronia sub obroc, prin cuvinte fără înțelepciune?
Încinge-ți deci coapsele ca un viteaz și Eu te voi întreba și tu Îmi vei da lămuriri!
Unde erai tu, când am întemeiat pământul? Spune-Mi, dacă știi să spui.
Știi tu cine a hotărât măsurile pământului sau cine a întins deasupra lui lanțul de măsurat?
În ce au fost întărite temeliile lui sau cine a pus piatra lui cea din capul unghiului,
Atunci când stelele dimineții cântau laolaltă și toți îngerii lui Dumnezeu Mă sărbătoreau?
Cine a închis marea cu porți, când ea ieșea năvalnică, din sânul firii,
Și când i-am dat ca veșmânt negura și norii drept scutece,
Apoi i-am hotărnicit hotarul Meu și i-am pus porți și zăvoare
Și am zis: Până aici vei veni și mai departe nu te vei întinde, aici se va sfărâma trufia valurilor tale?
Ai poruncit tu dimineții, vreodată în viața ta, și i-ai arătat aurorei care este locul ei,
Ca să apuce pământul de colțuri și să scuture pe nelegiuiți de pe pământ?
În revărsatul zorilor, pământul se face roșu ca roșiile peceți și ia culori ca de veșmânt.
Cei răi rămân fără noaptea (prielnică lor) și brațul ridicat este frânt.
Ai fost tu până la izvoarele mării sau te-ai plimbat pe fundul prăpastiei?
Ți s-au arătat oare porțile morții și porțile umbrei le-ai văzut?
Ai cugetat oare la întinderea pământului? Spune, știi toate acestea?
Care drum duce la palatul luminii și care este locul întunericului,
Ca să știi să-l călăuzești în cuprinsul lui și să poți să nimerești potecile care duc la el acasă?
Tu știi bine, căci atunci erai născut și numărul zilelor tale e foarte mare.
Ai ajuns tu la cămările zăpezii? Ai văzut tu cămările grindinei,
Pe care le țin deoparte pentru vremuri de strâmtorare, pentru zilele de bătălie și de război?
Unde se risipesc aburii și se răspândește pe pământ vântul de la răsărit?
Cine a săpat albie puhoaielor cerului și cine a croit drum bubuitului tunetului,
Ca să plouă pe un pământ nelocuit și pe o pustietate unde nu se află ființă omenească
Și să adape ținuturile sterpe și uscate și să scoată pajiște de iarbă din întinderea pleșuvă?
Are ploaia un tată? Cine a zămislit stropii de rouă?
Din sânul cui a ieșit gheața? Și cine este cel ce naște promoroaca din cer?
Apele se încheagă și se întăresc ca piatra și fala mării se face sloi!
Poți tu să legi cataramele Pleiadelor sau să deznozi lanțurile Orionului?
Poți tu să scoți la vreme cununa Zodiacului și vei fi tu cârmaci Carului Mare și stelelor lui?
Cunoști tu legile cerului și poți tu să faci să fie pe pământ ceea ce este scris în ele?
Poți tu să ridici până la nori glasul tău ca să se sloboadă peste tine potopul ploilor?
Ești tu în stare să azvârli fulgerele și ele să plece și să-ți spună: Iată-ne?
Cine a pus atâta înțelepciune în pasărea ibis sau cine i-a dat pricepere cocoșului?
Cine poate să țină cu destoinicie socoteala norilor și să verse pe pământ burdufurile cerului,
Ca să se adune pulberea și să se întărească, iar bulgării de pământ să se lipească laolaltă?
Tu ești cel ce aduci pradă leoaicei și potolești foamea puilor de leu,
Când s-au ascuns în vizuini sau stau și pândesc ascunși în hățișuri?
Cine are grijă de mâncarea corbului, când puii lui croncănesc la Dumnezeu, de foame, și zboară încoace și încolo după hrană? (Iov 38,1-41)
Filozofia din mesajul biblic se simte, tot ce pot sa spun e ca sunt miscat.
Intr-adevar, daca ar fi sa ne comparam cu Dumnezeu, s-ar termina brusc la noi, in schimb, Celui de Sus ii sunt atribuite atat de multe.
Totusi, rigoarea acestor savanti te inspaimainta.
Ei spun ca vad in trecut, explicatia si demonstratia stiintifica depasesc obisnuitul, asa ca nu o pot invoca in numele meu aici, dar sa nu le dam crezare?
Metoda aceasta de masurare este un fundament al astronomiei, de atatia ani. Metode bazate pe teoreme demonstrate, care pana acum nu stiu daca au fost contrariate. Oare sunt absolute, nu depind de nimic, nu pot fi influentate de anumiti factori si prin urmare nu absolute? Asta vreau sa aflu. Deci, invit pe cei cunoscatori, daca se poate, sa dea o explicatie .

Last edited by hasoj1; 07.12.2014 at 21:06:29.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.12.2014, 21:05:23
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

asta-i cea mai frumoasa :)

Nu după păcatele noastre a făcut nouă, nici după fărădelegile noastre a răsplătit nouă,
Ci cât este departe cerul de pământ, atât este de mare mila Lui, spre cei ce se tem de El.
Pe cât sunt de departe răsăriturile de la apusuri, depărtat-a de la noi fărădelegile noastre. (Ps.102,10-12)


+

Toată înțelepciunea este de la Domnul și cu El este în veac.
Nisipul mărilor și picăturile ploii și zilele veacului, cine le va număra?
Înălțimea cerului și lățimea pământului, și adâncul și înțelepciunea, cine le va cerceta?
Înainte de toate s-a zidit înțelepciunea și înțelegerea minții este din veac.
Izvorul înțelepciunii este cuvântul lui Dumnezeu întru cele înalte, și căile ei sunt porunci veșnice. (Cartea înțelepciunii lui Isus 1,1-5)

Si ma las pagubasa, daca tot mai insisti sa vrei sa crezi in stiinta omeneasca. N-am scos tot din biblie, dar singura concluzie ar fi ca suntem niste viermi pacatosi care ar trebui sa ne masuram adancul pacatoseniei iar distantele dintre astri sa le lasam pentru cand vom dobandi intelepcinea de la Dumnezeu. Singura grija de capatai sa ne fie mantuirea sufletului! :)

Last edited by crinrin; 07.12.2014 at 21:26:08.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.12.2014, 21:38:37
hasoj1 hasoj1 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.11.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

"Intelepciunea" umana este demna de ascultat uneori. Mai ales acolo unde nu poate fi contrariata. Recunosc ca nu sunt tocmai un crestin ascultator, fapt pentru care imi cer scuze, pentru ca nu ma multumesc numai cu un raspuns din sfera bibliei.
//OFFTOPIC : poate nu ati observat, dar v-am lasat un mesaj privat. Va rog sa-l cititi. :)

Last edited by hasoj1; 07.12.2014 at 21:41:39.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.12.2014, 21:54:05
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hasoj1 Vezi mesajul
Totusi, rigoarea acestor savanti te inspaimainta.
De ce ?
Citat:
Ei spun ca vad in trecut, explicatia si demonstratia stiintifica depasesc obisnuitul, asa ca nu o pot invoca in numele meu aici, dar sa nu le dam crezare?
Omul poate explica si masura numai pe baza cunostiintelor acumulate
in trecut si prezent.In functie de noi descoperiri pe care le va face , explicatia omului pentru acelasi eveniment se va modifica. De aceea in
stiinta ce astazi este valabil , maine poate fi modificat sau sa devina
nevalabil.

Citat:
Metoda aceasta de masurare este un fundament al astronomiei, de atatia ani. Metode bazate pe teoreme demonstrate, care pana acum nu stiu daca au fost contrariate.
Teoremele sunt demonstrate si au valabilitate doar in acel univers rational-informational in cadrul caruia evolueaza.Daca maine s-ar schimba conceptia
despre stiinta si s-ar descoperi noi legi ale fizicii, atunci multe din ele n-ar
mai fi valabile sau s-ar descoperi ca multe din ele sunt decat niste premise
pentru alte teoreme.Adica s-ar descoperii ca stiinta de azi nu reprezinta
tot ce a descoperit omul, ci doar varful icebergului.
Este ca si cum te-ai afla in zapada si incepi sa dai zapada la o parte si vezi
ca de fapt tu nu stai pe un platou stancos, ci doar pe unul din varfurile unui
munte sub forma de platou stancos.

Cu alte cuvinte, in stiinta ceea ce stim si putem sa argumentam depinde
foarte mult de multimea informationala de cunostiinte a noastra.Cu cat
aceasta multime se mareste(adica ne marim si orizontul informational)
cu atat si perceptia asupra celor stiute(trecut) dar si a celor speculate(viitor)
se schimba.Adica totul este relativ.
Daca ceva este relativ, atunci automat are erori.
Daca ceva este absolut, atunci nu are eroare.

Dar cum totul pe lumea asta este relativ, rezulta ca tot ceea ce masuram
noi are erori.

Citat:
Oare sunt absolute, nu depind de nimic, nu pot fi influentate de anumiti factori si prin urmare nu absolute? Asta vreau sa aflu. Deci, invit pe cei cunoscatori, daca se poate, sa dea o explicatie .
Nu sunt absolute, ci sunt relative. Numai o fiinta perfecta poate creea si
lucra cu lucruri absolute.
Ori omul , prin definitie fiind imperfect, rezulta ca nu poate creea si
nici lucra cu lucruri absolute ci doar cu lucruri relative. Si asta pentru
ca pentru a putea trai si a-si desfasura activitatea omul intotdeauna
se bazeaza pe experientele trecute.Adica isi evalueaza actiunile din
prezent in functie de actiunile din trecut.Adica se relationeaza la trecut.In functie de cum isi are trecutul asa isi va proiecta actiunile
in viitor.Dar trecutul nu este acelasi pentru toti.Adica trecutul este relativ.
(depinde in functie de persoana).Ori din moment ce omul prin definitie
isi exprima ratiunea si judeca lucrurile relativ, el nu poate concepe si nici
percepe notiunea de absolut.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.12.2014, 21:57:46
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hasoj1 Vezi mesajul
"Intelepciunea" umana este demna de ascultat uneori. Mai ales acolo unde nu poate fi contrariata. Recunosc ca nu sunt tocmai un crestin ascultator, fapt pentru care imi cer scuze, pentru ca nu ma multumesc numai cu un raspuns din sfera bibliei.
Pai bine, dar aici, inainte de toate, suntem crestini. Daca nu te multumesti cu adancul de necruprins al Cuvantului, smerindu-te, de ce nu mergi sa stai de vorba cu niste specialisti in domeniu?

Nu contest ca stiinta omeneasca a ajuns aproape de culmile care-i sunt permise, dar ea nu e totul - e doar o picatura intr-un ocean. Iar pe mine una si aceasta picatura ma smereste, pentru ca le iau pe toate de-a gata, gratie stradaniilor geniilor, a oamenilor de stiinta si a eforturilor din domeniul cercetarii. (in acatistul "Slava Lui Dumnezeu pentru toate" citeam ca operele geniilor Il marturisesc pe Dumnezeu, chiar si fara de voie...)

E frumos ca vrei sa stii si sa intelegi, ai tot dreptul. ("Toate sa le incercati, tineti ce este bine..") Numai sa nu te poticnesti de pragul asta.

Daca maine ai muri, crezi tu ca sufletului ingrozit in ceasul mortii i-ar mai pasa de distante si de varsta pamantului sau a universului?! Sau oare ai epuizat efortul de-a te cunoaste pe tine insuti, in primul rand, apoi sa cercetezi stiinta mantuirii sufletului?

"Și Eu zic vouă: Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide."

Dar ce spun eu aici, nu ma lua in seama...

Last edited by crinrin; 07.12.2014 at 22:03:04.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.12.2014, 22:32:35
hasoj1 hasoj1 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.11.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

In principiu, opinii de acest fel, cum ca totul e relativ, le au si oamenii stiintei.
In mare parte toti sunt de acord cu aceste afirmatii, pentru ca rezultatul depinde de observatia pe care noi o facem, si dupa cate stim, putem sa ne inselam adesea in simturi.
Raspunsul pe care il caut e ceva mai specializat, probabil ca e nevoie sa ma documentez singur, nu ca nu asta imi era intentia de la bun inceput, doar ca uneori lucrurile pot fi explicate in esenta de cunoscatori si se poate economisi timp. Intrebarea am mai pus-o si pe alte forumuri, la categoria "stiinta". Multumesc pentru contributie! :)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.12.2014, 23:14:04
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hasoj1 Vezi mesajul
Cat de sigura este masurarea distantelor din univers, de ordin colosal(miliarde de ani lumina), efectuata de astronomii moderni? Aceasta releva clar varsta inaintata a universului si totusi, nu se ia in consideratie aproape deloc. Cu aceasta certitudine, in cazul in care este confirmat ca metoda este fara erori (astept un raspuns in privinta asta), neperturbata de diversi factori, teoria creationista este contestata, ba chiar inlaturata, prin faptul ca aceasta metoda stiintifica contrazice faptul biblic. Cer toleranta si opinii pertinente, fara suparare!
Au erori destul de mici in comparatie cu magnitudinea distantei masurate, dar poti sa spui ca sunt metode valide si veridice.

Sunt numeroase metode de masurare a distantei, si deseori sunt foloste impreuna ca sa rezulte o eroare cat mai mica.

La distante de miliade de ani lumina, normal ca intervin multi factori, fiind valori pe care ni le imaginam cu greu. 1 miliard de ani lumina inseamna 9.4*10^21 kilometri. Pentru efect: 940.000.000.000.000.000.000 km.

Dar ca creationismul biblic literal sa fie, cum ai zis tu, "contestat", nu este nevoie decat de observarea unui obiect la o distanta mai mare de 7522 de ani lumina (hai sa zicem 8000 ani lumina). La o distanta asa "scurta", erorile sunt mici, si masuratorile sunt sigure.

Ai niste explicatii destul de simple de inteles pe aceasta pagina:
http://www.astronomy.ohio-state.edu/...distances.html
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.12.2014, 23:18:18
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hasoj1 Vezi mesajul
Cat de sigura este masurarea distantelor din univers, de ordin colosal(miliarde de ani lumina), efectuata de astronomii moderni? Aceasta releva clar varsta inaintata a universului si totusi, nu se ia in consideratie aproape deloc. Cu aceasta certitudine, in cazul in care este confirmat ca metoda este fara erori (astept un raspuns in privinta asta), neperturbata de diversi factori, teoria creationista este contestata, ba chiar inlaturata, prin faptul ca aceasta metoda stiintifica contrazice faptul biblic. Cer toleranta si opinii pertinente, fara suparare!
Au trecut doar cateva zile de cand nu s-a mai scris despre evolutionism, de cand sunt pe forum aproape in fiecare zi s-a vorbit despre asta, parca e un forum al ateilor, nu ortodox.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare