Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.12.2014, 13:49:31
Lumi27 Lumi27 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.08.2013
Locație: Focsani
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit O familia cu 3 copii au ramas pe drumuri daca ce le-a ars casa

Nu ignorati acest mesaj desi stiu ca sunteti foarte ocupati in aceste zile si nu aveti timp de prea multe, dar o sa va rog sa va rog sa cititi aceste randuri . In aceste zile cand toata lumea e fericita si se bucura de cadouri si intalniri cu cei dragi, Denisa Nicolae , respectiv sotul si cei 3 copii, unul de 4 luni, de 3 ani si cel mare de 6 ani, au fost loviti de o mare nenorocire: casa cu tot ce era in ea a ars, si au ramas doar cu hainele de pe ei. Trebuie sa intelegeti ca au ramas fara casa, fara haine , lucrurile copiilor , jucariile , si tot ceea ce au strans o viata si fara posibilitatea de a se mai bucura de sarbatori. Tatal copiilor a incercat dupa incendiul in care le-a ars casa sa mai recupereze cate ceva dar nu prea au mai avut ce. Din lipsa posibilitatilor financiare si unele probleme de sanatate ale micutilor nu au reusit sa asiguram locuinta deci nu nu au nici un fel de ajutor. Din pacate nici Denisa nici sotul ei nu au momentan un loc de munca , locuind la tara e mai greu sa gasesti de lucru, dar aveau casuta lor , lucrusoarele lor si se descurcau. Acum din pacate, nu mai pot , nu au niciun
ajutor.
Pentru cei care vor dori sa-i ajute cu bani
Nr cont:
RO80BTRLRONCRT0264475701
Nicolae Florina Denisa,cont deschis la Banca Transilvania
Tel : 0787.822.315
https://www.facebook.com/nicolae.den...67607853267919
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.12.2014, 13:59:44
Lumi27 Lumi27 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.08.2013
Locație: Focsani
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit Familie cu 3 copii ramasa pe drumuri dupa ce le-a ars casa

Citat:
În prealabil postat de Lumi27 Vezi mesajul
Nu ignorati acest mesaj desi stiu ca sunteti foarte ocupati in aceste zile si nu aveti timp de prea multe, dar o sa va rog sa va rog sa cititi aceste randuri . In aceste zile cand toata lumea e fericita si se bucura de cadouri si intalniri cu cei dragi, Denisa Nicolae , respectiv sotul si cei 3 copii, unul de 4 luni, de 3 ani si cel mare de 6 ani, au fost loviti de o mare nenorocire: casa cu tot ce era in ea a ars, si au ramas doar cu hainele de pe ei. Trebuie sa intelegeti ca au ramas fara casa, fara haine , lucrurile copiilor , jucariile , si tot ceea ce au strans o viata si fara posibilitatea de a se mai bucura de sarbatori. Tatal copiilor a incercat dupa incendiul in care le-a ars casa sa mai recupereze cate ceva dar nu prea au mai avut ce. Din lipsa posibilitatilor financiare si unele probleme de sanatate ale micutilor nu au reusit sa asiguram locuinta deci nu nu au nici un fel de ajutor. Din pacate nici Denisa nici sotul ei nu au momentan un loc de munca , locuind la tara e mai greu sa gasesti de lucru, dar aveau casuta lor , lucrusoarele lor si se descurcau. Acum din pacate, nu mai pot , nu au niciun
ajutor.
Pentru cei care vor dori sa-i ajute cu bani
Nr cont:
RO80BTRLRONCRT0264475701
Nicolae Florina Denisa,cont deschis la Banca Transilvania
Tel : 0787.822.315
https://www.facebook.com/nicolae.den...67607853267919
(la Pitesti nu s-a mai putut sta..)
Nestiutu Florea -persoana care acum ii gazduieste, un vecin aflat la 1 km de unde s-a petrecut tragedia
Comuna Sirbii-Magura,sat Vitanestii-Mari
Str.Vitanesti -Mari,nr.27,jud.Olt
cod postal 237302

http://www.facebook.com/events/67063...0718509716586/

Last edited by Lumi27; 25.12.2014 at 14:26:41.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.12.2014, 14:30:02
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Sper că strigătul acesta după ajutor se va răspândi, pe mai multe canale, și că cei care pot ajuta vor răspunde. Am văzut lucruri frumoase făcute cu ajutorul FB și al televiziunii. Și apropo de asta, cred că ar fi bine să apelați și la televiziuni, radio și ziare.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.12.2014, 18:13:16
Lumi27 Lumi27 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.08.2013
Locație: Focsani
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Sper că strigătul acesta după ajutor se va răspândi, pe mai multe canale, și că cei care pot ajuta vor răspunde. Am văzut lucruri frumoase făcute cu ajutorul FB și al televiziunii. Și apropo de asta, cred că ar fi bine să apelați și la televiziuni, radio și ziare.
Vecinul care ii adaposteste a aflat de la noi de pe fb , am scris atat eu cat si alte persoane diferitelor televiziuni , pana si lui Iohannis
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.12.2014, 18:15:51
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lumi27 Vezi mesajul
Vecinul care ii adaposteste a aflat de la noi de pe fb , am scris atat eu cat si alte persoane diferitelor televiziuni , pana si lui Iohannis
Super tare, vecinu din Vityanesti,a aflat de pe FB ca a ars o casa la 1 km.

care e relatia ta cu ei? cum ai aflat de caz?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.12.2014, 18:18:30
Lumi27 Lumi27 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.08.2013
Locație: Focsani
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Super tare, vecinu din Vityanesti,a aflat de pe FB ca a ars o casa la 1 km.

care e relatia ta cu ei? cum ai aflat de caz?
Vecinul a aflat ca nu au adapost nu ca nu stiuau ca le-a ars casa , imi e prietena draga (virtuala) de mai bine de 3 ani . Evident am scris primariei si mi s-a spus ca nu au fonduri sa-i ajute am vrut sa fiu sigura cat de grav e
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.12.2014, 18:55:07
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lumi27 Vezi mesajul
Vecinul a aflat ca nu au adapost nu ca nu stiuau ca le-a ars casa , imi e prietena draga (virtuala) de mai bine de 3 ani . Evident am scris primariei si mi s-a spus ca nu au fonduri sa-i ajute am vrut sa fiu sigura cat de grav e
Inteleg ca acum casa ar fi pe primul plan. Apoi haine si ce mai aveau prin casa
Ei se autosustineau din ce produceau? Sau cum traiau?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.12.2014, 10:58:18
Lumi27 Lumi27 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.08.2013
Locație: Focsani
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Inteleg ca acum casa ar fi pe primul plan. Apoi haine si ce mai aveau prin casa
Ei se autosustineau din ce produceau? Sau cum traiau?
Sotul lucra prin sat in constructii . Venisera doar de un an
acolo ,cumparase casa nu era terminata in totalitate. Sotul a lucram inainte si in strainatate dar a venit criza si nu s-a mai putut...acum nu are un servici stabil .
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.12.2014, 14:39:39
Lumi27 Lumi27 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.08.2013
Locație: Focsani
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Care puteti dona si un carut pentru bebe. Baietelul cel mic are aproape 5 luni si ar fi de un mare ajutor
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.12.2014, 23:48:01
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

De pe forum poate se aduna 1000 ron asa cum s-au mai adunat,si le va ajunge sa manance o luna.Nu e putin,gestul conteaza ,dar nu aici se rezolva problema casei.
Trebuie un ajutor mai masiv , iar statul le va reprosa ca nu au avut asigurare de incendiu
Sunt sigur ca si local au fost ajutati de oamenii de acolo.
La primavara probabil el va pleca iarasi in strainatate ca sa stranga bani de materiale,ca alta sansa pe termen lung nu au.
Acesta ar fi cel mai mare ajutor,sa ii gaseasca cineva lui un loc de munca in constructii in strainatate. Din pacate ,prin Germania de exemplu, echipele cam sunt formate,deci usor nu e. Dar popularizarea e esentiala

Cel mai bun lucru care poti face pentru ei,e sa dai detalii despre ce mai fac si cum se mai descurca , caci asa va fi usor sa ne punem in pielea lor si poate aparea si ajutorul potrivit
A da un cont,nu e sufficient ,pentru ca ,contul nu se va umple singur . E nevoie ca drama lor sa patrunda in sufletul celorlalti,si rugaciunea lor sa strige la cer ,si asa Dumnezeu,va da,prin noi ceilalti, sau prin alte imprejurari, ajutorul potrivit pentru ei.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare