Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.11.2011, 22:58:11
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pestisorul de Aur Vezi mesajul
Mi-ar placea ca si protestantii de pe forum sa ne vorbeasca de acest concept.
Protestantii de pe forum,momentan sau pentru eternitate,sunt in gloriosul numar de unu.Adica subsemnatul,orientare calvina.Avand in vedere aceste aspecte,daca chiar doriti/va intereseaza sa vedeti cam ce credem noi cu privire la legatura dintre Mantuitor si om,in scopul unei pure informari sau unei critici nemiloase,va recomand o carte de referinta,e drept voluminoasa,bazata, ca si sursa, exclusiv pe Sfanta Scriptura,si care,in opinia mea,reprezinta un punct de vedere clasic al teologiei protestante.Lucrare se numeste ,,Privind tinta la Isus" scrisa de Isaac Ambrose.Sa aveti o Biblie la indemana.

In rest sunt surprins,again,de acest om mereu tanar :) numit Mosh Neagu care nu inceteaza sa ma surprinda prin bunul sau simt,in agonie in lumea de azi,precum si prin modestia ce razbate atat de frumos dintre randurile sale.Omul cum traieste asa si scrie.O lectie demna de urmat,si ma pun pe mine primul pe lista elevilor.Sunt insa si mai surprins de oameni cu o capacitate intelectuala remarcabila care nu au sesizat un tackling virtual facut doar de dragul de a se incaiera fanii in tribuna intre ei.Poate pe viitor vom putea spune,cu privire la patima: ,,de data asta vom invinge" :)

Numai bine.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.11.2011, 01:59:04
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Eu nu ma pricep la acestea,dar vad ca la Schimbarea la Fata Dumnezeu Iisus Hristos ia trei Sfinti Apostoli cu Dansul,pe acolo mai sunt prezenti cu sufletul si Sfantul prooroc Moise si Sfantul prooroc Ilie iar vocea de acolo il arata pe Dumnezeu Tatal si norul pe Dumnezeu Duhul Sfant.
Asa se pare ca inseala dracii pe unii dandu-se Dumnezeu Iisus Hristos,sau Duhul Sfant etc in ceva relatie in doi.
Fratia e "caramida" pe care se poate sa existe umanitatea,care imi pare e de la Preasfanta Treime,fara aceasta cum oare ar putea sa existe umanitatea ?
Si aci se pare ca e cam marea diferenta intre cum se intelege Filioque actual si cum e in BO despre Sfanta Treime.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.11.2011, 12:01:11
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit Sa fii prieten cu Hristos

Citat:
În prealabil postat de Pestisorul de Aur Vezi mesajul
Ce inseamna pentru tine a avea o relatie personala cu Iisus Hristos?

Mi se pare ca am deschis topicul la secte, deci cu atat mai mult sa scrie si protestantii si neo-protestantii , acest concept este mai mult protestant.

Incerc sa scot in evidenta un aspect foarte important al relatiei personale cu Hristos: sa fii prieten cu Hristos. Cum poti aceasta? Mi-a venit in minte un model, despre care discutam destul de des la scoala de sabat (parcurgand studiul intitulat "Evanghelia in Galateni"): Avraam. Despre Avraam sta scris ca "a crezut pe Dumnezeu si credinta aceasta i-a fost socotita neprihanire; si el a fost numit "prietenul lui Dumnezeu". (Galateni 3:6 si Iacov 2:23)

Cum poti fi prieten cu Hristos? La fel ca Avraam, sa crezi in ceea ce a facut si a fagaduit ca va face pentru noi. Fagaduintele lui Hristos le gasim in Sfanta Scriptura. Sa credem din toata inima (sa fie adevarata noastra nadejde) in aceste scumpe fagaduinti si vom fi socotiti prieteni ai Lui.

P.S. Sa nu credem in amagiri, pe care Hristos nu le-a fagaduit, caci riscam sa fim prieteni cu potrivnicul.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.11.2011, 12:06:40
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
la Schimbarea la Fata Dumnezeu Iisus Hristos ia trei Sfinti Apostoli cu Dansul,pe acolo mai sunt prezenti cu sufletul si Sfantul prooroc Moise si Sfantul prooroc Ilie
Despre Ilie stim ca nu a murit ci a fost inaltat, in trup, la cer. Ce se intampla pe Muntele Schimbarii la Fata? Unde si-a lasat Ilie trupul?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.11.2011, 12:20:52
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Prin ce anume este acest concept "mai mult protestant" ?
Prin faptul ca protestantii si neo-protestantii cred ca pot avea o relatie directa cu Dumnezeu, prin Domnul Iisus Hristos. La altii este valabila zicala "pana la Dumnezeu te mananca sfintii" (si clerul, si obiceiurile si ritualurile si etc).
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.11.2011, 18:16:46
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Prin ce anume este acest concept "mai mult protestant" ? Să înțelegem, oare, că înainte de protestantism oamenii nu aveau o relație personală cu Isus ? De exemplu, Sf Francisc de Assisi nu avea o relație personală cu Isus, pe când Luther o avea ?
Bisericile 'catolice' au tot felul de intermediari intre Hristos si oameni (sfinti, Maica Domnului).Protestantii nu au.Nu am afirmat ca Sf Fancisc de Assisi nu avea o relatie personala cu Iisus, dar aici se cere intrebarea : Ce inseamna a avea o relatie personala cu Iisus in bisericile 'catolice'?Ma intereseaza atat din punct de vedere protestant cat si 'catolic'.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.11.2011, 19:03:17
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Expresiile "relație personală cu Domnul Isus" sau "legămâmt cu Mântuitorul Personal" sau "l-am primit pe Mântuitorul meu personal în viața mea" sunt niște stereotipii și tradiții verbale extra-biblice întâlnite în special la cele trei culte sectare care se autodenumesc evanghelice (baptisti, penticostali si crestini dupa evanghelie).
O astfel de expresie presupune mai multe realități. În momentul în care un "mântuit" baptist de pildă, proaspăt botezat și provenit dintre ortodocși folosesțe o expresie de mai sus, acesta se detașează de Biserica în care a fost botezat de copil și îi neagă valabilitatea, pentru că în aceea vreme el era un necunoscător al "adevărului".
Binențeles "adevărul" depinde de dogma fiecărei secte. Și la fiecare sectă neoprotestantă "relația personală cu Domnul Isus" vine prin asimilarea doctrinei acelei secte. Bunăoară se știe că sectanții baptiștii absolutizează doctrina botezului adulților și doctrina a ceea ce numesc ei după Ioan cap.3, a "nașterii din nou". Penticostalii în schimb absolutizează doctrina "botezului cu Duh sfânt" după Fapte cap.2 și teoria "Răpirii Bisericii".
Iar doctrinele sectelor protestante și neoprotestante se bat cap în cap.
Iată așadar cât de "personală" este relația cu Hristos la ei. Iar dezbinarea nu face nicicum parte din roadele Duhului.
Dacă toți au o relație personală cu Hristos de ce nu au o credință comună?
Biblia spune:
Evrei 13.8-9 "Iisus Hristos, ieri și azi și în veci, este același. 9.Nu vă lăsați furați de învățăturile străine cele de multe feluri"
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.11.2011, 19:48:43
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pestisorul de Aur Vezi mesajul
Bisericile 'catolice' au tot felul de intermediari intre Hristos si oameni (sfinti, Maica Domnului).Protestantii nu au.Nu am afirmat ca Sf Fancisc de Assisi nu avea o relatie personala cu Iisus, dar aici se cere intrebarea : Ce inseamna a avea o relatie personala cu Iisus in bisericile 'catolice'?Ma intereseaza atat din punct de vedere protestant cat si 'catolic'.
Eu am o veche relație personală cu directorul Spitalului Clinic de Urgență din București. Un trecut care ne leagă, un prezent în care petrecem timp împreună (de exemplu: mergem la pescuit) și avem proiecte de viitor. Asta nu mă împiedică de loc să fiu în cele mai bune legături cu cei din jurul său, cum ar fi, de exemplu, șeful clinicii de chirurgie din spitalul respectiv, ori cu un devotat medic urgentist care stă la departamentul pentru primirea urgențelor. Ei sunt nu numai prietenii mei, cât și prietenii și colaboratorii de zi cu zi ai prietenului nostru comun, directorul spitalului.
Sunteți de părere că legătura mea cu acești admirabili colaboratori ai săi dăunează legăturii mele cu el ? În acest caz, nu mai pot pretinde că am o legătură personală cu el, fiindcă discut și sunt în relații amicale cu aceștia ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.11.2011, 20:46:46
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu am o veche relație personală cu directorul Spitalului Clinic de Urgență din București. Un trecut care ne leagă, un prezent în care petrecem timp împreună (de exemplu: mergem la pescuit) și avem proiecte de viitor. Asta nu mă împiedică de loc să fiu în cele mai bune legături cu cei din jurul său, cum ar fi, de exemplu, șeful clinicii de chirurgie din spitalul respectiv, ori cu un devotat medic urgentist care stă la departamentul pentru primirea urgențelor. Ei sunt nu numai prietenii mei, cât și prietenii și colaboratorii de zi cu zi ai prietenului nostru comun, directorul spitalului.
Sunteți de părere că legătura mea cu acești admirabili colaboratori ai săi dăunează legăturii mele cu el ? În acest caz, nu mai pot pretinde că am o legătură personală cu el, fiindcă discut și sunt în relații amicale cu aceștia ?
Nu e la fel cand te dedici unei singure persoane sau mai multor... nu avem decat un singur prieten cel mai bun... ce nu inteleg eu e de ce avem noi nevoie de intermediari ca sa ajungem la Iisus?Iisus e intermediarul nostru catre Dumnezeu.De ce avem nevoie de intermediari catre intermediar?Si Pavel zice : un singur mijlocitor.Poate vreunul din sfinti sa aiba iubire si intelegere mai mare decat Iisus?Mie mi se pare ca in bisericile ortodoxe si catolice s-a rupt legatura asta personala si intima cu Iisus prin cultul sfintilor si al Maicii Domnului.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.11.2011, 20:53:09
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit

P.S tot nu mi-ati spus ce inseamna pentru catolici si pentru noi (ortodocsi) o relatie personala cu Iisus.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce a plans Iisus Hristos ? Marin56 Intrebari utilizatori 8 23.06.2011 09:26:43
Iisus Hristos in contemporaneitate Rodica50 Intrebari utilizatori 0 01.12.2010 20:12:58
Exista Iisus Hristos? iustin10 Generalitati 104 28.09.2010 15:45:28
Cum a devenit Iisus un Hristos ionela7 Vrajitoria 19 21.09.2010 13:08:18
Iisus Hristos ancah Biserica Ortodoxa Romana 10 09.05.2008 21:30:22