Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #781  
Vechi 21.06.2014, 13:34:37
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Sf Nichita Stihatul...
Ti-am mai spus ca ai chef de cearta si n-ai cu cine sa te certi.Ceea ce faci tu aici se numeste straw man. Vorbim despre ceea ce e material si imaterial pentru noi. Pentru Dumnezeu nu exista "nevazute".
  #782  
Vechi 21.06.2014, 13:49:24
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Dar am o problema cu agresivitatea asta, adica oricine nu crede in 24 de ore, si mai nou in 7500 de ani e sectar sau ateu. Dupa cum vezi pana si Parintele Cleopa lasa o usa deschisa catre mister, spune ca nimeni nu poate sti exact de cand era pamantul sau cat au durat primele zile. Si nu cred ca facea asta pentru ca ar fi crezut in evolutionism.
iuliu46, zilele Facerii au 24 de ore, pentru ca "ziua" a fost creata de Dumnezeu inca de la inceput, ca o masura a timpului, iar cine nu crede asta e ori sectar ori ateu ori insuficient de bine informat.

Parintele Cleopa a fost ca multi altii dintre cei care au trebuit sa se adapteze la perioada comunista si la cosmologia impusa de acestia, in acest context facea acele afirmatii ... cum sunt si multi preoti ortodocsi care mai cred in Big-Bang si evolutionism ... deoarece asa au fost "educati".
  #783  
Vechi 21.06.2014, 14:07:39
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Vorbim despre ceea ce e material si imaterial pentru noi.
conform DEX, IMATERIAL este ceva care există numai în conștiință; spiritual; lipsit de formă precisă, de contur, de consistență.

iuliu46, pentru mine, gandul si sufletul sunt "imateriale" dar au o existenta certa in lumea "materiala" creata de Dumnezeu, eu asa am inteles ca explica Sf Nichita Stihatul.

Am sa-ti explic de ce este bine sa nu facem aceasta confuzie, pe care ma tem ca tu o faci fara sa vrei. Daca am considera ca lumea imateriala se petrece undeva intr-un spatiu paralel sau intr-un spatiu cu 11 dimensiuni, total diferit si fara nicio legatura cu spatiul asta cu trei dimensiuni pe care-l percepem, nu am fi cu nimic diferiti de abordarea filosofica sau stiintifica.

In momentul in care as admite, de dragul discutiei, ca lumea imateriala ar fi ceva fara legatura cu materia creata de Dumnezeu, imediat as pica in tot felul de speculatii sofiste si fara legatura cu realitatea.

Aceste lucruri sunt foarte bine explicate in postarea anterioara - http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=780

Consider ca am incheiat discutia cu tine pe aceasta tema. Tu poti sa intelegi ce vrei ... hai sa revenim la topic.

Last edited by AlbertX; 21.06.2014 at 14:13:19.
  #784  
Vechi 21.06.2014, 14:10:18
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
iuliu46, zilele Facerii au 24 de ore, pentru ca "ziua" a fost creata de Dumnezeu inca de la inceput, ca o masura a timpului, iar cine nu crede asta e ori sectar ori ateu ori insuficient de bine informat.
Sigur, ca asa a hotarat Sinodul de la http://...

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Parintele Cleopa a fost ca multi altii dintre cei care au trebuit sa se adapteze la perioada comunista si la cosmologia impusa de acestia, in acest context facea acele afirmatii ... cum sunt si multi preoti ortodocsi care mai cred in Big-Bang si evolutionism ... deoarece asa au fost "educati".
...
  #785  
Vechi 21.06.2014, 14:20:10
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
conform DEX, IMATERIAL este ceva care există numai în conștiință; spiritual; lipsit de formă precisă, de contur, de consistență.

iuliu46, pentru mine, gandul si sufletul sunt "imateriale" dar au o existenta certa in lumea "materiala" creata de Dumnezeu, eu asa am inteles ca explica Sf Nichita Stihatul.

Am sa-ti explic de ce este bine sa nu facem aceasta confuzie, pe care ma tem ca tu o faci fara sa vrei. Daca am considera ca lumea imateriala se petrece undeva intr-un spatiu paralel sau intr-un spatiu cu 11 dimensiuni, total diferit si fara nicio legatura cu spatiul asta cu trei dimensiuni pe care-l percepem, nu am fi cu nimic diferiti de abordarea filosofica sau stiintifica.

In momentul in care as admite, de dragul discutiei, ca lumea imateriala ar fi ceva fara legatura cu materia creata de Dumnezeu, imediat as pica in tot felul de speculatii sofiste si fara legatura cu realitatea.
Pai nu ma interesa ce confuzie crezi tu ca fac, ci sa citesti ce spun sfintii atunci cand vorbesc de material si imaterial. Adica tu ne pui niste citate care spun exact acelasi lucru cu ceea ce cred si eu, si Catalin, si probabil si altii. Ca din punctul nostru de vedere ingerii fac parte din lumea imateriala ( sau nevazutelor ). Cine a sustinut altceva ?

Nu ti-am cerut sa speculezi in ce dimensiuni se afla ingerii. Da vezi ca se aplica si contrariul, adica tovarasul Hrusciov l-a intrebat pe Gagarin daca vede ceva atunci cand se uita imprejur atunci cand a fost in spatiu. Dupa care a proclamat victorios ca raiul nu exista.
  #786  
Vechi 21.06.2014, 14:22:48
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

iuliu46, in momentul in care la orice afirmatie tu stai si scormonesti sa vezi daca e dogma sau nu, cand cauti tot felul de argumente care sa dovedeasca ca invatatura ortodoxa este "contradictorie", este clar de ce duh dracesc esti manat, poate fara sa-ti dai seama.

Faptul ca ai convingeri personale, care se rezuma la faptul ca nu crezi in evolutionism si in miliarde de ani ... nu te fac mai credincios decat pe un ateu.

Sf Ioan Gura de Aur:
"Aceasta este viclenia fără seamăn a diavolului. Se străduiește să-și răspândească învățăturile pierzătoare fie adăugând ceva, fie scoțând ceva, fie denaturând, fie interpretând greșit textul Scripturii."

iuliu46, tu nu faci exact ce ne spune Sf Ioan Gura de Aur ca face diavolul ? Pai doar nu oi fi prost sa recunosti ...

Te faci ca ai uitat, ca mai devreme te intrebai daca e sigur sau nu ca Sf Ioan Gura de Aur ar fi scris despre diavol ?
Le sucesti ca la Ploiesti ? Nu asa merge treaba .. vad ca esti foarte flexibil in abordare ... dar ai foarte putin duh ortodox.

Nu spuneai tu ca e important sa stim cand a cazut dracul din cer? La ce ne folosea sa stim asta, ne ajuta cumva la mantuire ?

Ba spui 7500 de ani ... ba ca-i o conventie calendarul ... ba ca ziua era mai lunga de 24 de ore ... esti plin de duh, m-am prins.

Last edited by AlbertX; 21.06.2014 at 14:32:28.
  #787  
Vechi 21.06.2014, 14:34:14
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
iuliu46, in momentul in care la orice afirmatie tu stai si scormonesti sa vezi daca e dogma sau nu, cand cauti tot felul de argumente care sa dovedeasca ca invatatura ortodoxa este "contradictorie", este clar de ce duh dracesc esti manat, poate fara sa-ti dai seama.

Faptul ca ai convingeri personale, care se rezuma la faptul ca nu crezi in evolutionism si in miliarde de ani ... nu te fac mai credincios decat pe un ateu.

Sf Ioan Gura de Aur:
"Aceasta este viclenia fără seamăn a diavolului. Se străduiește să-și răspândească învățăturile pierzătoare fie adăugând ceva, fie scoțând ceva, fie denaturând, fie interpretând greșit textul Scripturii."

iuliu46, tu nu faci exact ce ne spune Sf Ioan Gura de Aur ca face diavolul ? Pai doar nu oi fi prost sa recunosti ...

Te faci ca ai uitat, ca mai devreme te intrebai daca e sigur sau nu ca Sf Ioan Gura de Aur ar fi scris despre diavol ?
Le sucesti ca la Ploiesti ? Nu asa merge treaba .. vad ca esti foarte flexibil in abordare ... dar ai foarte putin duh ortodox.
Noroc ca esti tu ala plin de duh ortodox.
Am intrebat pentru ca era vorba despre o culegere de texte si nu despre vreun tratat al Sf. Ioan Gura de Aur. Dar e greu de inteles cand singura cale prin care te poti amagi ca n-ai vreo barna in ochi este sa cauti cu lumanarea paiul din ochiul celorlalti.
  #788  
Vechi 21.06.2014, 14:43:13
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Talking

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Noroc ca esti tu ala plin de duh ortodox.
Am intrebat pentru ca era vorba despre o culegere de texte si nu despre vreun tratat al Sf. Ioan Gura de Aur. Dar e greu de inteles cand singura cale prin care te poti amagi ca n-ai vreo barna in ochi este sa cauti cu lumanarea paiul din ochiul celorlalti.
iuliu46, rad si copii de gradinita de aceste explicatii ... te credeam om serios. Ai trecut pe proverbe si zicatori ... interesant.

Ce motive ai sa te intrebi daca zilele Facerii au avut 24 de ore, daca esti ortodox ?
Ce motive ai sa te intrebi daca suntem in anul 7522 de la Facerea lumii, daca esti ortodox ?

Nu te-ai prins, nu ?
O fii dogma, nu o fii ... o fii vorba de Sfanta Traditie, nu o fii ... or crede doar calugarii de la manastiri aceste lucruri ?

Nu te mai obosi ... ca chiar nu ma intereseaza raspunsul tau la cele de mai sus. Esti ortodox, m-am lamurit ! Il cauti pe Dumnezeu !

_____________
Pentru verticalitatea dumneavoastra evitati excesul de sare, lamaie si tequila
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

Last edited by AlbertX; 21.06.2014 at 14:53:44.
  #789  
Vechi 21.06.2014, 14:54:30
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Ce motive ai sa te intrebi daca zilele Facerii au avut 24 de ore, daca esti ortodox ?
Ce motive ai sa te intrebi daca suntem in anul 7522 de la Facerea lumii, daca esti ortodox ?

Nu te-ai prins, nu ?
O fii dogma, nu o fii ... o fii vorba de Sfanta Traditie, nu o fii ... or crede doar calugarii de la manastiri aceste lucruri ?

Nu te mai obosi ... ca chiar nu ma intereseaza raspunsul tau la cele de mai sus.
Pai vezi ca nu cred chiar toti. Ca unii s-au lasat influentati de cosmologia comunista in loc sa se lase influentati de ortodoxia de internet. Cum de cuteaza cineva sa se indoiasca macar ca e vorba de zile de 24 de ore ? Nu scrie clar 24 de ore in Biblie ? Sectarilor atei influentati de comunisti. Cititi si vedeti ca scrie acolo de 7522 de ani. Diavoli care adaugati si scadeti din Scriptura. Noroc ca mai exista oameni ca mine sa apere singurele doua idei pe care se sprijina ortodoxia : 24 de ore si 7522 de ani.
  #790  
Vechi 21.06.2014, 15:02:56
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Noroc ca mai exista oameni ca mine sa apere singurele doua idei pe care se sprijina ortodoxia : 24 de ore si 7522 de ani.
Sa apere, de cine ? O ataca cineva ? Mai, tu vorbesti serios ? Tu ataci ortodoxia ... asa pretentii ai ? Devii penibil ! Ia o pauza !
Asa crezi tu, ca ortodoxia se sprijina pe "singurele doua idei", vai cat de subtil ai devenit ... ironie in stare pura.

Stii cum te vad eu, ca te vaiti mai rau ca o baba care-si vaita neputintele datorate reumatismului.
Tu ai probabil impresia, ca daca postezi tot felul de "contradictii" ortodoxe pe acest forum, o sa atragi si alti posedati de "stiinta" de partea ta. Sa stii ca cine-i slab de inger, ala nu are nevoie nici de dracu nici de tine ca sa-si justifice necredinta, dar se pare ca tu nu ai realizat asta pana acum ... si te tot straduiesti ... pedalezi din rasputeri, in gol.

_____________
Pentru verticalitatea dumneavoastra evitati excesul de sare, lamaie si tequila
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

Last edited by AlbertX; 21.06.2014 at 15:16:11.
Subiect închis