Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.04.2007, 20:21:02
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odin
Ziua liturgica incepe seara la apusul soarelui. Din cauza asta si ciclul liturgic al unei zile incepe seara - cu Ceasul IX, inainte de Vecernie...
Bine, dar ce legatura are asta cu luatul anafurei ? De ce in mod normal anafura se ia dimineata si nu seara ?!...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.04.2007, 11:01:53
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Cred ca vb. oarecum in paralel... fara sa ne ascultam unul pe celalalt..

Anafura se ia dimineata? Anafura se ia de obicei, la sfarsitul Liturghiei... Ea a fost introdusa ca un fel de `consolare` pt. cei care nu se impartaseau... gasesti mai multe detalii in lucrarea de Liturgica a lui Ene Braniste. Credinciosii au introdus in timp, intr-adevar, practica de a lua si acasa si de a lua anafura in fiecare dimineata.

Discutia cu inceputul zilei liturgice a intervenit in momentul in care tu ai spus ca daca a mancat dupa 12 noaptea nu mai are voie anafura. Eu am zis ca este tot aia ca zici 11 jumate noaptea sau 12 jumate noaptea, pt. ca in ambele cazuri vorbim de aceiasi zi liturgica, care incepe la apusul soarelui.

Vreau sa scot in evidenta ca, daca devenim atat de scrupulosi, macar sa fim pana la capat...:D Asadar, daca tu consideri ca este interzis sa mai iei anafura dupa 12 noaptea, atunci cf. practicii litirgice, nu ar trebui sa iei nici daca ai mancat dupa apusul soarelui...

Nu vad o chestie de jumatate de ceas un impediment atat de mare incat cineva sa nu mai ia anafura, mai ales ca pana la urma anafura ramane o paine sfintita..

Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.04.2007, 11:47:14
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

"De trei zile-ncoace gura nu-ti mai tace", dragutule Odin. Intr-adevar ai explicat foarte bine ca daca se tine ziua liturgic, ar insemna ca omul sa nu mai manance dupa apusul soarelui pana a doua zi. Ce te faci daca tii post negru pana seara si ai vrea sa mananci dupa apusul soarelui, dar in acelasi timp sa iei anafura in ziua urmatoare?! :)

Eu una nu tin ziua liturgic, ci calendaristic. Adica spre exemplu miercuri zi de post inseamna pentru mine de miercuri ora 00.00 pana miercuri ora 23.59. La fel cu anafura, eu dupa masa de seara nu mai mananc pana o iau a doua zi. Dar am vazut ce se intampla si la manastiri, cand mananci cateodata mai tarziu, dupa slujba. Nu se depaseste ora 00.00 cu masa pentru a lua a doua zi anafura. Asa ca eu zic sa incercam sa mancam la ore rezonabile, ca "nu traim ca sa mancam, ci mancam ca sa traim".

Si inca ceva, sa nu ne oprim numai la aspectul alimentar. Daca aveti vise ciudate sau v-ati suparat cu cineva sau ati discutat cu gandurile nu prea frumoase, nu va apropiati de anafura, ca ea e din greaca traducand "in loc de dar", adica in loc de Sf. Impartasanie. Cei necurati sa nu se apropie!

Elena
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.04.2007, 12:22:55
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Ai perfecta dreptate... Sunt cam `tafnos`, insa ma gandesc ca daca sunt preot (teoretic vorbind) si vine si ma intreaba cineva daca poate lua anafura, fiindca vrea lucrul asta si este important pt. ea, insa a uitat si a mancat putin dupa ora 12. Ii pare rau, insa ar vrea sa ia anafura... As aprecia faptul ca persoana respectiva acorda importanta acestui aspect, si as lasa un pic garda jos si i-as zice sa ia anafura... Efectul sufletesc va fi probabil un castig mai mare decat daca as impiedica-o, din simpla scrupulozitate... Pt. ca asa cum ziceai, aspectele mai importante nu sunt legate in mod deosebit de alimentatie...:D
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.04.2007, 12:32:37
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odin
Ai perfecta dreptate... Sunt cam `tafnos`, insa ma gandesc ca daca sunt preot (teoretic vorbind) si vine si ma intreaba cineva daca poate lua anafura, fiindca vrea lucrul asta si este important pt. ea, insa a uitat si a mancat putin dupa ora 12. Ii pare rau, insa ar vrea sa ia anafura...
Da, Odin, ai dreptate. Dar nu poti da acelasi medicament tuturor. Poate unei persoane ii este bine sa-i spui daca isi doreste sa ia anafura si a mancat dupa ora 00.00 ca poate sa ia, dar altadata sa nu se mai imtample, adica s-ar indrepta prin dragoste. Altei persoane poate ii e mai bine sa-i spui NU si altadata va fi atenta ca sa nu mai primeasca acelasi NU. Aici ar fi o indreptare prin duritate.

Fiecare om e un univers, pe unii ii indrepti cu iubirea, pe unii cu duritatea. Dar, as zice (desi s-ar putea sa aruncati cu pietre in mine!) ca in ziua de azi e mai buna duritatea, fiindca iubirea nu mai e bine inteleasa, e deformata. Iubirea trebuie sa fie numai in sensul de a zidi sufletul, nu de a-l lasa in laxism si nepasare.

Elena
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.04.2007, 12:48:00
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Am specificat contextul in care as fi de acord... Eu as merge pe iubire, totusi...mai ales in zilele noastre;)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.04.2007, 14:08:22
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Domnule, la o scurta analiza, imi dau si eu cu parerea, am impresia ca ziua liturgica incepe in rasarit intre orele 4 si 14 si se sfarsheshte tot inspre rasarit. :) Asa mi se pare dar nu stiu cum este randuit de BOR... deci poate ca nici nu e corect ce am zis.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.04.2007, 14:14:58
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Domnule, la o scurta analiza, imi dau si eu cu parerea, am impresia ca ziua liturgica incepe in rasarit intre orele 4 si 14 si se sfarsheshte tot inspre rasarit. :) Asa mi se pare dar nu stiu cum este randuit de BOR...
:) Interesant cum vine la tine ziua liturgica si ce lung e inceputul ei: intre 4 si 14. Ovidiu, ziua liturgica incepe seara, cu vecernia. Nu am timp acum sa dau mai multe detalii. Daca Odin e prin preajma o sa te lamureasca. Daca nu, cred ca o sa scriu eu mai multe duminica dupa-amiaza.

Elena
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.04.2007, 14:57:46
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Am zis mai sus cum merge treaba cu ziua liturgica... insa revin.
Spre deosebire de sistemul numit `civil` - unde o zi incepe la ora 00:00, in practica bisericeasca lucrurile stau altfel. Folosind un sistem preluat de le vechii evrei si transmis in Europa medievala, Biserica socoteste inceputul unei zile la apusul soarelui. Ceva texte biblice am dat mai sus. Astfel daca vorbim de ex. de `duminca` aceasta incepe de fapt sambata seara si se termina duminca seara. Ciclul liturgic aferent unei zile liturgice marcheaza punctele importante ale zilei. Astfel, prima slujba din zi este Ceasul IX, inainte de vecernie. Urmeaza Vecernia, Miezonoptica samd.

Legat de simbolism, este destul de simplu: alternarea intuneric - lumina, unde intunericul precede lumina - ganditi-va la modul in care prezinta tratatul biblic trecerea de la nefiinta - la fiinta. Bineteles e doar unul dintre multele sensuri carse se dau si care pot fi date.

Cateva sarbatori mai importante amintesc de altfel de modelul iudaic: Seara de Craciun,
Si in ceea ce priveste anul ca unitate de timp, Biserica are un sistem diferit. Practic, inceputul anului bisericesc este la 1 septembrie.

Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.04.2007, 17:01:55
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Dar pentru detalii:

http://www.crestinortodox.ro/Articol_detaliu_Anul_bisericesc__liturgic__si_subd iviziunile_lui_206_225_7267.html
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce sa faci daca ai mancat ceva de dulce, cand voiai sa tii post? camy_d Generalitati 89 11.08.2017 10:56:33
Anafura pacatoasa Generalitati 36 21.01.2013 15:06:31
Mancat inaintea Sfintei Liturghi roman2010 Generalitati 5 30.11.2010 23:03:45
Buna dimineata! viviana Generalitati 1 14.11.2007 08:22:05
O dimineata in Apuseni Ioan_Ciobota Generalitati 1 17.09.2007 20:12:50