Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.07.2012, 14:50:30
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit Deductia lui Sherlock Holmes

Buna ziua tuturor!

As vrea sa impartasesc cu voi un mic fragment din Memoriile lui Sherlock Holmes, cazul Tratatul Naval, in care Sir Arthur Conan Doyle face o subtila marturisire de credinta prin intermediul indragitului personaj literar, Sherlock Holmes:

" - In niciun alt domeniu deductia nu e mai necesara decat in religie, zise el, rezemandu-se cu spatele de obloane. Un spirit rational o poate prezenta ca pe o stiinta exacta. Mie unuia, cea mai inalta dovada a bunatatii divine mi se pare intruchipata in flori. Toate celelalte lucruri, puterile noastre, dorintele noastre, mancarea ne sunt, intr-adevar, strict necesare pentru supravietuire. Dar acest trandafir e un dar. Parfumul si culoarea lui sunt o infrumusetare a vietii, nu o conditie esentiala a ei. Darurile nu ni le face decat bunatatea, asa ca, repet, florile ne incurajeaza sa speram."

(Memoriile lui Sherlock Holmes, Tratatul naval, Sir Arthur Conan Doyle)

Sper ca si voi sa simtiti aceeasi bucurie pe care am incercat-o eu in timp ce citeam cele de mai sus.

Va urez o Duminica placuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.07.2012, 15:17:13
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Buna ziua tuturor!

As vrea sa impartasesc cu voi un mic fragment din Memoriile lui Sherlock Holmes, cazul Tratatul Naval, in care Sir Arthur Conan Doyle face o subtila marturisire de credinta prin intermediul indragitului personaj literar, Sherlock Holmes:

" - In niciun alt domeniu deductia nu e mai necesara decat in religie, zise el, rezemandu-se cu spatele de obloane. Un spirit rational o poate prezenta ca pe o stiinta exacta. Mie unuia, cea mai inalta dovada a bunatatii divine mi se pare intruchipata in flori. Toate celelalte lucruri, puterile noastre, dorintele noastre, mancarea ne sunt, intr-adevar, strict necesare pentru supravietuire. Dar acest trandafir e un dar. Parfumul si culoarea lui sunt o infrumusetare a vietii, nu o conditie esentiala a ei. Darurile nu ni le face decat bunatatea, asa ca, repet, florile ne incurajeaza sa speram."

(Memoriile lui Sherlock Holmes, Tratatul naval, Sir Arthur Conan Doyle)

Sper ca si voi sa simtiti aceeasi bucurie pe re am incercat-o eu in timp ce citeam cele de mai sus.


Va urez o Duminica placuta!
Știi că forma, culoare și mirosul unei flori, a fost dezvoltate pentru atragerea insectelor?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.07.2012, 18:22:29
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Știi că forma, culoare și mirosul unei flori, a fost dezvoltate pentru atragerea insectelor?
Si teoria evolutionista a fost dezvoltata pentru amagirea oamenilor.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.07.2012, 17:36:55
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si teoria evolutionista a fost dezvoltata pentru amagirea oamenilor.
Părerea ta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.07.2012, 19:50:34
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Smile

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Părerea ta.
Frumos fragment.
Referitor la citatul de mai sus, iti place teoria evolutionista?...si mie imi place...e amuzanta rau.
Si citatul acesta imi place: "Daca prin minune intelegi un efect a carui cauza nu o cunosti, atunci totul e o minune."Voltaire...si mai frumos este sa cunosti cauza si tot minune sa ramana.
Ma gandeam sa mai scriu cateva exemple: si muzica este un dar, catelul care doarme cu capul pe glezna ta, reactia cuiva de pe forum care iti ia apararea, caldura unui copil care te tine de mana sau iti baga parul in gura, te urmareste sa faca si el la fel, rugaciunea din inima, etc.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.07.2012, 22:29:17
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tomita Vezi mesajul
Frumos fragment.
Referitor la citatul de mai sus, iti place teoria evolutionista?...si mie imi place...e amuzanta rau.
Si citatul acesta imi place: "Daca prin minune intelegi un efect a carui cauza nu o cunosti, atunci totul e o minune."Voltaire...si mai frumos este sa cunosti cauza si tot minune sa ramana.
dacă ne gândim la nivelul cunoștințelor din vremea lui Voltaire, înțelegem altfel ce a vrut să spună.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.07.2012, 20:01:12
claudiadcd's Avatar
claudiadcd claudiadcd is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 71
Implicit

Heurtebise, si eu impartasesc aceeasi bucurie, sunt convinsa ca ai citit acatistul "Slava lui Dumnezeu pt toate", mi se pare cel mai frumos acatist,as vrea sa citez o mica parte din el, pe mine chiar ma face fericita, simt blindetea si gingasia si dragostea lui Dumnezeu pina in strafundurile sufletului, frumusetea creatiei este o adevarata binecuvintare pt mine.

"Doamne, ce bine e sa fii oaspetele zidirii Tale: vantul bine inmiresmat, muntii care tind spre cer, apele ca niste oglinzi nemarginite in care se rasfrang aurul razelor si curgerea lina a norilor. Intreaga fire sopteste tainic, toata e plina de mangaiere, pasarile si dobitoacele poarta pecetea iubirii Tale. Binecuvantat este pamantul cu frumusetea cea degrab trecatoare care desteapta dorul de vesnicul locas unde intru nestricacioasa frumusete se aude cantarea: Aliluia!(...)

M-ai adus in viata aceasta ca intr-un rai preasfant. Am vazut cerul ca un potir albastru si adanc, in azurul caruia canta pasarile, am ascultat fosnetul linistitor al padurii si susurul dulce - glasuitor al apelor, m-am infruptat din roadele bine inmiresmate si dulci, ca si din mierea cea parfumata. Ce bine e la Tine pe pamant si cata bucurie sa fii oaspetele Tau!
Slava Tie, pentru praznicul vietii;
Slava Tie, pentru buna mireasma a lacramioarelor si a trandafirilor;
Slava Tie, pentru felurimea cea desfatata a roadelor si a seminelor;
Slava Tie, pentru stralucirea de giuvaer din roua diminetii;
Slava Tie, pentru surasul desteptarii scaldate in lumina;
Slava Tie, pentru frumusetea zidirii mainilor Tale;
Slava Tie, pentru viata veacului acesta, prevestitoare a celei ceresti;
Slava Tie, Dumnezeule, in veci!

Prin puterea Sfantului Duh imprastie mireasma orice floare, tainica adiere de parfum, gingasa alcatuire de culori, frumusetea Celui Mare intru cele smerite. Lauda si cinste Facatorului de viata Dumnezeu, Cel Care a incununat tarina cu aurul spicelor si cu azurul albastrelelor, iar sufletul cu bucuria vederii celor tainice. Veseliti-va si-I cantati Lui: Aliluia!

Cat de minunat esti in sarbatoarea primaverii, cand se trezeste la viata toata faptura si noi strigam cu bucurie catre Tine: Tu esti Izvorul vietii, Tu esti Biruitorul mortii!(...)

Mangaiate de lumina lunii si de cantecele privighetorilor stau vaile si codrii in vesminte de nunta. Intreaga lume e mireasa Ta si ca pe Mirele ei vesnic te asteapta. Daca iarba campului astfel o imbraci, pre noi, oare cum ne vei preschimba in veacul Invierii ce va sa fie? Cum vor lumina trupurile noastre, iar sufletele cum vor straluci?
Slava Tie, Celui ce ai scos dintru intunecimile pamantului felurite culori si gusturi si miresme;
Slava Tie, pentru zidirea cea primitoare si bogata in mangaiere;
Slava Tie, ca ne-ai inconjurat cu mii si mii de fapturi;"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.07.2012, 10:27:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Știi că forma, culoare și mirosul unei flori, a fost dezvoltate pentru atragerea insectelor?
Da, dar poti sa explici de ce atrage si oamenii? Nu e nici o utilitate in asta.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.07.2012, 15:58:36
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da, dar poti sa explici de ce atrage si oamenii? Nu e nici o utilitate in asta.
Atragerea oamenilor este un fel de efect secundar.
Trebuiau atrase insectele, pentru polenizare. Faptul ca ne place si noua, nu poate decat sa ne bucure.

Sunt unele plante ale caror flori atrag doar un anumit tip de insecte si resping pe celelalte si mai ales pe animale, raspandind un miros de mortaciune.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.08.2012, 23:06:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Atragerea oamenilor este un fel de efect secundar.
Trebuiau atrase insectele, pentru polenizare. Faptul ca ne place si noua, nu poate decat sa ne bucure.
Ce "coincidenta" ...


Citat:
Sunt unele plante ale caror flori atrag doar un anumit tip de insecte si resping pe celelalte si mai ales pe animale, raspandind un miros de mortaciune.
O singura specie, din ce stiu?
De ce n-au fost astea o regula generala, dpdv evolutionist fiind mult mai corespunzator "dotate" pentru reproducere (resping in acelasi timp speciile "daunatoare" - animalele).

Last edited by AlinB; 10.08.2012 at 23:09:24.
Reply With Quote
Răspunde