Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.04.2012, 20:53:27
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Nu cred ca este o chestiune legata de numere si influente ... cautati pe google (chair si pe youtube) : " ateism " , si veti vedea ca toate subiectele de discutie se indreapta catre : Iisus Hristos , Sfanta Fecioara Maria , Sfinti , Biserica , Sfanta Euharistie etc... si nicidecum spre Mahomed , Budha , Confucius , zeii indieni etc.

PS : va sugerez tuturor sa nu cititi ce discut ateii intre ei , pentru ca va puteti otravi mintea (si in plus pierdeti si timpul degeaba)

Exact la asta m-am referit pentru ca am auzit recent de o iesire in strada a ateilor (miscarea a fost condusa de prof. univ. Richard Dawkins), in Washington, si toata ura era indreptata impotriva crestinatatii desi in SUA coexista mai multe religii.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.04.2012, 09:56:05
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Cristos a înviat!Acest topic nu este despre anti-islamism (Doamne, ferește!), ci despre ateism.
N-ai inteles nimic, stai jos, nota 2.

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Nu cred ca este o chestiune legata de numere si influente ... cautati pe google (chair si pe youtube) : " ateism " , si veti vedea ca toate subiectele de discutie se indreapta catre : Iisus Hristos , Sfanta Fecioara Maria , Sfinti , Biserica , Sfanta Euharistie etc... si nicidecum spre Mahomed , Budha , Confucius , zeii indieni etc.
YouTube este cea mai mare platforma video online, care se bucura de o popularitate extraordinara in societatile de tip occidental, adanc influentate de o mie si ceva de ani de crestinism. E normal ca majoritatea continutului video produs de atei sa contina mesaje anti-crestine. Plus ca in tarile arabe, de exemplu, unde teocratia e in floare si unde se practica cenzura internetului si a liberei exprimari la scara nationala e, de multe ori, o crima sa vorbesti in fata unui webcam.

Pe mine ma deranjeaza Islamul, insa deocamdata Islamul nu imi baga mana in buzunar cu forta, ca sa construiasca catedrale monstruoase, adevarate monumente ale prostului gust. Daca m-as apuca sa pun filme pe internet in care sa vorbesc impotriva religiei, cam care crezi c-ar fi proportia intre critica islamului si critica crestinismului?

In consecinta, este exact o chestiune legata de numere si de influenta. Am omis insa sa spun ca este si o chestiune ce tine de contextul in care se afla persoanele care aduc critici religiei.

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Exact la asta m-am referit pentru ca am auzit recent de o iesire in strada a ateilor (miscarea a fost condusa de prof. univ. Richard Dawkins), in Washington, si toata ura era indreptata impotriva crestinatatii desi in SUA coexista mai multe religii.
Tocmai pentru ca in state influenta dreptei religioase e la cote ridicole. Cum sa protesteze impotriva zeitatilor hinduse, cand crestinismul neo-protestant isi baga mana in politica, in economie, in felul in care americanii de rand isi traiesc viata?
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.04.2012, 11:30:01
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Pe mine ma deranjeaza Islamul,
De ce, dacă nu-s indiscret?
Citat:
insa deocamdata Islamul nu imi baga mana in buzunar cu forta,
Dar cine-ți bagă mâna-n buzunar cu forța?
Citat:
ca sa construiasca catedrale monstruoase, adevarate monumente ale prostului gust.
După gustul tău, nu? Poate-ți suflă ție-n minte cineva că sunt monstruoase, dar dacăîn realitate nu e așa?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.04.2012, 13:55:59
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit @ Horatiu Miron

Nu m-am referit la ateii din Romania, ci la ateii in general; nu am auzit pana acum de vreun ateu indian (americanizat bineinteles) care sa-l balacareasca pe Vishnu si care sa le explice binevoitor indienilor ca ei cred in basme.

Ai spus in alt post ca esti mai degraba anti-islam; acest parti-pris pot sa-l inteleg pentru ca islamul ingradeste foarte mult libertatea de expresie si e violent tocmai aspectul asta imi intareste indignarea cu privire la ateul anticrestin.

In ceea ce priveste ograda noastra carpatica, ce spui de ateii care propun scoaterea religiei din scoli si inlocuirea ei cu istoria religiilor? Cum mai poti sa te numesti ateu cand esti deschis spre alte religii ? Asta constituie pentru mine un motiv in plus de indignare si de cugetare la ce inseamna ateismul astazi. Si e clar ce inseamna : anticrestinism. Desigur, tu ai sa spui ca una e sa inveti despre religii si alta e sa imbratisezi o religie; dar daca e asa atunci de ce nu se poate studia la fel de obiectiv si religia ortodoxa?

P.S.: Nu am inteles cum anume isi baga Biserica mana in buzunarul tau?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.04.2012, 16:09:59
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Islamul si invataturile sale trebuie sa deranjeze orice om rational. Chiar e nevoie sa explic? Credeam ca e evident.

Ateii lupta cu fenomenul religios peste tot in lume. Insa religiile nu sunt rapsandite uniform, la fel cum nici accesul liber la informatie nu este uniform. Din aceasta cauza avem de-aface cu o concentratie mare de militanti anticrestini in occidentul asa-zis civilizat.

In privinta religiei in scolile de stat, Heurtebise, secularistii sunt cei care milieaza pentru eliminarea ei ca materie de studiu sau pentru inlocuirea materiei cu istoria religiilor. Printre secularisti gasim atat atei, cat si agnostici sau persoane religioase. Dar asta nu e subiectul discutiei de fata.

In legatura cu mana lunga a bisericii, ea patrunde in buzunarele romanilor prin asocierea mutual benefica pe care o are cu politicienii, cu establishment-ul. Daca statul da din avutul sau bisericii fara sa intrebe contribuabilii, nu inseamna ca biserica nu are nici o vina. Ea se face partasa la acest jaf, prin incuviintarea tacita a acestor comportamente si prin acceptarea banilor.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.04.2012, 17:29:30
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Nu m-am referit la ateii din Romania, ci la ateii in general; nu am auzit pana acum de vreun ateu indian (americanizat bineinteles) care sa-l balacareasca pe Vishnu si care sa le explice binevoitor indienilor ca ei cred in basme.

Ai spus in alt post ca esti mai degraba anti-islam; acest parti-pris pot sa-l inteleg pentru ca islamul ingradeste foarte mult libertatea de expresie si e violent tocmai aspectul asta imi intareste indignarea cu privire la ateul anticrestin.

In ceea ce priveste ograda noastra carpatica, ce spui de ateii care propun scoaterea religiei din scoli si inlocuirea ei cu istoria religiilor? Cum mai poti sa te numesti ateu cand esti deschis spre alte religii ? Asta constituie pentru mine un motiv in plus de indignare si de cugetare la ce inseamna ateismul astazi. Si e clar ce inseamna : anticrestinism. Desigur, tu ai sa spui ca una e sa inveti despre religii si alta e sa imbratisezi o religie; dar daca e asa atunci de ce nu se poate studia la fel de obiectiv si religia ortodoxa?

P.S.: Nu am inteles cum anume isi baga Biserica mana in buzunarul tau?
exista atei chiar si in Iran.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.04.2012, 19:17:41
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

@Horațiu: nu că aș lua eu apărarea islamului, dar ești în eroare.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.04.2012, 21:47:30
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !

Si pe mine ma deranjeaza foarte tare, asa-zise "documentare",prezentate pe canalul tv Discovery,si care se refera si se straduiesc la tot ce inseamana macularea caracterului scarosanct al Mantuitorului !
Terfelind in fel si chip,desigur in maniera perfida a invelisului stiintific si al cautarii adevarului,imaginea vietii Mantuitorului,dar si a mortii si invierii Sale,aceste documentare ticaloase, sunt o otrava,pentru bietii oameni,care, poate nu au lecturi de teologie crestina sau pur si simplu de filosofie si logica ca sa se poata apara, in contra actiunii corozive a acestei propagande anti-crestine !!!
Cred ca aceste documentare infamante,reusesc sa faca rau pe plan spirtitual si religios, multor oameni,adancind si mai mult starea actuala de debandada spirtitual-morala a societatii post-moderne (as zice eu: "prost-moderne",. nota bene !!!)
Eu pur si simplu, nu ma uit la asemenea facaturi,cusute cu ata alba, preferand sa schimb rapid canalul !
Cred ca ar trebui ca in predicile lor, preotii sa atraga atentia enoriasilor sa aiba grija fata de asemenea insinuari perfide ale mass-mediei,sub masca onorabila a adevarului si a stiintei,in vederea murdaririi valorilor si a religiei crestine !!!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.04.2012, 00:03:59
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Cristos a înviat!Pentru că (aproape) toate documentarele sunt finanțate tot de cei care L-au răstignit. De ce? Pentru că El e veșnic viu, iar asta-i afectează.
Este o afirmatie extrem de periculoasa, si inexacta, pe deasupra. Teoria conspiratiei, in varianta antisemita, este una dintre cele mai elaborate si deopotriva catastrofice teorii din istoria gandirii politice umane... E genul de afirmatii si atitudini care poate servi ca trigger al unui nou Holocaust...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.04.2012, 09:34:29
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
exista atei chiar si in Iran.

Normal ca exista atei peste tot. Ateii militeaza impotriva crestinismului pentru ca nu risca nimic, pe cand daca spui ceva antireligios in Iran...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DUPA DEALURI, film anticrestin ! Diana67 Generalitati 108 30.08.2013 12:10:51
ateismul andaluzia Generalitati 14 30.03.2009 12:38:49
ATEISMUL saccsiv Generalitati 130 28.03.2009 16:19:05
Ateismul spinu Alte Religii 411 23.07.2008 21:50:10
PRO TV - ANTICRESTIN mirelada Generalitati 38 20.05.2008 23:30:44