Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 16.04.2015, 01:10:05
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Mă întreb, oare nu se uită nimeni peste ele înainte să fie publicate?
Pai daca te uiti mai atent la articol, este semnat de preot Liviu Petcu.
http://www.doxologia.ro/autor/pr-liviu-petcu
Citez:
"Asistent Cercetător științific al Universității "Alexandru Ioan Cuza" din Iași, Doctor în Teologie la Facultatea de Teologie "Andrei Șaguna" din Sibiu cu calificativul "Magda cum Laude". Autorul mai multor cărți, compendii și antologii tematice patristice: „Lumina din inimi” etc."
Asadar nu e un tip "oarecare" de pe net.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 16.04.2015, 01:23:40
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Nu, nivelul tău de înțelegere este foarte scăzut. Sfinții n-au nicio vină că pot fi interpretați și manipulați de oameni înguști la minte.
Corect, cum am spus si eu, cei care spun ce vrei tu sa auzi au nivel de intelegere ridicat si sunt si deschisi la minte. Eu am vazut asta de cand ai deschis topicul, ca te chinui sa arati ceva, de aceea am si scris. Un catolic cu vederi ecumeniste pare sa se fi apropiat de intelegerea superioara pe care o presupui (adica ce vrei sa auzi). Bineinteles, articolele ortodoxe sunt gresite si intereptarea sfintilor e gresita (articolul e semnat de un preot), eventual vreun mare teolog John sau Jack sa se apropie de o intelegere superioara, eventual o apocatastaza, idealul ecumenist.
Sper sa nu te superi, imi spun si eu parerea, nu sunt de acord ca in Iad straluceste lumina harului de-ti ia ochii, mai ceva ca-n Rai. Nu pot spune nici ca e inalta intelegere, ci mai mult de amuzament, daca ai vrut sa glumesti.
Desigur, daca tu gasesti interpretari ai articole de inalta intelegere nu te opreste nimeni sa le postezi.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 16.04.2015, 01:28:29
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Pai daca te uiti mai atent la articol, este semnat de preot Liviu Petcu.
http://www.doxologia.ro/autor/pr-liviu-petcu
Citez:
"Asistent Cercetător științific al Universității "Alexandru Ioan Cuza" din Iași, Doctor în Teologie la Facultatea de Teologie "Andrei Șaguna" din Sibiu cu calificativul "Magda cum Laude". Autorul mai multor cărți, compendii și antologii tematice patristice: „Lumina din inimi” etc."
Asadar nu e un tip "oarecare" de pe net.
Nu e acesta singurul, mai sunt si alte articole.

Last edited by catalin2; 16.04.2015 at 01:39:05.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 16.04.2015, 01:38:25
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Pai daca te uiti mai atent la articol, este semnat de preot Liviu Petcu.
http://www.doxologia.ro/autor/pr-liviu-petcu
Citez:
"Asistent Cercetător științific al Universității "Alexandru Ioan Cuza" din Iași, Doctor în Teologie la Facultatea de Teologie "Andrei Șaguna" din Sibiu cu calificativul "Magda cum Laude". Autorul mai multor cărți, compendii și antologii tematice patristice: „Lumina din inimi” etc."
Asadar nu e un tip "oarecare" de pe net.
Nici Doxologia nu e un site oarecare de pe net, mă gândesc că trebuie să aibă măcar un editor sau cel puțin un simplu corector.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 16.04.2015, 02:01:00
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Corect, cum am spus si eu, cei care spun ce vrei tu sa auzi au nivel de intelegere ridicat si sunt si deschisi la minte. Eu am vazut asta de cand ai deschis topicul, ca te chinui sa arati ceva, de aceea am si scris. Un catolic cu vederi ecumeniste pare sa se fi apropiat de intelegerea superioara pe care o presupui (adica ce vrei sa auzi). Bineinteles, articolele ortodoxe sunt gresite si intereptarea sfintilor e gresita (articolul e semnat de un preot), eventual vreun mare teolog John sau Jack sa se apropie de o intelegere superioara, eventual o apocatastaza, idealul ecumenist.
Sper sa nu te superi, imi spun si eu parerea, nu sunt de acord ca in Iad straluceste lumina harului de-ti ia ochii, mai ceva ca-n Rai. Nu pot spune nici ca e inalta intelegere, ci mai mult de amuzament, daca ai vrut sa glumesti.
Desigur, daca tu gasesti interpretari ai articole de inalta intelegere nu te opreste nimeni sa le postezi.
Uite care e treaba: nu am timp, nici răbdare, nici energie să-ți acompaniez platitudinile. Eu zic să te concentrezi pe discuțiile de pe alte topicuri, unde îți poți exersa cu mai multe satisfacții talentul de a te contrazice cu toată lumea.
Nu mă supăr că-ți spui părerea, dar nu te supăra nici tu dacă părerea mea despre părerea ta este aceea că nu merită comentată.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 16.04.2015, 02:21:43
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Uite care e treaba: nu am timp, nici răbdare, nici energie să-ți acompaniez platitudinile. Eu zic să te concentrezi pe discuțiile de pe alte topicuri, unde îți poți exersa cu mai multe satisfacții talentul de a te contrazice cu toată lumea.
Nu mă supăr că-ți spui părerea, dar nu te supăra nici tu dacă părerea mea despre părerea ta este aceea că nu merită comentată.
Perfect, e exact ce imi doream si eu. Pe alte topicuri incerc sa scap de dialoguri fara rost, dar nu-mi dau pace interlocutorii.
Eu am scris despre acest subiect, nu imi doream (neaparat) un dialog cu tine, doar am citat mesajul cu intrebarile. Pentru ca sunt si altii care citesc. De aceea, stiu ce crezi si am spus care e invatatura si o sa mai spus cand e cazul, nu neaparat ca s-o citesti doar tu.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 16.04.2015, 14:04:25
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Da, din nefericire mai citesc și alții "învățătura" așa cum o pricepi tu și fug cât văd cu ochii de creștinism. Dar fiecare e liber să-și exprime punctul de vedere, iar boala părerii de sine e foarte greu de vindecat.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 16.04.2015, 15:56:56
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Da, din nefericire mai citesc și alții "învățătura" așa cum o pricepi tu și fug cât văd cu ochii de creștinism. Dar fiecare e liber să-și exprime punctul de vedere, iar boala părerii de sine e foarte greu de vindecat.
Stim fiecare ce crede celalalt (cel putin eu stiu). Si in trecut ai fost extrem de deranjat de ceea ce scriam, adica de conceptiile care nu tineau de invatatura ecumenista. Desi mi-ai adresat si cuvinte mai grele si eu ti-am raspuns temperat eu am fost cel care mi-am cerut scuze de cateva ori (cum stii si tu). Dar tu ai pastrat ranchiuna. Cel mai simplu este sa intelegem ca nu avem doar mici neintelegeri cu privire la invatatura sau cate o invatatura care nu concorda. Avem de fapt credinte diferite, nu avem decat putine puncte coumune in ceea ce priveste invatatura. Cum am mai afirmat, ceea ce spui tu are influente din invatatura ecumensita (cum mai sunt multi pe forum). Tu spui despre mine ca eu as spune lucruri gresite. Nu avem cum sa ne intelegem decat in doua cazuri: ori eu adopta acea invatatura (ceea ce nu se va intampla niciodata), ori tu renunti la o parte din ea, dandu-ti seama ca e gresita (ceea ce sper ca se va intampla candva, dar nu cred ca acum). Asadar, pana atunci cel mai bine e sa realizam faptul ca avem credinte diferite si sa incercam sa nu avem discutii degeaba pe tema asta. Pentru ca problema e ca ceea ce cred eu gasesti in invatatura ortodoxa si articole, ceea ce crezi tu nu prea gasesti, decat la autori ce au si ei acea invatatura. Pot coabita si doi oameni ce cred lucruri diferite, fara sa se jigneasca tot timpul. Toate cele bune!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 16.04.2015, 17:25:01
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Tu nici până astăzi n-ai observat că eu nu "învăț" pe nimeni, că n-am primit binecuvântare să fac asta. Eu doar discut. Doar ție ți se pare că ești mare propovăduitor de "învățături", deși nu cred că te-a delegat vreun episcop să-i catehizezi pe alții. În fine, ar trebui să te îngrijoreze faptul că antiecumeniștii consecvenți de pe forum simt, așa, o miasmă de fals și ipocrizie venind dinspre tine. Iar ecumeniștilor le oferi pe tavă pretexte să disprețuiască și mai tare antiecumenismul, până și pentru simplul fapt că nu vor să-ți semene. Sunt prea multe indiciile prestației tale contraproductive pe forum ca să nu-i sară în ochi unui om întreg la minte. Faptul că tu nu le vezi ar trebui să-ți dea de gândit.

Bun, am depășit de multe ori limitele bunei-cuviințe în polemici, nu numai cu tine ci și cu alții, sunt păcatele mele recunoscute și asumate. Dar și tu poți să-ți faci scupule la fel de serioase când te simți așa de lezat și rănit, și te plângi atâta că toată lumea te nedreptățește. Oare n-ai găsit nicăieri în cioburile de "învățături" pescuite de pe internet, că unui creștin-ortodox laudele ar trebui să-i fie la fel de dragi ca și disprețul? Sau că cel care ocărăște cumplit păcat săvârșește, dar nici cel ocărât, mai ales când se autorecomandă mare suporter al învățăturilor ortodoxe curate, care se vaită îndelung întorcând îndărăt reproșuri și etichetări imbecile , nu-i tocmai inocent?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 16.04.2015 at 19:05:50.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 16.04.2015, 18:06:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Pai daca te uiti mai atent la articol, este semnat de preot Liviu Petcu.
http://www.doxologia.ro/autor/pr-liviu-petcu
Citez:
"Asistent Cercetător științific al Universității "Alexandru Ioan Cuza" din Iași, Doctor în Teologie la Facultatea de Teologie "Andrei Șaguna" din Sibiu cu calificativul "Magda cum Laude". Autorul mai multor cărți, compendii și antologii tematice patristice: „Lumina din inimi” etc."
Asadar nu e un tip "oarecare" de pe net.
Nu degeaba pare scris cu viteza doxatului care le scoate din reflex nude putine ori :)
Numai ca ar trebui sa-si formeze si un reflex la verificare ca sa nu-l mai puna pe Hristos vestitor al victoriei "mortii si a diavolului".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 16.04.2015 at 20:08:23.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare