Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.01.2016, 21:27:09
iamc0zz iamc0zz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2016
Mesaje: 5
Implicit Parintii sunt impotriva relatiei. Ajutor!

Buna seara.

Nici nu stiu cum ce sa incep ..sunt disperat. Am o relatie cu o fata de 6 luni de zile . Simt ca e singura care ma poate face fericit , o iubesc din tot sufletul , o ador pur si simplu. Si ea simte la fel pentru mine , mi-a demonstrat-o de nenumarate ori ! Dar parintii mei nu au fost si nu vor fi de acord cu relatia asta niciodata. Am avut discutii cu ei , au cunoscut-o pe fata , totul a fost bine ,pana cand au aflat adevarata origine a ei. Este, ca sa zic asa, jumatate tiganca. Pe mine nu ma deranjeaza cu absolut nimic lucrul acesta , o iubesc si o pretuiesc indiferent de origini, insa parintii mei nu accepta asta. Ma obliga sa ma despart de ea. Au spus ca nu vor accepta niciodata aceasta relatie ,deoarece nu vor ca in viitor sa ma evite pe strada cand sunt cu ea ,nu vor sa traiasca cu retineri fata de mine si de familia pe care o voi avea cu ea. Nu stiu cum sa fac, nu vreau sa ma despart deloc de fata asta.Am nevoie de niste sfaturi ,va rog.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.01.2016, 21:34:44
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iamc0zz Vezi mesajul
Buna seara.

Nici nu stiu cum ce sa incep ..sunt disperat. Am o relatie cu o fata de 6 luni de zile . Simt ca e singura care ma poate face fericit , o iubesc din tot sufletul , o ador pur si simplu. Si ea simte la fel pentru mine , mi-a demonstrat-o de nenumarate ori ! Dar parintii mei nu au fost si nu vor fi de acord cu relatia asta niciodata. Am avut discutii cu ei , au cunoscut-o pe fata , totul a fost bine ,pana cand au aflat adevarata origine a ei. Este, ca sa zic asa, jumatate tiganca. Pe mine nu ma deranjeaza cu absolut nimic lucrul acesta , o iubesc si o pretuiesc indiferent de origini, insa parintii mei nu accepta asta. Ma obliga sa ma despart de ea. Au spus ca nu vor accepta niciodata aceasta relatie ,deoarece nu vor ca in viitor sa ma evite pe strada cand sunt cu ea ,nu vor sa traiasca cu retineri fata de mine si de familia pe care o voi avea cu ea. Nu stiu cum sa fac, nu vreau sa ma despart deloc de fata asta.Am nevoie de niste sfaturi ,va rog.
dar voi cati ani aveti ?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.01.2016, 21:37:26
iamc0zz iamc0zz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2016
Mesaje: 5
Implicit

Eu 22 de ani , ea 20 .
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.01.2016, 22:00:08
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iamc0zz Vezi mesajul
Eu 22 de ani , ea 20 .
Trebuie sa-i pui pe parintii tai la punct. Esti singurul care poate face asta.

Esti dependent financiar de ei?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.01.2016, 22:16:15
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Și "relația" asta la ce vrei tu să ducă?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.01.2016, 22:26:56
pc-cutza pc-cutza is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.01.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Implicit

...la fericire...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.01.2016, 22:47:55
iamc0zz iamc0zz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2016
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Trebuie sa-i pui pe parintii tai la punct. Esti singurul care poate face asta.

Esti dependent financiar de ei?
In mare parte da. Am un job part-time , dar nu imi permit momentan sa ma descurc cu banii pe care ii iau de acolo; asa ca mai apelez si la ei .
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.01.2016, 23:19:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ai indepedenta financiara, iti faci propriile alegeri, daca nu ai, nasol, solutii magice nu exista.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.01.2016, 23:22:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
nasol.
Da , "nasol". . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.01.2016, 14:01:27
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

In primul, motivul adus de parintii dumneavoastra pentru a nu fi de acord cu aceasta relatie, mi se pare neintemeiat!
Asadar, daca intradevar intre dumneavoastra si aceea fata exista acele sentimente pe care le descrieti dumneavoastra, atunci evident ca este normal sa ramaneti impreuna si sa va continuati aceea relatie. Dar trebuie sa va ganditi foarte bine si sa fiti ferm convins ca doriti ca aceasta relatie sa duca spre o casatorie si întemeierea unei familii.
Stiu ca din pacate multi tineri , mai ales in adolescenta, confunda atractia fizica cu dragostea. Insa din modul cum ati descris dumneavoastra situatia, din fericire, nu cred ca e cazul de asa ceva.

In privinta parintilor dumneavoastra, incercati sa le explicati cu calm si responsabilitate ceea ce simtiti pentru fata respectiva.

In privinta partii de stabilitatea financiara, am inteles ca aveti 22 de ani. Deci cred ca la aceasta varsta stiti cam in ce domeniu de activitate v-ar place sa lucrati, spre ce meserie aveti atractie si inclinatii.
Acum depinde ce forma de calificare profesionala ati urmat (scoala profesionala, liceu industrial, alte cursuri de calificare profesionala) sau urmati (liceu teoretic si apoi facultate). In functie de asta, cautati sa gasiti un serviciu stabil si full-time in domeniul respectiv de activitate.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare