Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.08.2010, 11:25:41
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de haitchi Vezi mesajul
Eu practic de 2 ani tehnica Prananadi cu oameni de meserie si cunosc Maestri Reiki medici de profesie nicidecum persoane de genul in care sunt descrise in aceasta carte.
Ai intrebat pe un forum ortodox pentru ca stiai ca tehnica de care mentionezi este o tehnica yogina. Si daca nu ai sti/banui ca yoga este de fapt religia hindusa (nu cred ca trebuie sa-ti explic si cat de departe de Dumnezeu este hinduismul) nu ai fi intrebat aici. Prana = viata, Nadi = centri energetici. Prananadi vine clar din sancrita, si deci o tehnica venita din India sau hinduism. Daca ei au atat de bune tehnici medicale spune-mi si mie cum se face ca India zace intr-o saracie de nedescris? Ai spus ca vrei exemple dar nu vrei sa asculti pana la capat ce ti se spune. Uite aici inca o sursa poate candva cand vei fi in pragul distrugerii si mai vrei inca sa te intorci:

http://www.sfaturiortodoxe.ro/marii-...intele-paisie/

Este o experienta de viata cu energii si yoga.....
Toate cele bune iti doresc.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.08.2010, 11:35:57
haitchi haitchi is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2010
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Ai intrebat pe un forum ortodox pentru ca stiai ca tehnica de care mentionezi este o tehnica yogina. Si daca nu ai sti/banui ca yoga este de fapt religia hindusa (nu cred ca trebuie sa-ti explic si cat de departe de Dumnezeu este hinduismul) nu ai fi intrebat aici. Prana = viata, Nadi = centri energetici. Prananadi vine clar din sancrita, si deci o tehnica venita din India sau hinduism. Daca ei au atat de bune tehnici medicale spune-mi si mie cum se face ca India zace intr-o saracie de nedescris? Ai spus ca vrei exemple dar nu vrei sa asculti pana la capat ce ti se spune. Uite aici inca o sursa poate candva cand vei fi in pragul distrugerii si mai vrei inca sa te intorci:

http://www.sfaturiortodoxe.ro/marii-...intele-paisie/

Este o experienta de viata cu energii si yoga.....
Toate cele bune iti doresc.
Cine sa considera fara pacat, sa dea cu piatra. Vad aici ca aproape toti sunteti sfinti in icoana, neprihaniti si gata de a da sfaturi ortodoxe, doar cu exemple de pe site-uri ortodoxe. Te-as putea intreba la fel: de ce in tara asta e atata saracie in religie crestin ortodoxa? Sau sa inteleg ca tu "traiesti bine"?
Eu aici nu vorbesc despre religii, vorbesc despre stiinta. Daca o luam asa, fiecarui domeniu al vietii noastre ii putem asocia o parte religioasa, filozofica, etc.
M-am saturat pana peste cap de asemenea discutii. Sunteti mai rau ca la pocaiti. Sunteti "doctori" la sfaturi si parca vad in in viata voastra de zi cu zi, una va rugati si alta faceti. Tipic. Faceti si credeti ce va indeamna inima si credinta in Dumnezeu dar inainte de a deschide un subiect, informati-va de la surse adevarate care nu tin partea nimanui.

Si inca un lucru: spre informarea acelora care nu stiu, tot ce inseamna azi stiinta, si in particular medicina, este inspirat sau mai bine zis "imita" insusirile naturale ale omului iar aparaturile cele mai performante azi in medicina, se bazeaza pe aceste tipuri de rezonanta, de energii (vezi RMN). Campul electromagnetic al pamantului e fizica pura si nimic altceva numai ca si prostia e uneori din pacate la rang de religie.

Last edited by haitchi; 28.08.2010 at 11:58:48.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.08.2010, 13:32:32
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Nu ne credem fara de pacat, pur si simplu ne aparam credinta crestina ortodoxa. Suntem pe forumul crestinortox.ro da? Nu suntem pe forumul ,,ghiveci de religii ŽŽ
Iar bioenergia, reiki, raelieni si altii , desi spun ca nu au legatura cu religia , au o maaaaaaaare legatura. Sunt practici inspirate din religia si filozofia religiilor orientale.
Daca ati citi vietile sfintilor, chiar si cei mai din zilele noastre, ati vedea ca nu se vorbeste de nici o bioenergie, ci doar de harul Duhului Sfant, de rugaciunea inimii( cea cu ,,Doamne Iisuse...šš), de mantuire.
Cat despre traitul bine, nu , fara bioenergie nu se poate trai bine? Acum depinde ce inseamna pt. fiecare a trai bine.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.08.2010, 13:38:19
haitchi haitchi is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2010
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
Nu ne credem fara de pacat, pur si simplu ne aparam credinta crestina ortodoxa. Suntem pe forumul crestinortox.ro da? Nu suntem pe forumul ,,ghiveci de religii ŽŽ
Iar bioenergia, reiki, raelieni si altii , desi spun ca nu au legatura cu religia , au o maaaaaaaare legatura. Sunt practici inspirate din religia si filozofia religiilor orientale.
Daca ati citi vietile sfintilor, chiar si cei mai din zilele noastre, ati vedea ca nu se vorbeste de nici o bioenergie, ci doar de harul Duhului Sfant, de rugaciunea inimii( cea cu ,,Doamne Iisuse...šš), de mantuire.
Cat despre traitul bine, nu , fara bioenergie nu se poate trai bine? Acum depinde ce inseamna pt. fiecare a trai bine.
Ca de obicei, nu stii nici tu diferenta dintre bioenergie si energia universala si nici macar nu-ti dai seama cum iti este construit corpul si care este rezonanta sa cu mediul inconjurator.
Va las cu ale vostre insa as fi curioasa sa stiu, cum va reusi medicina alopata care e atat de aproape in conceptia voastra de Dumnezeu, sa va rezolve problemele de sanatate caci din cate se vede treaba, pana la vindecarea prin credinta, e cale lunga pentru unii.
Numai bine
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.08.2010, 16:20:27
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de haitchi Vezi mesajul
Ca de obicei, nu stii nici tu diferenta dintre bioenergie si energia universala si nici macar nu-ti dai seama cum iti este construit corpul si care este rezonanta sa cu mediul inconjurator.
Va las cu ale vostre insa as fi curioasa sa stiu, cum va reusi medicina alopata care e atat de aproape in conceptia voastra de Dumnezeu, sa va rezolve problemele de sanatate caci din cate se vede treaba, pana la vindecarea prin credinta, e cale lunga pentru unii.
Numai bine
Cred ca Dumnezeu vrea sa va traga un semnal de alarma de v-a adus aici...
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.08.2010, 16:43:52
haitchi haitchi is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2010
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Cred ca Dumnezeu vrea sa va traga un semnal de alarma de v-a adus aici...
Da, e posibil insa poate ca nu numai mie...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.08.2010, 17:48:48
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Chiar si bioenergia si homeopatia sunt contestate de medicina. Daca te simti in stare sa-ti risti sanatatea (si mai ales cea mentala) poti incerca, dar iti spun din start ca e departe mult de crestinism si mult mai aproape (daca nu identic) cu hinduism, budism sau alte religii pagane.


Nu puneti in aceeasi galeata homeopatia si acupunctura cu bioenergia! Homeopatia se bazeaza pe extracte din plante diluate in alcool de sute pana la mii de ori pt atingerea unei dilutii ce este apoi "injectata" intr-o granula de zahar. Medicina normal ca le contesta pt ca si-ar pierde clientii , companiile farmaceutice din ce ar trai daca ar recunoaste in masa efectul curativ al plantelor? cat costa un tub de granule homeo si cat o folie de antibiotice?
Banii se fac atunci cand "peticesti" sanatatea omului nu cand i-o redai.
Eu ma tratez exclusiv cu homeopatie, acupunctura si remedii bach, de la dureri de dinti, raceli, infectii - orice! nu mai induceti lumea in eroare, de la homeopatie la bioenergie e diferenta mare
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.08.2010, 18:15:22
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

" Orice terapie care lucreaza prin energii si vine din afara Bisericii ortodoxe este interzisa!
De ce?
Pentru ca e posibil sa vindece trupul dar pune in pericol sanatatea sufletului.
Iisus Hristos a zis:
,,Mulți Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit și nu în numele Tău am scos demoni și nu în numele Tău minuni multe am făcut? Și atunci voi mărturisi lor: Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtați-vă de la Mine cei ce lucrați fărădelegea." (Matei 7, 22-23)

Si deci daca si cei care fac minuni in numele Domnului risca sa isi piarda mantuirea pentru ca doar se folosesc de numele lui Dumnezeu in vindecarile lor, dar in esenta prin lucrarile lor sunt departe de Dumnezeu cu atat mai mult cei care recurg la terapii de tipul reiki care provine din religia budista care nu are nimic in comun cu vindecarea care trebuie sa ne vina de la Dumnezeu Tatal prin Fiul in Duhul Sfant... singurul Dumnezeu adevarat. " raspuns copiat de pe un alt forum ortodox cu referire la reiki
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.08.2010, 19:27:20
haitchi haitchi is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2010
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
" Orice terapie care lucreaza prin energii si vine din afara Bisericii ortodoxe este interzisa!
De ce?
Pentru ca e posibil sa vindece trupul dar pune in pericol sanatatea sufletului.
Iisus Hristos a zis:
,,Mulți Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit și nu în numele Tău am scos demoni și nu în numele Tău minuni multe am făcut? Și atunci voi mărturisi lor: Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtați-vă de la Mine cei ce lucrați fărădelegea." (Matei 7, 22-23)

Si deci daca si cei care fac minuni in numele Domnului risca sa isi piarda mantuirea pentru ca doar se folosesc de numele lui Dumnezeu in vindecarile lor, dar in esenta prin lucrarile lor sunt departe de Dumnezeu cu atat mai mult cei care recurg la terapii de tipul reiki care provine din religia budista care nu are nimic in comun cu vindecarea care trebuie sa ne vina de la Dumnezeu Tatal prin Fiul in Duhul Sfant... singurul Dumnezeu adevarat. " raspuns copiat de pe un alt forum ortodox cu referire la reiki
Bine, eu incercam sa pun in evidenta diferenta dintre medicina alopata si cea alternativa si daca ar stii lumea cate tratamente din medicina alopata contravin dogmei ortodoxe, nu s-ar mai duce la medic credinciosii. Si daca ar stii onoratii credinciosi cate pacate isi fac invatand la scoala invataturi ateiste, nu s-ar mai duce la scoala, si daca ar stii ce porcarii mananca, nu ar mai manca, si daca ar stii cum sunt manipulati la nivel planetar, nu ar mai intra pe internet, nu s-ar mai duce la servici si ar trai in pustiu. Si asa mai departe. Bine ca v-ati gasit pe cine sa judecati ca sa va puneti in evidenta orgoliile cand afirmati cu mandrie ca sunteti ortodocsi.
Eu va iert pe toti si ma retrag. E cel mai intelept lucru pe care il pot face.
Numai bine
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.08.2010, 19:58:05
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

nimeni nu te-a judecat si s-a raspuns la obiect, practicile medicale neortodoxe (avortul,vasectomie,schimbare de sex,silicoane &co) le cunoastem mai mult sau mai putin, dar asta nu inseamna sa nu imi fac analize sau o operatie la nevoie doar pt ca unii isi fac de cap. Omul are capacitatea de a distinge din ceea ce invata la scoala, ce vede la televizor, ce citeste in presa. Dar orice ai spune reikiul si alte practici ezoterice nu vor fi acceptate de credinciosi , degeaba te chinui, s-au mai chinuit si altii . Medicina alternativa NU inseamna reiki! incearca Hildegard von Bingen , Louis Kuhne ,Hahnemann.

PS: orice metoda de vindecare ai incerca tot nu te vei face bine daca Dumnezeu nu doreste, daca trebuie sa inveti ceva din nevointa trupeasca...
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noi date stiintifice despre Giulgiul din Torino Mihnea Dragomir Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 164 09.01.2017 01:51:30
Scientologia secta ce se vrea a fi cool Delirul Generalitati 5 22.09.2010 01:35:53
RAELIENII. Un subiect de actualitate, incitant! Eutifievv_emi Generalitati 8 17.11.2009 13:28:45
Secta Copii Lui Dumnezeu mihailt Secte si culte 2 14.05.2008 14:12:10
secta iuda Secte si culte 2 12.02.2008 22:01:48